معافیت رتبه های برتر کنکور ممکن است؟ چند راهکار طلایی!

معافیت رتبه های برتر کنکور ممکن است؟

معافیت رتبه های برتر کنکور و امکان اخذ این معافیت از خدمت سربازی، موضوعی است که ابهامات زیادی را برای مشمولان وظیفه عمومی به همراه داشته است. مشمولان نخبه همواره به دنبال راهی برای معافیت از خدمت وظیفه عمومی می باشند که بتوانند بدون دغدغه به تحصیل بپردازند.

🟦 طبق قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی، هیچگونه معافیتی تحت عنوان معافیت رتبه های برتر کنکور وجود ندارد و قوانین سربازی برای این افراد نیز مانند دیگر افراد است؛ بدین ترتیب که رتبه های برتر هم باید بعد از پایان دوره تحصیل و مدت زمان معافیت تحصیلی برای اعزام به خدمت و مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

🟦 البته باید بگوییم که سازمان وظیفه عمومی کشور، به منظور کاهش دغدغه نخبگان،قدردانی از این افراد، دور نشدن آن ها از حوزه تخصصی خود در زمان سربازی و همچنین بهره بردن از استعداد و دانش آنها، تسهیلاتی را برای رتبه های برتر کنکور در نظر گرفته است.

🟦 یکی از بهترین و اصولی ترین تسهیلات برای نخبگان مشمول خدمت وظیفه عمومی، پروژه های کسری خدمت و جایگزین خدمت می باشد.

مشمولان می توانند با بررسی شرایط خود اقدام به دریافت پروژه های پژوهشی یا عملی در خصوص رشته تحصیلی خود نمایند. ضمن اینکه این طرح مثال دقیقی از “همزمان با یک تیر چند نشان را هدف گرفتن” است.

معافیت رتبه های برتر کنکور ارشد

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت رتبه های برتر کنکور ارشد امکان پذیر است؟

هر ساله تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت می کنند و تعدادی از آنها موفق به کسب رتبه های برتر می شوند.

تصور عموم بر این است که این رتبه های برتر، به طور دائم از رفتن به خدمت سربازی معاف می شوند. در ادامه می ببینیم که این موضوع درباره رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد، صحت دارد یا خیر؟

در این مورد نیز شرایط مانند همان چیزی است که برای رتبه های برتر کنکور سراسری عنوان کردیم؛ یعنی مشمولان تنها به دلیل رتبه برتر شدن در کنکور کارشناسی ارشد، از خدمت معاف نمی شوند؛ بلکه اگر این افراد در پروژه ها و طرح های تحقیقاتی سازمان وظیفه همکاری کنند، می توانند از کسری خدمت برخوردار شوند.

در واقع خدمت سربازی این افراد در قالب فعالیت های تحقیقاتی و علمی انجام می شود و نیازی به حضور در پادگان های نظامی ندارند.

این روش می تواند جایگزین مناسبی برای امریه شدن در ادارات باشد و به دلیل انجام فعالیت تخصصی و تحقیقاتی در زمان مشخص، به مراتب از امریه شدن راحت تر است.

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که مشمولان باید شرایط لازم برای اخذ این پروژه ها را داشته باشند و به تایید بنیاد ملی نخبگان برسند که در ادامه به بررسی این شرایط می پردازیم.

این مقاله را از دست ندهید: راه های معافیت از سربازی

استفاده از پروژه ها و طرح های کسری خدمت

این پروژه ها تحت نظارت سازمان وظیفه عمومی و بنیاد نخبگان نیروهای مسلح به افراد نخبه و با استعداد محول می شود تا بعد از به سرانجام رساندن آنها و ارائه ی نتایج نهایی، در ارتقا علمی سازمان وظیفه و بنیاد نخبگان همکاری کرده باشند.

توجه کنید که دریافت این پروژه ها به معنی معافیت کامل رتبه های برتر کنکور از خدمت سربازی نمی باشد؛ بلکه مدت زمانی که فرد برای کار کردن روی پروژه صرف می کند، به عنوان دوره سربازی در نظر گرفته می شود.

میزان کسری پروژه های کسری خدمت براساس اهمیت موضوع، میزان کارآیی در سازمان و مدت زمانی که روی انجام پروژه صرف شده است، مشخص می شود و از 2 تا 11 ماه متغیر است.

چه بسا افراد نخبه ای که پروژه دریافت می کنند، باید دوره دو ماهه آموزشی سربازی را نیز بگذرانند تا بتوانند کارت معافیت خود را دریافت کنند.

نکته مهم این است که مشمولانی که جز رتبه های برتر کنکور سراسری هستند، حتی در زمان تحصیل در دانشگاه نیز می توانند این پروژه ها را دریافت کنند و برای دریافت معافیت سربازی اقدام کنند.

در بعضی موارد افراد می توانند از 2 پروژه کسری خدمت استفاده کرده و میزان کسری خود را افزایش دهند. البته که ثبت درخواست برای پروژه کسری خدمت دارای شرایط خاصی می باشد. شما می توانید برای اطلاع از نحوه درخواست پروژه کسری خدمت با مشاوران ما در مرکز مشاوره اویژه ارتباط بگیرید.

چنانچه برایتان این سوال پیش آمده باشد که چه افرادی می توانند از امتیاز پروژه کسری خدمت بهره مند شوند، ما به شما توصیه می کنیم مقاله پروژه کسری خدمت را مطالعه بفرمایید.

معافیت رتبه های برتر کنکور وجود دارد؟

شرایط لازم برای معافیت کنکور کدامند؟

افرادی که در کنکور موفق به کسب رتبه های برتر و زیر ده شده اند، باید شرایط و مدارکی را مهیا کنند تا از پروژه های تحقیقاتی سازمان وظیفه عمومی برخوردار شوند.

برخی از این شرایط به ترتیب زیر می باشد:

یکی از شرایط مهمی که رتبه های برتر برای دریافت کسری ها و معافیت های سربازی نیاز دارند، تائیدیه بنیاد ملی نخبگان کشوری یا بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و عضویت در این سازمان ها می باشد.

این بنیاد ها رتبه های برتر را تحت حمایت خود در می آورند و برای استفاده از پروژه های نظام وظیفه، معرفی نامه به آنها اعطا می کنند.

این افراد باید در طول دوره تحصیل خود برتری خود را حفظ کنند و افت تحصیلی نداشته باشند تا واجد شرایط به حساب آیند.

نداشتن غیبت سربازی یا عدم فرار از پادگان نیز یکی دیگر از شرایط لازم برای این طرح می باشد؛ البته غیبت هایی با دلایل توجیه پذیر همچون بیماری یا مرگ اعضای خانواده و… مانعی برای دریافت پروژه نمی باشند.

ارائه مدارک تحصیلی معتبر از شرایطی است که متقاضیان باید در نظر داشته باشند؛ که برای رتبه های برتر دوره های کارشناسی ارشد شامل مدارک تحصیلی دوره کارشناسی و قبل از آن می باشد.

پروژه انتخابی باید با رشته تحصیلی تناسب داشته باشد.

اگر موضوع پایان نامه افراد برای سازمان و ارگان خاصی کارکرد داشته باشد، می تواند به عنوان پروژه کسری خدمت ارائه شود.

مشمولان با داشتن این تائیدیه ها می توانند برای دریافت پروژه های تحقیقاتی به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مراجعه کنند.

این افراد به یکی از شرکت ها و اداراتی که تحت نظارت یکی از ارگان های نظامی مانند سپاه، نیروی انتظامی وارتش هستند؛ و در رشته تخصصی شان فعالیت می کنند، معرفی می شوند؛ به این ترتیب از طریق همکاری با این ارگان ها دوره سربازی راحت تری را خواهند داشت.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، این افراد باید دوره آموزشی سربازی را نیز در همان ارگانی که با آن همکاری می کنند، بگذرانند.

مراحل معافیت رتبه های برتر کنکور

مراحل معافیت رتبه های برتر کنکور

همانطور که قبل تر گفتیم، مشمولان نخبه می توانند با استفاده از پروژه های کسری خدمت دوران سربازی خود را به راحتی و در زمان کم پشت سر بگذراند. اکنون با هم مراحل درخواست پروژه کسری خدمت را بررسی می کنیم. شما می توانید برای راهنمایی دقیق و تخصصی با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه ارتباط بگیرید.

1مراجعه به دانشگاه و دریافت نامه اشتغال به تحصیل(مخصوص دانشجویان)
2ارائه گواهی فارغ التحصیلی از دانشگاه
3آماده کردن مقالات، موضوع پایان نامه و رزومه حرفه ای و تحصیلی
4مراجعه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح یا ارگان های سپاه، ارتش و نیروی انتظامی
5ثبت درخواست برای پروژه کسری خدمت و نوشتن پروپوزال
6حضور در مصاحبه علمی طبق اعلام سازمان و زمان بندی انجام پروژه کسری خدمت
7انجام پروژه به صورت کامل و حضور در جلسه دفاع از پروژه
8حضور در جلسه آخر برای گرفتن موافقت ارگان
9دریافت نامه کسری خدمت و مشخص شدن میزان کسری
10ارائه نامه کسری خدمت به سازمان وظیفه عمومی

سرانجام بعد از انجام مراحل و اخذ نامه کسری خدمت، می توانید جهت ادامه خدمت به مراکز پلیس +10 مراجعه کرده و دفترچه سربازی خود را ارساال نمایید.

تمام قوانین سازمان وظیفه عمومی دارای تبصره ها و اولویت هایی می باشند که آگاهی از این موارد می تواند به سربازان کمک شایانی در انجام خدمت وظیفه عمومی کند. برای اطلاع از جدیدترین قوانین و مراحل معافیت رتبه های برتر کنکور می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه ارتباط بگیرید.

سخن نهایی از مشاوران آویژه

معافیت کنکوری های رتبه برتر از سربازی

سخن نهایی از مشاوران آویژه

دور ماندن از تحصیل و رشته تحصیلی یکی از سخت ترین چالش ها و دغدغه های مشمولان نخبه می باشد که استرس زیادی را به این افراد وارد می کند. خوشبختانه سازمان وظیفه عمومی برای مسئولیت خود در جهت ارتقای سطح علمی جامعه و سازمان تسهیلاتی را ارائه داده است تا مشمولان بتوانند دوران سربازی خود را به راحت ترین حالت ممکن پشت سر بگذارند. پروژه کسری خدمت از این دسته تسهیلات می باشد. استفاده از این امتیاز و مراحل ثبت پروژه و کسری مربوطه دارای شرایطی می باشد که نیاز است شما از آن آگاه باشید. ضمن اینکه استفاده از این قانون به حدی دوران سربازی را تسهیل و کوتاه می کند که جایگزین بسیار مناسبی برای معافیت از خدمت سربازی می باشد. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست پروژه کسری خدمت با مشاوران ما در مرکز مشاوره سربازی آویژه ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

معافیت رتبه های برتر کنکور وجود دارد؟

در قوانین سازمان وظیفه عمومی قانونی تحت عنوان معافیت رتبه های برتر کنکور یا مشمولین نخبه وجود ندارد، اما مشمولان می توانند از سایر تسهیلات سازمان وظیفه عمومی مانند پروژه های کسری خدمت بهره مند شده و دوران کسری خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

شرایط استفاده از معافیت رتبه های برتر کنکور کدامند؟

از اصلی ترین شرایط، نداشتن غیبت و عدم فرار مشمول می باشد. دیگر شرایط مانند رشته تحصیلی، دانشگاه فارغ التحصیلی و موضوع پایان نامه نیز بررسی می شود.

هر مشمول نخبه حداکثر از چند پروژه کسری خدمت بهره مند می شود؟

مشمولان می توانند حداقل از 1 پروژه کسری خدمت و حداکثر از 2 پروژه کسری خدمت استفاده نمایند. البته دقت کنید که هر دو پروژه کسری خدمت باید از یک ارگان دریافت شود.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت رتبه های برتر کنکور ممکن است؟ چند راهکار طلایی!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 10 نظر:
 1. بچه ی من بهمن ماه غیبت خورده و این در حالیه که در کنکور ۱۴۰۱رتبه اش سه رقمی یا دو رقمی خواهد شد.در رشته تجربی.ایا میشود برای رفتن به خدمت تاخیر انداخت؟راهی وجود دارد؟تاکید میکنم تاخیر نه معافیت!

 2. سلام
  رتبه های زیر ده رشته هنر هم شامل این امتیازات میشن؟؟

  1. با سلام اگر گفتند که نمیشود بنابراین تصمیم با خود پایگاه است. جهت تکمیل بسیجی باید اقدام کنید.

 3. رتبه های برتر کنکور سراسری در همون دوران لیسانس میتونن از طرح جایگزین خدمت استفاده کنند ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله این امکان برای نخبگان و استعدادهای درخشان وجود دارد.

 4. سلام ینی کسی ک رتبه ۲ علوم سیاسی شده باشه،معاف نمیشه؟؟فقط شاید بهش کسری بدن¿

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید