شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر

معافیت کفالت با داشتن برادر چه شرایطی دارد؟

معافیت کفالت با داشتن برادر چگونه است؟

یکی از راهکارهایی که نظام وظیفه برای خدمتی آسان به مشمولان ارائه کرده است، گرفتن معافیت ها میباشد. معافیت کفالت هم از جمله معافیت های سربازی است. که به دلیل متنوع بودن هر ساله طرفدارن زیادی دارد. خدمت سربازی افراد را برای آینده و زندگی خود با تجربه و سخت کوش به بار می آورد. اگر به چنین کلمه هایی بیندیشید، میبینید که سربازی خیلی هم بد نیست. معافیت سربازی تنها با داشتن شرایط و ضوابطی که سازمان نظام وظیفه مقرر کرده است امکان پذیر است.

جوانانی که میخواهند از معافیت کفالت بهره ببرند اولا باید به سن اعزام به خدمت رسیده باشند. دوم اینکه وارد غیبت نشده باشند و اگر فرد متقاضی در حال تحصیل میباشد از معافیت تحصیلی استفاده میکند. هر وقت که معافیت تحصیلی برایش کاربرد نداشت، میتواند برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کند که برای این کار ابتدا باید از شرایط و ضوابط آن مطلع باشید. که مشاوره نظام وظیفه یکی از مطمئن ترین راه هاست و میتواند راهنمایی های لازم را در این باره به شما عزیزان بدهد.

معافیت کفالت با داشتن برادر فاقد پدر یکی از انواع معافیت های کفالت است. برادر مشمول به دلیلی چون فوت کردن پدر نیاز به مراقبت و دلجویی دارد که مشمول اگر چه سنی ندارد ولی چون از برادرش بزرگتر است مسئولیت او را بر عهده میگیرد. فرد مشمول با سرپرستی برادر کوچکش میتواند برای معاف شدن اقدام کند و از خدمت کردن در پادگان آسوده باشد.


بیشتر بخوانید:  قوانین جدید معافیت نظام وظیفه


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اخذ معافیت کفالت با داشتن برادر بزرگتر 

شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر موضوع این بخش از مقاله است. معافیت با داشتن برادر  امکان پذیر است؟ شاید این سوال بسیاری از مشمولین خدمت سربازی باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر فرد متقاضی برادر کوچکتر از خود دارد که فاقد پدر است، وی میتواند معافیت کفالت برادر بگیرد. معافیت کفالت برادر بیمار نیز یکی دیگر از معافیت های کفالت به شمار می آید که مشمول با ارائه مدرکی که ثابت میکند برادرش بیمار بوده و نمیتواند سرپرستی آنها را عهده دار شود معافیت کفالت برادر بگیرد. با داشتن برادر بزرگتر نیز میتوان معافیت کفالت گرفت که در بخش بعدی بدان پرداخته ایم. شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر تنها به سن و سال بستگی دارد و به وضعیت جسمانی برادری که مشمول میخواهد کفالت او را برعهده بگیرد بستگی ندارد.

اخذ معافیت کفالت با داشتن برادر بزرگتر نیز شرایط خاص خودش را دارد. مشمول در صورتی میتواند با داشتن برادر بزرگتر معافیت کفالت بگیرد که برادر بزرگترش دچار بیماری بوده و توانایی مراقبت و نگهداری از خانواده را نداشته است، برادر بزرگتر شغل مناسبی برای فراهم آوردن مایحتاج خانواده را ندارد. اخذ معافیت کفالت با داشتن برادر بزرگتر با این شرایط ممکن است. همچنین برادر بزرگتر دارای خانواده ای جداگانه ( فرزند و همسر ) نیست که مراقبت و نگهداری او را اختیار کنند. در این صورت برادرش که تازه به سن ۱۹ سالگی رسیده است میتواند معافیت کفالت برادر بگیرد چرا که وارد غیبت نشده است.

 


بیشتر بخوانید:  چه کسانی مشمولین خدمت سربازی هستند ؟


معافیت کفالت با داشتن برادر چه مراحلی دارد؟

معافیت کفالت پدر با داشتن برادر متاهل چگونه است؟

معافیت کفالت پدر با داشتن برادر متاهل امکان پذیر است؟ امروزه جوانان برای آسودگی از خدمت سربازی به دنبال معاف شدن میگردند. که معافیت کفالت پدر یکی از پر مخاطب ترین معافیت هاست. برای آنکه فرد بتواند معافیت کفالت پدر بگیرد، باید تنها سرپرست خانواده باشد. شما میتوانید برای بهره مندی از اطلاعات دقیق درمورد معافیت کفالت پدر با داشتن برادر متاهل از مشاورین مرکز مشاوره آویژه کمک بگیرید.

شرایط معافیت کفالت مادر با داشتن برادر چگونه است؟

شرایط معافیت کفالت مادر با داشتن برادر یکی از موضوعاتی است که ذهن عده ای از سربازان نظام وظیفه را برای دریافت معافیت به خود مشغول کرده است. فرد در صورتی میتواند با داشتن برادر معافیت کفالت مادر بگیرد که برادرش بیمار بوده و توانایی سرپرستی را نداشته، همچنین منبع درامدی ندارد که بتواند مخارج زندگی را بر عهده بگیرد. در این صورت فرد مشمول میتواند با ارائه مدارکی که این دو مورد را اثبات میکند برای معافیت کفالت مادر اقدام کند. شرایط معافیت کفالت مادر با داشتن برادر اینگونه بود که گفتیم. عده ای هم میخواهند بدانند که اگر برادری معافیت کفالت مادر بگیرد. آیا برادر دوم هم میتواند معاف شود؟ باید بگوییم که بله: اگر برادر مشمول که معافیت گرفته است به علت آنکه دچار بیماری شده و نمیتواند از مادرش نگهداری کند و همچنین در قید حیات نباشد، فرد مشمول میتواند معافیت کفالت مادر را دریافت کند.

 


بیشتر بخوانید:  معافیت موارد خاص خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


 شرایط معافیت کفالت پدر و مادر 

شرایط معافیت کفالت پدر و مادر برای اقدام به معافیت را اگر بدانید راحتتر و خیلی آسان میتوانید معافیت کفالت بگیرید و از ۲۱ ماه خدمت سربازی در پادگان ها نیز آسوده خاطر شوید. شرایط معافیت کفالت پدر و مادر به صورت های زیر میباشد:

شرایط معافیت کفالت پدر به شرح ذیل میباشد:

 • مشمولانی که پدر بالای ۷۰ سال دارند میتوانند با در دست داشتن مدارک لازم به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و معافیت کفالت پدر را دریافت کنند.
 • افرادی که پدری دارند که به خاطر کهولت سن و عدم توانایی، نمیتواند از خود مراقبت کند. میتوانند برای معافیت کفالت پدر اقدام کنند ( در صورتی که ناتوانی پدر مورد تایید شورای پزشکی قرار گیرد).

شرایط معافیت کفالت مادر در زیر به آنها اشاره شده است:

 • اگر مادر مشمول توانایی سرپرستی از خود و فرزندش را نداشته باشد، مشمول میتواند با سرپرستی از مادر معافیت کفالت دریافت کند.
 • چنانچه از تاریخ طلاق مادر به مدت ۳۰ ماه گذشته باشد به فرد معافیت کفالت دائم تعلق میگیرد. اگر تاریخ طلاق از ۳۰ ماه کمتر باشد معافیت کفالت موقت میگیرد.
 • مادر به دلایلی چون از دست دادن همسر و بیماری و یا طلاق نمیتواند هزینه زندگی را بر دوش بکشد و فرد متقاضی به واسطه نگهداری از مادرش معافیت میگیرد.

به طور جداگانه به شرایط معافیت کفالت پدر و مادر پرداختیم. امید واریم که توانسته باشیم اطلاعات مورد نیاز شما مخاطب عزیز را در این مقاله گنجانده باشیم.

نظام وظیفه

کفالت خواهر برای معافیت چگونه است؟

معافیت کفالت خواهر برای معافیت  نیز میتواند یکی از فرصت های مناسب برای جوانان باشد. جوانان برای دریافت این معافیت علاوه بر داشتن شروط بالا، باید از شرایط دیگر نیز بهره مند باشند.

شرایط دریافت معافیت برای کفالت خواهر

 • مشمول نباید پدر و مادر داشته باشد.
 • خواهر مشمول نباید ازدواج کرده باشد.
 • در صورت ازدواج باید از همسرش جدا شده باشد.
 • فرزند پسر نداشته باشد.

کفالت برادر برای معافیت چگونه است؟

کفالت برادر برای معافیت  نیز در دو صورت برای مشمولین اجرا میشود. این دو بخش هرکدام شرایط ویژه ای داشته که شما میتوانید با کمک گرفتن از مشاورین مرکز مشاوره آویژه از این شرایط مطلع شده و برای آن اقدام کنید.

انواع معافیت های سربازی کفالت برادر

 • معافیت های کفالت برادر صغیر
 • معافیت سربازی کفالت برادر کبیر بیمار و نیازمند مراقبت

انواع معافیت کفالت مادر

انواع معافیت کفالت مادر با توجه به شرایط مشمولین به دو صورت معرفی می شود . مشمولینی که قصد دارند از معافیت کفالت مادراستفاده کنند . باید در نظر داشته باشند که در برخی موارد نیز به آن ها معافیت موقت داده می شود .

 • معافیت کفالت مادر بدون همسر : مادری که همسرش فوت شده است می تواند برای فرزند پسر مشمول خود تقاضای معافیت کفالت بکند .
 • معافیت کفالت مادر جداشده از همسر : مشمولینی که مادر آن ها از همسر خود جدا شده اند نیز می توانند درخواست معافیت کفالت برای مادر خود بدهند.

انواع معافیت کفالت پدر

انواع معافیت کفالت پدر برای افرادی موثر خواهد بود که پدر آن ها شاکل یکی از شروط زیر باشند . البته ناگفته نماند که متاسفانه قوانین مرتبط با این معافیت سال های گذشته با کمی تغییرات همراه بوده است . اما با این حال هنوز هم استفاده از این معافیت بسیار مورد توجه قرار می گیرد .

 • معافیت کفالت سربازی پدر با سن ۷۰ سال : پدری که به سن ۷۰ سالگی می رسد . فرزندش می تواند برای معافیت کفالت او اقدام کند . حتی اگر پدر از سلامت جسمی نیز برخوردار باشد این قانون تغییری نخواهد کرد .
 • معافیت کفالت پدر بیمارمشمولینی که پدر آن ها نیازمند نگهداری و مراقبت می باشد می توانند از معافیت کفالت استفاده کنند . شرط سنی در این نوع معافیت مطرح نخواهد بود . تنها ملاک سازمان نظام وظیفه بیماری پدر می باشد .

شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر

سوالات متداول

مدارک لازم برای معافیت کفالت مادر شامل چه مواردی است؟

• همراه داشتن عکس ۳*۴ با پس زمینه سفید از مشمول.
• فتو کپی از صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
• فتو کپی از کارت ملی مشمول.
• فتو کپی از صفحه اول شناسنامه برادران و خواهران مشمول که هنگام مراجعه به پلیس +۱۰ همراه مشمول باشد.
• فتو کپی از صفحات شناسنامه مادر و پدر که لازم است همراه مشمول باشد.
• اگر پدر مشمول فوت کرده است گواهی فوت و اگر مادر مشمول از همسرش جدا شده است کپی از طلاقنامه باید همراه مشمول باشد.
• فتو کپی از آخرین مدرک تحصیلی مشمول لازم است.
• به همراه داشتن عکس ۳*۴ از مادر مشمول ضروری است.
• و مدارک لازم دیگری که جهت دریافت معافیت کفالت مادر باید همراه فرد مشمول باشد.

درباره معافیت کفالت مادر چگونه میشود که معافیت کفالت موقت به معافیت کفالت دائم تبدیل میشود؟

چنانچه طبق طلاقنامه مدت طلاق مادر از همسرش بیشتر از ۳۰ ماه شود معافیت موقت به دائم تبدیل میشود.

شرایط معافیت کفالت برادر بزرگتر از مشمول چیست؟

برادر بزرگ مشمول شغل و درامدی برای تامین مخارج زندگی نداشته باشد.
برادر وی از خود همسر و فرزندی نداشته باشد که ادعای کفالت کنند.
پدر آنها فوت کرده باشد.
برادر متقاضی بیمار بوده و توانایی نگهداری از مشمول و دیگر اعضای خانواده را نداشته باشد که این بیماری را شورای پزشکی تشخیص داده است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه معافیت کفالت با داشتن برادر به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 48 نظر:
 1. سلام. من دوبرادر بزرگتر دارم ک خدمت رفتن جفتشون
  پدرم مشکل قلبی داره ک باتری گذاشتن تو قلبش دیالیزم میشه دیابتم داره فایده داره؟؟؟؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز اگر پدر عضو بهزیستی باشند بله. توصیه میکنم با مرکز مشاوره تماس بگیرین

 2. سلام.من در یک خانواده دوفرزندی(دو پسر)هستم که پدرم ۷یا۸ سالی می شود که فوت کرده.شرایط اینه که برادر بزرگتر من که دو سال از من بزرگتره معافیت سربازی برای من که برادر کوچکم گرفته.حالا من هم می خوام معافیت کفالت برای مادری بگیرم…امکان داره؟(برادرم و خود من هر دو سالم و محصل هستیم وهمخونه با مادر هستیم)

 3. سلام
  پدر بنده جانباز شیمیایی ۵ درصد و ۷۰ ساله هست و معلولایا با توجه به اینکه ۴ برادر مستقل و متاهل دارم میتوانم جهت معافیت کفالت پدر اقدام کنم؟
  در صورت داشتن غیبت، آیا بعد از شروع خدمت،در حین خدمت هم می توان درخواست معافیت داد؟

   1. سلام من بردار بزرگ تر خودم دارم ازدواج کرده منو مادرم و یک برادر ۱۳ ساله دارم مادرم ۷ ساله طلاق گرفته میتونم کفالت بگیرم خودم ۲۳ سال سن دارم

    1. باسلام اگر مدارکی مبی بر بیماری برادر بزرگتر یا مادر ارائه دهید بله راه هایی برای معافیت وجود دارد. توصیه میکنم با مرکز مشاوره تماس بگیرین تا همکارانم دقیق تر راهنماییتان کنند

 4. سلام
  خسته نباشید

  من برادر بزرگ تر دارم که همسر و فرزند ۵ ماهه داره و کفالت سربازی برای پدرم گرفته بود.
  الان ۸ سال هست که پدرم فوت کرده
  میخواستم برای مادرم کفالت بگیرم اما در حالت عادی این امکان میسر نیست
  برادر من طی ۲-۳ سال قبل عمل واریکوسل برای هر دو طرف انجام داده و از نوع شدید هم بود که امسال نیز دوباره به صورت خفیف واریکوسلش برگشته و باز هم باید عمل بشه
  آیا به خاطر بیماری واریکوسل برادرم من میتونم برای مادرم کفالت بگیرم؟

  ممنون

 5. سلام خسته نباشید
  من پدرم ۷۵ سال سن داره و نابینا هست و تحت پوشش کمیته امداد هستیم
  برادر بزرگترم سال ۸۲ ینی زمانی که پدرم ۵۸ ساله بوده معافیت کفالت پدرم رو گرفته(زمان قانون قدیم کفالت که سن کفالت زیر ۷۰ سال بوده و با توجه به بیماری پدرم).حالا برادر دومم هم خدمت سربازیشو رفته.الان هم مادرم و هم پدرم مریض هستن و برادر هام ازدواج کردن.خواستم ببینم شانسی برای معافیت دارم
  اگر جواب رو ایمیل بزنید ممنون میشم

 6. سلام .من پدرم ۲ ساله فوت شده یک برادر دارم که خدمتشو رفته الان هم زن گرفته مادرم مریضی قلبی داره من مجبورم هم کار کنم هم از مادرم نگهداری کنم اگر عقد نامه برادرم رو ببرم میتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام
   خیر داشتن برادر بزرگتر بالای ۱۸ سال مانع دریافت معافیت کفالت مادر است. مگر در مواردی که برادر به دلیل بیماری توانایی نگهداری از مادر را نداشته باشد.

 7. سلام. وقت بخیر
  بنده دو برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دو سربازی رفته اند، و ۳ خواهر مجرد بزرگتر از خودم دارم و پدرم ۷۷ ساله هستند آیا میتونم معاف بشم؟

 8. سلام. وقت بخیر
  بنده دو برادر بزرگتر دارم که هردو سربازی رفته اند، سه خواهر مجرد بالای ۳۰ سال دارم و پدرم ۷۷ ساله هستند، آیا شانسی برای معافیت دارم؟!

   1. سلام من دارای پدر هشتاد و‌پنج ساله تحت پوشش کمیته امداد هستم اما دارای دادش بزرگتر متاهل هستم ایا میشه معافیت گرفت یانه

    1. سلام
     داشتن برادر بزرگتر مانع دریافت معافیت کفالت است مگر اینکه اثبات شود برادر توانایی نگهداری از پدر را ندارد.

 9. سلام.من پدرم فوت کرده و ۷ تا برادر دارم اما همشون ازدواج کرد و مستقل هستن. فقط من و مادرم هسایم.مادرم ۶۰ سالشه و بیمار هم هست. میتونم معافیت بگیرم؟؟؟

  1. سلام
   خیر شما باید تنها نگهدارنده سالم و بالای ۱۸ سال باشید لذا داشتن برادر با سن بالای ۱۸ سال مانع معافیت کفالت شما میشود.

 10. سلام…وقت بخیر…بنده یک برادر تنی بزرگتر از خودم دارم که ایشون مشکل دیابت دارن و از انسولین استفاده میکنه .پدرم بالای ۶۰سال سن داره و از کار افتاده …از اونطرف دوتا برادر ناتنی از پدری دارم که آنها دور از ما هستند…آیا میتونم اقدام به معافیت کفالت کنم؟ خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین..

  1. سلام
   بیماری و ناتوانی پدر شما باید توسط کمیسیون پزشکی بررسی و تایید شود. البته توجه کنید داشتن برادر سالم و بالای ۱۸ سال مانعی برای اخذ معافیت کفالت مادر میباشد.

 11. سلام من دو برادر ناتنی دارم که نوه هایشان از من بزرگ ترند ولی سرحالند ولی سال تا سال نمی بینمشان.ایا در کفالت پدرم مشکلی پیش می اید؟

  1. سلام
   داشتن برادر سالم بالای ۱۸ سال مانع اخذ معافیت کفالت میشود. البته چنانچه اثبات شود که برادرانتان توانایی مراقبت از پدر را ندارند میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 12. سلام من دو برادر ناتنی دارم که نوه هایشان هم سن من هستند وبرخی نوه هایشان بزرگ تر از من هستند و من سال به سال برادران ناتنی ام را نمی بینم ایا برای گرفتن کفالت پدرم مشکل برایم پیش می آید

  1. سلام
   داشتن برادر سالم بالای ۱۸ سال مانع اخذ معافیت کفالت میشود. البته چنانچه اثبات شود که برادرانتان توانایی مراقبت از پدر را ندارند میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 13. سلا من یک برادر بزرگ دارم که همسر ودو بچه دارد و سربازی رو بخاطر بیماری قلبی معاف شده و من یک پدر پیر ۶۶ساله دارم و مادرم فوت کرده آیا من میتوان معافیت بگیرم؟با کفالت پدرم معافیت بگیرم

  1. سلام
   با توجه به اینکه پدر شرایط سنی برای اخذ معافیت کفالت را ندارد در صورتی که بیماری و از کار افتادگی پدر و همچنین ناتوانی برادر در نگهداری از وی تایید شود میتوانید به عنوان یگانه نگهدارنده معافیت کفالت بگیرید.

 14. سلام من دارای پدر هشتاد وهشت ساله تحت پوشش،کمیته امداد دارای دادش بزرگتر و لی ازدواج کردن میشه معافیت کفالت پدری گرفت

  1. سلام وقت بخیر
   یکی از شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت پدر این است که مشمول تنها فرزند ذکور باشد و برادر بالای ۱۸ سال نداشته باشد. بنابراین با توجه به اینکه شما برادر سالم بالای ۱۸ سال دارید امکان دریافت معافیت کفالت پدر برای شما وجود ندارد.

   1. سلام من فرزند اخرم ۳نانتی داداش دارم که داری همسروفرزند هستن فقدچهارمی داداش تنی که دفترچه پست کرد نرفته همسرداره ولی وضع مالیش خراب تازه ازما کمک میگیره اون داداش ناتنی که ازدواج کردن اصلا کمکی نمیکند میخواستم ببینم شرایط کفالت پدر۷۳دارم بیمارهست بیماری عصاب داره ناتوان فراموشی داره سرطان پروسات داره نمیتونه راه بره مادرم بیمار کمکش نمیتونه کنه بخاطرناتوانی بدنی من هم دارم کمک پدرومادربیمارمیکنم هم خرج میدم ولی فرزندان دیگش نمیتونن کمک کنن به گفته خودشون ایامیتونم کفالت هم پدرومادرم بیماربگیرم هنوزنامزدم بازم اگ فرزندان نامه کتبی امضا کنن که ما نمیتونیم کمک کنیم تنها فرزنداخرش که خرج پدرمون میده بازنمیشه

    1. سلام
     دریافت معافیت کفالت با وجود برادر بزرگتر و بالای ۱۸ سال امکان پذیر نیست. مگر اینکه کمیسیون های نظام وظیفه تایید کنند برادر بزرگتر توانایی لازم برای نگهداری از پدر و مادر را ندارد و در این صورت شما میتوانید از معافیت کفالت برخوردار شوید.

 15. سلام پدرم هشتاد وهشت سالش هستش دارای دادشذبزرگتر که متاهل هستند تحت پوشش کمیته امداذهم هستیم میتونم معافیت بگیرم؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   خیر داشتن برادر بزرگتر مانعی برای دریافت معافیت کفالت پدر است و درواقع این معافیت به فرزند ذکورسالم و بالای ۱۸ سال تعلق میگیرد. اگر ثابت شود برادر به دلیل بیماری و… توانایی مراقب از پدر را ندارد میتوانید معافیت کفالت بگیرید.

 16. سلام
  ببخشید الان من دانشجو هستم پدر و مادرم هم طلاق گرفتن و یه برادر بزرگتر از خودمم دارم که به خدمت سربازی رفته و اومده بعد اینکه از خدمت اومد سه چهار سالی میشه هیچ خبری ازش نداریم غایب مفقود الاثر شده منم الان سرپرستی مادرم رو میکنم هم درس میخونم هم کار می کنم به نظرتون به من معافیت میدن؟

  1. سلام وقت بخیر
   چنانچه شما بتوانید غایب مفقود الاثری برادر را اثبات کنید و حکم مربوطه از سوی مراجع قضایی صادر شود میتوانید از معافیت کفالت مادر استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که مدت مشخص سی ماه باید از طلاق مادر گذشته باشد.

  2. سلام من فرزند اخرم ۳نانتی داداش دارم که داری همسروفرزند هستن فقدچهارمی داداش تنی که دفترچه پست کرد نرفته همسرداره ولی وضع مالیش خراب تازه ازما کمک میگیره اون داداش ناتنی که ازدواج کردن اصلا کمکی نمیکند میخواستم ببینم شرایط کفالت پدر۷۳دارم بیمارهست بیماری عصاب داره ناتوان فراموشی داره سرطان پروسات داره نمیتونه راه بره مادرم بیمار کمکش نمیتونه کنه بخاطرناتوانی بدنی من هم دارم کمک پدرومادربیمارمیکنم هم خرج میدم ولی فرزندان دیگش نمیتونن کمک کنن به گفته خودشون ایامیتونم کفالت هم پدرومادرم بیماربگیرم هنوزنامزدم ؟

   1. سلام
    دریافت معافیت کفالت با وجود برادر بزرگتر و بالای ۱۸ سال امکان پذیر نیست. مگر اینکه کمیسیون های نظام وظیفه تایید کنند برادر بزرگتر توانایی لازم برای نگهداری از پدر و مادر را ندارد و در این صورت شما میتوانید از معافیت کفالت برخوردار شوید.

 17. سلام من پدرم ۱۰ سال پیش فوت کرده و دو برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دو متاهل اند آیا میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   خیر دریافت معافیت کفالت پدر تنها برای افرادی امکان پذیر است که تنها نگهدارنده باشند و داشتن برادر بزرگتر و بالای ۱۸ سال سن مانع دریافت معافیت کفالت میشود.

 18. سلام پدرم فوت نمونده و دو برادر بزرگتر از خودم دارم ولی هر دوی انها نیستند و نمیتوانند از مادرم مراقبت کنند و الان در حین خدمت هستم چگونه باید خودم رو معاف از خدمت کنم

  1. سلام
   از جمله مهم ترین شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت مادر این است که شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشید و یا اینکه تایید شود که برادرتان توانایی جسمی لازم برای نگهداری از مادر را نداشته باشد.

 19. سلام و درود، پدرم ۵۴ سال سن دارد و یک برادر بزرگتر از خود نیز دارم که در استان دیگر سکونت دارد و متاهل است ،طحال پدرم در یک سانحه ترکید و مجبور به برداشتنش شدند و ۱۸ سال است بدون طحال زندگی میکند و در کنار بالا رفتن سن و ضعیف شدن بدنش یک سری مشکلات را برایش بوجود اورده،مادرم هم دچار گرفتگی مویرگ های منتهی به قلب هست و درمان نمیشود و با دارو دردش را تسکین می دهد، ایا با این اوصاف میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟

  1. سلام
   یکی ازشرایط لازم برای دریافت کفالت پدر بیماری و یا سن بالای ۷۰ سال میباشد اما این درصورتی است که فرد تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال خانواده باشد بنابراین با توجه به اینکه شما برادر بزرگتر از خودتان و سالم دارید لذا نمیتوانید از معافیت کفالت پدر استفاده کنید.

   1. سلام .من پدرم ۲ ساله فوت شده یک برادر دارم که خدمتشو رفته الان هم زن گرفته مادرم مریضی قلبی داره من مجبورم هم کار کنم هم از مادرم نگهداری کنم اگر عقد نامه برادرم رو ببرم میتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم

    1. سلام
     خیر داشتن برادر بزرگتر بالای ۱۸ سال مانع دریافت معافیت کفالت مادر است. مگر در مواردی که برادر به دلیل بیماری توانایی نگهداری از مادر را نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1399/8/10

یکشنبه

1399/8/11

دوشنبه

1399/8/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید