سربازی ایرانیان مشمول خارج از کشور از تمامی جنبه ها

سربازی ایرانیان مشمول خارج از کشور از تمامی جنبه ها

سربازی مشمولین خارج از کشور از جمله قوانینی محسوب می شود که به طور مرتب تغییر می کند. از این رو بهتر است که ایرانیان مقیم کشورهای خارجی برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار به کنسولگری یا سفارت ایران در کشور محل اقامت مراجعه کنند.

با این حال در این مقاله مرکز مشاوره آویژه سعی می شود شرایط و جنبه های مختلف سربازی مشمولین خارج از کشور مورد بررسی قرار بگیرد. به طور مثال می خواهیم به سوالاتی مانند موارد زیر پاسخ دهیم:

🟠 آیا امکان خرید سربازی برای مشمولین مقیم خارج از کشور وجود دارد؟

🟠 مشمولان مقیم خارج از کشور چگونه می توانند برای اعزام اقدام کنند؟

🟠 آیا امکان گذراندن دوره خدمت سربازی در خارج از کشور وجود دارد؟

🟠 شرایط سربازی مشمولین خارج از کشور چیست؟

🟠 مهم ترین شرایط مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور چیست؟

این موارد عمده ترین سوالاتی است که در این مقاله مشاوره نظام وظیفه به آن ها خواهیم پرداخت و سعی می کنیم بر اساس آخرین قوانین موجود به آن ها پاسخ دهیم. البته به این نکته توجه داشته باشید که حتما باید برای دریافت آخرین اطلاعات و قوانین موجود بهتر است به سفارت کشور محل اقامت خود مراجعه کنید.

سربازی مشمولین خارج از کشور قبل از اتمام مهلت اعزام

سربازان مشمول خارج از کشور قبل از اتمام مهلت اعزام باید خود را به کنسولگری یا سفارت ایران در محل اقامت خود معرفی کنند. در این مرحله سفارت تمامی مدارک لازم برای اعزام به خدمت سربازی را از فرد دریافت کرده و با ارسال آن به سازمان نظام وظیفه آمادگی فرد برای سربازی را اعلام می کند.

❤️ بعد از طی تشریفات و مراحل ذکر شده سازمان نظام وظیفه زمان اعزام به خدمت سربازی را مشخص کرده و ده روز مانده به اعزام محل خدمت را مشخص می کند.

❤️ نکته ای که به نظر می آید کاملا مشخص و واضح باشد این است که محل خدمت سربازی در ایران بوده و افراد مشمول خارج از کشور باید به ایران بازگردند.

❤️ در کلام ساده تر امکان گذراندن سربازی در خارج از کشور وجود ندارد و تمامی مشمولان خارج از کشور در موعد اعزام باید به محل تعیین شده در ایران مراجعه کنند.

❤️ نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورتی که فرد پیش از اتمام مهلت قانونی وارد کشور شده تنها با داشتن معافیت های سربازی مشخص و ارائه وثیقه امکان خروج از کشور را خواهد داشت. در غیر این صورت مکلف به اعزام سربازی و اتمام آن می باشد.

سربازی مشمولین خارج از کشور قبل از اتمام مهلت اعزام

سربازی مشمولین خارج از کشور، بعد از اتمام مهلت قانونی

بر اساس قوانین نظام وظیفه، بعد از اتمام مهلت قانونی جهت معرفی و اعزام در صورتی که فرد اقدام نکرده باشد به عنوان غایب شناخته می شود. غیبت سربازی به عنوان یک تخلف شناخته شده و جریمه های مختلفی از جمله اضافه خدمت را به همراه دارد.

بر اساس قوانین سربازی مشمولین خارج از کشور برای این دسته از افراد تنها در صورت وجود شرایط خاص امکان استفاده از حالتی تحت عنوان مهر خروج وجود دارد. در صورتی که فرد مشمول این شرایط نشود در صورت بازگشت به کشور با مشکل مواجه شده و احتمالا مجبور به پرداخت جریمه و شاید گذراندن دوره سربازی می شوند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سربازی مشمولین خارج از کشور و نحوه ارسال دفترچه

سربازی مشمولین خارج از کشور شرایط خاص و پیچیده ای ندارد. فرد مشمول خارج از کشور باید قبل از اتمام مهلت قانونی نسبت به ارسال دفترچه و اعزام به خدمت اقدام کند. فرد می تواند از دو طریق نسبت به ارسال دفترچه سربازی خود اقدام کند:

روش های ارسال دفترچه سربازی جهت اعزام (ویژه مشمولان خارج از کشور)توضیحات
بازگشت به کشور و اقدام از طریق پلیس +10*
اقدام از طریق کنسولگری یا سفارت ایران در کشور محل اقامتسفارت با دریافت مدارک و تایید آن ها، درخواست اعزام و مدارک را به سازمان نظام وظیفه در ایران ارسال می کند.

با توجه به این که امکان گذراندن دوران سربازی در خارج از کشور وجود ندارد، در هر صورت مشمول باید به کشور بازگردد. از این رو پیشنهاد می شود فرد در مهلت قانونی به کشور بازگشته و نسبت به تکمیل اطلاعات و ارسال دفترچه سربازی اقدام کند.

سربازی مشمولین خارج از کشور و محل خدمت

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در خصوص سربازی مشمولین خارج از کشور مورد توجه قرار می گیرد این است که آیا امکان گذراندن دوره سربازی در خارج از کشور وجود دارد؟ به طور مثال آیا این امکان وجود دارد دوره سربازی خود را در یکی از سفارت خانه ها یا کنسولگری های ایران در خارج از کشور سپری کرد؟

از نظر سازمان نظام وظیفه و قوانین مربوط به آن این کار امکان پذیر نیست. در کلام ساده تر مشمولان خارج از کشور قطعا برای سپری کردن دوران خدمت خود باید به ایران بازگشته و در یکی از یگان ها و ارگان های داخلی کشور مشغول خدمت سربازی شوند.

سربازی مشمولین خارج از کشور

سربازی مشمولین خارج از کشور بعد از اتمام مهلت قانونی

حال اگر فرد مشمول طی مدت زمان قانونی و مهلت داده شده توسط سازمان نظام وظیفه نسبت به ارسال دفترچه اقدام نکرده باشد، به عنوان غایب شناخته می شود.

نکته ای که در خصوص مشمولان غایب وجود دارد این است که این افراد در صورت ورود به ایران امکان خروج نخواهند داشت. بنابراین مشمولان غایب باید بعد از ورود به ایران خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. البته وزات امورخارجه با هماهنگی سازمان نظام وظیفه امکان ویژه ای را برای تردد مشمولان غایب خارج از کشور فراهم کرده است. بدین ترتیب افراد می توانند با گرفتن تاییدیه از سفارت ایران در کشور محل زندگی بر اساس قوانین خاص نسبت به تردد به ایران اقدام کنند. بدین ترتیب شرایط مشمولان غایب ایرانی خارج از کشور به شرح زیر خواهد بود:

تردد مشمولان غایب خارج از کشورشرایط
تردد بدون تاییدیه سفارت ایرانتنها در صورتی امکان خروج از ایران را خواهند داشت که دارای کارت معافیت یا پایان خدمت باشند.
تردد همراه با تاییدیه سفارت ایرانامکان تردد به ایران به شکل محدود و تحت قوانین خاص را خواهند داشت.

سربازی مشمولین خارج از کشور که مشمول مهر تردد نمی شوند

آن چیزی که می توان به سادگی حدس زد این است که مهر تردد برای مشمولان غایب شامل همه افراد نمی شود و گروه های مختلفی از افراد از این امکان نمی توانند استفاده ای داشته باشند. به نوعی تمامی مشمولان غایب خارج از کشور امکان گرفتن تاییدیه برای تردد به ایران را نخواهند داشت. در ادامه خواهیم گفت که کدام گروه از افراد امکان استفاده از چنین امکاناتی را نخواهند داشت:

🔴 کسانی که بر اساس معافیت تحصیلی دانشجویی، با قید وثیقه از کشور خارج شده اند. (تردد این افراد منوط به قوانین خاص خودش است)

🔴 آن دسته از افرادی که به سبب شغل پدر یا مادر خود به عنوان ماموران دولتی در خارج از کشور به سر می برند.

🔴 افراد بیش از 50 سال عملا معاف از خدمت محسوب شده و نیازی به استفاده از این مهر برای تردد ندارند.

🔴 کسانی که دارای معافیت دائم (پزشکی و رهبری) هستند نیز از داشتن این مهر برای تردد معاف هستند.

سربازی ایرانیان خارج از کشور بعد از اتمام تحصیل

دانشجویان مقیم خارج از کشور بعد از اتمام تحصیل و یا انصراف از تحصیل به مدت یک سال فرصت دارند تا نسبت به بازگشت به کشور و معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اقدام کنند. در غیر این صورت به عنوان مشمول غایب شناخته شده و وثیقه خروج از کشور وی توقیف می شود.

مسئله ای که وجود دارد این است که افرادی مانند دانشجویان که از معافیت های تحصیلی برخوردار هستند برای خروج از کشور لازم است وثیقه خروج تعیین شده را پرداخت کنند. این وثیقه بعد از بازگشت به کشور قبل از اتمام مهلت قانونی آزاد شده و به فرد بازگردانده می شود.

اما در صورتی که مهلت قانونی فرد برای اعزام به خدمت سربازی تمام شده باشد، به صورت خودکار این وثیقه توسط سازمان نظام وظیفه به نفع دولت مصادره خواهد شد. بنابراین مشمولان خارج از کشور بعد از اتمام تحصیل یک سال فرصت دارند تا نسبت به بازگشت به کشور اقدام کنند، در غیر این صورت به عنوان مشمول غایب شناخته خواهند شد و وثیقه آن ها توسط دولت مصادره می شود.

سربازی مشمولین خارج از کشور و امکان خرید سربازی

خرید سربازی از جمله مواردی است که قوانین مربوط به آن طی دوره های کوتاه مدت تغییر می کند. از این رو نمی توان به صراحت گفت که آیا امکان خرید سربازی مشمولین خارج از کشور امکان پذیر است یا خیر. به طور کلی بر اساس آخرین قوانین موجود امکان خرید سربازی برای مشمولان غایب خارج یا داخل کشور وجود ندارد.

سربازی مشمولین خارج از کشور و محل خدمت

سربازی مشمولین دانش آموزان در خارج از کشور

اگر فرد قبل از 18 سالگی در یکی از مدارس خارج از کشور مشغول به تحصیل باشد، با رسیدن به سن 18 سالگی تنها 6 ماه زمان دارد نسبت به ارسال دفترچه و اعزام به خدمت سربازی اقدام کند.

حال اگر فرد بعد از 18 سالگی همچنان مشغول به تحصیل باشد می تواند با ارائه مدارک لازم نسبت به گرفتن معافیت موقت تحصیلی تا پایان دوران تحصیل خود اقدام کند. این مسئله در خصوص دانش آموزان محصل در مدارس ایرانی خارج از کشور و دانش آموزان محصل در مدارس خارجی صدق می کند.

بنابراین ایرانی های مقیم خارج از کشور که قبل از سن 18 سالگی از کشور خارج شده و مشغول تحصیل در آن کشور هستند برای استفاده از معافیت های تحصیلی بعد از 18 سالگی لازم است مدارک خود را به سفارت ایران ارائه دهند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که محصل بالای 18 سال باشد و معافیت تحصیلی خود را دریافت نکرده، به عنوان مشمول غایب شناخته خواهد شد.

بنابراین فرد مشمول باید به این نکته توجه داشته باشد که قبل از اتمام مهلت قانونی نسبت به ارائه مدارک لازم و گرفتن معافیت تحصیلی دانش آموزی خود اقدام کنند. بر اساس قوانین ایران امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای دانش آموزان ایرانی محصل در مدارس ایرانی خارج از کشور و مدارس خارجی وجود دارد.

بنابراین نوع مدرسه برای گرفتن این معافیت اهمیتی ندارد، از این رو تنها با ارائه مدارک لازم به سفارت ایران فرد می تواند نسبت به گرفتن معافیت تحصیلی اقدام کند.

سربازی مشمولین خارج از کشور و سخنی از مشاوران آویژه

ما در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل و مشخص تمامی جنبه های مربوط به سربازی مشمولین خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به این که عمده چالش های موجود در این حوزه مربوط به کسانی است که دارای غیبت سربازی هستند، تلاش ما بر این بود که نشان دهیم وضعیت این افراد در خارج از کشور از نظر نظام وظیفه به چه شکلی است.

همچنین مسئله مهمی که در خصوص سربازی مشمولین خارج از کشور وجود دارد این است که بدانیم وضعیت تردد مشمولان مقیم در خارج از کشور چگونه است. همانطور که گفتیم برای تردد مشمولان غایب به ایران لازم است فرد نسبت به دریافت تاییدیه قانونی از سفارت ایران اقدام کند، در غیر این صورت تنها راه خروج فرد از ایران کارت پایان خدمت یا معافیت فرد خواهد بود.

این ها عمده ترین مفاهیمی بود که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم. در نهایت نیز سعی کردیم بررسی کاملی از وضعیت معافیت تحصیلی داشته باشیم. بر اساس تمام موارد گفته شده می توان گفت که قوانین مربوط به نظام وظیفه برای تمامی مشمولان داخل و خارج از کشور صدق می کند، تنها تفاوتی که سربازی مشمولین خارج از کشور وجود دارد نحوه اجرایی شدن این قوانین و مسئله ای تحت عنوان تردد آن ها به ایران است.

سوالات متداول

قوانین سربازی مشمولین خارج از کشور چیست؟

قوانین مربوط به سربازی مشمولین خارج از کشور توسط سازمان نظام وظیفه تعیین شده و برابر با قوانینی است که برای تمامی مشمولان داخل کشور اجرایی می شود.

آیا امکان گذراندن خدمت سربازی در خارج از کشور وجود دارد؟

بر اساس قوانین کنونی امکان گذراندن خدمت سربازی در خارج از کشور وجود دارد و تمامی مشمولان خارج از کشور برای گذراندن این مرحله باید به ایران بازگردند.

آیا امکان دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولان خارج از کشور وجود دارد؟

بله –محصلین بالای 18 سال خارج از کشور قبل از اتمام مهلت قانونی باید نسبت به ارائه مدارک تحصیلی و سایر مدارک خواسته شده به سفارت ایران اقدام کنند. در غیر این صورت با وجود اشتغال به تحصیل به عنوان غایب شناخته خواهند شد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سربازی ایرانیان مشمول خارج از کشور از تمامی جنبه ها

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید