معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم

مشمولان نظام وظیفه در برخی از شرایط جسمی یا روانی قادر به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری ژنو راکورواتوم نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم اقدام نمایید. با توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سربازی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سربازی انجام شود. اولین گام آشنایی با بیماری است که در ادامه توضیحات اجمالی درباره ژنو راکورواتوم ارائه می شود.

عقب‌زدگی زانو یا ژنو رکورواتوم (به انگلیسی: Genu recurvatum) یک تغییر شکل در مفصل زانو است، به نحوی که زانو به سمت عقب تمایل می‌یابد. به عبارتی دیگر ژنو رکورواتوم یک اکستانسیون (صاف شدن) بیش از اندازه در مفصل زانو است. این بیماری در خانم‌ها و افرادی که شلی رباط دارند، شایع تر است. عقب زدگی زانو ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. تشدید ژنو رکورواتوم (هیپراکستانسیون زانو) منجر به درد و همچنین تسریع آرتروز زانو می‌گردد.

دامنه حرکتی طبیعی مفصل زانو در یک فرد بزرگسال، صفر الی ۱۳۵ درجه‌است. دامنه صفر درجه مربوط به صاف بودن کامل (اکستانسیون کامل) زانو در یک فرد طبیعی است. خم شدن زانو به عقب باعث افزایش زاویه اکستانسیون می‌گردد.

منبع: ویکی پدیا

شرایط دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم چیست؟

در دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم این نکته بسیار حائز اهمیت است که با توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته باشد. با توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت باشد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی می باشند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی را با کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که در مورد معافیت پزشکی باید به آن توجه داشته باشید این است که در زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که در زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز با توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری ژنو راکورواتوم از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری ژنو راکورواتوم با توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند با توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)ژنو راکورواتومبیش از 15 درجهمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)ژنو راکورواتومکمتر از 15 درجهمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی ژنو راکورواتوم چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که در آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سربازی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سربازی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته می شوند بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند. با توجه به نوع و درجه سختی بیماری ژنو راکورواتوم، در صورت تایید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم را دریافت کنند.


بیشتر بخوانید:مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست


منظور از معافیت از رزم برای بیماری ژنو راکورواتوم چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله ژنو راکورواتوم به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قادر به انجام کارهای سنگین و قرار گیری در شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. در نتیجه در دوران سربازی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری ژنو راکورواتوم در دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهبانی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر در امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. در نتیجه معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته باشید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً در زمان صلح می باشد و در صورت نیاز از آن ها در امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سربازان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می باشند که بعد از پایان خدمت سربازی، از آن ها در امور رزمی استفاده نخواهد شد.


بیشتر بخوانید:شرایط و مدارک دریافت معافیت پزشکی مینیسک زانو چیست؟


برای دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم از کجا شروع کنم؟

برای دریافت معافیت پزشکی، ابتدا باید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم را می دهید، باید با طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای دریافت کارت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم را بپیمایید.

مراحل دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای دریافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را باید طی کنند. اینکه از کجا باید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. در اینجا قصد داریم تا به صورت کاملاً مفصل درباره مراحل اقدام برای دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز دریافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، باید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که در پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید تا در هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته باشید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه در دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می باشد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آدرس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +10 دریافت کنید.)
 4. در این مرحله درخواست شما توسط کاربر پلیس +‌10 در سیستم ثبت می شود. شما باید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +10 پس بگیرید. شما باید این مدارک را همراه داشته باشید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می باشند نیازی به مراجعه به بیمارستان نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارستان مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارستان (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آدرس شما جهت حضور در شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

بیشتر بخوانید:شرایط استخدام افراد دارای معافیت پزشکی


مراحل تایید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، باید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای دریافت معافیت ژنو راکورواتوم را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: تایید بیماری ژنو راکورواتوم توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: تایید بیماری ژنو راکورواتوم توسط شورای پزشکی بیمارستان

مرحله سوم: تایید بیماری ژنو راکورواتوم توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته باشید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته باشید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از درخواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک عمل می باشد.

اظهار نظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح در هر شهرستان صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید با پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید تا به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و درخواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و در سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر در مدت رسیدگی به درخواست پزشکی عمداً باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارستان، عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، در صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. در صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم، سرباز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صادر و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع1.300.000 ريال

چگونه می توانم به رأی صادر شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که درباره معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم صادر شده است اشتباه باشد. سازمان نظام وظیفه این امکان را در اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صادره اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما در هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و در صورتی که از رأی صادر شده توسط این کمیسیون هم راضی نباشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید تا در کمیسیون استان بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عبارتند از اعتراض به کمیسیون شهرستان، اعتراض به کمیسیون استان، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت ژنو راکورواتوم است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بررسی پرونده در کمیسیون شهرستان

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرستان است. در صورتی که به رأی شورای شهرستان درباره رأی مربوط به معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم اعتراض داشته باشید، باید اعتراض خود را کتباً اعلام نمایید تا مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم انجام شود. شورای شهرستان متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، در شورای شهرستان و قبل از اعزام به خدمت، تغییری در وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قادر به انجام خدمت نباشید، باید مجدداً در شورای شهرستان مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می باشد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری ژنو راکورواتوم باشید یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشید، باید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از بالینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. با توجه به شرایطتان میزان هزینه معاینه در جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای بار اول)130.000 ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)195.000 ریال

اگر در شورای پزشکی شهرستان مربوطه با معاینه بالینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودتان، نیاز به معاینه تخصصی ژنو راکورواتوم داشته باشید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرستان ارسال می شود. در صورت اصرار بر اعتراض با تامین هزینه ها از سوی شما نتایج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص استان ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.


بیشتر بخوانید:مدت زمان و نوع معافیت بیماری های معافیت پزشکی چیست؟


بررسی پرونده در کمیسیون استان

در صورت اعتراض به رأی شورای شهرستان، می توانید دوباره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما در شورای استان ارجاع داده می شود. اما در صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) استان نیز اعتراض داشته باشید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای استان یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و در صورت عدم حضور، شورای مربوط با حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرستان، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای استان، متشکل از سه نفر پزشک متخصص استان تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان در خصوص معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده در شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، با قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صادر نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده در شورای عالی

اگر چنانچه در شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. در صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشید، پرونده شما در شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صادر شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صادر شده باشد باید عمل کنید.


بیشتر بخوانید:مزایا و معایب معافیت پزشکی


آیا در حین انجام خدمت سربازی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از 6 ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی در نیروی مربوطه هستند قادر به انجام خدمت نباشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری تا پایان خدمت که کمتر از شش ماه نباشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً در اوراق معاینه ذکر و با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند تا نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی

توجه داشته باشید که برای دریافت معافیت پزشکی باید مدارکی را به همراه داشته باشید. به همراه داشتن این مدارک برای دریافت معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم الزامیست و در صورتی که هر یک از مدارک ماده نباشد روند گرفتن معافیت با تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و در هنگام ارائه مدارک با مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره1 ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره2).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره 5).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتتاح حساب عابر بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی 4×3 تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

آشنایی با بیماری های دیگر معافیت پزشکی

سازمان نظام وظیفه علاوه بر معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم برای بیماری های دیگر نیز با توجه شرایط بیمار معافیت هایی لحاظ کرده است. به طور کلی بیماری های مشمول معافیت پزشکی در 17 دسته قرار دارند که در جدول زیر شما می توانید لیست آنها را ببینید. برای آشنا شدن با این بیماری ها و شرایط معافیت های گوناگون هر یک از بیماری ها، می توانید روی هر یک از لینک ها کلیک کنید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید. همچنین اگر سوالی در زمینه مشاوره معافیت پزشکی دارید می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا بتوانید تصمیم مناسبی در این زمینه بگیرید.

نام دسته بیمارینام دسته بیماری
بیماری های استخوان و اسکلتبیماری های عفونی
بیماری های روماتولوژی و بافت همبندبیماری های دستگاه اداری تناسلی
بیماری های اعصاب و روانبیماری های عمومی
بیماری های گوش، حلق و بینیبیماری های پوست و بافت های زیر پوست
بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومیبیماری های چشم و عوارض بینایی
بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها)بیماری های ریه و قفسه صدری
بیماری های غدد مترشحه داخلیبیماری های داخلی مغز و اعصاب
بیماری های جراحی مغز و اعصاببیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های قلب و عروق

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم در حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری ژنو راکورواتوم چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری ژنو راکورواتوم با توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. با توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت پزشکی ژنو راکورواتوم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 26 نظر:
 1. سلام.من ماه آینده بعد از امتحانات میخواستم برای معافیت از طریق ژنورکورواتوم اقدام کنم.زانوم 20 درجه هست انحرافش.(اون یکیش رو متاسفانه نمیدونم).اگر یکی از زانوها زاویه بالا داشته باشی یکی کمتر کدوم رو ملاک قرار میدن؟؟
  و اینکه من برای محکم کاری ارشد ثبت نام کردم.اگر کمیسیون رای منفی صادر کرد و معاف نشدم ظبق نوشته های رو سایتتون اعزام میشم.اگر برگه قبولی ارشد رو ارائه بدم حتی در صورت معاف نشدن میتونم سربازی نرم و ادامه تحصیل بدم؟

  1. در صورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه و همچنین رای نهایی کمیسیون امکان معافیت وجود دارد و در صورتی که معافیت حاصل نشد زمانی که قبولی دانشگاه را دانشگاه باشید میتوانید درخواست ایست خدمت جهت ادامه تحصیل دهید و برای ادامه تحصیل اقدام کنید

 2. سلام من در معاینه پزشک مورد اعتماد ناجا در مرحله بدوی بدون انجام رادیولوژی ،تشخیص ژنوراکورواتوم شدید داد و ارجاع به کمیسیون پزشکی داد برای اعلام نظر نهایی احتمال داره ظاهری معاف دائم بشم یا باید حتما درجه مشخص بشه و مستند پرونده باشه؟؟؟

  1. سلام به تشخیص کمیسیون پزشکی با مشخص شدن درجه بیماری و تایید کمیسیون معافیت دائم دریافت میکنید

 3. سلام و خسته نباشید.من میخواستم امسال برای معافیت عقب زدگی زانو اقدام کنم.یکی از دوستان که قبلا برای معافیت از طریق ضعیفی چشم اقدام کرده بود می‌گفت پزشکای کمیسیون بیمارستان از عمد پارامتر ها رو جوری مینویسن که معاف نشی(مثلا اگر انحراف عقب زدگی زانوی من ۱۸ هست طبق رادیولوژی ولی تو کمیسیون میگن ۱۳ درجه که معاف کامل نشی)
  آیا این قضایا صحت داره؟
  و اینکه من مشکل پا دارم.ولی روی کمر و بازو هام تتو هست.برای معاینه پا بقیه بدن رو برای داشتن تتو چک میکنن؟

  1. سلام وقت بخیر خیر پا چک نمی شود و همچنین پارامتر نظام وظیفه از قبل مشخص شده و. قابل تغییر نیست

 4. سلام. من مدرکم دکتراست. پای راست 37.3 درجه و پای چپ 27.7 درجه ژنوراکورواتوم دارم. باید برم شورا. معاف میشم یا نه؟

  1. سلام خدمت شما، بستگی به اختلال عملکرد و عارضه راجب معافیت تصمیم گیری میشود. برای بررسی تخصصی تماس بگیرید.

 5. سلام من زانوی چپم ۲۷درجه میره عقب و پای راستم ۲۴درجه‌با مدرک دیپلم اقدام کنم معاف دائم میشم؟
  هنوز قانونش هست؟؟؟؟؟

  1. سلام

   جهت بررسی بیشتر شما با کارشناسان ما تماس تماس بگیرید

 6. سلام من با توجه به ژنوراکوراتوم دارم رفتم عکس گرفتم طبق گفته دکتر یک زانو ۱۵ درجه و اون یکی ۲۰ درجه عقب رفتگی دارن با توجه به این ها معاف دائم میشم؟

  1. باسلام برای بررسی شرایط شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

 7. سلام و خسته نباشید.من مشکل ژنوراکورواتوم با درجه انحراف ۲۰ درجه دارم(عکس رادیولوژی مشخص کرده).۲ ترم تا فارغ التحصیل شدن دارم ولی چون یه بار انصراف دادم میترسم مجدد انصراف بدم تا درخواست معافیت کنم.
  از یک طرف میخواستم پاهام رو از زانو به پایین تتو بزنم.زدن تتو باعث این میشه که منو معاف نکنند با وجود اینکه درجه انحراف پام از حد نصاب بیشتره و مدرک تحصیلی هم تاثیری نداره درش؟قانون خاصی برای معاف نشدن فردی که تتو زده هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت پزشکی از طریق گرو ب محدویت هایی دارد

 8. سلام من فارغ التحصیل ۱۴۰۰ هستم و‌امسال دانشگاه نرفتم و موندم برای ۱۴۰۱ و شرکت دوباره در‌کنکور
  من ژنو ریکورواتوم دارم و دکتر برای این مشکلم زانو بند و فیزیوتراپی و درمان تجویز‌کرده میخواستم ببینم من میتونم قبل از‌کنکور اقدام برای دریافت معافیت کنم و آیا این برای من مشکلی بوجود نمیاره؟

 9. سلام روز بخیر من مدرک کاردانی دارم زانو هام مشکل ژنوراکوراتوم دارن و دستام از ارنج برعکس خم میشن به نظرتون معاف میشم؟

  1. اگر دامنه ی حرکتی محدود شده باشد معافیت از رزم خواهید داشت

 10. سلام. من دانشجو دکترام (اواخر کارم هست) و زانوی راستم ژنوراکورواتوم نزدیک 40 درجه داره و زانوی چپ حدود 30 درجه. بنظرتون معاف دائم میشوم؟
  اگر معاف دائم نشوم بنظرتون دکترام رو ول کنم و با ارشد برم شورا بررسی بشوم ممکنه معاف دائم بشود؟

  مرسی

  1. سلام
   امکان معافبت شما در صورت وخامت وجود دارد.

 11. سلام و خسته نباشید. تشکر بابت سایت خوبتون که اطلاعات جامعی‌رو در اختیار ما کاربرا گذاشته.بنده بیماری ژنورکورواتوم دارم و زاویه پا ۲۰ درجه هست و پزشک ارتوپد با عکس رادیولوژی تایید کرده.من توی بند های معافیت حین تحصیل خوندم که قانونی هست که اگر مدرک تحصیلی تاثیری نداشته باشه تو معافیت میشه اقدام کرد حین تحصیل.این بیماری هم که بند ۲۹ بیماری های اسکلتی میشه حرفی از اینکه مقطع تحصیلی چه میزان باید باشه گفته نشده.فقط ذکر شده زیر ۱۵ درجه معاف از رزم و بالای ۱۵ درجه معافیت کامل.
  پس علت اینکه نوشتید در‌حین تحصیل نمیشه اقدام کرد چیه؟
  من چون یکبار انصراف دادم نمیخواستم مجدد انصراف بدم از دانشگاه و میترسم بهونه بیارن و معاف نکنن و اعزام اجباری بشم.

  1. با سلام مقطع زیر کارشناسی راحت تر معاف میشوند اما به صورت کل بالای پانزده سانت معافیت دائم است .بعضی معافیت ها در حین تحصیل نمیشود و این معافیت هم از این دسته است .

 12. با سلام
  به علت درد در ناحیه زانو پای چپ و خالی کردن آن و وجود عقب زدگی، به پزشک ارتوپد مراجعه کردم.
  پس از انجام ام آر آی و گرفتن عکس رادیولوژی، 30 درجه ژنوراکورواتوم به همراه التهاب و نیمه پاره بودن رباط صلیبی پشتی در زانوی پای چپ تشخیص داده شد.
  با توجه به اینکه دانشجوی کارشناسی هستم و یک ترم تا فارغ التحصیلی فاصله دارم، بهتر است انصراف بدهم و برای معافیت اقدام کنم یا پس از پایان دوره کارشناسی برای معافیت اقدام کنم؟
  در نظر داشته باشید که فقط زانوی پای چپ درگیر ژنوراکورواتوم است.

  1. سلام
   نوع معافیتی که برای این بیماری در نظر گرفته میشود با توجه به شدت بیماری، مدرک تحصیلی و… مشخص میشود، درواقع هر چه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد، به ضررتان است و امکان اخذ معافیت دائم کمتر میشود.

  2. سلام
   من 26سالمه لیسانس برق چند ماهی هست که فارغ التحصیل شدم
   برای معافیت دائم از طریق راکوروانتوم زانو اقدام کردم
   جواب رادیولوژی عکس از دوتا پام به اینصورته که زانوی راست 23درجه و زانوی چپ 20درجه میباشد
   چند روز دیگه باید برم شورا
   میخواستم بدونم برای معافیت دائم تنها به جواب رادیولوژی اکتفا میکنند یا نه؟
   از اونجایی که تو سایت زدین اگه زانو بالای 15درجه انحنا به عقب داشته باشه
   معافیت دائم هستش من با 23و 20درجه معافیت دائم میشم یا بازم به شرایط فیزیکیم نگاه میکنند؟

   1. سلام با توجه به مدرک تحصیلی شما و درجه عقب رفتگی زانو شما معاف دائم می شوید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید