مشمولین معافیت موارد خاص چه افرادی می باشند؟

مشمولین معافیت موارد خاص چه افرادی می باشند؟

مشمولین معافیت موارد خاص

با توجه به قوانین موجود در دفترچه راهنمای نظام وظیفه عمومی که برای انواع معافیت سربازی نوشته شده است، افراد با شرایط و ضوابط خاص می توانند از انواع این گونه معافیت ها استفاده کنند. دغدغه بسیاری از افرادی که به سن خدمت سربازی نزدیک می شوند، رهایی و معافیت از خدمت سربازی است.

افراد با توجه به انواع معافیت هایی که در دفترچه ی راهنمای نظام وظیفه عمومی آمده است می توانند از خدمت سربازی معاف شوند. البته تمامی افراد نمی توانند جزو مشمولین معافیت سربازی قرار گیرند.

به همین دلیل باید قوانین آن را با دقت مورد مطالعه قرار داده و شرایطشان را برای معافیت طبق قوانین معافیت سربازی بررسی کنند. یکی از انواع معافیت های سربازی موجود معافیت موارد خاص است که در اینجا شرایط انواع مشمولین معافیت موارد خاص را به شما ارائه می دهیم.

شما می توانید در صورت واجد بودن شرایط از این فرصت برای معافیت از سربازی استفاده کنید. در ادامه خلاصه ای از شرایط مشمولین معافیت موارد خاص سربازی را بررسی می کنیم.


بیشتر بخوانید : مشاوره نظام وظیفه


 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشمولین معافیت موارد خاص چه افرادی می باشند؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت موارد خاص

اشخاصی که در این گروه قرار می گیرند باید شرایط خاص و ویژه خانوادگی داشته باشند و شرایط و ملاک های معافیت سربازی را داشته باشند. معافیت های این دسته تنوع زیادی داشته و افراد زیادی می توانند جز مشمولین معافیت موارد خاص قرار بگیرند. افراد این دسته می بایست با مدارک معافیت موارد خاص آشنا شده و سپس برای اخذ معافیت سربازی اقدام کنند.


بیشتر بخوانید : مشاوره معافیت موارد خاص سربازی


شرایط معافیت موارد خاص خدمت سربازی

از جمله شرایط برای مشمولین معافیت موارد خاص می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • اگر در خانواده‌ ای یک فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشد و یک معلول که چه خواهر و یا برادر داشته باشد، این فرزند هم طبق قوانین معافیت موارد خاص می‌ تواند جزو مشمولین معافیت موارد خاص باشد. و از دوره ی خدمت نظام وظیفه عمومی معاف می‌شود.
 • طبق قوانین مشمولین معافیت موارد خاص سربازی افرادی که  پدر و یا مادرشان  جانباز بوده یا به یک مقدار حداقل مشخص شده توسط سازمان سابقه آزادگی یا سابقه حضور در جبهه را داشته باشند، می‌ توانند یکی از فرزندان آن ها می تواند جزو مشمولین معافیت موارد خاص خدمت سربازی قرار بگیرد.
  همچنین اگر با ترکیب موارد جانبازی و سابقه جبهه با هم، یک فرزند خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.
 • اگر مادر فرد فاقد همسر و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی باشد و دارای دو فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشد، با توجه به قوانین مشمولین معافیت موارد خاص و تصمیمات رهبری، یکی از فرزندانش می تواند جز مشمولین معافیت موارد خاص قرار گیرد.

بیشتر بخوانید : شرایط معافیت موارد خاص خدمت سربازی


برای آگاهی کامل از آخرین اخبار معافیت موارد خاص و مشاوره مشمولین معافیت موارد خاص خدمت سربازی می توانید با مشاوران حرفه ای ما در مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس بگیرید.

مشمولین معافیت موارد خاص سربازی,مدارک معافیت موارد خاص سربازی,قوانین معافیت موارد خاص سربازی,انواع معافیت های سربازی,معافیت کفالت,معافیت پزشکی,معافیت موارد خاص,خدمت سربازی,نظام وظیفه,مشاوره نظام وظیفه تلفنی,مشمولین خدمت سربازی,معافیت سربازی,مدارک معافیت سربازی,قوانین معافیت سربازی,مشمولین معافیت سربازی

بخشیدگی سنی

بخشودگی سنی یکی از قوانین معافیت موارد خاص سربازی است. که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. طبق قوانین معافیت موارد خاص سربازی افراد با توجه به مدرک تحصیلی و سن مشخص از خدمت سربازی معاف می شوند. افراد این دسته با توجه به مدرک تحصیلی به ۵ دسته تقسیم می شوند .

این ۵ دسته عبارتند از:

 • زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم
 • لیسانس
 • فوق لیسانس
 • دکتری غیرپزشکی
 • دکتری پزشکی و دامپزشکی

طبق قوانین معافیت موارد خاص مشمولینی که بیش از ۵۰ سال از سن آنان گذشته است نیازی به درخواست معافیت سربازی ندارند. کارت ملی و یا شناسنامه آن ها مشروط بر اینکه تغییرات سنی نداشته باشد به منزله روشن بودن وضعیت خدمت سربازی آن ها است.


بیشتر بخوانید : آخرین اخبار معافیت موارد خاص خدمت سربازی


مشمولین معافیت موارد خاص سربازی,مدارک معافیت موارد خاص سربازی,قوانین معافیت موارد خاص سربازی,انواع معافیت های سربازی,معافیت کفالت,معافیت پزشکی,معافیت موارد خاص,خدمت سربازی,نظام وظیفه,مشاوره نظام وظیفه تلفنی,مشمولین خدمت سربازی,معافیت سربازی,مدارک معافیت سربازی,قوانین معافیت سربازی,مشمولین معافیت سربازی

جهت اطلاعات کامل در زمینه اخذ انواع معافیت سربازی با مشاوران ما در مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه در ارتباط باشید.

روند رسیدگی و اخذ معافیت موارد خاص

در ادامه به بررسی روند اداری جهت اخذ معافیت برای مشمولین معافیت موارد خاص می پردازیم و مراحل کلی و اولیه آن را جهت اخذ معافیت بازگو می کنیم.

 • گرفتن دفترچه راهنمای خدمت نظام وظیفه عمومی از دفترهای خدمات الکترونیک نیروی انتظامی ‌پلیس +۱۰ به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز برای مشمولین معافیت موارد خاص.
 • مراجعه به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی پلیس + ۱۰ به همراه کلیه مدارک معافیت موارد خاص.
 • ثبت درخواست در سامانه توسط کاربر و ارسال پرونده از طریق رابطین دفاتر به مراکز نظام وظیفه عمومی نیرو های مسلح.
 • بررسی مدارک و تایید اطلاعات توسط کارشناسان معاونت نظام وظیفه عمومی سراسر کشور در سامانه جامع نظام وظیفه عمومی.
 • صدور کارت معافیت خدمت سربازی و ارسال آن برای مشمولین معافیت موارد خاص.
 • حداقل زمان رسیدگی به درخواست معافیت موارد خاص و انجام امور اداری یک ماه است.

بیشتر بخوانید :  نحوه دریافت معافیت موارد خاص خدمت سربازی


جهت مشاوره و آشنایی با نحوه دریافت و مراحل اداری جهت اخذ انواع معافیت سربازی با مشاوران حرفه ای ما در زمینه نظام وظیفه و خدمت سربازی در مرکز آویژه تماس بگیرید.

خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه

مشمولین معافیت موارد خاص چه افرادی می باشند؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشمولین معافیت موارد خاص چه افرادی می باشند؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 47 نظر:
 1. با عرض سلام
  بنده تنها پسر ذکور بالای ۱۸ سال می باشم. یک خواهر با درجه معلولیت شدید دارم که تحت سرپرستی بهزیستی می باشد. پدر و مادر بنده در قید حیات می باشند. غیبت ندارم. آیا طبق ماده ۹ بهزیستی معاف میشم؟؟
  تک پسر هایی که خواهر یا برادر معلول دارند. اینو سایت شما برای دریافت معافیت کفالیت معلولیت گذاشته است.

 2. باسلام و احترام
  بنده تا انتهای شهریور ماه هم فرصت یکسال فراغت تحصیلیم به اتمام میرسه. دارای یک فرزند ۱۰ساله هستم که ۴سال است از همسرم جدا شدم.ایشان هم ازدواج مجدد کرده اند و شرایط نگهداری فرزندم رو نداره. فرزندم با من زندگی میکنه و حضانتش با منه. آیا معافیت به بنده تعلق میگیره؟
  باتشکر

  1. سلام خیر معافیت تعلق نمی‌گیرد شما میتوانید برای داشتن فرزندتان کسری خدمت دریافت کنید.

 3. سلام
  من ۲۶ ساله و دانشجوی ترم آخر کارشناسی هستم، پدر و مادرم را همزمان از دست داده ام. دارای ۴ برادر بزرگ تر از خود هستم که هر ۴ نفر خدمت سربازی را انجام داده اند. آیا معاف می شوم ؟

  1. سلام
   من ۲۴ سالمه یک برادر دارم معلول جسمی و عضو بهزیستی هم هست پدرم هم ۵۴ سالشه خودمم لیسانس دارم یک ماه دیگه فرصت دارم برای سربازی اقدام کنم ایا من میتونم معافیت بگیرم به خاطر معلولیت برادرم؟

   1. سلام درصورتی که پدر از کارافتادگی دارند شماغیبت نداشته باشید بله میتوانید برای معافیت کفالت برادر اقدام کنید

 4. سلام وقت بخیر
  من ۱ سال فرصت برای خدمت رفتن دارم ، با توجه به این که پدر و مادر بنده بالای ۶۰ سال میباشند و یه برادر بزرگتر از خودم دارم که ۹ سال از من بزرگتره و معافیت پزشکی داره ، با این اوصاف میتونم معافیت بگیرم ؟ و ۲ خواهر دارم که زندگیشون از ما جداعه

 5. سلام همسر من متولد ۱۳۶۰ میباشد من با ایشان ۶ سال هست ازدواج مجدد کردیم ومن تحت پوشش بهزیستی بخاطر بیماری اعصاب و روان تحت پوشش هستم و من دارای دو فرزند بودم از شوهرم دارای یک دختر از ازدواجهای قبلی هامون الان یک فرزند مشترک داریم که میشوند ۴ تا سه دختر و یک پسر و الان باردار هستم و دوماه دیگر یک فرزند به خانواده مان اضافه میشود من و سه فرزندانم به طور موقت مددجو کمیته امداد هستیم وما الان خانواده هفت نفره هستیم که همسرم خرج و مخارج ما را میدهد لطفا راهنمایی کنید چجوری میتونیم معافیت بگیریم لطفااا کمک کنید

 6. سلام،۱۸سال را گذرانده ام،مدرک لیسانس دارم،برادرم معافیت کفالت گرفته و خارج از کشور هست،خواهرم طلاق گرفته و فاقد پدر و مادر هستم.
  آیا مشمول شرایط خاص معافیت میشوم؟

  1. سلام
   قانونا خیر . باید درخواست بدهید به نظام وظیفه احتمال قبول کردن هست

 7. سلام، من به عنوان پدر خانواده ۴۳سال سن دارم وبیمار خاص هستم یه پسر دارم که بعد از یک سال دیگه مشمول سربازی میشه آیا با شرایط بیمار خاص بودنم میتونم فرزندم رو از سربازی معاف بکنم؟

 8. سلام من متولد ۱۳۶۲ دارای دو فرزند کارگر زیر خط فقر قسط وام ۱۰۰ملیون نداشتن ۱۸ دندان آیا مشمول معافیت میشوم باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه خیر .شرایط بیماری قابل بررسی میباشد از نظام وظیفه اقدام کنید و یا با مشاورین تماس حاصل کنید

 9. سلام من متولد ۱۳۶۲ دارای دو فرزند کارگر زیر خط فقر قسط وام ۱۰۰ملیون نداشتن ۱۸ دندان آیا مشمول معافیت میشوم باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه خیر .شرایط بیماری قابل بررسی میباشد از نظام وظیفه اقدام کنید و یا با مشاورین تماس حاصل کنید

 10. سلام من دو تا برادر بزرگتر و دو تا خواهر که همشون زندگیشونو جداست و متاهل آمد و الان پدر من ۵۵سالشه و من خرجی پدر و مادر رامیدم و داداش بزرگترم یکیشون کلا خدمت نرفته چ کنم راهی هست برای کفالت لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   با وجود برادر بزرگتر خیر. مگر اینکه از ماده ۶ بهزیستی اقدام کنید.

 11. سلام بنده مادرم ۲۰ سال سابقه بیماری اعصاب داره(اسکیزوفرنی) مددجوی بهزیستی هست و سه بار هم بستری شده و سابقه خود کشی هم داره که موجب شکستن دوتا پاش شد. و احتمال داره دوباره به خودش اسیب وارد کنه در ضمن پدر بنده زندست ولی به تنهایی قادر به نگهداری از مادم نیست. ایا من میتونم با این شرایط معافیت ماده شش بهزیستی بگیرم

 12. سلام. من تک فرزند پسر و دارای خواهر هستم و از کودکی مشکل بیضه داشته ام. همچنین کفالت عمه ام که بیماری گواتر را دارد بر عهده دارم. آیا از سربازی معاف میشوم؟

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط کفالت به عهده پدر شما میباشد .از مشکل بیماری خود اقدام کنید

 13. سلام
  من تک فرزند خانواده هستم و پدرمم ۶۲سالشونه و از نظر مالی زیر خط فقریم وپدرم هم متاسفانه اعتیاد دارن و این خرج ومخارج زندگی رو چند برابر میکنه.من شاگرد اول کلاسمون بودم وتنها تونستم دوترم از دانشگاه رو بخونم وبخاطر شرایط مالی دیگه نتونستم ادامه بدم و مجبور به ترک تحصیل شدماز طرفی من ازدواج کردم و صاحب فرزند هستم در واقع دارم برای دو خانواده کار میکنم تا اموراتمون بگزره.
  و فرزندم هم شیر خشک مصرف میکنه.
  من الان از بدهی که به مردم و بانک دارم چیزی حدود۶۰میلیون قرض دارم.
  همسرم هم گفته اگ بری سربازی ازت طلاق میگیرم و نمیتونم این شرایط رو تحمل کنم.
  پدرم هم اصلا نمیتونن کار کنن و تا الان ۵بار عمل جراحی داشتن و مادرمم هم بیماری اعصاب و روان دارن.
  خواهش میکنم یه راهنمایی کنین.
  من با رفتن به خدمت دار و ندارمو از دست میدم من باید چیکار کنم.

  1. سلام دوست عزیز
   باید اول توجیه غیبت کنید و پدر را عضو بهزیستی کنید . در صورت انجام شدن این ذو مورد / به پلیس ۱۰+ مراجعه کنید و درخواست معافیت کفالت دهید.

 14. سلام بنده فراری هستم و دلیل فرارم هم جدا شدن پدر و مادرم هست ااان حدود ۴ساله که بنده خرج مادرم را میدهم البته دو برادر دیگه دارم که یکی بندر عباس و دیگری اصفهان اما هیچکدوم قبول نکردن بیان و از مادر نگه داری کنند و این موضوع خیلی مادرم را عذاب میدهد پدرم حدود ۵سال پیش رفت زندان و بعد از زندان دیگر ما نتوانستیم اورا ببینیم ایا من مشمول معافیت میشم یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر متاسفانه مقدور نیست باید دیگر شرایط شما بررسی شود

 15. سلام خسته نباشید
  من در مدرسه برزگسالان در حال تدریس ام (دیپلم ندارم) اما چند روز دیگه باید بنویسم برای درخواست پزشکی
  ایا بند یا تبصره ای هست که افرادی که در حال تدیس ان نتونن بنویسن برای درخواست پزشکی ؟

 16. سلام بنده یک برادر کوچک تر از خودم که محصل هستن دارم و خودم هم الان مشمول سربازی هستم. پدرم بیماری قلبی دارن و عمل قلب انجام دادن و نمیتونن کار کنن بیمه هم ندارند باتوجه به این موارد و از کار افتادگی پدرم من میتونم معافیت کفالت پدرم را بگیرم؟

  1. سلام خسته نباشید.
   من یک خواهر معلول جسمی-ذهنی شدید دارم که چندین ساله که در بهزیستی هم پرونده داره. خودم هم تنها فرزند ذکور خانواده هستم. (کلا ۲ بچه هستیم) میتونم از این قانون استفاده کنم؟؟

 17. پدرمم خیلی اسرار داره معاف شم و دلش نمیخواد برم سربازی خرجی خونه رو من میدم.راهی نداره کفالت بگیرم؟من۱سالم غیبت دارم .پدرمم نمیتونه کاری کنه معاف کفالت بگیرم؟؟

  1. سلام
   با داشتن غیبت اخذ معافیت کار سختی است. معافیت کفالت نیز تنها به افرادی تعلق میگیرد که تنها پسر خانواده باشند و پدر بیمار یا از کار افتاده باشد.

 18. سلام من یه خواهر دارم معلولیت ذهنی هس.یه برادر هم دارم بخاطر گوششون معاف شدن و کارت معلولیت دارن و تحت بهتزیستی هستن و مامانمم هم تحت بهزیستی هس و شرایط مالی خوبی هم نداریم خلاصه..بنده میتونم با توجه به ۲سال غیبتی که داشتم معافیت موارد خاص یا مدد جویان بهزیستی رو بگیرم؟

  1. سلام
   درصورت تایید بیماری قلبی در کمیسیونهای پزشکی نظام وظیفه، میتوانید معافیت پزشکی بگیرید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید