معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری

با افزایش رقابت برای پذیرش دوره های روزانه و ظرفیت نسبتا محدود دانشگاه های سراسری، امروزه شاهد افزایش تقاضا برای تحصیل دوره های بدون کنکور هستیم.

در حال حاضر دانشگاه های غیرانتفاعی، آزاد، پیام نور و علمی کاربردی در مقاطع تحصیلی مختلفی از دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی، معدل و … ثبت نام به عمل می آورند و این امکان برای آنها هر ساله در دو بازه زمانی مهر و آبان فراهم شده است.

در این میان داوطلبانی که علی رغم کسب رتبه های نسبتا پایین، علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های دولتی باشند نیز می توانند بسته به میزان معدل و سوابق تحصیلی خود، در واحدهای پردیس خودگردان و یا برخی از دانشگاه دولتی تحت عنوان سهمیه استعدادهای درخشان شروع به تحصیل کنند.

در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا به بررسی معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ بپردازیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

روش های پذیرش بدون کنکور داوطلبان دانشگاه سراسری ۱۴۰۲

تمامی کد رشته های آزمون سراسری دارای ظرفیت مشخص بوده و داوطلبان صرفا در صورت کسب رتبه و تراز مشخصی قادر به تحصیل در دانشگاه های مورد نظر خود خواهند بود.

در حال حاضر امکان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری صرفا در دو صورت امکان پذیر است.

پونزاین دو حالت بشرح زیر است:

پذیرش در واحد های پردیس خودگردان

پذیرش در قالب سهمیه استعداد درخشان

پذیرش بدون کنکور دانشگاه پردیس خودگردان ۱۴۰۲

در حال حاضر داوطلبان هم به روش بدون کنکور و از روش با کنکور از شانس تحصیل در دانشگاه پردیس برخوردار هستند. تصمیم گیری در این مورد که کدام یک از روش ها برای شما می تواند مناسب باشد، به فاکتورهای زیادی بستگی داشته و نمی توان در این مورد نظر قطعی داد.

می توانیم اشاره کنیم که شما با شرکت در جلسه کنکور و پذیرش با رتبه های نسبتا پایین نیز شانس ورود و تحصیل در این دانشگاه را خواهید داشت. چرا که این دانشگاه در اکثر رشته های ریاضی، انسانی و … به داوطلبان ظرفیت مناسبی اختصاص داده و افراد از شانس بالایی برای پذیرش برخوردار هستند.

در صورتی که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور پردیس در تمامی واحدهای سراسر کشور انجام نگرفته و شما بسته به شهر محل زندگی خود باید از جزئیات پذیرش واحد پردیس مورد نظر مطلع شوید.

جزئیات مربوط به پذیرش بدون کنکور واحد های پردیس خودگردان عموما طی اطلاعیه هایی در اختیار داوطلبان قرار گرفته و این رشته ها بیشتر برای مقطع کارشناسی در دسترس داوطلبان خواهند بود.

پونزپذیرش بدون کنکور پردیس خودگردان بر اساس سه نکته زیر انجام می گیرد:

معدل کتبی داوطلب

استان بومی داوطلب

سهمیه داوطلب

اما در مورد شرط معدل و حداقل مجاز برای ثبت نام داوطلبان بدون کنکور نیز باید اشاره کنیم که هم اکنون قانونی در این مورد اعلام نشده و شانس پذیرش افراد به سطح علمی و سوابق تحصیلی آنها می تواند متفاوت باشد.

طبق تجربه می توان گفت که داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت این دانشگاه از شانس خوبی برای پذیرش با نمرات پایین برخوردار خواهند بود.

رشته های دوره پردیس خودگردان عمدتا در واحد های دانشگاهی دولتی تدریس شده و اعضای هیئت علمی و اساتید دوره های برتر نیز مانند دوره روزانه به تدریس رشته های این دوره می پردازند.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه پردیس خودگردان

پذیرش بدون کنکور سهمیه استعداد درخشان ۱۴۰۲

سهمیه استعداد درخشان مربوط به داوطلبان برتر دانشگاه های سراسری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می شود، که به لحاظ معدل و میانگین نمرات اخذ شده جز پانزده درصد برتر ورودی خود به شمار می روند.

این افراد بسته به دانشگاهی که از آن فارغ‌التحصیل شده اند، این امکان را خواهند داشت تا بدون شرکت در جلسه کنکور و پرداخت شهریه، وارد مقاطع بالاتر شوند.

در مورد زمان و نحوه پذیرش این دانشجویان نیز باید اشاره کنیم، شرایط ثبت نام بدون کنکور داوطلبان سهمیه استعداد درخشان با اطلاع قبلی هر کدام از دانشگاه ها بصورت جداگانه انجام می گیرد و بازه زمانی مشخصی برای آن در نظر گرفته نمی شود.

در این موارد هر دانشگاه این اختیار را دارد، متقاضیانی را که در طول شش نیمسال تحصیلی دانش‌آموخته شده و به لحاظ میانگین کل در مقایسه با میانگین کل هشت نیمسال دانشجویان هم رشته و غیر هم ورودی خود جزو پانزده درصد برتر باشند، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش بدون آزمون در دوره کارشناسی ارشد همان سال پذیرش کند.

همچنین در صورتی که این داوطلبان (پانزده درصد برتر) به دلایلی مانند انصراف و یا عدم علاقه مندی به تحصیلی در دانشگاه مورد نظر از شانس خود استفاده نکرده باشند و در مقابل ظرفیت پذیرش بدون آزمون دوره نیز تکمیل نشده باشد، دانشگاه مجاز خواهد بود تا ده درصد برتر بعدی از داوطلبان را بر حسب رتبه های کسب شده آنها جایگزین نماید.

همچنین برای دانشگاه های سراسری این امکان فراهم شده تا هر ساله برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم نهایی المپیادهای علمی دانشجویی را با ارائه معرفی نامه از دبیرخانه المپیاد برای ورود به همان رشته یا رشته های مرتبط به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش به صورت بدون کنکور پذیرش نماید.

پونزنکته مهم: دانش آموختگان دوره‌های مجازی، فراگیر پیام نور، پذیرفته شدگان دوره کارشناسی بر اساس سوابق تحصیلی و دارندگان مدرک حوزوی معادل کارشناسی، مشمول این آیین‌نامه نمی شوند؛ اما در صورت موافقت دانشگاه پذیرنده، امکان شرکت در ثبت نام را خواهند داشت.

پذیرش بدون کنکور سهمیه استعداد درخشان

پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور داوطلبان استعداد درخشان ۱۴۰۲

پذیرش دوره های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری از طریق فراخوان های دانشگاه ها به صورت جداگانه طی سال انجام می گیرد. به این صورت که پس از انتشار فراخوان داوطلبان واجد شرایط پذیرش در رشته های اعلام شده از سوی هر دانشگاه، فرصت دارند در بازه زمانی اعلام شده نسبت به ثبت نام اینترنتی و ارسال مدارک خود اقدام کنند.

پس از پایان مهلت ثبت نام، دانشگاه با بررسی مدارک دریافتی و در مواردی برگزاری مصاحبه حضوری، نسبت به انتخاب دانشجو اقدام کرده و فهرست اسامی به پذیرفته شدگان به صورت تماس تلفنی، پیامک، ایمیل و یا انتشار اطلاعیه در سامانه اینترنتی سایت دانشگاه اطلاع رسانی می شود.

در نهایت پس از ثبت اسامی پذیرفته شدگان در پرتال سازمان سنجش توسط دانشگاه، تأیید نهایی توسط این سازمان صورت گیرد و با توجه به این که ورود اطلاعات یک متقاضی به صورت همزمان در پرتال ارتباطی از سوی دو یا چند دانشگاه امکان پذیر نمی باشد.

در این شرایط لازم است پذیرفته شدگان در صورت پذیرش نهایی در بیش از یک دانشگاه، نسبت به انصراف از پذیرش در دانشگاه هایی که قصد ادامه تحصیل ندارند، اقدام کنند تا امکان ثبت اسامی توسط دانشگاه مدنظرشان برای ادامه تحصیل فراهم باشد.

شرایط لازم برای تحصیل بدون کنکور داوطلبان استعداد درخشان ۱۴۰۲

متقاضیانی که دارای معدل ممتاز بوده و قصد استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۲ را دارند، باید دارای شرایطی بوده تا دانشگاه های منتخب، به بررسی فرم ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور آنها بپردازند.

پونزاین شرایط بشرح زیر است:

داوطلب شامل پانزده درصد برتر دانشجویان هم رشته ای و هم ورودی خود باشد.

بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از لیسانس، قصد ادامه تحصیل در ارشد را داشته باشد.

استفاده از این سهمیه تنها برای یکبار امکان پذیر است.

تحصیل در رشته انتخابی داوطلب به تصمیم گیری دانشگاه بستگی دارد.

تغییر رشته و انتقال به محیطی دیگر برای پذیرفته شدگان استعداد درخشان امکان پذیر نیست.

شرایط لازم برای تحصیل بدون کنکور داوطلبان استعداد درخشان

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری ۱۴۰۲

پذیرش بدون کنکور دانشگاه های اشاره شده، طی سال در بازه های زمانی مختلفی انجام می گیرد. به عنوان مثال پذیرش بدون کنکور ترم مهر دانشگاه پردیس عموما با انتشار اطلاعیه هایی در تیر و مرداد هر سال به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد.

این در حالی است که ثبت نام از داوطلبان استعداد درخشان بر اساس زمان بندی هر دانشگاه متفاوت بوده و عموما در اسفند ماه هرسال اطلاع رسانی می شود.

لازم به ذکر است، داوطلبانی که می خواهند در ثبت نام بدون کنکور ورودی مهر این دانشگاه شرکت کنند، باید تا ۳۱ شهریورماه سال جاری موفق به اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی شده و متقاضیان شرکت در دوره های بدون کنکور بهمن ماه پردیس نیز تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ مهلت دارند تا اتمام و یا انصراف قطعی از رشته اول خود به دانشگاه اعلام کنند.

در جدول زیر به زمان بندی پذیرش سهمیه استعداد درخشان چند مورد از دانشگاه های کشور اشاره می کنیم.

فراخوان کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه ها مهلت ثبت نام
کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ۳۰ تیر ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه محقق اردبیلی ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه صنعتی مالک اشتر ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه گنبد کاووس ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
ارشد بدون کنکور ۱۴۰۲ دانشگاه صنعتی جندی شاپور ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
ارشد بدون کنکور دانشگاه علم و فرهنگ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آیت ا… بروجردی ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه حضرت معصومه پایان اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه اراک ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون آزمون ۱۴۰۲ دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه هنر اسلامی تبریز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
فراخوان مجدد پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه زنجان ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
ارشد بدون کنکور دانشگاه هنر ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه شهاب دانش ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه جهرم ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه ایلام مهلت مجدد تا آخر فروردین ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه قم ۲۵ فروردین ۱۴۰۲
کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

چگونه در پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنیم؟

داوطلبان برای شرکت در پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری، می توانند در تاریخ اعلام شده از طریق سایت سازمان سنجش برای تکمیل مراحل لازم اقدام کنند. همچنین ثبت نام بدون کنکور داوطلبان استعداد درخشان نیز عموما در ماه های بهمن و اسفند هر سال به صورت اینترنتی از طریق سایت دانشگاه مربوط انجام می گیرد.

همانطور که اشاره کردیم، فراخوان های منتشر شده در خصوص ثبت نام بدون کنکور به دانشگاه سراسری بصورت جداگانه توسط هر دانشگاه بر روی سایت همان مرکز قرار می گیرد و داوطلبان می بایست طبق شرایط و مدارک ذکر شده، ابتدا فرم اینترنتی ثبت نام استعداد درخشان را تکمیل نموده و سپس کلیه مدارک ذکر شده را برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند، تا پس از بررسی های مکرر در صورت صلاحیت دانشجو از لحاظ معدل، جواب نهایی قبولی و یا عدم قبولی داوطلب در زمان مشخصی تعیین شود.

لازم به ذکر است که داوطلبان متقاضی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های پردیس خودگردان ۱۴۰۲، می توانند علاوه بر انتخاب رشته محل های این دانشگاه برای ثبت نام سایر رشته های دانشگاه های پیام نور نیز اقدام کنند و محدودیتی از این بابت نخواهند داشت.

مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری ۱۴۰۲

مراجعه به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس sanjesh.org

انتخاب گزینه سراسری و مراجعه به بخش سامانه پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲

پرداخت هزینه ثبت نام و تهیه کارت اعتباری حاوی سریال ثبت نام

تکمیل فرم ثبت نام

انتخاب رشته حداکثر تا ۱۰۰ کد رشته محل

تایید مراحل و دریافت کد پیگیری

مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری ۱۴۰۲

 • اسکن عکس ۴*۳
 • مدارک شناسایی نظیر کارت ملی و شناسنامه
 • اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی
 • اطلاعات مندرج در مدرک دیپلم
 • اطلاعات محل شهر محل سکونت و آدرس
 • اطلاعات مربوط به سهمیه و امتیازها
 • اطلاعات تماس داوطلب

مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

سخن آخر

پذیرش دوره های بدون کنکور داوطلبان در دانشگاه سراسری، عموما بر اساس سوابق تحصیلی و معدل داوطلبان به دو صورت انجام می گیرد؛ روش اول پذیرش پردیس خودگردان و روش دوم پذیرش داوطلبان استعداد درخشان.

در روش اول فرد می تواند با ثبت نام بدون کنکور در پذیرش واحد های پردیس همانند سایر داوطلبان دوره روزانه با پرداخت شهریه اقدام به تحصیل نمایند. اما در روش سهمیه درخشان فرد باید جزء برترین فارغ التحصیلان ورودی خود بر اساس معدل باشد و در صورت احراز شرایط می تواند بدون شرکت در جلسه کنکور وارد تحصیل در مقاطع بالاتر همان دانشگاه (بدون پرداخت) شهریه شود.

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی در خصوص معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. چنانچه نیاز به راهنمایی یا دریافت مشاوره تحصیلی داشتید، با کارشناسان مجموعه آویژه تماس حاصل فرمایید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتداوطلبان به چند صورت شانس تحصیل بدون کنکور در دانشگاه های سراسری را خواهند داشت؟

در حال حاضر امکان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری صرفا در دو صورت امکان پذیر است؛ ۱- پذیرش در واحد های پردیس خودگردان ۲- پذیرش در قالب سهمیه استعداد درخشان.

سوال علامتشرط معدل شرکت در دوره های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ به چه صورت است؟

برای شرط معدل دوره های بدون کنکور پردیس دانشگاهی در حال حاضر میزان خاصی تعریف نشده و افراد بسته به ظرفیت رشته مورد نظر خود از شانس پذیرش برخوردار خواهند بود.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
 1. سلام من با معدل کتبی ده و نه صدم و معدل کل ۱۳.۵۱ صدم رشته علوم انسانی آیا میتونم بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه دولتی شیراز ثبت نام کنم رشته حقوق سال ۱۴۰۲ لطفا به سوالم پاسخ دهید .

  1. سلام وقت بخیر
   تاثیر قطعی سوابق به صورت ۴۰ درصد لحاظ میشود و برای ترمیم این موضوع با مشاورین ما تماس بگیرید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

چهارشنبه

1402/3/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید