بهترین رشته های مهندسی برای مهاجرت در سال 2023

بهترین رشته های مهندسی برای مهاجرت در سال 2023

مدارک مهندسی یکی از بهترین و برجسته ترین مدارک در جهان به شمار می آیند. امروزه، همزمان با توسعه ‌ی صنایع بزرگ و کوچک در کشورها، فرصت‌ های شغلی بسیاری برای رشته‌ های مهندسی در بازار کار فراهم شده است.

لذا تمایل افراد به تحصیل در چنین رشته‌ هایی نیز افزایش پیدا کرده است. اما آن‌ چه که در زمان انتخاب رشته‌ ها‌ی مهندسی ذهن افراد را به خود مشغول می‌ کند، این است که کدام رشته، بازار کار و درآمد بهتری دارد؟ کدام رشته مهندسی برای مهاجرت مناسب است؟ در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت و بازار کار رشته‌ های مختلف مهندسی، خواهیم پرداخت.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مهندسی برق

مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش برق قدرت، الکترونیک، مخابرات و گرایش کنترل و ابزار دقیق میباشد.

البته تفاوت زیادی بین واحدهای درسی این گرایش‌ ها در مقطع کارشناسی وجود ندارد، همین امر باعث شده تا برخی فارغ ‌التحصیلان مهندسی برق موقع ورود به بازار کار جذب گرایش‌ های دیگری از این رشته شوند، در حال حاضر نیز فرصت‌ های شغلی بسیاری در سازمان‌ های مختلف دولتی و خصوصی، صنایع بزرگ، وزارتخانه‌ ها و… برای مهندسین برق وجود دارد.

بنابراین، اگر محصلان این رشته دارای توانایی‌ های لازم باشند، هرگز بیکار نخواهند ماند. داشتن هوش بالا در ریاضی و فیزیک، ذهن خلاق و تحلیلگر و همچنین مهارت‌ های عملی طراحی مدارهای الکتریکی، از جمله مهارت‌ های لازم برای موفقیت در این رشته میباشد، کشورهای توسعه یافته نیز همواره در حال جذب فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق میباشند.

مهندسی برق

مهندسی کامپیوتر

رشته‌ ی مهندسی کامپیوتر دارای دو گرایش سخت‌ افزار و نرم‌ افزار در مقطع کارشناسی میباشد، این رشته بیشتر با جنبه‌ های سخت افزاری سروکار دارد و به طراحی و ساخت مجموعه‌ های کامپیوتری و اجزای آن میپردازد. البته مهندسان کامپیوتر بنا به گرایش خود در فضای نرم‌ افزاری، ساخت برنامه‌ های کامپیوتری و طراحی شبکه مشغول به فعالیت شود.

وزارتخانه‌ ها، شرکت‌ های کامپیوتری، بانک‌ ها، مراکز دولتی و خصوصی بازار کار مناسبی برای فارغ‌ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر هستند.

البته یک مهندس کامپیوتر می‌ تواند یک کار آفرین موفق نیز باشد و به ارائه‌ ی خدماتی مانند برنامه‌ نویسی، طراحی وب ‌سایت، توسعه‌ ی نرم‌ افزار‌ های موبایلی و… بپردازد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن جهان نیاز ها به مهندسان کامپیوتر نیز افزایش یافته، کشور های توسعه یافته مثل آمریکا، کانادا، استرالیا و… از مقاصد اصلی مهاجرت مهندسان کامپیوتر میباشند، این رشته از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است.

مهندسی کامپیوتر

مهندسی هوافضا

رشته مهندسی هوافضا، از جمله رشته‌ های نو ظهور در جهان میباشد و می‌ توان چشم‌ انداز شغلی بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته در نظر گرفت. کار اصلی مهندسان هوافضا طراحی، ساخت، نگهداری، تعمیر و آزمایش هواپیما ها، انواع موشکها و بالگرد ها میباشد.

فارغ‌ التحصیلان این رشته از دانش لازم در زمینه‌ ی آیرودینامیک، مکانیک پرواز، پیشرانش و سازه‌ ها و نیز طراحی و ساخت اجسام پرنده مانند هواپیما ها و پهپاد ها برخوردار هستند، علاوه بر موارد ذکر شده، کار بر روی سازه‌ های زمینی و دریایی و نیز توربوماشین‌‌ ها و آیرودینامیک خودرو نیز از جمله مهارت‌ هایی است که مهندسان هوافضا دارا هستند.

شرکت‌ های هواپیمایی، صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و نیروگاهی، صنایع دفاع، پژوهشگاه‌ ها و موسسات آموزشی، صنایع خودرو سازی و سایر شرکت‌ های دولتی و خصوصی، به متخصصین و فارغ‌ التحصیلان مهندسی هوافضا نیاز دارند.

فارغ التحصیلان این رشته نیز به راحتی میتوانند به کشور های توسعه یافته مهاجرت کنند زیرا کشور های توسعه یافته ای مثل کانادا و آمریکا متقاضی فازغ التحصیلان مهندسی هوافضا میباشند.

مهندسی هوافضا

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش (طراحی جامدات)، (حرارت و سیالات)، (ساخت و تولید) می‌ باشد. مهندسی مکانیک، بهشت ریاضیات میباشد و بین این دو ارتباط تنگاتنگی برقرار است.

در واقع مباحث زیادی در مهندسی مکانیک (به ویژه در گرایش حرارت و سیالات) به کار رفته است، انواع محاسبات فنی، ساخت هواپیماها، خودروها و قطارها، تهیه‌ ی نقشه، روش‌ های تولید، طراحی، ساخت قطعات مختلف، آزمایش ماشین‌ آلات مختلف، گرم‌ کننده‌ های ساختمان، موتور های احتراق، فناوری لیزر و…، بطور کلی ساخت کلیه‌ ی تاسیسات صنعتی در جهان از جمله مهارت‌ های مهندسان مکانیک میباشد.

فارغ‌ التحصیلان این رشته می‌ توانند به راحتی مهاجرت کرده و در کشور های توسعه یافته مثل کانادا و آمریکا صاحب کار با درآمد بسیار خوب شوند.

مهندسی مکانیک

مهندسی عمران

گرایش‌ های این رشته، عمران، نقشه‌ برداری و آب هستند. مهندسان عمران همانطور که از نامشان پیداست برای عمران و آبادانی کشور می‌ کوشند، ساخت و ساز بناها، سد، فرودگاه، راه‌ آهن، جاده، تونل، نیروگاه‌ های برق و دکل‌ های مخابراتی از جمله وظایف و مهارت های افراد شاغل در این رشته می‌ باشد.

مهندسان عمران در ایران برای اینکه بتوانند در پروژه‌ های مختلف ساخت و ساز کار نظارت را انجام دهند، باید از سوی سازمان نظام مهندسی کشور، پروانه‌ ی اشتغال به کار دریافت نمایند؛ مهندسان عمران برای موفقیت در این رشته باید بیان قوی جهت ارتباط با مهندسین و سایر تکنسین‌ ها و همچنین هوش بالا در تجزیه و تحلیل مسائل ریاضی مربوط به سازه‌ ها داشته باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده، کار با رایانه و آشنایی با برنامه‌ های مختلف نقشه‌ کشی، از جمله توانایی‌ های لازم برای موفقیت در شغل مهندسی عمران میباشد. فارغ التحصیلان این رشته نیز به راحتی میتوانند مهاجرت کرده و در کشور های در حال توسعه و توسعه یافته مشغول کار شوند.

مهندسی عمران

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع در حال حاضر در ایران با تقاضای بسیار بالا برای استخدام همراه می‌ باشد؛ تکنولوژی صنعتی، تولید صنعتی، ایمنی صنعتی و برنامه ‌ریزی و تحلیل سیستم‌ ها، از گرایش‌ های مختلف رشته‌ ی مهندسی صنایع هستند.

مدیریت تولیدات کارخانه ها، انجام فعالیت‌ های تحقیقاتی برای بهبود کیفیت تولید، ساخت محصولات جدید، برنامه‌ ریزی برای افزایش تولید و کاهش ضایعات، ارائه‌ خدمات مشاوره ای به واحدهای تولیدی و مدیریت پروژه‌ ها بر عهده‌ ی مهندسین صنایع میباشد. مهندسی صنایع یکی از رشته هایی است که بازار کار بسیار خوبی دارد.

مهندسی صنایع

مهندسی شیمی

مهندسی شیمی نسبت به سایر رشته‌ های مهندسی از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است. آگهی استخدام مهندس شیمی معمولا از سوی صنایع مختلفی همچون صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، نساجی، پتروشیمی و پالایشگاه‌ های نفت و گاز، منتشر می‌ شود.

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 8 گرایش‌ پالایش، صنایع پتروشیمی، صنایع معدنی، صنایع پلیمر، صنایع گاز، صنایع غذایی، طراحی فرآیندهای صنعت نفت و صنایع شیمیایی می‌ باشد؛ علاقه‌ مندان به این رشته باید بدانند که در درجه‌ ی اول در مباحث ریاضیاتی و سپس در فیزیک و شیمی، از پایه‌ ی قوی برخوردار باشند.

لازم به ذکر است داشتن روحیه‌ ی تیمی و انجام کار گروهی از جمله خصوصیات و دلایل موفقیت مهندسان شیمی است؛ زیرا یک مهندس شیمی در پروژه‌ های مختلف همواره با کارگران و مهندسان دیگر در ارتباط است. این رشته چه در داخل و چه در خارج دارای تقاضاست و از بازار کار خوبی برخوردار است.

مهندسی شیمی

مهندسی مواد

مهندسی مواد یکی از علوم جدید عصر حاضر است، هدف این رشته، کشف روش‌ های جدید بهره‌ برداری، استخراج و استفاده از مواد در صنعت ساخت و ساز و تولید می‌ باشد. مهندسی مواد به سه زیر مجموعه‌ ی متالوژی صنعتی، متالوژی استخراجی و سرامیک تقسیم می‌ شود.

انتخاب بهترین ترکیب مواد برای یک هدف خاص، آنالیز داده‌ ها با استفاده از نرم‌ افزار های مدلسازی کامپیوتر، نظارت بر کارائی مواد و ارزیابی تخریب مواد، تعیین روش های مناسب برای تولید و اتصال مواد و غیره از جمله وظایف این مهندسین میباشد.

یک مهندس مواد میتواند به عنوان کارشناس کنترل کیفیت، کارشناس تحقیق و توسعه، مهندسی جوش و بازرسی و اپراتور یا سرپرست آزمایشگاه مشغول فعالیت شود.

مهندسی مواد

مهندسی فناوری اطلاعات

با توجه به نیاز فراوانی که برای ایجاد تغییرات بنیادی و اساسی در کشورها وجود دارد، تقاضا برای استخدام نیرو در این زمینه رو به افزایش است.

در حال حاضر، خیلی از مراکز مثل مدارس، بانک‌ ها و…، به سیستم کامپیوتر مجهزند و به افرادی نیازمندند که بتواند از این سیستم‌ ها پشتیبانی کنند و به مکانیزه شدن سیستم ها در ادارات و سازمان ها و سایر بخش‌ ها کمک کنند.

از آنجایی که فناوری اطلاعات یک دانش میان رشته‌ ای میباشد، یک رشته‌ ی خالص به حساب نمی‌ آید و از تلفیق رشته‌ هایی همچون مدیریت، مهندسی الکترونیک، مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر بخصوص نرم‌ افزار تشکیل شده است، با این حساب میتوان گفت که فارغ‌ التحصیلان این رشته هرگز بیکار نخواهند ماند.

مهندسی فناوری اطلاعات

در پایان

در این مقاله به بررسی اولویت بندی رشته‌ های مهندسی در بازار کار و مهاجرت پرداختیم و توضیحات لازم برای هر کدام را ارائه کردیم باید بگوییم که رشته هایی که راجع به آن‌ ها صحبت شد، نیازمند توانایی‌ هایی همچون مدیریت زمان، کار گروهی، کار با نرم‌ افزار های رایانه‌ ای، تجسم و خلاقیت قوی میباشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران با تجربه مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

سوالات متداول

علامت سوالبهترین کشورها برای مهاجرت فارغ التحصیلان رشته‌ های مهندسی کدامند؟

کشور های توسعه یافته مانند: کانادا، آمریکا، استرالیا، انگلیس، آلمان، نیوزلند، سنگاپور و سوئیس از جمله بهترین کشورها برای مهاجرت رشته‌ های مهندسی هستند.

علامت سوالبهترین رشته‌ های مهندسی برای مهاجرت کدامند؟

رشته‌ های مهندسی برق، کامپیوتر، مکانیک، شیمی، عمران، صنایع و مواد، به‌ عنوان بهترین رشته های مهندسی برای مهاجرت یاد شود.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

بهترین رشته های مهندسی برای مهاجرت در سال 2023

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/12/3

جمعه

1402/12/4

شنبه

1402/12/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید