شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی

معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی برای دانشجویان مشمول

افرادی که در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل میکنند میتوانند از معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی استفاده کنند. افرادی که بعد از دوره ی متوسطه مدرک دیپلم خود را اخذ میکنند، میتوانند بدون کنکور و آزمون وارد دانشگاه های علمی کاربردی شوند و در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. اما در این بین بسیاری از داوطلبان با موضوع نظام وظیفه و سربازی مواجه هستند. لذا در صورتی که این افراد در دانشگاه های علمی کاربردی ثبت نام کنند، از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد. بنابراین با وجود بدون کنکور بودن این دانشگاه باز هم معافیت تحصیلی به دانشجویان این مراکز تعلق میگیرد.

این افراد بایستی گواهی معافیت خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند تا غیبت نخورند. دانشجویان باید در مدتی که از خدمت معاف هستند تمام واحد های درسی خود را بگذرانند تا به عنوان غایب در نظر گرفته نشوند. البته گاهی به این مدت زمان افزوده میشود. رشته های دانشگاه علمی کاربردی نیز به صورت متفاوت و گوناگون می باشد. این معافیت به دانشجویان در تمام مقاطع مختلف تحصیلی تعلق میگیرد. بدین معنا که دانشجویان بعد از به پایان رسیدن دوره ی کاردانی میتوانند از معافیت تحصیلی مربوط به دوره کارشناسی ناپیوسته استفاده کنند و دوره تحصیل خود را در این فرجه معافیت به پایان برسانند.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

شرایط مربوط به معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی اعلام شده است. طبق این اطلاعیه دانشجویانی که فاقد غیبت باشند میتوانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند. این دانشگاه مقررات و قوانین مهمی در زمینه مشمولان و معافیت تحصیلی آن ها مقرر کرده است. طبق اطلاعیه های دانشگاه های علمی کاربردی، این مراکز تنها از بین مشمولانی که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده باشند دانشجو میگیرند. لذا افرادی که غیبت ندارند، دارای کارت معافیت دائم، کارت معافیت موقت و… باشند میتوانند در این دانشگاه ثبت نام کنند. افرادی که زمان معافیت تحصیلیشان به پایان میرسد باید نسبت به دریافت مجوز های لازم برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

دانش آموزانی که پیش از مشمول شدن مدرک تحصیلی دیپلمشان را گرفته باشند، تنها شش ماه بعد از فارغ التحصیلی مهلت دارند تا در دانشگاه ثبت نام کنند. چنانچه این مهلت بگذرد به عنوان مشمول غایب مجاز به تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی نیستند.

معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی و سنوات مجاز تحصیل مشمولان اعلام گردید

دانشجویان مشمولی که در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی تحصیل میکنند باید در سنوات مجاز دروس خود را بگذرانند. طول سنوات مجاز تحصیلی برای مقاطع مختلفتحصیلی متفاوت میباشد.

 • برای دانشجویان مشمول دوره کاردانی دو سال و نیم در نظر گرفته شده است.
 • برای دانشجویان دوره های کارشناسی ناپیوسته این دانشگاه مدت زمان سه سال میباشد
 • سنوات مجاز کارشناس یارشد ناپیوسته علمی کاربردی 3 سال میباشد

طبق قوانین دانشگاه علمی کاربردی دانشجویانی که نتوانند در سنوات مجاز تحصیلی تمام دروس خود را بگذرانند باید برای اخذ سنوات ارفاقی اقدام کنند. این سنوات تحت شرایط خاصی به دانشجویان تعلق میگیرد. مدت زمان سنوات ارفاقی معمولا یک نیمسشال تحصیلی است. دانشجویانی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشوند باید به خدمت اعزام شوند.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 13 نظر:
 1. سلام من تازه کنکور دادم و سال دومم هستم آیا میتونم تویه دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کنم و معافیت بگیرم و آیا بهم مرخصی برای اینکه بنشینم خونه برا سال دیگه کنکور درس بخونم رو میدن؟

 2. سلام.اگر من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد هستم اگر علمی کاربردی ثبت نام کنم، میتونم معافیت تحصیلی دریافت کنم مجدد؟

  1. سلام.شما اجازه تحصیل در مقاطغ بالاتر یا همان مقطع ارشد را دارید.دانشگاه علمی کاربردی فقط مقاطع کاردانی و کارشناسی را دارد پس شما با ثبت نام در علمی کاربردی نمیتوانید معافیت تحصیلی بگیرید.

 3. سلام
  من متولد ۱۳۸۰.۱.۱۱هستم و ۲سال مردود شدم وامسال درحال تحصیل هستم ۳دبیرستان هستم اگه دانشگاه قبول شدم میتونم برم دانشگاه
  یا میتونم بعد از سربازی یا درحین خدمت ادامه تحصیل بدم وبه دلیل شرایط کرونایی کسی به من اطلاع نداد ک باید معافيت تحصیلی بگیرم

  1. سلام بله میتونید قبل یا بعد از سربازی به دانشگاه بروید ولی در حین خدمت نه

 4. سلام وقتتون بخیر.
  بنده ترم دوم دانشگاه آزاد رشته مهندسی مکانیک هستم.
  ممنون میشم بفرمایید که آیا میتونم در دانشگاه علمی کاربردی رشته مکانیک خودرو ثبت نام کنم یا خیر و یک مطلب دیگه اینکه گواهی مرخصی تا سال ۱۴۰۴ رو از پلیس +10 گرفتم، آیا درصورت اتمام مهلت، دوباره بهم مهلت داده میشه؟ منظورم اینه که برای دوره کاردانی دوسال و نیم، برای کارشناسی نا پیوسته ۳ سال، برای کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال که اگر بتونم همه رو بخونم مجموعشون میشه ۸ونیم سال رو مرخصی بگیرم یا خیر؟ به عبارتی آیا تا وقتی که دارم تحصیل میکنم این ۸ونیم سال وقت بهم تعلق میگیره؟
  خیلی ممنونم که جواب میدید خداقوت.

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت ثبت انصراف میتوانید.تا زمان ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی برخوردار خواهید بود

 5. سلام.اگر کسی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری باشه و بخواد دوباره در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل کنه، میتونه معافیت تحصیلی دریافت کنه؟

 6. خواهشمند هستم دانشگاه علمی کاربردی را بیشتر توضیح دهید

 7. من ارزوم اینه که بتونم در این دورها شرکت کنم ممنون که این امکان و فراهم ساختین

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/5/4

جمعه

1403/5/5

شنبه

1403/5/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید