شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی
به اشتراک بگذارید

معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی برای دانشجویان مشمول

افرادی که در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل میکنند میتوانند از معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی استفاده کنند. افرادی که بعد از دوره ی متوسطه مدرک دیپلم خود را اخذ میکنند، میتوانند بدون کنکور و آزمون وارد دانشگاه های علمی کاربردی شوند و در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. اما در این بین بسیاری از داوطلبان با موضوع نظام وظیفه و سربازی مواجه هستند. لذا در صورتی که این افراد در دانشگاه های علمی کاربردی ثبت نام کنند، از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد. بنابراین با وجود بدون کنکور بودن این دانشگاه باز هم معافیت تحصیلی به دانشجویان این مراکز تعلق میگیرد.

این افراد بایستی گواهی معافیت خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند تا غیبت نخورند. دانشجویان باید در مدتی که از خدمت معاف هستند تمام واحد های درسی خود را بگذرانند تا به عنوان غایب در نظر گرفته نشوند. البته گاهی به این مدت زمان افزوده میشود. رشته های دانشگاه علمی کاربردی نیز به صورت متفاوت و گوناگون می باشد. این معافیت به دانشجویان در تمام مقاطع مختلف تحصیلی تعلق میگیرد. بدین معنا که دانشجویان بعد از به پایان رسیدن دوره ی کاردانی میتوانند از معافیت تحصیلی مربوط به دوره کارشناسی ناپیوسته استفاده کنند و دوره تحصیل خود را در این فرجه معافیت به پایان برسانند.


بیشتر بخوانید: دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 


شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

شرایط مربوط به معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی اعلام شده است. طبق این اطلاعیه دانشجویانی که فاقد غیبت باشند میتوانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند. این دانشگاه مقررات و قوانین مهمی در زمینه مشمولان و معافیت تحصیلی آن ها مقرر کرده است. طبق اطلاعیه های  دانشگاه های علمی کاربردی، این مراکز تنها از بین مشمولانی که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده باشند دانشجو میگیرند. لذا افرادی که غیبت ندارند، دارای کارت معافیت دائم، کارت معافیت موقت و… باشند میتوانند در این دانشگاه ثبت نام کنند. افرادی که زمان معافیت تحصیلیشان به پایان میرسد باید نسبت به دریافت مجوز های لازم برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

دانش آموزانی که پیش از مشمول شدن مدرک تحصیلی دیپلمشان را گرفته باشند، تنها شش ماه بعد از فارغ التحصیلی مهلت دارند تا در دانشگاه ثبت نام کنند. چنانچه این مهلت بگذرد به عنوان مشمول غایب مجاز به تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی نیستند.

معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی و سنوات مجاز تحصیل مشمولان اعلام گردید

دانشجویان مشمولی که در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی تحصیل میکنند باید در سنوات مجاز دروس خود را بگذرانند. طول سنوات مجاز تحصیلی برای مقاطع مختلفتحصیلی متفاوت میباشد.

 • برای دانشجویان مشمول دوره کاردانی دو سال و نیم در نظر گرفته شده است.
 • برای دانشجویان دوره های کارشناسی ناپیوسته این دانشگاه مدت زمان سه سال میباشد
 • سنوات مجاز کارشناس یارشد ناپیوسته علمی کاربردی ۳ سال میباشد

طبق قوانین دانشگاه علمی کاربردی دانشجویانی که نتوانند در سنوات مجاز تحصیلی تمام دروس خود را بگذرانند باید برای اخذ سنوات ارفاقی اقدام کنند. این سنوات تحت شرایط خاصی به دانشجویان تعلق میگیرد. مدت زمان سنوات ارفاقی معمولا یک نیمسشال تحصیلی است. دانشجویانی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشوند باید به خدمت اعزام شوند.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.

شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- یک نظر:

 1. من ارزوم اینه که بتونم در این دورها شرکت کنم ممنون که این امکان و فراهم ساختین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068