شرایط مرخصی استعلاجی برای سربازان

شرایط مرخصی

شرایط مرخصی استعلاجی برای سربازان

در طول مدت خدمت سربازی چند نوع مرخصی وجود دارد:

 • مرخصی استحقاقی
 • مرخصی استعلاجی
 • مرخصی پایان دوره و غیره

مرخصی استعلاجی موضوع بحث این مقاله است. اکثر سربازان می خواهند بدانند که این مرخصی چیست و چه کسانی را شامل می شود؟ باید گفت که گاهی اوغات سربازان در حین خدمت دچار مصدومیت می شوند و باید کمی استراحت کنند تا به وضع عادی برگردند. در واقع مرخصی استعلاجی به زمانی می گویند که مشمول بنا به تشخیص پزشک خدمت سربازی را به مدت یک ماه به تعویق می اندازد. اگر این مدت بیشتر از یک ماه شود، به فرد اضافه خدمت تعلق می گیرد. 30 روز زمان مرخصی استعلاجی جزو مدت خدمت سربازی محسوب می شود.

سربازی که قصد استفاده از مرخصی استعلاجی را دارد باید از بهداری همان یگانی که در آن خدمت می کند، مداوا را شروع کند. در صورتی که لازم است فرد سرباز به بیمارستان برای معاینه برود، باید به بیمارستان هایی که با ستاد نظام وظیفه قرارداد دارند برود تا برگه ای که برای دریافت معافیت پزشکی به سازمان ارائه می شود معتبر باشد. بعضی اوغات بیماری مشمولان چنان شدید است که درمان نمی شود؛ در این صورت حتی ممکن است به مشمول معافیت پزشکی تعلق گیرد.


بیشتر بخوانید:پذیرش امریه چگونه ممکن است؟


شرایط مرخصی استعلاجی برای سربازان

سازمان نظام وظیفه در مدت یک سال برای سربازان مجرد 12 روز مرخصی در نظر گرفته است و به سربازان متاهل 30 روز مرخصی می دهد. البته روزهایی که تعطیل است جزء مرخصی سربازان محاسبه نمی شود. عده ای از مشمولان نظام وظیفه فکر میک نند که می توانند قانون را دور بزنند و بتوانند مرخصی استعلاجی بگیرند. اما همان گونه که گفتیم فرد سرباز باید توسط پزشکان نظام وظیفه در هر شهری که باشد معاینه شود تا پزشک گواهی مربوطه را به فرد بدهد. چنانچه هر گونه سوالی درباره مرخصی استعلاجی دارید میتوانید با مشاورین مرکز مشاوره آویژه به صورت تلفنی و آنلاین ارتباط برقرار کنید.

امروزه یکی از مشکلات و مسائلی که در زندگی ایجاد شده است در حوزه نظام وظیفه است. مرخصی استعلاجی سربازاناز جمله موارد مربوط به حوزه نظام وظیفهاست. برای اینکه شما عزیزان بتوانید مشکلات خود را در زمینه مسائلی چون مرخصی استعلاجی سربازانحل نمایید؛ نیاز دارید تا با مرکز مشاوره تعامل و صحبت داشته باشید. یکی از مراکز مهم در این زمینه که می تواند راهگشای شما در زمینه حل مشکلات نظام وظیفهباشد، مرکز مشاوره آویژه است. این مرکز با استفاده از راهکارها و راه حل های مناسب به حل مشکلات شما کمک می نماید.

مشکلات در زمینه های مختلف باعث ایجاد سردرگمی و ناراحتی در افراد می شود. اما همیشه برای مشکلات راه حل هایی وجود دارد که یکی از راهکارها استفاده از مراکز مشاوره است. سایت آویژه با ارائه مطالب کاربردی و مفید در زمینه های متنوع به بسیاری از سوالات شما پاسخ می دهد. از جمله مواردی که در حل مشکلات باید مورد توجه قرار گیرد، داشتن اطلاعات کافی و مناسب در مورد مشکل است.

نظام وظیفه

 

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کسری خدمت

در صورت داشتن یک سری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت است.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی

معافیت های نظام وظیفه شامل موارد زیر است:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره است.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

نحوه دریافت امریه

 • افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند، باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده کنند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از کارشناسی تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت است.

اعزام به خدمت

 • هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن 18 سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

 • طبق قانون سن مشمولیت بین 18 تا 50 سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به 60 سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی 24 ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، هم 24 است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

خروج از کشور

 • افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی ندارند اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر 1 سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

مشمولین خدمت

 • افراد مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند، یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی، وارد دوره غیبت می شوند. بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری است. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

توجیه غیبت

 • در شرایطی مثل داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد.
 • اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

سوالات متداول

1.چه میزان مرخصی به سربازان مجرد تعلق می گیرد؟

طبق قوانین نظام وظیفه سالیانه 12روز به سربازان مجرد به جز تعطیلات رسمی مرخصی داده می شود.

2.چه میزان مرخصی به سربازان متاهل تعلق می گیرد؟

طبق قوانین نظام وظیفه سالیانه 30روز به سربازان متاهل به جز تعطیلات رسمی مرخصی داده می شود.

3.حداکثر میزان مرخصی استعلاجی چقدر است؟

حداکثر میزان مرخصی استعلاجی 30روز است و از مدت زمان خدمت سربازی فرد کسر می شود. در صورتی که مرخصی مشمول بیش از 30روز طول بکشد، فرد اضافه خدمت می خورد.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط مرخصی استعلاجی برای سربازان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1402/12/9

پنجشنبه

1402/12/10

جمعه

1402/12/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید