شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری (بخشودگی سنی) چیست؟

معافیت عفو رهبری چیست؟ 

معافیت های عفو رهبری جزو معافیت موارد خاص به حساب میاید. شاید در مورد این نوع معافیت چیزی نشنیده باشید. معافیت های بخشودگی سنی با معافیت های عفو رهبری یکسان است.

ضوابط و مقررات معافیت بخشودگی سنی برای افرادی از سال ۵۴ به قبل متولد شده اند بسیار ضروری است. چرا که آنها میتوانند با مراجعه به پلیس +۱۰ به وضعیت مشمولیت خود رسیدگی کنند و معاف شوند. البته معافیتها انواع مختلفی دارند: برخی از افراد دچار بیماری و نقص عضو هستند که قابل درمان نیست بنابراین معافیت دائم میگیرند، عده ای از مشمولین به دلیل بیماری نمیتوانند در فعالیتهای نظامی شرکت کنند و معافیت از رزم به آنها تعلق می گیرد و برخی از افراد به دلیل بیماری نمیتوانند سر موعود خدمت کنند و معافیت موقت به آنها تعلق میگیرد و پس از بهبودی کامل به خدمت باز می گردند.

طبق ضوابط و مقررات معافیت عفو رهبری علاوه بر شرایط سنی، مقطع تحصیلی مشمولان را در نظر می گیرند. همچنین افراد مشمولی که قبلا این معافیت را دریافت کرده اند میتوانند با مراجعه به پلیس +۱۰ کارتهای قدیمی خود را تعویض کرده و کارت هوشمند دریافت کنند.

انواع معافیت های نظام وظیفه

معافیت های بخشودگی رهبری یکی از مواردی است که دارای قوانین مشخص بوده و بر اساس آن متقاضیان میتوانند شرایط خود را بررسی کرده و کارت معافیت خود را دریافت کنند. این شرایط تصویب شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در مورد مشمولین غایب و فراری از سربازی قابل استفاده میباشد. انواع معافیت ها به طور کلی شامل موارد زیر میباشد. آن ها را به طور کامل نام برده و در مورد معافیت بخشودگی سنی و عفو رهبری توضیحات کاملی در اختیارتان خواهیم گذاشت.

معافیت های سربازی نظام وظیفه ی عمومی ناجا

این معافیت ها یک به یک شرایط خاص خود را دارند. که برای استفاده از آن ها باید اطلاعات لازم را بدست آورد و سپس برای آن ها اقدامات مورد نیاز را اعمال کرد. در این مقاله مشاوره نظام وظیفه شرایط و ضوابط معافیت سربازی بخشودگی سنی یا همان عفو رهبری را در اختیار داوطلبان قرار خواهد داد. شما میتوانید این مقاله را به طور کامل مطالعه کرده و راهنمایی های لازم را از مشاورین این مرکز بدست آورید.

شرایط معافیت عفو رهبری چگونه است؟

شرایط معافیت عفو رهبری همان ضوابط و قوانین نظام وظیفه است که به مشمولان ابلاغ میگردد. میدانید که جوانان پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی و پس از پایان آن مشمول خدمت سربازی وظیفه خواهند شد. این جوانان باید در سن مشمولیت به خدمت اعزام شوند. سن خدمت سربازی همانطور که از ۱۸ سالگی شروع میشود تا پایان سن ۵۰ سالگی ادامه خواهد  داشت. پس کسانی که قصد رفتن به خدمت سربازی را دارند تا سن ۵۰ سالگی باید به خدمت دوره ی ضرورت اعزام شوند.

ما سوالی که مطرح خواهد بود این است که افرادی که در این بازه ی سنی به خدمت سربازی نمیروند و غایب هستند یا به عنوان سرباز فراری معرفی میشوند تکلیفشان چیست؟ این همان سوالی است که ما قصد داریم در این مقاله به آن پاسخی مفصل بدهیم.

اما برخی از مشمولین به خدمت سربازی نرفته و به غیبت غیر موجه وارد میشوند. برخی دیگر نیز پس از دو ماه خدمت کردن در پادگان های نظامی از خدمت فرار کرده و دیگر به محل خدمت خود باز نخواهند گشت. این افراد سرباز فراری شناخته میشوند. این افراد میتوانند از معافیت بخشودگی سنی و عفو رهبری برخوردار شوند.

معافیت های بخشودگی سنی برای افرادی که در سنین بالا هستند و دارای مدارک تحصیلی مختلف میباشند استفاده میشود. در واقع شرایط معافیت بخشودگی سنی به دو مبحث سن و میزان تحصیلات وابسته است. این شرایط برای مشمولین دارای هر نوع مدرک تحصیلی متفاوت میباشد. در اینجا هر مدرک را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری (بخشودگی سنی) چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دسته بندی مشمولین متقاضی دریافت معافیت های عفو رهبری

 • گروه اول: مشمولین متقاضی معافیت سربازی و دارندگان مدرک زیر دیپلم، مدرک دیپلم و مدرک فوق دیپلم(متولدین سال ۱۳۵۴)
 • گروه دوم: متقاضیان و دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی یا لیسانس( متولدین سال ۱۳۵۴)
 • گروه سوم: متقاضیان دریافت معافیت های عفو رهبری و دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس( متولدین سال ۱۳۵۲)
 • گروه چهارم: متقاضیان و دارندگان مدارم دکتری غیر پزشکی( متولدین سال ۱۳۵۰)
 • گروه پنجم: متقاضیان دارای مدرک تحصیلی پزشکی و دامپزشکی( متولدین سال ۱۳۴۴)

این پنج گروه نام برده در صورتی میتوانند از معافیت های سربازی عفو رهبری بهره مند شوند. که شرط سنی گفته شده در هر گروه را رعایت کنند. هر گونه تغییر در سن شناسنامه ای فرد پیگرد قانونی داشته و نظام وظیفه عمومی کشور این تغییرات را محاسبه نخواهد کرد.

مدارک مورد نیاز دریافت معافیت عفو رهبری

مدارک مورد نیاز دریافت معافیت بخشودگی سنی باید به طور کامل به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل داده شود. به همین منظور دانستن و کسب کردن اطلاعات در مورد این مدارک مورد نیاز دریافت بخشودگی سنی به مشمولین در انجام مراحل کمک خواهد کرد. این مدارک باید توسط مشمولین آماده شود. پس دقت داشته باشید که برای انجام مراحل با مدارک مورد نیاز اقدام کرده تا دچار مشکل نشوید. این مدارک از سوی نظام وظیفه به مشمولین اعلام میگردد. اگر مدارک مشمول دارای نقصی باشد. پس از ۲ یا ۳ هفته مدارک بازگشت داده شده و از مشمول درخواست میشود تا مدارک را به طور کامل به این سازمان بفرستد.

مدارک لازم جهت دریافت معافیت سربازی بخشودگی سنی

 1. آخرین مدرک تحصیلی مشمول که از مهم ترین مدارک برای این نوع معافیت خدمت به حساب میاید.
 2. کپی تایید شده ی رسمی آخرین مدرک تحصیلی مشمول.
 3. فرم شماره ۶ که تعهد معافیت عفو رهبری میباشد.
 4. اصل شناسنامه ی مشمولین.
 5. تصویر شناسنامه ی مشمول که باید از تمام صفحات آن کپی گرفته شود.
 6. اصل کارت شناسایی ملی مشمولین.
 7. کپی کارت شناسایی ملی
 8. ۲ عدد عکس پرسنلی رنگی تمام رخ از مشمولین.

این مدارک را مشمولین باید به نزدیکترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل دهند تا درخواست معافیت آن ها به سازمان نظام وظیفه فرستاده شود. سپس مراحل تایید سپری شده و کارت معافیت برای مشمول ارسال میشود.

مراحل دریافت معافیت عفو رهبری 

مراحل دریافت معافیت بخشودگی عفو رهبری آنقدرها هم که فکر میکنید مراحل پیچیده ای نیستند. پس از انجام این مراحل مشمولین میتوانند کارت معافیت خود را دریافت کنند. پس این خود انگیزه ای است تا مراحل دریافت معافیت بخشودگی سنی را سریعتر و قدم به قدم انجام دهند. آن دسته از متقاضیان دریافت معافیت سربازی بخشودگی سنی باید نکات زیر را توجه داشته باشند. تا با مشکل مواجه نشوند. هم چنین قبل از اقدام برای این نوع معافیت عفو رهبری، سعی کنید تمام شرایط و ضوابط آن را نیز با دقت مطالعه کنید. زیرا قوانین نظام وظیفه هر ساله تغییرات بسیاری میکند. برای اطلاع از این تغییرات می توانید با مشاوره نظام وظیفه نیز در تماس باشید.

مراحل دریافت معافیت خدمت سربازی بخشودگی سنی

 1. مرحله اول: مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس +۱۰ و دریافت دفترچه خدمت وظیفه

 2. مرحله دوم: مطالعه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه و کسب اطلاعات درباره ی قوانین معافیت سربازی عفو رهبری

 3. مرحله سوم: آماده سازی مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت خدمت سربازی بخشودگی سنی

 4. مرحله چهارم: تکمیل فرم های مشخصات فردی و فرم های درخواست معافیت های بخشودگی سنی

 5. مرحله پنجم: ارائه ی مدارک لازم به دفاتر خدمات الکترونیک

 6. مرحله ششم: فرستادن درخواست معافیت های بخشودگی سنی مشمول از طریق سامانه ی دفاتر پلیس + ۱۰

 7. مرحله هفتم: صدور کارت معافیت مشمول از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی کشور

 8. مرحله هشتم: ارسال کارت معافیت سربازی بخشودگی سنی مشمول از طریق دفاتر پستی

امکان دریافت معافیت عفو رهبری برای همه ی مشمولین وجود دارد؟

امکان دریافت معافیت عفو رهبری برای دارندگان شرایط سنی گفته شده در بالا با مدرک تحصیلی مشخص شده در نظر گرفته شده است. پس مدرک تحصیلی یکی از اصلی ترین شرایطی است که به مشمول امکان دریافت معافیت عفو رهبری را خواهد داد. پس قبل از اقدام برای این معافیت شرایط بالا را مطالعه کنید. مشمولین متقاضی دریافت معافیت بخشودگی رهبری باید به این نکته دقت داشته باشند که پس از سن ۵۰ سالگی دیگر نیاز به دریافت معافیت نخواهند داشت. زیرا سن قانونی برای اعزام به خدمت از سن ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی است.

افرادی که به سن ۵۰ سالگی میرسند نیازی به معافیت نخواهند داشت. این افراد اگر شناسنامه ی عکس دار داشته باشند و توضیحات شناسنامه ی آن ها تغییرات سنی را اعمال نکرده باشد. شناسنامه ی آن ها به منزله ی کارت معافیتشان خواهد بود.

مشاوره دریافت معافیت عفو رهبری

دریافت معافیت عفو رهبری برای مشمولین بسیار ضروری است. زیرا نکاتی وجود دارد که مشمولین از آن بی اطلاع بوده و کسب اطلاعات در این زمینه ها به مشمولین کمک زیادی خواهد کرد.

مشاوره دریافت معافیت بخشودگی سنی در مرکز آویژه در اختیار متقاضیان عزیز قرار خواهد گرفت. این مرکز مشاوره نظام وظیفه در همه ی زمینه های خدمت سربازی به مشمولین مشاوره ارائه میدهد. شما میتوانید با شماره های داده شده تماس گرفته و اطلاعات لازم در زمینه های مختلف معافیت های سربازی را از مشاورین درخواست کنید.

سوالات متداول

مشمولین متقاضی دریافت معافیت های عفو رهبری باید چه شرایطی داشته باشند؟

شرایط دریافت معافیت های بخشودگی سنی بر اساس سن مشمول و نوع مدرک تحصیلی آن میباشد.

مشمولین داوطلب دریافت معافیت های سربازی بخشودگی سنی چه مدارکی باید با دفاتر پلیس + ۱۰ ارائه دهند؟

این مدارک شامل فرم تعهد عفو رهبری، شناسنامه و کپی تایید شده ی آن، کارت ملی، عکس پرسنلی و غیره میباشد.

خدمت سربازی نظام وظیفه در چه سنینی بر مشمولین واجب شده است؟

مشمولین از سن ۱۸ سالگی تا پایان سن ۵۰ سالگی واجد شرایط خدمت سربازی بوده و باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

دریافت معافیت های بخشودگی سنی برای دارندگان دیپلم در چه سنی مجاز است؟

دارندگان مدارک زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم که متولد سال ۱۳۵۴ یا قبل تر میباشند. میتوانند برای دریافت معافیت سربازی بخشودگی سنی اقدام کنند.

معافیت های عفو رهبری برای متولدین ۱۳۵۲ با چه مدرکی امکان پذیر است؟

مشمولین متولد ۱۳۵۲ اگر دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس میباشند میتوانند برای معافیت های سربازی اقدامات لازم را انجام دهند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری (بخشودگی سنی) چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری (بخشودگی سنی) چیست؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1750 الی 2250 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت.

با خیال راحت خرید کنید.

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/8

چهارشنبه

1399/7/9

پنجشنبه

1399/7/10

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید