بخشودگی غیبت سربازی

شرایط بخشودگی غیبت سربازی

بر اساس قوانین کشور عزیزمان ایران، تمامی افرادی که به سن قانونی برسند و تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، مشمول خدمت سربازی می شوند.

در این بین ممکن است برخی از افراد وارد دانشگاه شوند و یا به هر دلیل دیگری، برای اعزام به خدمت اقدامی انجام نداده باشند، در قانون به این افراد غایب می گویند.

متناسب با نوع و زمان غیبت، برخی شرایط و ضوابط و قوانین مشمول افراد غایب می شود.

برای مثال، افرادی که از سربازی غایب شوند، از انجام بسیاری از امور مرتبط به ارگان های دولتی، منع خواهند شد!

اما تنها محدود به این نمی شود. افرادی که مشمول غیبت سربازی باشند، نمی توانند هیچ وامی دریافت کنند یا از کمک های کشاورزی و صنعتی و … استفاده کنند.

جدای از این موارد نمی توانند اصل مدرک دوره های تحصیلی و یا پایان نامه های دوره های بالاتر را دریافت کنند. در موسسه های دولتی و بسیاری از موارد دیگر نمی توانند شاغل شوند.

در این مقاله به بخشودگی غیبت سربازی می پردازیم. اگر می خواهید بدانید تا چه شرایطی برای این امر لازم است، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بخشودگی غیبت سربازی

شرایط بخشودگی غیبت سربازی

در صورتی که در سوابق خدمتی کارکنان وظیفه، حسن خلق، جدیت در انجام وظیفه، ابراز شجاعت و فداکاری از سمت فرمانده ها تایید شود، تمام یا بخشی از اضافه خدمت سنواتی آن ها بر طبق ضوابط و قوانین، مورد عفو و بخشش قرار می گیرد.

بر اساس گفته های رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا، ابلاغیه ضوابط و مصادیق بخشش اضافه خدمت سنواتی کارکنان وظیفه از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به کلیه یگان های خدمتی ابلاغ شده است.

سردار مهری در این رابطه گفته است: اضافه خدمت سربازان در حین خدمت در مواردی مانند سرباز نمونه و موفقیت در ثبت ابتکار منجر به تولید محصول یا مقاله علمی معتبر، حفظ کردن حداقل یک جز از قرآن کریم، گذراندن دوره های تخصصی مورد نیاز یگان نیرو های مسلح در صورت تایید فرماندهان بخشیده می شود.

بر اساس گفته های سردار مهری رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا: سربازان برای بهره مند شدن از این تسهیلات باید به نیروی انسانی یگان خدمتی خود مراجعه کنند.

نحوه بخشودگی غیبت سربازی

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که در طی سال های پیش، رسیدگی و بخشش غیبت اولیه سربازی، توسط سازمان نظام وظیفه و با فرمان رهبر صورت می گرفت؛ اما در قانون جدید، بخشش انواع غیبت سربازی شامل غیبت اولیه و غیبت حین خدمت و جرایم ناشی از آن بر عهده فرمانده پادگان است.

بر این اساس فرماندهان می توانند مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، تا دو سوم از اضفه خدمت غیبت سربازی را ببخشند.

شروط بخشودگی غیبت سربازی

 • سربازی در مناطق بد آب و هوا یا مناطق محروم به مدت حداقل ۹ ماه (این افراد ممکن است بتوانند از کسری خدمت کسری مناطق محروم استفاده کنند).
 • سربازی در مشاغل سخت و زیان آور که از سمت ستاد کل نیروهای مسلح تعیین شده است.
 • سابقه خدمت سربازی در مناطق عملیاتی و جنگی حداقل به مدت ۶ ماه.
 • شجاعت و فداکاری در ماموریت های محوله و تایید آن توسط فرمانده نیروهای مسلح.
 • نفرات اول تا سوم مسابقات علمی، فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و … در سطح یگانی، استانی و نیروی.
 • نفرات اول تا دهم مسابقات علمی، فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و … در سطح سازمان نیروهای مسلح.
 • ثبت محصول، مقاله علمی معتبر و… قبل یا در حین خدمت سربازی و رعایت نظم و انضباط در حین خدمت.
 • نفرات اول تا سوم منتخب دوره های آموزشی مهارت آموزی شاغل در مناطق کم برخوردار و به کارگیری آن در یگان خدمتی.
 • افراد اول تا سوم دوره های آموزشی رزم مقدماتی و پیشرفته در گروهان، گردان و تیپ.
 • افراد دارای نمرات ۹۰ از ۱۰۰ به بالاتر در دوره آموزش رزم مقدماتی و پیشرفته.
 • حافظ حداقل یک جزء قرآن و یا یک پنجم نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه یا اصول کافی.
 • بروز حادثه برای مشمول که منجر به معلولیت یا جانبازی و از کار افتادگی وی شود به طوری که به معافیت منجر نگردد.
 • فعالیت در ترویج فرهنگ علوم قرآنی، برگزاری نماز جماعت و ترویج تفکر بسیجی و اعتقادات اسلامی
 • حسن و دقت در نگهداری اموال در اختیار و تایید آن توسط فرمانده یگان و نیروی انسانی محل خدمت.
 • خدمت در مناطق با بیش از ۳۰۰ کیلومتر فاصله از محل سکونت به مدت ۱۲ ماه.
 • خدمت به مدت یکسال در یگان پاسداری برای مشمولان شاغل در مناطق عادی.
 • داشتن توانایی و مهارت مورد نیاز یگان و به کارگیری موثر آن.
 • انجام وظایف محوله در خارج از ساختمان و در شرایط جوی نامساعد و سرما و گرما.
 • فرزندان کارکنان نیروهای مسلح که در خارج از محل سکونت و به‌صورت غیر بومی به خدمت مشغول هستند.

غیبت هایی قابل توجیه

چه غیبت هایی قابل توجیه هستند؟

تمامی افرادی که مشمول غیبت می شوند به عمد در این شرایط قرار نگرفته است و امکان دارد به علت یک سری اتفاقات و شرایط در این وضعیت قرار گرفته باشند.

شرایطی وجود دارد که اگر مشمولان، به وسیله یکی از آن ها از اعزام به خدمت جا مانده باشند و وارد دوره غیبت اولیه شده باشد، غیبت آن ها موجه محسوب می شود و از جریمه هایی که در نظر گرفته شده است، معاف می شوند.

پونزتمامی شرایطی که به خاطر آن ها غیبت مشمول، موجه خواهد بود، به شرح زیر است:

 1. فرد به بیماری یا صدمه ای مبتلا شود که تاخیر در معرفی یا اعزام حداکثر به مدت ۲ ماه، از زمان شروع بیماری را به دنبال داشته باشد.
 2. فرد به بیماری یا صدمه ای دچار باشد که سبب بستری شدن او در بیمارستان شود و نهایتا تا ۶ ماه پس از شروع بیماری، همراه با ارایه کردن مدارک مستند و تایید پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه، مجاز به تاخیر در معرفی یا اعزام است.
  اگر دوره نقاهت و بهبودی بیشتر از ۶ ماه شود، در این صورت باز هم نیاز به تایید پزشک معتمد سازمان است.
 3. اگر یکی از اعضای درجه یک خانواده فرد از دنیا برود، معرفی و اعزام او حداکثر تا ۳ ماه می تواند به تاخیر بیانجامد. اگر فرد فوت شده، از خانواده همسر فرد باشد، این مدت زمان تنها به ۱ ماه کاهش می یابد.
 4. مواجه شدن فرد مشمول سربازی یا یکی از اعضای خانواده او با یکی از وقایع طبیعی، مثل سیل، زلزله و… یا حوادثی مثل آتش سوزی، انفجار، تصادف شدید یا سقوط هواپیما که موجبات تاخیر فرد را حداکثر بین ۲ تا ۶ ماه بعد از اتفاق افتادن حادثه را فراهم کند.
 5. اگر فردی همسر و فرزندش در حادثه آسیب ببیند، بسته به میزان و شدت آن ضرورتی که برای حضور فرد مشمول نیاز است، نهایت تا ۶ ماه پس از حادثه، غیبت فرد موجه است.
 6. اگر آسیب دیدگان فرد مشمول، پدر، مادر، خواهر یا برادرش باشد، این مدت زمان موجه بودن غیبت به نهایت ۳ ماه خواهد رسید و اگر پدر و مادر همسر فرد مشمول دچار صدمه ای شود، این مدت زمان به ۲ ماه کاهش پیدا می کند.
  این موضوع را باید در نظر داشته باشید که این تاخیر و غیبت تنها با ارائه مدارک و مستندات تاییدیه مراجعی که دارای صلاحیت هستند، قابل توجیه است.
 7. مشکلات اداری که امکان دارد برای هر فردی در حین انجام فرایند معرفی و اعزام اتفاق بیافتد، بدون اینکه مشمول در این زمینه تقصیری داشته باشد، در این صورت غیبت فرد موجه خواهد بود.
  در شرایط این چنینی، نهایتا ۶ ماه و تنها با ارائه مدارک مستند و اثبات اینکه در این زمینه کوتاهی مرتکب نشده است، غیبت فرد موجه است.
 8. اگر فرد مشمول، در حبس یا توقیف به سر ببرد، باید مراجعه دارای صلاحیت این موضوع را تایید کنند و به غیر از آن، زمان شروع حبس، قبل از شروع دوره غیبتش باشد.
 9. اگر سرپرست خانواده مشمول، به بیماری یا کارافتادگی دچار باشد، در زندان باشد، معتاد باشد، مفقودالاثر باشد و یا به صورت کلی مواردی این چنینی را تجربه کند، زمانی فرد می تواند غیبتش را توجیه کند که در صورت غیبت او، خانواده نتواند امرار معاش کند و شخص دیگری نباشد که صلاحیت و سرپرستی خانواده را بر عهده بگیرد، غیبت این افراد دارای توجیه است و مدت زمان ۳ ماه فرصت غیبت تعلق می گیرد.
 10. اگر فرد مشمول شرایط معافیت نداشته باشد و برای اعزام اقدام کند، باید مدرک مستند از مراجع ذی صلاح را برای توجیح غیبتش ارائه کند.
 11. بیماری های همسر و فرزند مشمول که سبب به تاخیر افتادن معرفی او حداکثر به مدت ۳ ماه می شود.
 12. توجیه غیبتی که تحت این شرایط باشد باید توسط پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه و ارائه مدارک معتبر، صورت بگیرد.
 13. در صورتی که فرد، پیش از شروع دوره غیبت اقدام به ازدواج کرده باشد و یا اختلافات با همسرش به طلاق او منجر شود و به غیبت فرد منجر شود، این اقدامات سبب تاخیر در اعزام یا معرفی به مدت ۳ ماه شود، با ارایه مدرک مستند و گواهی مرتبط از مراجع مربوط غیبت فرد محسوب می شود، غیبت موجه است.
 14. اگر پدر یا برادر مشمول به موجب بیماری فوت کند، و شورای پزشکی این تشخیص را دهد که شروع بیماری پدر یا برادر و مراقبت از بیمار پیش از غیبت فرد مشمول بوده است و طول غیبت او نیز ادامه داشته است.
 15. اگر پدر یا برادر مشمول، دچار نقص عضو یا محجوریت باشد و توسط شورای پزشکی تشخیص داده شود که شروع بیماری هرکدام از آن ها و مراقبت از آن ها به پیش از دوره غیبت مربوط بوده و در طی آن نیز ادامه داشته باشد، غیبت موجه محسوب می شود.
 16. در صورت طلاق بائن و یا غیابی مادر مشمول که به خاطر حبس، اعتیاد یا مفقود الاثر بودن پدر یا مواردی مشابه رخ می دهد و به خاطر آن، وظیفه سرپرستی خانواده، پیش از شروع غیبت، بر عده مشمول سربازی باشد، باید در صورت عدم حضور مشمول و غیبت سربازی باید با ارائه مدارک مستند و تاییدیه سازمان های مربوطه لازم است.
 17. اگر یکی از اعضای درجه یک خانواده به معلولیتی گرفتار شود و تاریخ رخ دادن آن معلولیت پیش از ورود به غیبت مشمول باشد.

اگر فرد دلیل موجهی برای غیبت نداشته باشد، اما به علت برخی از شرایط خاصی که برای خانواده اش پیش می آید، امکان اعزام به خدمت را نداشته باشد،

در این حالت تحت شرایط زیر غیبت او برای استفاده از معافیت توجیه می شود:

 • اگر همسر فرد مشمول فوت کند و فرزند کوچک داشته باشد، غیبت او نهایت تا ۳ سال موجه است. اگر تعداد فرزندان او ۲ تا باشد این مدت زمان به ۵ سال افزایش پیدا می کند و اگر دارای ۳ فرزند باشد، به مدت ۸ سال غیبت این فرد موجه محسوب می شود.
 • اگر همسر فرد مشمول بعد از ازدواج دچار معلولیت شود برای مراقبت نیاز به وجود همسرش باشد، بسته به میزان معلولیت او می تواند تا حداکثر ۲ سوال، از غیبت موجه استفاده کند.
  اگر معلولیت همسر فرد مشمول شدید و یا خیلی شدید باشد، او می تواند نهایت تا ۵ سال غیبت موجه داشته باشد.
 • اگر هر کدام از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مثل پدر، مادر، برادر و خواهر دچار معلولیت و یا بیماری باشند که این میزان شدید باشد و به جز فرد مشمول شخص دیگری نباشد تا از آن ها مراقبت کند و در صورت اعزام او خانواده امرار معاش خودش را از دست می دهد، فرد مشمول می تواند نهایت تا ۵ سال غیبت موجه داشته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت توجیه غیبت سربازی

مدارک مورد نیاز جهت توجیه غیبت سربازی

پونزدر ذکر برخی از شرایط غیبت موجه، گفتیم که نیاز به مدارک و مستندات است، این مدارک به شرح زیر است:

تیکمدارک پاراکلینیکی مراکز درمانی دانشگاه ها و یا نیروهای مسلح که نشان می دهد بیماری یا صدمات وارد شده به مشمول بوده و مورد تایید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان باشد. مثلا نتیجه آزمایشات، رادیوگرافی، رادیولوژی، آندوسکوپی، CT اسکن MRI، سونوگرافی و…

تیکمدارکی که نشان می دهد بیماری و بستری بودن فرد مشمول یا همسر و فرزند او بوده و مورد تایید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان نیز باشد. این مدارک شامل گواهی های صادر شده از مراکز درمانی و بیمارستان ها به همراه کپی خلاصه پرونده بیمارستان.

تیکمدارکی که نشان دهد بیماری و بستری بودن فرد مشمول یا همسر و فرزند او بوده و مورد تایید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان نیز باشد. این مدارک عبارتند از گواهی های صادر شده از مراکز درمانی و بیمارستان ها به همراه کپی خلاصه پرونده بیمارستانی.

تیکگواهی فوت صادر شده از ثبت احوال که متعلق به یکی از بستگان درجه یک مشمول و همسرش باشد.

تیکتایید سازمان آتش نشانی محل، مبنی بر این که به علت حادثه ای همچون آتش سوزی یا انفجار، خسارت مالی به مشمول یا اعضای درجه یک او و یا پدر و مادر همسرش وارد شده است.

تیکدر صورتی که به علت تصادف شدید اتومبیل، حوادث مربوط به هواپیما و قطار و از این دست اتفاقات، به مشمول و یا اعضای درجه یک خانواده وی، خسارات جانی و مالی تحمیل شود، نیاز به گواهی تایید مراجع قضایی (پزشکی قانونی) و انتظامی محل می باشد.

تیکدرصورتی که خسارات جسمی، مالی و روحی ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، صاعقه و طوفان، به مشمول و یا اعضای درجه یک خانواده و هم چنین پدر و مادر همسر وی وارد شود، برای توجیه غیبت خود نیاز به گواهی صادره از بخشداری یا فرمانداری محل دارد.

تیکاگر آخرین وضعیت تحصیلی دانشجویان، طلبه ها و دانش آموزان، به علت بعضی از اشکال های اداری به موقع به سازمان اعلام نشود، برای اثبات کردن آن، نیاز به صادر شدن تاییدیه در مورد چگونگی و نحوه بروز ایرادات اداری، از بالاترین مقام اجرایی و ادرای مرکز آموزش عالی و دانشگاهی وابسته به وزارت علوم، وزارت بهداشت، حوزه علمیه و آموزش و پرورش در مراکز شهرستان ها می باشد.

تیکاگر وضعیت خدمتی مشمولان به کار گرفته شده یا رها شده از خدمت، به خاطر بروز مشکلات اداری و سازمانی باشد و به موقع به سازمان وظیفه عمومی اعلام نشود، نیاز به یک تاییدیه صادر شده از نیروی انسانی سازمان های به کار گیرنده مشمولان متعهد به خدمت و هم چنین نیروی انسانی نیروهای مسلح، در مورد نحوه و چگونگی رخ دادن مشکلات اداری، می باشد.

تیککپی حکم صادره مورد تایید از مراجع قضایی صادر کننده حکم که مبنی بر محبوس بودن مشمول، توقیف وی، غیبت یا مفقود الاثر بودن پدر یا سرپرست دیگر خانواده باشد، با ذکر تاریخ شروع و اتمام محکومیت.

تیکاگر پدر یا سرپرست دیگر خانواده گرفتار اعتیاد شدید باشد، نیاز به استعلام از مراکز درمانی و بهداشتی یا پزشکی قانون معتبر و نیز تاییدیه مراجع انتظامی می باشد.

تیکعقدنامه یا طلاق نامه، به همراه شناسنامه مشمول و همسرش. به منظور اثبات درستی یا دروغی بودن ازدواج یا طلاق مشمول و یا هر یک از اعضای درجه یک خانواده وی، استعلام از ثبت احوال و یا ثبت اسناد الزامی است.

تیکدر رابطه با شروع اختلافات مشمول و همسرش و یا مادر و پدر مشمول، به برگه تحقیقات محلی کلانتری یا پاسگاه محل سکونت و هم چنین دادنامه و برگه های احضاریه صادره از مراجع قضایی در این زمینه نیاز است.

تیکدرصورتی که پدر و یا برادر بالای ۱۸ سال مشمول، در طول غیبت، دچار بیماری بوده که نیاز به مراقبت دارد، ارائه برگ رأی شورای پزشکی مبنی بر اعلام نظر در این خصوص الزامی است. اگر هر یک از آن ها به سبب این بیماری در طول دوره غیبت، فوت شود، تایید بیماری و محتاج بودن به مراقبت قبل از فوت، در طول مدت غیبت، از سوی شورای پزشکی نیاز است.

تیکدرصورتی که مادر مشمول به سبب حبس، مفقودالاثر بودن و یا اعتیاد شدید همسرش ناچار به طلاق غیابی شده باشد ارائه کپی از دادنامه و حکم صادر شده از مراجع صالحه قضایی الزامی است.

تیکاستعلام از سازمان تامین اجتماعی در خصوص عدم دریافت حقوق پدر و یا مادر مشمول.

تیکبررسی صحت سرپرستی و تامین امرار معاش خانواده توسط مشمول، به واسطه پلیس کنترل اطلاعات یا کلانتری یا پاسگاه نظامی محل از طریق انجام تحقیقات از شورای اسلامی محل سکونت صورت می گیرد.

تیکارائه گواهی صادره از کمیته امداد یا بهزیستی استان در خصوص تحت پوشش بودن اعضای درجه یک خانواده.

تیکدرصورت معلولیت اعضای درجه یک خانواده نیاز به گواهی صادر شده از سازمان بهزیستی، با ذکر تاریخ معلولیت می باشد.

تیکدرصورت بروز اشکالات مربوط به پست و عدم ارسال و تحویل به موقع مرسوله به مشمول، نیاز به گواهی صادره به امضای مسئول اداره پست شهرستان محل سکونت مشمول با ذکر دلایل منطقی و قابل قبول می باشد.

تیکدرصورتی که در آخرین روز مهلت معرفی، در ثبت درخواست مشمول اشکالی بروز دهد مانند قطعی شبکه ارتباطی و عدم امکان ثبت درخواست مشمول، نیاز به ارائه گواهی صادره به امضای مسئول دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) و با تایید مدیر سیستم فاوای شهرستان می باشد.

چه غیبت هایی قابل توجیه نیستند

چه غیبت هایی قابل توجیه نیستند؟

تمامی آقایانی که به سن ۱۸ سال می رسند می بایست جهت اعزام و معرفی به خدمت خود اقدام نمایند و وضعیت خود را مشخص کنند. بر اساس قانون وظیفه عمومی، مشمولان خدمتی که در موعد مقرر برای رسیدگی به وضعیت خود اقدام نکرده و یا خود را معرفی نکرده باشند به عنوان سرباز غایب محسوب می شوند.

پونزشرایطی که به موجب آن ها غیبت افراد توجیهی نداشته و مشمول جریمه می شوند به شرح زیر است:

 • در موعد مقرری که توسط سازمان تعیین می شود، مشمولان خدمت اقدامات لازم جهت معرفی و اعزام به خدمت را انجام نداده باشند.
 • دانش آموزان، دانشجویان و طلاب خارج از کشور که حداکثر ۱ سال پس از انصراف، اخراج و یا فراغت از تحصیل، خود را معرفی نکرده باشند.
 • افرادی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت، ترک تحصیل کرده و یا از تحصیل انصراف داده، اخراج یا فارغ شده اند و تا ۶ ماه پس از ۱۸ سالگی نیز اقدامی جهت معرفی خود انجام نداده اند.
 • افرادی که در تاریخ های مقرر جهت اعزام به خدمت حضور نداشته باشند.
 • آن دسته از افرادی که دارای برگ معافیت موقت بوده و یک ماه پس از اتمام معافیت موقت، جهت ادامه فرآیند رسیدگی، به وظیفه عمومی رسیدگی کننده جهت معرف خود مراجعه نکرده باشند.
 • متعهدین خدمتی که در دستگاه های غیرنظامی مشمول قانون، مشغول به فعالیت اند و هم چنین کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح که حداکثر تا ۶ ماه پس از رهایی از خدمت، خود را معرفی نکرده باشند.
 • اتباع خارجی که پس از تحصیل تابعیت ایرانی، حداکثر ۶ ماه پس از تاریخ اخذ تابعیت، اقدامی جهت معرفی خود انجام نداده باشند.
 • افرادی که دارای شناسنامه نبوده و حداکثر تا ۵ ماه پس از صدور آن نیز خود را معرفی نکرده باشند.
 • مشمولانی که بدون غیبت اولیه، محکوم به زندان شده و تا ۶ ماه پس از آزادی خود، اقدامی جهت معرفی خود انجام نداده اند.
 • افرادی که بیشتر از سقف مجاز، در مقاطع مختلف تحصیلی، ادامه تحصیل داده باشند.
 • کسانی که به صورت داوطلب آزاد یا متفرقه به ادامه تحصیل پرداخته اند و این تحصیل آن ها تا پس از موعد قانونی اعزام نیز ادامه داشته باشد.
 • مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری که در مهلت های مقرری که با توجه به تاریخ تولد و زمان دریافت مدرک تحصیلی آن ها تعیین می گردد، مدارک خود را جهت معرفی ارسال نکرده اند.

تبعات نقدی غیبت سربازی

توجه داشته باشید، افرادی که در موعد قانونی اقدام به درخواست معافیت پزشکی یا کفالت کرده و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته اند، درصورتی که از روی عمد و یا کوتاهی در پیگیری پرونده و با حضور نداشتن در جلسه های شورای پزشکی و هیئت کفالت، موجب طولانی شدن فرآیند رسیدگی شده باشند و نیز رأی شورای پزشکی و هیئت رسیدگی کفالت نیز مبنی بر سرباز بودن فرد باشد، حکم مشمول غایب را داشته و برگ اعزام با غیبت برای وی صادر خواهد شد.

افرادی هستند که حین آموزش اولیه یا خدمت، اقدام به فرار یا غیبت نموده و لازم است دوره آموزشی، مجددا برای آن ها برگزار شود. این افراد علاوه بر رسیدگی به غیبت و یا فرارشان، دوباره به دوره آموزش، اعزام شده و پس از پایان دوره در یگان قبلی به ادامه خدمت می پردازند.

اما باید به این نکته توجه داشته باشند که مدت آموزش قبلی آن ها جزوی از خدمت آن ها به حساب نمی آید.

پونزغایبین به لحاظ اضافه خدمت، مطابق جدول زیر، مشمول جریمه می شوند:

اضافه خدمت غایبین خدمت
مدت زمان غیبت میزان اضافه خدمت
۳ ماه در زمان صلح

۱۵ روز در زمان جنگ

۳ ماه
بیشتر از ۳ ماه در زمان صلح

بیشتر از ۱۵ روز در زمان جنگ

۶ ماه
بیش از یک سال در زمان صلح

بیش از ۲ ماه در زمان جنگ

اعمال اضافه خدمت + تلقی به عنوان فراری و معرفی به مراجع مصالح قضایی

تبعات نقدی

در صورتی که مشمولان غیبت از تسهیلاتی که برایشان ممنوع شده استفاده نمایند به عنوان متخلف شناسایی شده و به محاکم قضایی معرفی می شوند. میزان جریمه ای که برای این افراد در نظر گرفته شده است، در جدول زیر ذکر شده است.

جریمه تخلف در تسهیلات ممنوعه
دفعات تخلف میزان جریمه
یک بار هزینه سالانه یک سرباز
دو بار هزینه سالانه یک سرباز + ۳ ماه محرومیت از خدمت
سه مرتبه و بیشتر هزینه سالانه یک سرباز + محرومیت از خدمات دولتی

مبلغ جریمه که بر اساس هزینه سالانه یک سرباز می باشد، با توجه به قانون بودجه همان سال محاسبه می گردد. هم چنین از سال ۹۴ طرحی تحت عنوان «طرح جریمه مشمولان غایب» اجرا می شود که دارای شرایط و ضوابط خاص به خود است.

اما به طور اختصار می توان گفت این طرح به منظور تعیین تکلیف وضعیت خدمت آقایانی است که موفق به اتمام خدمت دوره ضرورت خود نشده و تا پایان سال ۹۷ نیز دارای بیش از ۸ سال غیبت هستند. اما در رابطه با میزان جریمه مشمولان غایب جهت صدور کارت معافیت سربازی می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

جریمه مشمولین غایب
مقطع مبلغ جریمه
زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان
دیپلم ۱۵ میلیون تومان
فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان
کارشناسی ۲۵ میلیون تومان
کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان
دکترای غیر پزشکی ۴۰ میلیون تومان
دکترای پزشکی ۳۵ میلیون تومان
پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان

پونزنکاتی که در رابطه با این طرح وجود دارد این است که:

 • پس از ۸ سال به ازای هر سال غیبت، ۱۰% به مبالغ جریمه اضافه می گردد.
 • مدت غیبتی که بیش از ۶ ماه به طول بیانجامد، یک سال محسوب می شود.
 • برای مشمولان متاهل، ۵% و برای آن ها که دارای فرزند هستند، به ازای هر فرزند نیز ۵% از مجموع مبلغ جریمه کسر می گردد.

لازم به ذکر است، مشمولان غایبی که پس از اعزام و در حین خدمت، حسن اخلاق و جدیت در انجام وظیفه از خود بروز دهند یا در عملیات جنگی شجاعت و فداکاری به خرج دهند، به نحوی که مورد تایید فرماندهان و روسای مربوطه باشد، با توجه به ضوابط ابلاغ شده از ستاد کل و تصویب مقامات مربوطه در سازمان، ممکن است از اضافه خدمت یا بخشی از آن معاف شوند.

شروط بخشودگی غیبت سربازی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه بخشودگی غیبت سربازی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن پایانی

با توجه به اینکه یکی از شرایط دریافت امریه سربازی غیبت نداشتن فرد مورد نظر است می توانید با مراجعه به لینک های امریه آموزش و پرورش ۹۸، امریه شرکت نفت، امریه خاتم الانبیا ۹۸، امریه وزارت نیرو ۹۸، امریه قوه قضائیه و … از جزئیات آن ها مطلع شوید.

هم چنین در شرایط توجیه غیبت افراد غایب، صحبت از کفالت به میان آمد که می توانید با کلیک بر روی کفالت سربازی، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

اگر هر سوالی در این زمینه داشتید، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید. مشاوران ما در این زمینه آماده راهنمایی شما هستند.

بخشودگی غیبت سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه بخشودگی غیبت سربازی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 6 نظر:
 1. من ۶ ماه اضافه خدمت داشتم و توجیه غیبت فرستادم و بخشید شد ولی زیر برگه سبزم نوشته که فقط غیبت شما بخشیده شده و سایر تبعات قانونی غیبت هم چنان پابرجاست . میخاستم بدونم الان میتونم از کسری ایثارگری استفاده کنم یا ن ؟؟

  1. سلام

   کلیه مشمولین و همچنین مشمولین غایب در صورتیکه تا ۱۲ فروردین ماه سال ۹۸ ، درخواست اعزام خود را در سیستم ثبت نموده اندند میتوانند از کسر خدمت ایثارگری والدین بهره مند شوند

 2. سلام خسته نباشید بنده غیبت دارم. و تاحالا اقدامی برای خدمت نکرده ام. همین چند وقت پیش از کلانتری تماس گرفتن و رفتم اونجا گفتن که چرا خدمت نرفتی و گفتن که بار اول بهت اخطار میدیم و اگر اقدامی نکردی طبق قانون عمل میشه. گفتن اگر داوطلبانه خودت اقدام کنی تو شهر خودت خدمت میکنی کتبا بهم اعلام کردن. میخاستم بدونم الان اگر خودم داوطلب شم اقدام کنم تو شهر خودم خدمت میکنم ؟

  1. با سلام .دلیل زیادی برای خدمت در شهر خودان نیست ولی بهتر است برای سربازی اقدام نمایید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/7/6

چهارشنبه

1400/7/7

پنجشنبه

1400/7/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید