امریه آموزش و پرورش + زمان ثبت نام و رشته های مورد نیاز

امریه آموزش و پرورش

⭐ثبت نام امریه آموزش و پرورش چگونه انجام می‌شود؟

دوران سربازی یکی از چالش برانگیزترین دوران‌ها برای مردان ایرانی است. اگر علاقه‌ای به گذراندن این دوران در محیط‌ های نظامی و پادگان‌ها ندارید، می‌توانید از روش‌های دیگر خدمت هم استفاده کنید. یکی از این روش‌ها، استفاده از طرح امریه سربازی در آموزش و پرورش است.

رایج‌ترین نوع امریه در ایران، امریه آموزش و پرورش است. در ادامه این مقاله مشاوره نظام وظیفه آویژه قصد داریم تا با روش ثبت نام امریه آموزش و پرورش و نیز رشته‌های مورد نیاز در این طرح، بیشتر آشنا شویم. در ادامه هم درباره شرایط جذب ثبت نام امریه آموزش و پرورش بحث خواهیم کرد.

امریه آموزش و پرورش چیست؟

سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی را برای دسته‌ای از افراد در نظر گرفته که می‌توانند بدون خدمت در پادگان‌ها و مراکز نظامی، بنا به رشته و علاقه خود، به کشور خدمت‌ رسانی کنند.

امریه سربازی یکی از این تسهیلات است که برای افراد فارغ التحصیل دانشگاهی در نظر گرفته شده و جایگزینی برای دوران سربازی است. در این روش افراد با توجه به رشته دانشگاهی خود، برای تدریس به کودکان در مناطق محروم و کمتر برخوردار در کشور فرستاده می‌شوند. به این نوع خدمت، طرح سرباز معلمی هم گفته می‌شود.

در این طرح افراد متخصص و دارای مدارک بالای دانشگاهی دیگر مجبور به وقت گذراندن در پادگان‌ها نیستند و آموزش و پرورش نیز نیروی مورد نیاز خود را تامین خواهد کرد.

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید در دوران سربازی معلم شوید به مقاله ثبت نام سرباز معلم مراجعه کنید.

زمان ثبت نام امریه آموزش و پرورش

هر ساله وزارت آموزش و پروش بنا به نیاز خود در مناطق گوناگون کشور، میزان نیاز به نیروی سرباز معلم را اعلام می‌کند و فراخوان‌هایی برای ثبت نام صادر می‌کند.

این فراخوان‌ها بیشتر در فصل بهار و در ماه‌های فروردین یا اردیبهشت انجام می‌شود. این فراخوان‌های طوری انجام می‌شود که زمان اعزام افراد برای گذراندن دوره آموزشی، مصادف با تیر باشد.

افرادی که قصد دارند در امریه آموزش و پرورش ثبت نام نمایند باید زمان اعزام و پست کردن دفترچه خدمت سربازی خود را با این زمان‌ها اعلام شده، هماهنگ کنند.

مهلت ثبت نام امریه آموزش و پرورش، معمولا و طبق روال سال‌های گذشته یک هفته است و افراد باید مدارک و مستندات لازم را برای این روزها آماده کرده و در وب سایت اعلام شده ثبت نام خود را برای این نوع امریه، نهایی کنند.

ثبت نام امریه آموزش و پرورش

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مزایای امریه آموزش و پرورش چیست؟

شرکت در امریه آموزش و پرورش یا طرح سرباز معلمی برای افراد گوناگون دارای مزایای خاصی است. در جدول زیر می‌توانید با برخی از مزایای استفاده از این نوع امریه به جای سربازی عادی آشنا شوید:

مزایای امریه آموزش و پرورش
کار کردن در محیط کار آموزشی به صورت واقعی
کسب تجربه در سیستم‌های آموزشی ایران و در مناطق گوناگون
دور شدن از محیط‌های خشک نظامی و پادگان‌ها
عدم نیاز به حضور 24 ساعته در پادگان‌ها و مراکز نظامی
ساعات کاری مشخص و هماهنگ با سیستم آموزشی
استفاده از تعطیلات پنجشنبه و جمعه و دیگر تعطبلات رسمی
دریافت حقوق بیشتر از سربازان عادی

معایب امریه آموزش و پرورش چیست؟

استفاده از طرح امریه آموزش و پرورش، با وجود همه مزایایی که برای سرباز معلمان دارد، اما دارای معایبی هم هست. در جدول زیر شما می‌توانید با معایب این طرح آشنا شوید:

معایب امریه آموزش و پرورش
افراد امریه باید به جای 21 ماه، دو سال یا 24 ماه کامل خدمت کنند.
امریه آموزش و پرورش تنها در نقاط کم برخوردار امکان اجرا دارد.
در امریه نمی‌توان به هیچ عنوان از کسری خدمت استفاده کرد.

حتما برای اظلاع از جدول کسری خدمت به مقاله کسری خدمت سربازی مراجعه کنید.

شرایط جذب ثبت نام امریه آموزش و پرورش

سازمان آموزش و پرورش و همچنین سازمان نظام وظیفه، شرایطی را برای جذب نیروی امریه آموزش و پرورش در نظر گرفته‌اند.

این نوع از امریه، طرفداران و متقاضیان زیادی دارد و هر ساله این سازمان باید از بین داوطبان، افرادی را به صورات انتخابی، وارد امریه کند.

به همین جهت این مدل از امریه رقابتی است و افراد باید در نوعی از گزینش شرکت کنند. به علاوه ممکن است در سال‌های مختلف، قوانین جدیدی برای شرایط جذب نیروی سرباز معلم در نظر گرفته شود.

اما شرایط جذب ثبت نام امریه آموزش و پرورش چیست و چه افرادی می‌توانند برای این مدل از امریه پرخواست دهند؟

شرایط عمومی برای امریه آموزش و پرورش

 • افراد متقاضی امریه باید تابعیت ایران را داشته باشند.
 • متقاضیان نباید سابقه کیفری و یا اعتیاد به هیچ ماده مخدر داشته باشند.
 • افراد متقاضی این نوع از امریه، باید به اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور اعتقاد داشته باشند.
 • متقاضیان امریه آموزش و پرورش باید حتما تحصیلات دانشگاهی داشته باشند.
 • افراد متقاضی، باید سلامت کامل روحی و جسمی داشته باشند. این سلامت باید به تایید اداره آموزش و پرورش استان هم برسد.
 • افرادی که قصد دارند امریه شوند، به هیچ عنوان نباید دارای غیبت در سربازی باشند.

شرایط جذب ثبت نام امریه آموزش و پرورش

شرایط اختصاصی جذب در امریه آموزش و پرورش

 • افراد متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند. افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و فارغ التحصیلان رشته‌های مربوط به آموزش و دبیری، در این زمینه اولویت خواهند داشت.
 • افراد باید دفترچه نظام وظیفه خود را پست کرده باشند و زمان اعزام به خدمت برای آنان مشخص شده باشد.
 • با توجه به این که جذب نیروی آموزش و پرورش در اول پاییز و همزمان با آغاز سال تحصیلی است، زمان اعزام به خدمت افراد متقاضی باید در یکی از ماه‌های تیر، مرداد و یا شهریور باشد.
 • امریه آموزش و پرورش یا طرح سرباز معلم تنها در استان‌های کم برخوردار و در مناطق محروم اجرا می‌شود و استفاده از افراد امریه در مراکز استان و شهرستان و در شغل‌های اداری ممنوع است.
 • بیشتر افراد فارغ التحصیل و در بیشتر رشته‌ها می‌توانند از طرح امریه آموزش و پرورش استفاده کنند اما افرادی که در رشته‌های پیراپزشکی تحصیل کرده و مدرک خود را دریافت کرده باشند نمی‌توانند در این طرح شرکت کنند.
 • با این که امروزه مدت سربازی برای سربازان عادی 21 ماه است اما افرادی که در امریه شرکت می‌کنند باید دو سال تمام، خدمت کنند.
 • افراد متقاضی امریه آموزش و پرورش نمی‌توانند و نباید از کسری خدمت استفاده کنند. پس اگر کسری قابل توجهی دارید یا قرار است دریافت کنید، بهتر است به سراغ دوره‌های امریه نروید.

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید سرباز امریه شوید حتما مقاله امریه سربازی را بخوانید.

امتیازات داوطبان جهت پذیرش امریه آموزش و پرورش

وقتی افراد برای گرفتن امریه آموزش و پرورش اقدام می‌کنند، مسئولان در آموزش و پرورش استان مورد نظر، پرورنده‌ای را برای افراد تشکیل می‌دهند و تمام مزایا و امتیازات افراد از جهات گوناگون را در آن وارد می‌کنند.

جمع امتیازات می‌تواند تا 130 امتیاز برسد. چون اخذ این نوع امریه به صورت رقابتی است، افرادی موفق به کسب آن می‌شوند که در بوم یا استان مورد نظر، بیشترین امتیازات را کسب کرده باشند. در جدول زیر شما می‌توانید موارد امتیازات کسب شده را بر حسب مورد ببینید و دید بهتری در مورد طرح سرباز معلمی داشته باشید:

موارد کسب امتیازامتیاز داده شدهحداکثر امتیاز
سطح مدرک تحصیلیکارشناسی 10 امتیاز

کارشناسی ارشد 20 امتیاز

20 امتیاز
نوع و سطح دانشگاه محل تحصیلدانشگاه روزانه 15 امتیاز

دانشگاه شبانه 10 امتیاز

دانشگاه پیام‌نور و آزاد 5 امتیاز

15 امتیاز
معدل مدرک تحصیلیمعدل 20-18: ضریب 1

معدل 18-16: ضریب 75/.

معدل 16-14 ضریب 5/.

20 امتیاز
وضعیت خانوادگیتاهل 5 امتیاز

هر فرزند 2 امتیاز

فرهنگی بودن همسر 5 امتیاز

14 امتیاز
بومی بودن در محل خدمت10 امتیاز10 امتیاز
فرزند همکار فرهنگی بودنپدر یا مادر 10 امتیاز

پدر و مادر 20 امتیاز

20 امتیاز
نخبه بودن بر اساس نظر گروه بررسی کنندهبین 1 تا 6 امتیاز6 امتیاز
تالیف و ترجمه در زمینه مدرک تحصیلی با تشخیص گروه بررسی کنندهبین 1 تا 6 امتیاز6 امتیاز
عضو خانواده ایثارگرانفرزند شهید 10 امتیاز

خواهر و برادر شهید 5 امتیاز

فرزند آزاده، رزمنده، جانباز 4 امتیاز

هر 10 درصد جانبازی 5/. امتیاز

10 امتیاز
هر سال تدریس در نهضت سواد آموزیبه ازاء هر سال 2 امتیاز4 امتیاز
همکاری با بسیج به عنوان عضو فعالبابت هر سال1 امتیاز5 امتیاز

داشتن چه امتیازاتی باعث افزایش شانس ما در جذب به عنوان امریه آموزش و پرورش می‌شود؟

وزارت آموزش و پرورش، یک سری از اولویت‌ها را برای قبول طرح سرباز معلمی در نظر می‌گیرد. این اولویت‌ها را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:

 • افراد متاهل و دارای فرزند
 • فرزند افراد فرهنگی بودن
 • ایثارگر بودن و یا عضو خانواده ایثارگر بودن
 • متقاضیان با عضویت فعال در بسیج
 • نخبه بودن
 • افرادی که عضو کمیته امداد و یا بهزیستی هستند.

اگر شما هم به دنبل اطلاع از زمان فراخوان امریه وزارت علوم هستید لطفا به مقاله دریافت امریه وزارت علوم و تحقیقات مراجعه کنید.

ثبت نام امریه آموزش و پرورش

امریه آموزش و پرورش یا طرح سرباز معلمی در سال‌های اخیر تنها به صورت بومی انجام می‌شود و در صورت نبود داوطلب بومی، ممکن است درخواست برای جذب نیرو از دیگر استان‌ها هم انجام شود. به همین دلیل این جذب به صورت استانی انجام می‌شود.

برای قبولی در این امریه شما باید ظرفیت و رشته‌های مورد نیاز استان محل سکونت خود را بررسی کنید و از این که شرایط ثبت نام را دارید، مطمئن شوید. برای ثبت نام این مراحل را دنبال کنید:

وقتی اطلاعیه آموزش و پرورش برای جذب نیروی امریه در ماه‌های ابتدایی سال صادر شد، به سایت امریه استان محل سکونت خود مراجعه کرده و نیاز به نیرو و رشته‌های مورد نیاز را بررسی کنید.

ثبت نام برای امریه آموزش و پرورش امروزه و در بیشتر استان‌های کشور به صورت حضوری انجام می‌شود. مراحل این ثبت نام به این صورت است که شما باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به ادارات کل آموزش و پرورش استان خود مراجعه کرده و برای امریه درخواست بدهید.

مسئولان مدارک شما را تحویل گرفته و بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد. پس از بررسی نتیجه به اطلاع شما خواهد رسید.

در برخی دیگر از استان‌ها، بعضی از مراحل ثبت نام امریه سربازی آموزش و پرورش به صورت آنلاین انجام می‌شود. نحوه کار به این صورت است که شما باید وارد سایت مخصوص امریه استان خود شده و برای درخواست امریه، ثبت نام کنید. در این مرحله تنها اطلاعات فردی از شما درخواست می‌شود و نیازی به بارگزاری مدارک نیست. در مرحله بعد شما باید به صورت حضوری به ادارات آموزش و پرورش در هر استان مراجعه کرده و مدارک را تحویل دهید.

در این موارد، کارشناسان پس از بررسی‌های لازم، در صورت قبولی در امریه، نتیجه را به اطلاع شما خواهند رساند.

انتخاب افراد برای این نوع امریه با توجه به یک سیستم رتبه‌بندی انجام می‌شود. در این سیستم به افراد بر اساس مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و اعتبار آن، معدل فرد، وضعیت تاهل و فرزند، فرهنگی بودن همسر یا دیگر اعضای خانواده، فعالیت‌های علمی و فرهنگی، ایثارگر بودن خانواده و… امتیاز داده می‌شود. در آخر با توجه به کسب امتیازات، افراد برای این نوع امریه انتخاب می‌شوند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در امریه آموزش و پرورش

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در امریه آموزش و پرورش

گفتیم که برای ثبت نام در طرح سرباز معلم، افراد باید مدارک مورد نیاز خود را به ادارات آموزش و پرورش استان خود تحویل دهند. اما این مدارک چیست؟

 • تکمیل فرم اطلاعات شخصی که در اداره آموزش و پرورش به شما تحویل داده می‌شود.
 • تصویر برابر با اصل از تمامی صفحات شناسنامه به همراه کپی از کارت ملی
 • 2 تا 6 عدد عکس رنگی پرسنلی با پشت زمینه سفید که به تازگی گرفته شده باشد.
 • اصل آخرین مدرک تحصیلی به همراه کپی از آن
 • اصل و کپی از کارت سبز اعزام به خدمت که مهر عدم غیبت در آن وجود داشته باشد و همچنین مدارک واکسیناسیون هم کامل باشد.
 • مدارکی مبنی بر ساکن بودن در منطقه مورد نظر شامل اصل و کپی سند یا قولنامه محضری از منزل و یا فیش آب و برق مربوط به منزل
 • مدارک امتیازآور، به عنوان مثال مدارک ایثارگری، مدارک مربوط به سابقه بسیج، مدارکی مبنی بر عضویت در کمیته امداد و…

اگر علاقه دارید بدانید بیشترین رشته های استخدامی و حداقل معدل برای استخدام آموزش و پرورش چیست؟ حتما مقاله رشته های مورد نیاز استخدام آموزش و پرورش را بخوانید.

رشته های مورد نیاز امریه آموزش و پرورش

با توجه به کمبود نیروی معلم و دبیر در سال‌های اخیر و به خصوص در مناطق کم برخوردار، آموزش و پرورش از بین متقاضیان از تمام رشته‌ها، داوطلب می‌پذیرد. نکته مهم اما این جا است که با توجه به بومی و استانی بودن جذب نیروی سرباز معلم، ظرفیت و رشته‌های هر استان برای نیروی جدید، با استان‌های دیگر تفاوت دارد.

آموزش و پرورش هر استان با توجه به نیاز خود برای جذب معلم و دبیر در بخش‌های مختلف، رشته‌های مورد نیاز خود را به صورت جداگانه اعلام می‌کند. به همین دلیل نمی‌توان رشته‌های خاصی را برای جذب در این طرح به صورت کلی نام برد.

افراد برای اطلاع پیدا کردن از رشته‌های مورد نیاز در آموزش و پرورش هر استان، باید به اطلاعیه‌های آموزش و پرورش هر استان که در زمان جذب امریه داده می‌شود، توجه کنند و از ظرفیت‌ها برای قبولی در این طرح، مطلع شوند.

اما به طور کلی رشته‌هایی که مربوط به گروه‌های معلمی، آموزشی، مشاوره و روانشناسی هستند، شانس بیشتری برای ثبت نام دارند. این رشته‌ها را می‌توانید در این جدول مشاده کنید:

علوم تربیتی کلیه گرايش‌ها به جز مديريت آموزش عالیتکنولوژی آموزشروانشناسی کلیه گرایش‌ها به جز روانشناسی صنعتی
ریاضیعلوم اجتماعی (فقط گرایش‌های علوم اجتماعی، پژوهشگری اجتماعی، برنامه ریزی اجتماعی)علوم شناختی با گرایش‌های (روان‌شناختی، ذهن، مغز و تربیت و توان بخشی)
ادبیات فارسیفيزيكزيست شناسی
شيمیالهیات و معارف اسلامیبرنامه ریزی درسی
برنامه‌ریزی آموزشیسنجش و اندازه گیری (روانسنجی)مشاوره با گرایش مشاوره مدرسه
فناوری آموزشیآموزش مشاوره و راهنماییعلوم شناختی
مشاوره با گرایش توان بخشیمشاوره خانوادهکار درمانی
مددکار اجتماعیگفتار درمانیعلوم تجربی

سخنی از مشاوران آویژه

اگر علاقه‌ای به محیط‌های خشک نظامی ندارید و دوست ندارید 24 ساعته در پادگان‌ها بمانید، می‌توانید از امریه آموزش و پرورش استفاده کنید. ثبت نام امریه آموزش و پرورش معمولا در ماه‌های ابتدایی سال انجام می‌شود و افراد باید تاریخ اعزامی در یکی از ماه‌های تیر، مرداد یا شهریور داشته باشند.

ثبت نام امریه آموزش و پرورش در بیشتر استان‌ها به صورت حضوری و در ادارات آموزش و پرورش هر بوم به صورت جداگانه اجرا می‌شود. اگر در مورد ثبت نام و ظرفیت‌های پذیرش و رشته‌های مورد نیاز در هر استان نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در آویژه همراه باشید.

سوالات متداول

ثبت نام برای امریه آموزش و پرورش در چه زمانی انجام می‌شود؟

ثبت نام در ماه‌های ابتدایی سال یعنی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت انجام می‌شود.

طول دوره خدمت در امریه آموزش و پرورش چند ماه است؟

این دوره برای تمامی افراد 24 ماه تمام یا دو سال است.

چه افرادی می‌توانند در طرح سرباز معلمی ثبت نام کنند؟

به جز شروط عمومی که در مقاله به آن‌ها اشاره شد، افراد باید مدرک کارشناسی داشته باشند، غیبت نداشته باشند و زمان اعزام به خدمت آنان در یکی از ماه‌های تیر، مرداد و یا شهریور باشد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

امریه آموزش و پرورش + زمان ثبت نام و رشته های مورد نیاز

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید