لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور

پذیرش بدون کنکور در مقطع کاردانی پیوسته
به اشتراک بگذارید

رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بر خلاف رشته های کار و دانش که اکثر درس های آن عملی می باشند ، دارای دروس تئوری نیز می باشد . اولین مقطع در رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای کاردانی پیوسته می باشد . چرا واژه پیوسته  را برای کاردانی رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای بکار می برند؟ به این دلیل می باشد که دانش آموزان رشته فنی و حرفه ای پس از اتمام دوره دبیرستان ، دوره پیش دانشگاهی را نمی گذرانند و مستقیما وارد سیستم دانشگاهی می شوند ، از این رو به مقطع کاردانی رشته های دانشگاه فنی حرفه ای ، کاردانی پبوسته گویند . طیف رشته های دانشگاه فنی حرفه ای به اندازه رشته های دانشگاهی کار و دانش وسیع نیست اما رشته های زیادی را می توان به عنوان رشته های دانشگاه فنی حرفه ای انتخاب کرد .

پذیرش بدون کنکور در مقطع کاردانی پیوسته

برای ثبت نام در رشته های فنی حرفه ای دانشگاهی در مقطع کاردانی پیوسته دیگر نیازی نیست در آزمونی خاص شرکت کرد . دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی کابردی تمام رشته های فنی حرفه ای را در مقطع کاردانی و سپس در مقطع کارشناسی برای متقاضیان گروه فنی و حرفه ای بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی ارائه می هد . متاسفانه ارشد بدون کنکور جز مقطع هایی می باشد که برای دانشگاه علمی کاربردی تعریفی ندارد ، یا بهتر است بگویم بطور کلی مقطع کارشناسی ارشد را برای دانشگاه های علمی کاربردی تعریف نکرده اند و این دانشگاه تنها تا مقطع لیسانس امکانات تحصیل دانشگاهی را برای متقاضیان فراهم ساخته و برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس به اجبار باید وارد دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه های آزاد و سراسری شد .


بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد


لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای 

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای می توان در چهار قسمت متصور شد . قسمت هایی که لیست رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای را تشکیل می دهند به ترتیب : گروه صنعت ، گروه خدمات ، گروه کشاورزی و در نهایت گروه هنر می باشند . در لیست رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای گروه خدمات را از گروه کشاورزی متمایز کرده اند ، چیزی که آن را در مورد لیست رشته های کار و دانش نمی دیدیم . پس از گذراندن دوره کاردانی پیوسته ، متقاضیان گروه فنی و حرفه ای می توانند در آزمون سراسری فنی و حرفه ای ثبت نام کنند و سپس در صورت کسب امتیاز و رتبه های متناسب با هر رشته و هر دانشگاه ، دوره کارشناسی نا پیوسته خود را در آن رشته و دانشگاه ادامه دهند .

بعضی از رشته های چهار گروه شاخه فنی و حرفه ای

در بین چهار گروهی که با هم لیست رشته های دانشگاه فنی حرفه ای را کامل می کنند ، رشته هایی موجود می باشد که به بعضی از آن ها اشاره می کنیم :

  • گروه صنعت : مکانیک خودرو ، متالوژی ، ساخت و تولید ، الکترونیک ، نقشه برداری ، الکتروتکنیک و …
  • گروه هنر : نقاشی ، طراحی و دوخت ، انیمیشن ، گرافیک ، سینما و …
  • گروه خدمات : حسابداری بازرگانی ، مدیریت خانواده ، کامپیوتر ، تربیت بدنی ، کودک یاری و …
  • گروه کشاورزی : صنایع غذایی ، امور دامی ، امور زراعی ، ماشین های کشاورزی و …

با اینکه رشته های بالا تمام رشته های دانشگاهی فنی حرفه نمی باشند اما نسبت به رشته های دانشگاهی شاخه کار و دانش از نظر تعداد بسیار کمتر می باشند .

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای 


بیشتر بخوانید:  با رشته زبان دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید


رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای

رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای را بر اساس دانشگاهی که مورد نظر ما می باشد می توان بصورتی متفاوت تعریف کرد . به عنوان مثال در مقطع کاردانی پیوسته و نا پیوسته ، و کارشناسی نا پیوسته رشته هایی که در دانشگاه علمی کاربردی برای متقاضیان گروه فنی و حرفه ای در نظر گرفته شده است همه گی بدون کنکور می باشند . حتی دانشگاه آزاد هم رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای را در تمامی مقاطعی که برای دانشگاه علمی کاربردی ذکر کردیم دارا می باشد . تنها دانشگاهی که رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای تعریفی برایش ندارد دانشگاه های فنی و حرفه ای سراسری می باشند که برای پذیرش در آن ها لازم می باشد آزمون سراسری فنی و حرفه ای را داد . دانشگاه های فنی و حرفه ای حتی شرایط تحصیل در مقطع ارشد هم برای متقاضیان فراهم نموده اند .

ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای

بخش پیش رو کاملا توضیح می دهد که در هر مقطع کاردانی ( پیوسته ) ، کارشناسی ( نا پیوسته ) ، کارشناسی ارشد و دکتری ، متقاضیان گروه فنی و حرفه ای می توانند در کدام دانشگاه ها و تحت چه شرایطی تحصیل کنند . قبلا هم توضیح داده شد که برای مقطع کاردانی متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های فنی و حرفه ای ، علمی کاربردی ، پیام نور و آزاد شوند .  برای مقطع کارشناسی می توانند وارد دانشگاه های فنی و حرفه ای ، آزاد ، پیام نور و علمی کاربردی شوند . برای مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری آن ها می توانند علاوه بر چهار دانشگاهی که به آنها اشاره شد ، از طریق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و یا دکتری به دانشگاه های روزانه و شبانه راه پیدا کنند و در آن ها تحصیل کنند .


بیشتر بخوانید: با رشته انسانی دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید


بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای 

بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای را تنها با در نظر گرفتن شخص متقاضی می توان بیان کرد . از همین رو کافیست با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و شرایط خود را به مشاوران ما بگویید تا در یک مشاوره تحصیلی برای شما توضیح دهند که کدام یک از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته ، با توجه به شرایط موجود شما ، می تواند جزء بهترین رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای برای شما باشد . فراموش نکنید که در بین رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای برای مقطع کاردانی ۳۱ رشته بدون آزمون می باشند در دانشگاه های فنی و حرفه ای و بر اساس سوابق تحصیلی افراد متقاضی پذیرش صورت می گیرد و برای ۱۱ رشته دیگر باید آزمون داد و سپس در دانشگاه های فنی و حرفه ای ثبت نام کرد .

برای دانشگاه های فنی و حرفه ای کدام رشته ها بدون آزمون و کدام با آزمون می باشند ؟

بر اساس سوابق تحصیلی: متالوژی ، الکترونیک ، هتل داری ، سرامیک ، صنایع نساجی ، معدن ، نوازندگی ساز های ایرانی ، ناوبری ، صنایع شیمیایی ، الکترونیک و مخابرات دریایی ، ماشین های کشاورزی ، امور اداری ، امور زراعی و باغی ، فرش دستباف ، گاوداری صنعتی ، صنایع فلزی ، چاپ ، ساختمان ، تکثیر و پرورش آبزیان ، مرغداری صنعتی ، طراحی و دوخت ، قلم زنی ، ساخت و تولید ، کودک یاری ، امور دامی ، پرورش زنبور عسل ، هنرهای تجسمی ، نقشه کشی و طراحی صنعتی ، صنایع چوب و کاغذ ، گل و گیاهان زینتی ، مکانیک موتورهای دریایی و نقشه کشی عمومی . بر اساس آزمون : صنایع غذایی ، نقشه کشی معماری ، مدیریت خانواده ، الکتروتکنیک ، مکانیک خودرو ، حسابداری بازرگانی ، گرافیک ، کامپیوتر ، نقشه برداری ، تربیت بدنی و تاسیسات .

بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای 


بیشتر بخوانید: با رشته هنر دانشگاه پیام نور بیشتر آشنا شوید


سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای

سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای را می توان بر اساس ماهیت رشته و نحوه ورود به دانشگاه بررسی کرد . در واقع هر رشته ای متفاوت است و با توجه به ماهیت آن رشته می تواند برای شخصی ساده و برای شخصی دیگر دشوار باشد .


بیشتر بخوانید:   مشاوره تحصیلی


معیار سختی برای ورود به دانشگاه

اگر معیار را برای مشخص کردن سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای فقط نحوه ورود به دانشگاه های فنی و حرفه ای در نظر بگیریم ، مطمئنا رشته هایی که فقط بر اساس رتبه آزمون می توان مجور ثبت نام در دانشگاه را برایشان کسب کرد جز سخت ترین رشته ها می باشند که در مطالب پیشین تمامی آن ها را معرفی کردیم .

سوالات متداول

رشته های بدون کنکور دانشگاهی فنی حرفه ای ؟

دانشگاه آزاد هم رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور را در تمامی مقاطعی که برای دانشگاه علمی کاربردی ارائه میشود  دارا می باشد.

سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای چیست؟

سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای را می توان بر اساس ماهیت رشته و نحوه ورود به دانشگاه  و همچنین جنسیت مشخص کرد.

نحوه ادامه تحصیل در دانشگاه های فنی حرفه ای چگونه است؟

متقاضیان گروه فنی و حرفه ای  برای مقطع کارشناسی می توانند وارد دانشگاه های فنی و حرفه ای ، آزاد ، پیام نور و علمی کاربردی شوند.

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

021-91022688 از سراسر ایران