شرایط معافیت از سربازی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور /تحصیلی/کفالت/ پزشکی

شرایط معافیت از سربازی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

انواع معافیت مشمولین خارج از کشور مانند قوانین معافیت داخل کشور در نظر گرفته شده است. بنابراین مشمولان خارج از کشور نیز می توانند از معافیت های مختلف دائم یا موقت بهره مند شوند. در ادامه ما سعی کردیم مهم ترین و رایج ترین انواع معافیت مشمولین خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهیم و به این سوال مهم پاسخ دهیم که آیا مشمولان مقیم خارج از کشور نیز امکان استفاده از این معافیت ها را دارند؟

از این رو ما در ادامه قصد داریم 3 نوع معافیت مهم برای مشمولان خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهیم که عبارتند از:

📌 معافیت پزشکی

📌 معافیت کفالت

📌 معافیت تحصیلی

در ادامه هر کدام از معافیت های فوق و شرایط دریافت و مدارک مورد نیاز هر کدام را به صورت مجزا و کامل مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه بمانید.

معافیت پزشکی مشمولین خارج از کشور

در خصوص انواع معافیت مشمولین خارج از کشور مسلما می توان به معافیت پزشکی اشاره کرد. همه ما به خوبی می دانیم که معافیت پزشکی دقیقا چیست و چه شرایط کلی دارد. هم چنین امکان استفاده از این مسیر برای ایرانی های مشمول مقیم خارج از کشور نیز وجود دارد. حال سوال اینجاست که چه مدارک و مراحلی برای دریافت معافیت پزشکی خارج از کشور وجود دارد؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مدارک لازم جهت دریافت معافیت پزشکی

معافیت پزشکی را می توان از جمله مهم ترین انواع معافیت مشمولین خارج از کشور دانست. به طور کلی برای دریافت معافیت پزشکی لازم است مدارک زیر همراه با شرایط ذکر شده به جهت تایید و ثبت به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت تحویل داده شود:

مدارکشرایطتوضیحات
سوابق پزشکی متقاضی و آخرین وضعیت پزشکی ویمدارک به زبان انگلیسی یا فارسی باید تحویل نمایندگی ایران در کشور محل اقامت شوددر صورتی که مدارک مربوط به ایران باشد پیش از هر اقدامی باید توسط سازمان نظام پزشکی ایران مدارک ارائه شده تایید شود.
تکمیل فرم های لازمارائه شده در سفارت یا کنسولگری*
کپی گذرنامه معتبر ایرانی2 سری*
کپی تمام صفحات شناسنامه2 سری*
کپی پشت و رو کارت ملی2 سری*
عکس 4*36 قطعهپشت نویسی شده
کپی ویزا یا گذرنامه خارجی2 سری*
کپی آخرین مدرک تحصیلی2 سری*
وکالتنامهاصل (والدین نیازی به دریافت وکالتنامه ندارند)جهت پیگیری مراحل دریافت معافیت در ایران

این مدارک باید به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت تحویل داده شود. در صورت تایید این مدارک و تحویل کامل آن توسط نمایندگی ایران، روند تعیین وضعیت درخواست دریافت معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور از نوع معافیت پزشکی شروع می شود.

معافیت پزشکی مشمولین خارج از کشور

مراحل دریافت معافیت پزشکی برای مشمولان خارج از کشور

برای دریافت معافیت پزشکی مسیر نسبتا طولانی وجود دارد. مراحلی که باید طی کنید عبارتند از:

مراحل دریافت معافیت پزشکی برای مشمولان خارج از کشورتوضیحات
مراجعه به سایت میخک و ثبت درخواست مربوط به معافیت پزشکی و امور سربازی
مراجعه به سامانه نوبت دهی وزارت امور خارجه و دریافت نوبت از کنسولگری یا سفارت مد نظر
مراجعه به کنسولگری یا سفارت انتخاب شده در زمان مقرر و ارائه مدارک گفته شده در بالابا تایید مدارک توسط نمایندگی ایران، این مدارک به سفارت ایران واقع در پایتخت کشور محل اقامت ارسال می شود.

 

بخش امور ایرانیان خارج از کشور سفارت مدارک تایید شده را مورد بررسی قرار می دهد.در صورت تایید، مدارک پزشکی متقاضی به مرکز پزشکی مرتبط با سفارت ارسال می شود.
در صورت تایید مدارک پزشکی و منطبق بودن آن بر قوانین معافیت نظام وظیفه، این مدارک به یکی از مراکز پزشکی نظام وظیفه در شهرهای مونیخ، دبی یا پکن ارسال می شود.
در صورتی که این مرکز پزشکی مدارک را منطبق بر قوانین نظام وظیفه تایید کند، برای متقاضی وقت مراجعه حضوری صادر می شود.
فرد با مراجعه در زمان مقرر به مرکز پزشکی مذکور، مورد معاینات پزشکی قرار می گیرد.
نتیجه معاینات پزشکی به سفارت درخواست کننده ارسال شده و سفارت تمامی مدارک را به سازمان نظام وظیفه ایران ارسال می کند.
والدین یا وکیل متقاضی می توانند برای پیگیری امور به سازمان نظام وظیفه در تهران مراجعه کرده و پیگیر صدور معافیت پزشکی متقاضی شوند.

همانطور که می بینید مراحل بررسی و صدور معافیت پزشکی به عنوان یکی از انواع معافیت مشمولین خارج از کشور برای سربازی مشمولین خارج از کشور کمی پیچیده و طولانی است، به خصوص این که در یکی از این مراحل لزوم حضور فرد در یکی از مراکز پزشکی واقع در کشور آلمان، امارات عربی یا چین وجود دارد. در نظر داشته باشید کلیه هزینه های مراجعه به این مراکز بر عهده فرد بوده و همچنین بدون مراجعه به این مراکز مدارک پزشکی غیر قابل اعتنا خواهد بود.

معافیت کفالت مشمولین خارج از کشور

معافیت کفالت از جمله انواع معافیت مشمولین خارج از کشور است که در مسیر نظام وظیفه و سربازی پیش بینی شده است. قوانین مربوط به این نوع معافیت به صورت دوره ای تغییر می کند و همین موضوع کمی باعث پیچیده شدن مسیر دریافت معافیت کفالت شده است. شما می توانید اطلاعات کامل از شرایط معافیت کفالت خارج از کشور را در سایت های معتبر از جمله سایت سازمان نظام وظیفه مورد بررسی قرار دهید.

آن چیزی که در خصوص معافیت کفالت برای مشمولان خارج از ایران اهمیت دارد بدانید این است که مسلما فردی که قرار است مورد کفالت قرار بگیرد باید همراه با متقاضی در خارج از کشور زندگی کند.

این مقاله را حتما بخوانید: معافیت کفالت مادر

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت

ایرانی های مقیم خارج می توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت انواع معافیت مشمولین خارج از کشور معافیت از نوع کفالت اقدام کنند:

مدارکشرایطتوضیحات
تکمیل فرم تقاضای معافیت کفالتاین فرم نشان دهنده وضعیت خانوادگی است و باید به امضای سه شاهد از بستگان برسد.در صورتی که بستگان در کشور محل اقامت فرد زندگی نمی کنند، امضاهای لازم می تواند بعد از ارسال به ایران توسط بستگان امضا شود.
اصل شناسنامه پدر و مادر مشمولکپی از کلی صفحاتامکان ارائه گواهی فوت پدر یا طلاق نامه مادر نیز وجود دارد.
عکس 4*3 پدر و مادر مشمول2 قطعهتمام رخ

بدون کلاه و عینک

پشت زمینه سفید

با رعایت حجاب اسلامی برای خانم

پشت نویسی شده

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه مشمول1 سری*
اصل و کپی پشت و رو کارت ملی مشمول1 سری*
عکس 4*34 قطعهتمام رخ

بدون کلاه و عینک

پشت زمینه سفید

پشت نویسی شده

اصل و کپی گذرنامه ایرانی مشمول1 سری*
اصل و کپی مدارک اقامتی مشمول1 سری*
وکالتنامهاصل (والدین نیازی به دریافت وکالتنامه ندارند)جهت پیگیری مراحل دریافت معافیت در ایران

مراحل دریافت معافیت کفالت برای مشمولان خارج از کشور

برای دریافت معافیت کفالت مانند هر کار دیگری (از جمله معافیت مشمولین خارج از کشور) لازم است که ابتدا شما از طریق سامانه میخک درخواست خود را ثبت کرده و سپس به واسطه سامانه نوبت دهی، نسبت به دریافت نوبت از کنسولگری یا سفارت مورد نظر اقدام کنید. بعد از آن مراحل زیر برای دریافت این نوع معافیت ضرورت دارد:

ترتیب مراحل دریافت معافیت کفالت برای مشمولا خارج از کشورتوضیحات
1مراجعه به سفارت یا کنسولگری تعیین شده و ارائه مدارک گفته شده*
2بررسی مدارک توسط سفارت و تایید آن*
3الزام به حضور فردی که قرار است مورد کفالت مشمول قرار بگیرد.این فرد با حضور در سفارت فرم ها و مدارک خواسته شده را امضا و انگشت می کند.
4در صورتی که بستگان فرد در سفارت بتوانند حاضر شوند فرم مربوط به استشهاد بستگان توسط ایشان تکمیل می شود.در غیر این صورت این فرم در ایران باید تکمیل شود.
5با تکمیل موارد خواسته شده و تایید تمامی مدارک و مستندات، اطلاعات به سازمان نظام وظیفه کشور ارسال می شود.*
6وکیل انتخاب شده توسط متقاضی می تواند نسبت به پیگیری وضعیت معافیت کفالت از طریق سازمان نظام وظیفه اقدام نماید.*

این مسیری است که به صورت کلی برای یکی از مهم ترین انواع معافیت مشمولین خارج از کشور وجود دارد و ممکن است در کنسولگری ها یا سفارت های مختلف تغییرات کوچکی در این روند وجود داشته باشد.

این مقاله را حتما بخوانید: معافیت کفالت پدر

معافیت تحصیلی مشمولین خارج از کشور

معافیت تحصیلی از جمله مهم ترین انواع معافیت مشمولین خارج از کشور محسوب می شود که به صورت موقت و تا پایان زمان تحصیل صادر می گیرد.

فرد می تواند با داشتن معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور ، ادامه تحصیل خود را در دانشگاه های خارج از کشور بگذراند. در این مدت وی از معافیت موقت تحصیلی برخوردار است. در صورتی که وی تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بگیرد، باید علاوه بر تاییدیه وزارت علوم یا وزارت بهداشت نسبت به ارائه مدارک لازم به سفارت ایران اقدام کند تا بدین ترتیب امکان تمدید معافیت تحصیلی وی ایجاد شود. در غیر این صورت اگر فرد دارای معافیت دانشجویان خارج از کشور نباشد به عنوان مشمول شناخته شده و بعد از اتمام مدت قانونی وثیقه خروج از کشور وی مصادره و به عنوان مشمول غایب شناخته می شود.

اما در خصوص انواع معافیت مشمولین خارج از کشور و معافیت تحصیلی، اگر فرد ایرانی بعد از 18 سال همچنان مشغول به تحصیل باشد، باید نسبت به دریافت معافیت موقت تحصیلی اقدام کند. در غیر این صورت بعد از یک سال (حتی با وجود اشتغال به تحصیل) به عنوان مشمول غایب شناخته خواهد شد. در ادامه این بخش از انواع معافیت مشمولین خارج از کشور از نوع معافیت تحصیلی را مورد بررسی قرار دادیم.

معافیت کفالت مشمولین خارج از کشور

معافیت دانش آموزان مشمول خارج از کشور

برای این که دانش آموزان ایرانی مشمول خارج از کشور بتوانند از انواع معافیت مشمولین خارج از کشور (معافیت تحصیلی) برخوردار شوند. باید مدارک زیر را به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت خود تحویل دهند:

مدرکشرایط
دو برگ معرفی نامه تکمیل شده برای اداره کل مدارس خارج از کشور (واقع در تهران)این معرفی نامه توسط مدارس ایرانی در خارج از کشور برای داوطلب آزاد ایرانی ارائه می شود.
دو برگ درخواست نامه برای اجازه خروج برای اداره کل مدارس خارج از کشور (واقع در تهران)این درخواست نامه برای دانش آموزان رسمی شاغل به تحصیل در مدارس ایرانی در خارج از کشور ارائه می شود.
گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه خارجی

 

جزئیات زیر باید در گواهی ذکر شده باشد:

· سال شروع تحصیل

· رشته و مقطع تحصیلی

· اصل ریز نمرات دروس گذرانده شده

اصل و کپی گذرنامهکپی از تمامی صفحات گذرنامه در برگه A4
اصل و کپی شناسنامه عکس دارکپی از تمامی صفحات شناسنامه در برگه A4
کپی ویزا یا گذرنامه خارجیکپی صفحه اول گذرنامه خارجی کفایت می کند
دو قطعه عکس 4*3عکس باید شرایط زیر را داشته باشد:

· جدید باشد

· پشت زمینه سفید بوده

· کلاه، آرایش عینک و … نداشته باشد.

· عکس فوری (برقی) مورد قبول نیست.

· مشخصات صاحب عکس باید پشت نویسی شود.

با تحویل این مدارک به سفارت و گرفتن تاییدیه های لازم، والدین یا وکیل فرد می تواند در ایران نسبت به دریافت یکی از مهم ترین انواع معافیت مشمولین خارج از کشور (معافیت تحصیلی) برای فرد اقدام کند.

برای تکمیل اطلاعات خود حتما این مقاله را بخوانید: سربازی ایرانیان مشمول خارج از کشور

انواع معافیت مشمولین خارج از کشور و سخنی از مشاوران آویژه

ما دانستیم که معافیت سربازی مشمولین خارج از کشور بر اساس همان قوانینی است که در داخل کشور وجود دارد. بنابراین تمامی مشمولان خارج از کشور می توانند در صورت داشتن صلاحیت های لازم از انواع معافیت مشمولین خارج از کشور از جمله معافیت تحصیلی، پزشکی یا کفالت استفاده کنند.

در این مقاله هر کدام از این معافیت به شکل جداگانه مورد بررسی قرار گرفت. نکته ای که تقریبا در تمامی این انواع معافیت مشمولین خارج از کشور وجود دارد این است که تمامی مدارک و مراحل طی شده باید توسط سفارت یا کنسولگری ایران تایید شده باشد. در غیر این صورت امکان دریافت معافیت مشمولان خارج از کشور از بین می رود.

سوالات متداول

امکان گرفتن معافیت برای مشمولان خارج از کشور وجود دارد؟

بله – تمامی قوانین مربوط به نظام وظیفه، از جمله معافیت های پزشکی نیز برای مشمولان خارج از کشور نیز صدق می کند.

انواع معافیت مشمولین خارج از کشور کدام ها هستند؟

تمامی مشمولان خارج از کشور می توانند نسبت به دریافت انواع معافیت های پیش بینی شده از جمله معافیت پزشکی، کفالت، تحصیلی و حتی رهبری اقدام کنند.

آیا برای دریافت انواع معافیت مشمولین خارج از کشور باید به سفارت مراجعه کرد؟

بله – مدارک و مراحل طی شده باید توسط سفارت ایران مورد تایید قرار بگیرد. در غیر این صورت مدارک مورد تایید سازمان نظام وظیفه نخواهد بود.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط معافیت از سربازی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور /تحصیلی/کفالت/ پزشکی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 7 نظر:
 1. درود وقت بخیر من و پسرم نزدیک ۶ساله ترکیه زندگی می‌کنیم ۵سال گذشته از طریق سامانه سفارت ترکیه وکیل برای طلاق هم گرفتم ولی متاسفانه همسرم در ایران برای طلاق همکاری نکرد،نتونستم طلاق بگیرم الان پسرم مشمول خدمت هست و سفارت داخل گذرنامه جدیدش نوشت ویژه مشمولین خدمت،سوالم اینه با توجه به اینکه پسرم را حداقل۳ سال قبل از مشمول به خدمت شدن آوردم ترکیه،میتونیم از سفارت درخواست کارت معافی دائم بکنیم؟چون هنوز طلاق هم نتونستم بگیرم میپرسم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام، دوست عزیز تا مادامی که شما بصورت قطعی و غیر صوری و با رای دادگاه از همسرتون جدا نشده اید نمیتوانید برای کفالت مادر طلاقی اقدام کنید، از جانب پسرتون،

 2. سلام وقت به خیر
  من با معافیت تحصیلی دانشگاه آزاد از ایران خارج شدم و دیگه برنگشتم به ایران چون تو دانشگاه خارج از ایران دارم تحصیل میکنم و دانشگاهمم مورد تایید ایران نیست.
  حالا دو تا سوال
  یک این که من بعد از چه مدت میتونم برگردم ایران؟ بعد از دو سال؟

  و این که من تو این مدت متوجه مشکلی شدم تو بدنم که میخوام برای معافیت پزشکی اقدام کنم. رفتم سفارت ایران بهم گفتن کلا دو تا پزشک معتمد هست یکی تو مونیخ یکی تو کوالامپور..بخاطر همین صبر کن هر وفت برگشتی ایران براش اقدام کن…
  من دو سه سال بعد برگردم ایران میتونم برای معافیت پزشکی اقدام کنم؟

 3. سلام
  کسانی که اقامت کشور خارجی دارند معافیت دائم براشون درج میشه؟

  1. سلام
   باید حداقل 3 سال از غیبت شما در کشور دیگری گذشته باشد و شرایط خاصی وجود دارد که برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 4. سلام
  1-کسانی که فقط ایران به دنیا امده اند ولی در ایران زندگی مکردند و حتی فارسی را خوب بلد نبوده اند و در خارج کار میکنند و زندگی میکنند بدون قصد کار کردن در ایران برای تردد به ایران نمیتوانند مسافرت کنند ؟ باید به ایران بیایند سربازی بروند ؟؟ یا جریمه بدهند ؟؟؟

  2- کسانی که حتی ایران به دنیا نیامده اند و از امدن به ایران به علت نداشتن موجودی خرید سربازی و همچنین از درس و کار عقب افتاده اند بدون قصد کار کردن در ایران برای تردد به ایران نمیتوانند مسافرت کنند ؟

  2- برای دیدن فامیل برای جریمه سربازی پرداخت کتتذ

  1. سلام در صورتی که میلیت ایرانی دارید و هزینه خرید سربازی را پرداخت نکرده اید بعد از رسیدن به سن مشمولیت باید خدمت سربازی را بگذرانید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1403/3/8

چهارشنبه

1403/3/9

پنجشنبه

1403/3/10

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید