ضرایب دروس کنکور تجربی 1402 + اهمیت ضرایب

ضرایب دروس کنکور تجربی + اهمیت ضرایب

سوالات آزمون سراسری کنکور امسال فقط دارای مجموعه اختصاصی می باشد، که هر یک از سوالات این درس ها در قالب دفترچه های جداگانه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. هریک از این دفترچه ها شامل پرسش های مطرح شده از چندین درس هستند، که دارای ضرایب و میزان اهمیت متفاوتی در گروه های آزمایشی علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان می باشند.

داوطلبانی که قصد ثبت نام در کنکور 1402 را دارند، باید از اهمیت این ضرایب به طور کامل مطلع باشند تا بتوانند یک برنامه ریزی درسی مطلوب داشته باشند و متقاضیان با در نظر گرفتن همه جوانب و اصول، می توانند راه رسیدن به اهداف خود را هموارتر کنند.

در ادامه این مقاله به بررسی ضرایب کنکور تجربی آمار و اهمیت آن خواهیم پرداخت. لذا از شما دعوت می کنیم با آویژه همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کنکور سراسری تجربی 1402

کنکور سراسری تجربی، در سال جاری در دو نوبت دی ماه و تیر ماه ۱۴۰۲ برگزار می شود؛ متقاضیانی که واجد شرایط ثبت نام باشند، می توانند در دو بازه زمانی برای ثبت نام در این دو نوبت کنکور تجربی اقدام نمایند و برای دستیابی به موفقیت، طبق برنامه ریزی دقیق کنکور تجربی، تمامی منابع درسی آزمون تجربی را مطالعه نمایند.

سالانه کنکور سراسری تجربی مانند آزمون سایر گروه های آزمایشی گروه ریاضی، هنر و… از سوی سازمان سنجش برگزار می گردد تا داوطلبان رشته های دانشگاه های سراسری و آزاد با شرکت کردن در این آزمون بزرگ به رقابت بپردازند و بتوانند به نتیجه مطلوب و دلخواه خود دست یابند.

این متقاضیان باید جهت موفقیت در کنکور 1402 تجربی و قبولی در یکی از رشته های مورد علاقه خود، ابتدا از تمامی منابع درسی کنکور تجربی اطلاع داشته و سپس با توجه به ضرایب هر یک از دروس کنکور سراسری تجربی و اهمیت هر کتاب درسی به مطالعه بپردازند.

برای زمانبندی دقیق و شیوه مطالعه صحیح، لازم است داوطلبان برنامه ریزی درست و مناسبی داشته باشند، تا بتوانند در یک چارچوب خاص با بهره گیری از کتاب های تستی و درسی کنکور تجربی درصد های مورد نیاز برای هر درس را کسب نمایند.

به دلیل تغییرات ایجاد شده در زمان ثبت نام و برگزاری کنکور سراسری تجربی 1402، قصد داریم در این مقاله سیر تا پیاز کنکور تجربی را برای شما متقاضیان عزیز توضیح دهیم و به نکات مهم در ثبت نام، موفقیت در کنکور تجربی و ضرایب آن پردازیم.

کنکور سراسری تجربی

سیر تا پیاز کنکور تجربی 1402

یکی از کنکور های سراسری که هر ساله برای هر یکی از پنج گروه آزمایشی برگزار می شود، کنکور تجربی می باشد، که متقاضیان علاقمند به رشته های علوم پزشکی و پایه می توانند برای تحصیل در این رشته ها در آزمون سراسری کنکور تجربی شرکت نمایند.

لیست رشته های کنکور تجربی شامل رشته های پزشکی، پرستاری، دندان پزشکی، داروسازی و … می باشد و داوطلبان باید برای قبولی در هریک از این رشته ها، با توجه به ضرایب دروس اختصاصی هر زیر گروه اقدام به مطالعه و تحقیق نمایند.

تمامی ضرایب و رشته های کنکور تجربی به همراه جزئیات شرایط و مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون سراسری تجربی 1402 در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری برای تمامی داوطلبین قابل مشاهده است و داوطلب می تواند در زمان اعلام شده برای دانلود دفترچه ثبت نام کنکور تجربی به سایت سنجش مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است با توجه به اطلاعیه جدید منتشر شده کنکور سراسری در دو نوبت دی و تیرماه در سال جاری برگزار خواهد شد؛ متقاضیان کنکور تجربی می توانند در دو نوبت کنکور سراسری تجربی بنابر صلاحدید خود در زمان های تعیین شده جهت ثبت نام خود اقدام نمایند.

ضرایب کنکور تجربی

در جدولی که در این بخش ارائه کرده ایم، می توانید دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی را به همراه ضرایبی که به آن ها تعلق گرفته است، مشاهده نمایید.

ضرایب دروس تخصصی علوم تجربی در کنکور سراسری 1402
دروس تخصصی علوم تجربیضریب
زمین شناسی1
ریاضی7
فیزیک7
شیمی9
زیست شناسی12

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور سراسری تجربی 1402

لازم به ذکر است سوالی از دروس عمومی در کنکور سراسری مطرح نخواهد شد؛ اما نمرات این درس ها در آزمون های نهایی تحت عنوان (سوابق تحصیلی) تاثیر 60 درصدی در نتایج کنکور خواهد گذاشت.

طبق اعلام سازمان سنجش، ضرایب هر یک از این دروس برای داوطلب نظام جدید و قدیم متفاوت بوده که جزئیات آن در جداول زیر ذکر شده است.

تاثیرات سوابق تحصیلی درس های عمومی دیپلم گروه آزمایشی (علوم تجربی نظام جدید)
اسامی دروسضریب
علوم اجتماعی2.56
سلامت و بهداشت3.44
عربی، زبان قرآن 39.05
زبان خارجی 311.80
تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن)16.52
فارسی 321.63

 

تاثیرات سوابق تحصیلی درس های عمومی دیپلم گروه آزمایشی (علوم تجربی نظام قدیم)
اسامی دروسضریب
ادبیات فارسی 38.58
زبان فارسی 38.58
عربی 39.52
زبان خارجی 312.27
تعلیمات دینی و قرآن 313.09

لازم به ذکر است متقاضیانی که در دوره نظام قدیم فارغ التحصیل شده اند، علاوه بر نمرات نهایی دیپلم، نمرات نهایی پیش دانشگاهی نیز به عنوان سوابق تحصیلی در نتایج آن ها موثر خواهد بود.

تاثیرات سوابق تحصیلی درس های عمومی پیش دانشگاهی گروه آزمایشی (علوم تجربی نظام قدیم)
اسامی دروسضریب
معارف اسلامی4.56
زبان فارسی5.84

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور سراسری تجربی

تاثیر سوابق دروس تخصصی در کنکور سراسری تجربی 1402

همچنین به جهت تاثیر ضرایب مربوط به سوابق دروس تخصصی در این قسمت از مقاله به ذکر موارد مربوط به آن ها می پردازیم. همچنین طبق توضیحات فوق، این ضرایب برای داوطلبان نظام جدید و قدیم متفاوت می باشد که برای هر کدام از آن ها جدول جداگانه در ترسیم شده است.

تاثیرات سوابق تحصیلی درس های تخصصی دیپلم گروه آزمایشی (علوم تجربی نظام جدید)
اسامی دروسضریب
فیزیک 36.19
ریاضی 36.88
شیمی 39.91
زیست شناسی 312.02

توجه داشته باشید به جهت این که نمرات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی هم در نتایج کنکور داوطلب نظام قدیم تاثیر خواهد گذاشت؛ در نتیجه اطلاع از ضرایب دروس تخصصی آن ها نیز ضروری می باشد که در جداول ضرایب دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم زیر آورده شده است

تاثیرات سوابق تحصیلی درس های تخصصی دیپلم گروه آزمایشی (علوم تجربی نظام قدیم)
اسامی دروسضریب
زمین شناسی2.56
فیزیک 3 و آزمایشگاه4.63
ریاضی 36.88
زیست شناسی 2 و آزمایشگاه9.02
شیمی 3 و آزمایشگاه9.91

 

تاثیرات سوابق تحصیلی درس های تخصصی پیش دانشگاهی گروه آزمایشی (علوم تجربی نظام قدیم)
اسامی دروسضریب
فیزیک تجربی1.55
زیست شناسی3

تاثیر سوابق دروس تخصصی در کنکور سراسری تجربی

اهمیت ضرایب در کنکور سراسری 1402

میزان اهمیت و تاثیر دروس را با توجه به ضرایب آن قایل سنجش است؛ بر این اساس متقاضیان می توانند از این که کدام درس اهمیت بیشتری در کنکور سراسری خواهد داشت، آگاهی یافته و برنامه ریزی درسی خود را بر مبنای آن ها پیش ببرند.

همچنین داوطلب می بایست ابتدا به علایق خود توجه نماید و مشخص کند که هدف او قبولی و تحصیل در چه رشته ای است. طبق معمول تمامی رشته های هر یک از گروه های آزمایشی اصلی و شناور در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ذکر می گردد.

بنابراین داوطلبان می توانند از طریق این دفترچه و بررسی آن با رشته های دانشگاهی ارائه شده آشنا شوند و با توجه به میزان اهمیتی که هر درس در بالا بردن شانس پذیرش در رشته های مختلف داراست، زمان های مناسبی را برای مطالعه هر کدام در نظر بگیرند.

به عنوان مثال اگر یک داوطلب، درصد کمی را در درسی که دارای ضریب بیشتری می باشد کسب کند، از هدف خود که دستیابی به یک رشته محل خاص بود، دور تر می شود. پس آگاهی از ضرایب در کنکور یکی از رکن های مهم و اساسی در رسیدن شما به هدفتان می باشد.

در پایان

آگاهی از ضرایب در کنکور، می تواند شما را در رسیدن به هدفتان و پذیرش در رشته مورد نظر یاری کنید و از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به آشنایی با ضرایب کنکور تجربی در سال 1402 و اهمیت ضرایب پرداختیم و به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کنکور تجربی و سایر زمینه های آموزشی، با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی تحصیلیآویژه استفاده کنید.

مشاوران ما در آویژه با بیش از چندین سال سابقه مشاوره، آماده یاری رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

سوال علامتکدام دروس عمومی و تخصصی کنکور تجربی، ضرایب بالاتری دارند؟

دروس عمومی و تخصصی کنکور تجربی ضرایب متفاوتی دارند. ما در این مقاله به طور دقیق به این ضرایب پرداخته ایم.

سوال علامتآگاهی از تاثیر ضرایب چه تاثیری در کسب رتبه قبولی ما دارد؟

آگاهی از ضرایب در کنکور، می تواند شما را در رسیدن به هدفتان و پذیرش در رشته مورد نظر یاری کنید و از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله فوق را مطالعه نمایید.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

ضرایب دروس کنکور تجربی 1402 + اهمیت ضرایب

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید