لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور

رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بر خلاف رشته های کار و دانش که اکثر درس های آن عملی می باشند، دارای دروس تئوری نیز می باشد. اولین مقطع در رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای، کاردانی پیوسته می باشد.

چرا واژه پیوسته را برای کاردانی رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای بکار می برند؟ به این دلیل می باشد که دانش آموزان رشته های فنی و حرفه ای پس از اتمام دوره دبیرستان، دوره پیش دانشگاهی را نمی گذرانند و مستقیما وارد سیستم دانشگاهی می شوند، از این رو به مقطع کاردانی رشته های دانشگاه فنی حرفه ای، کاردانی پیوسته گویند.

طیف رشته های دانشگاه فنی حرفه ای به اندازه رشته های دانشگاهی کار و دانش وسیع نیست، اما رشته های زیادی را می توان به عنوان رشته های دانشگاه فنی حرفه ای انتخاب کرد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی رشته های بدون کنکور دانشگاه های فنی و حرفه ای بپردازیم.

پذیرش بدون کنکور در مقطع کاردانی پیوسته

برای ثبت نام در رشته های فنی حرفه ای دانشگاهی در مقطع کاردانی پیوسته، دیگر نیازی نیست در آزمونی خاص شرکت کرد.

دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی کاربردی تمام رشته های فنی حرفه ای را در مقطع کاردانی و سپس در مقطع کارشناسی برای متقاضیان گروه فنی و حرفه ای بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی ارائه می هد.

متاسفانه کارشناسی ارشد بدون کنکور جز مقطع هایی می باشد که برای دانشگاه علمی کاربردی تعریفی ندارد، یا بهتر است بگویم بطور کلی مقطع کارشناسی ارشد را برای دانشگاه های علمی کاربردی تعریف نکرده اند.

دانشگاه های علمی کاربردی تنها تا مقطع لیسانس امکانات تحصیل دانشگاهی را برای متقاضیان فراهم ساخته و برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس به اجبار باید وارد دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه های آزاد و سراسری شد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای می توان در چهار قسمت متصور شد.

پونزقسمت هایی که لیست رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای را تشکیل می دهند به ترتیب عبارتند از:

گروه صنعت

گروه خدمات

گروه کشاورزی

گروه هنر

در لیست رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای، گروه خدمات را از گروه کشاورزی متمایز کرده اند، چیزی که آن را در مورد لیست رشته های کار و دانش نمی دیدیم.

پس از گذراندن دوره کاردانی پیوسته، متقاضیان گروه فنی و حرفه ای می توانند در آزمون سراسری فنی و حرفه ای ثبت نام کنند و سپس در صورت کسب امتیاز و رتبه های متناسب با هر رشته و هر دانشگاه، دوره کارشناسی ناپیوسته خود را در آن رشته و دانشگاه ادامه دهند.

پونزدر بین چهار گروهی که با هم لیست رشته های دانشگاه فنی حرفه ای را کامل می کنند، رشته هایی موجود می باشد که به بعضی از آن ها عبارتند از:

 • گروه صنعت

مکانیک خودرو، متالوژی، ساخت و تولید، الکترونیک، نقشه برداری، الکتروتکنیک و …

 • گروه هنر

نقاشی، طراحی و دوخت، انیمیشن، گرافیک، سینما و …

 • گروه خدمات

حسابداری، بازرگانی، مدیریت خانواده، کامپیوتر، تربیت بدنی، کودک یاری و …

 • گروه کشاورزی

صنایع غذایی، امور دامی، امور زراعی، ماشین های کشاورزی و …

با اینکه رشته های بالا، تمام رشته های دانشگاهی فنی حرفه نمی باشند، اما نسبت به رشته های دانشگاهی شاخه کار و دانش از نظر تعداد بسیار کمتر می باشند.

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای 

رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای

رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای را بر اساس دانشگاهی که مورد نظر ما می باشد، می توان به صورتی متفاوت تعریف کرد.

به عنوان مثال در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ناپیوسته، رشته هایی که در دانشگاه علمی کاربردی برای متقاضیان گروه فنی و حرفه ای در نظر گرفته شده است، همگی بدون کنکور می باشند.

حتی دانشگاه آزاد هم رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای را در تمامی مقاطعی که برای دانشگاه علمی کاربردی ذکر کردیم دارا می باشد.

تنها دانشگاهی که رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای تعریفی برایش ندارد، دانشگاه های فنی و حرفه ای سراسری می باشند که برای پذیرش در آن ها لازم می باشد آزمون سراسری فنی و حرفه ای را داد.

دانشگاه های فنی و حرفه ای حتی شرایط تحصیل در مقطع ارشد هم برای متقاضیان فراهم نموده اند.

ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای

بخش پیش رو کاملا توضیح می دهد که در هر مقطع کاردانی (پیوسته)، کارشناسی (ناپیوسته)، کارشناسی ارشد و دکتری، متقاضیان گروه فنی و حرفه ای می توانند در کدام دانشگاه ها و تحت چه شرایطی تحصیل کنند.

قبلا هم توضیح داده شد که برای مقطع کاردانی، متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های فنی و حرفه ای، علمی کاربردی، پیام نور و آزاد شوند؛ داوطلبان همچنین برای مقطع کارشناسی می توانند وارد دانشگاه های فنی و حرفه ای، آزاد، پیام نور و علمی کاربردی شوند.

برای مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری متقاضیان می توانند علاوه بر چهار دانشگاهی که به آنها اشاره شد، از طریق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و یا دکتری به دانشگاه های روزانه و شبانه راه پیدا کنند و در آن ها تحصیل کنند.

بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای

بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای

بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای را تنها با در نظر گرفتن شخص متقاضی می توان بیان کرد.

کافیست با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و شرایط خود را به مشاوران ما بگویید تا در یک مشاوره تحصیلی برای شما توضیح دهند که کدام یک از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته، با توجه به شرایط موجود شما، می تواند جزء بهترین رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای برای شما باشد.

فراموش نکنید که در بین رشته های دانشگاه های فنی حرفه ای برای مقطع کاردانی، 31 رشته بدون آزمون می باشند که در دانشگاه های فنی و حرفه ای و بر اساس سوابق تحصیلی افراد متقاضی پذیرش صورت می گیرد و برای 11 رشته دیگر باید آزمون داد و سپس در دانشگاه های فنی و حرفه ای ثبت نام کرد.

برای دانشگاه های فنی و حرفه ای، کدام رشته ها بدون آزمون و کدام با آزمون می باشند؟

 • بر اساس سوابق تحصیلی

متالوژی، الکترونیک، هتل داری، سرامیک، صنایع نساجی، مهندسی معدن، نوازندگی ساز های ایرانی، ناوبری، صنایع شیمیایی، الکترونیک و مخابرات دریایی، ماشین های کشاورزی، امور اداری، امور زراعی و باغی، فرش دستباف، گاوداری صنعتی، صنایع فلزی، چاپ، ساختمان، تکثیر و پرورش آبزیان، مرغداری صنعتی، طراحی و دوخت، قلم زنی، ساخت و تولید، کودک یاری، امور دامی، پرورش زنبور عسل، هنرهای تجسمی، نقشه کشی، طراحی صنعتی، صنایع چوب و کاغذ، گل و گیاهان زینتی، مکانیک موتورهای دریایی و نقشه کشی عمومی.

 • بر اساس آزمون

صنایع غذایی، نقشه کشی، معماری، مدیریت خانواده، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، حسابداری بازرگانی، گرافیک، کامپیوتر، نقشه برداری، تربیت بدنی و تاسیسات.

بهترین رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای 

سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای

سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای را می توان بر اساس ماهیت رشته و نحوه ورود به دانشگاه بررسی کرد؛ در واقع هر رشته ای متفاوت است و با توجه به ماهیت آن رشته می تواند برای شخصی ساده و برای شخصی دیگر دشوار باشد.

معیار سختی برای ورود به دانشگاه

اگر معیار را برای مشخص کردن سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای فقط نحوه ورود به دانشگاه های فنی و حرفه ای در نظر بگیریم، مطمئنا رشته هایی که فقط بر اساس رتبه آزمون می توان مجوز ثبت نام در دانشگاه را برایشان کسب کرد، جز سخت ترین رشته ها می باشند که در مطالب پیشین تمامی آن ها را معرفی کردیم.

معیار سختی برای ورود به دانشگاه

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات نسبتا جامعی در مورد رشته های بدون کنکور دانشگاه فنی حرفه ای در اختیار شما قرار دهیم.

دانشگاه های فنی طی چند سال اخیر با استقبال بسیار زیادی از سوی داوطلبان کنکور مواجه شده اند، که این امر بیشتر به دلیل سختی شرکت در گروه های ریاضی و فنی و ظرفیت نسبتا مناسب این دانشگاه ها می باشد.

در کنار این موارد، دانشگاه های فنی به ویژه در رشته هایی نظیر ساخت تولید، صنایع فلزی و الکترونیک و…، با آموزش پروژه محور دانشجویان، مقدمات ورود به بازار کار این افراد را به خوبی فراهم می کنند.

چنانچه سوالی در زمینه رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور دارید یا نیاز به دریافت مشاوره تخصصی را احساس می کنید، با مشاورین ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید؛ مشاورین مجرب این مجموعه در کمترین زمان ممکن شما را راهنمایی می کنند. از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامترشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد چه تفاوتی با رشته های دانشگاه فنی حرفه ای دارد؟

دانشگاه آزاد هم رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور را در تمامی مقاطعی که برای دانشگاه علمی کاربردی ارائه می شود را دارا می باشد.

سوال علامتسخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای چیست؟

سخت ترین رشته ها در دانشگاه فنی حرفه ای را می توان بر اساس ماهیت رشته، نحوه ورود به دانشگاه و همچنین جنسیت مشخص کرد.

سوال علامتنحوه ادامه تحصیل در دانشگاه های فنی حرفه ای چگونه است؟

متقاضیان گروه فنی و حرفه ای برای مقطع کارشناسی می توانند وارد دانشگاه های فنی و حرفه ای، آزاد، پیام نور و علمی کاربردی شوند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

لیست رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای بدون کنکور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 4 نظر:
 1. سلام خسته نباشید دانشگاه فنی حرفهای بدون کنکور نقاشی در تهران داریم؟

  1. سلام بله دانشکده فنی دکتر شریعتی و دانشکده فنی غیر انتفاعی هنر پارس این رشته را دارند.

 2. رشته انیمیشنم به رشته بدون ازمون اضافه کنید.بر اسا سوابق تحصیلیه

  1. سلام وقتتون بخیر قبلا تو مقالاتمون به این موضوع انیمیشن به صورت بدون کنکور پرداخته ایم.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید