معافیت پزشکی کوتاهی قد

معافیت قد سربازی یکی از انواع معافیت های پزشکی است که در لیست بیماریهای معافیت پزشکی سازمان وظیفه قرار گرفته است. کوتاهی قد جزیی از بیماریهای عمومی نظام وظیفه است. همانطور که میدانید افرادی که به خدمت سربازی اعزام میشوند وظایف سختی را برعهده دارند که لازمه ی انجام این وظایف داشتن توانایی و سلامت جسمی است، به همین دلیل سازمان وظیفه از اعزام به خدمت افرادی که بیماری یا مشکل خاصی داشته باشند صرف نظر میکند. کوتاهی بیش از حد قد یکی از مواردی است که میتواند برای سربازان دردسر ساز باشد و افراد کوتاه قد معمولا از پس بسیاری فعالیت ها و وظایف دوره سربازی برنمیایند. اینجاست که موضوع استفاده از معافیت کوتاهی قد مطرح میشود. خیلی از مشمولان با شنیدن این موضوع به اخذ معافیت پزشکی کوتاهی قد امیدوار میشوند اما واقعیت این است که تعداد کمی از مشمولان میتوانند از این قانون استفاده کنند.

به طور کلی برای مشمولانی که کوتاه قد شناخته میشوند، دو نوع معافیت پزشکی صادر میشود معافیت پزشکی دائم و معافیت از رزم. اینکه چه نوع معافیتی به مشمول تعلق گیرد به شرایط مختلفی بستگی دارد. یکی از شرایط تاثیر گذار مدرک تحصیلی فرد میباشد. علاوه بر این قد فرد باید در محدوده ی مشخصی قرار گیرد تا مشمول معافیت باشد؛ درواقع قد مشمول نباید از حداقل قد مشخص شده بیشتر باشد.

در این نوع معافیت نیز مانند دیگر انواع معافیت های پزشکی تصمیم نهایی توسط شورای پزشکی نظام وظیفه انجام میشود؛ در ادامه توضیحات جامعی درباره شرایط و چگونگی اخذ این نوع معافیت ارائه میدهیم.

شرایط اخذ معافیت برای سربازان کوتاه قد چگونه است؟

به طور کلی دریافت هر نوع معافیتی شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. دریافت معافیت قد سربازی نیز همینطور است و برای مشمولان با شرایط مختلف، متفاوت است. سازمان وظیفه محدوده قدی مشخصی را برای معافیت کوتاهی قد در نظر گرفته است که تنها مشمولان با این شرایط میتوانند معافیت بگیرند. علاوه بر این یکی از مهم ترین پارامترها برای معافیت کوتاهی قد، مدرک تحصیلی مشمولان است. برخی از شرایط لازم برای معاف شدن سربازان کوتاه قد به شرح زیر است:

 • مشمولانی که مدرک تحصیلی زیر لیسانس دارند اگر قدشان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر باشد، معافیت دائم میگیرند. اما برای افراد با قد بین ۱۴۵ تا ۱۵۵ سانتی متر، تنها معافیت از رزم در نظر گرفته شده است.
 • آن دسته از مشمولانی که مدرک تحصیلی لیسانس به بالا دارند، باید قد کوتاهتر از ۱۴۰ سانتی متر داشته باشند تا از خدمت سربازی به طور دائم معاف شوند این درحالی است که مشمولان با قد ۱۴۰ تا ۱۵۵ سانتی متر تنها از خدمات رزمی معاف میشوند.
 • کوتاهی قد باید توسط پزشک معتمد سازمان وظیفه تایید شود. برای این کار قد مشمولان از کف پا تا روی سر اندازه گیری میشود.

افراد واجد شرایط میتوانند برای دریافت معافیت اقدام کنند. شاید اخذ این معافیت تنها مزیتی باشد که قد کوتاهی برای افراد به دنبال دارد. پس بهتر است با آگاهی کامل درخواست خود را برای معافیت به سازمانهای مربوطه ارائه دهید.

معافیت پزشکی کوتاهی قد
حداقل قد برای معافیت از سربازی

معافیت پزشکی کوتاهی قد چه معایبی دارد؟

همیشه به مشمولان وظیفه توصیه شده است که تا حد ممکن سمت دریافت معافیت های پزشکی نروند. چرا که این معافیت ها محدودیت هایی را برای فرد به دنبال دارد. از آنجایی که اطلاعات مربوط به نوع معافیت، روی کارت معافیت فرد درج میشود؛ همین موضوع ممکن است در روند استخدام در ادارات دولتی یا غیر دولتی، اخذ گواهینامه رانندگی و… اخلال ایجاد کند. حالا سوال این است که آیا اخذ معافیت پزشکی کوتاهی قد نیز این محدودیت ها را به دنبال دارد یا خیر؟ در این نوع معافیت نیز اطلاعات افراد قابل پیگیری است و ممکن است بعضی ادارات از استخدام آنها اجتناب کنند. اما این موضوع قطعی نیست و به قوانین هر سازمان برای جذب نیرو بستگی دارد. به طورکلی میتوانیم بگوییم که محدودیت های مشمولانی که به دلیل کوتاهی قد معافیت گرفته اند، کمتر از دیگر انواع معافیت ها است.

مراحل ثبت نام برای اخذ معافیت پزشکی قد کوتاه کدام است؟

تا به اینجای کار از شرایط و قوانین مربوط به اخذ معافیت پزشکی کوتاهی قد اطلاع یافتیم. اما فردی که این شرایط را دارد چگونه باید برای دریافت معافیت اقدام کند؟ مراحل دریافت این نوع معافیت نیز به مانند دیگر انواع معافیت های پزشکی است که به شرح زیر میباشد:

 • اولین مرحله مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ است. مشمولان در این مراکز با ارائه مدارک شناسایی خود بایستی دفترچه اعزام به خدمت دریافت کنند. این دفترچه حاوی فرم هایی است که باید در مراحل بعد تکمیل شوند.
 • مرحله ی دوم مراجعه به پزشک اولیه است. این پزشک معاینه اولیه را انجام میدهد و برگه معاینه را که در دفترچه اعزام است، تکمیل و مهر میکند.
 • بعد از تایید پزشک اولیه مبنی بر کوتاهی قد، مشمول باید مجددا به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کند تا این بار با ارائه برگه معاینه اولیه درخواست خود برای معافیت پزشکی را به ثبت برساند.
 • بعد از ثبت درخواست معافیت پزشکی، دعوتنامه ای از سوی بیمارستان برای مشمول ارسال میشود که مشمول با در دست داشتن این برگه باید به بیمارستان مراجعه کند. بیمارستان نیز در صورت لزوم معاینات بیشتری را انجام میدهد، که دراین مورد همان اندازه گیری قد است.
 • بعد از بیمارستان شورای پزشکی نظام وظیفه درباره معافیت یا عدم معافیت مشمول تصمیم گیری میکند. این شورا در حضور مشمول تشکیل میشود و مدارک و شرایط مشمول را مورد بررسی قرار میدهد و در صورت تایید، معافیت از رزم یا معافیت دائم به مشمول تعلق میگیرد.

معافیت پزشکی بیماری کوتاهی قد از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های عمومی است. برای بیماری کوتاهی قد با توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند با توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی کوتاهی قد اقدام نماید.

دسته بیماری نام بیماری شرایط بیماری نوع معافیت امکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های عمومی کوتاهی قد طول قد کمتر از ۱۴۵ سانتی متر معاف دائم خیر
بیماری های عمومی کوتاهی قد رای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی و بالاتر طول قد کمتر از ۱۴۰ معاف دائم خیر
بیماری های عمومی کوتاهی قد ۱۵۵ ≥ قد ≥ ۱۴۵ سانتی متر برای دارندگان مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر و ۱۵۵ ≥ قد ≥ ۱۴۰ برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر معاف از خدمات رزمی خیر

منظور از معافیت دائم پزشکی کوتاهی قد چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که در آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سربازی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سربازی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته می شوند بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند. با توجه به نوع و درجه سختی بیماری کوتاهی قد، در صورت تایید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی کوتاهی قد را دریافت کنند.


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست 


منظور از معافیت از رزم برای بیماری کوتاهی قد چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله کوتاهی قد به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قادر به انجام کارهای سنگین و قرار گیری در شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. در نتیجه در دوران سربازی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری کوتاهی قد در دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهبانی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر در امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. در نتیجه معافیت پزشکی کوتاهی قد از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته باشید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً در زمان صلح می باشد و در صورت نیاز از آن ها در امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سربازان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می باشند که بعد از پایان خدمت سربازی، از آن ها در امور رزمی استفاده نخواهد شد.


بیشتر بخوانید: ابطال کارت معافیت پزشکی 


مراحل تایید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی کوتاهی قد چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، باید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای دریافت معافیت کوتاهی قد را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی کوتاهی قد را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: تایید بیماری کوتاهی قد توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: تایید بیماری کوتاهی قد توسط شورای پزشکی بیمارستان

مرحله سوم: تایید بیماری کوتاهی قد توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته باشید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته باشید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از درخواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک عمل می باشد.

اظهار نظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح در هر شهرستان صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید با پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید تا به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی کوتاهی قد را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و درخواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و در سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر در مدت رسیدگی به درخواست پزشکی عمداً باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارستان، عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، در صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. در صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی کوتاهی قد، سرباز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صادر و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلی مبلغ
همه مقاطع ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال
شرایط اخذ معافیت برای سربازان کوتاه قد
شرایط معافیت از سربازی به خاطر قد کوتاه

چگونه می توانم به رأی صادر شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که درباره معافیت پزشکی کوتاهی قد صادر شده است اشتباه باشد. سازمان نظام وظیفه این امکان را در اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صادره اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما در هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و در صورتی که از رأی صادر شده توسط این کمیسیون هم راضی نباشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید تا در کمیسیون استان بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عبارتند از اعتراض به کمیسیون شهرستان، اعتراض به کمیسیون استان، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت کوتاهی قد است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی کوتاهی قد با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بررسی پرونده در کمیسیون شهرستان

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرستان است. در صورتی که به رأی شورای شهرستان درباره رأی مربوط به معافیت پزشکی کوتاهی قد اعتراض داشته باشید، باید اعتراض خود را کتباً اعلام نمایید تا مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی کوتاهی قد انجام شود. شورای شهرستان متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، در شورای شهرستان و قبل از اعزام به خدمت، تغییری در وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قادر به انجام خدمت نباشید، باید مجدداً در شورای شهرستان مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می باشد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری کوتاهی قد باشید یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشید، باید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از بالینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. با توجه به شرایطتان میزان هزینه معاینه در جدول زیر آمده است.

نوع معاینه مبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای بار اول) ۱۳۰٫۰۰۰ ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی) ۱۹۵٫۰۰۰ ریال

اگر در شورای پزشکی شهرستان مربوطه با معاینه بالینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودتان، نیاز به معاینه تخصصی کوتاهی قد داشته باشید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی کوتاهی قد معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرستان ارسال می شود. در صورت اصرار بر اعتراض با تامین هزینه ها از سوی شما نتایج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص استان ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده در کمیسیون استان

در صورت اعتراض به رأی شورای شهرستان، می توانید دوباره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما در شورای استان ارجاع داده می شود. اما در صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) استان نیز اعتراض داشته باشید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای استان یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و در صورت عدم حضور، شورای مربوط با حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرستان، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای استان، متشکل از سه نفر پزشک متخصص استان تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان در خصوص معافیت پزشکی کوتاهی قد شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده در شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، با قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صادر نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده در شورای عالی

اگر چنانچه در شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. در صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشید، پرونده شما در شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صادر شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صادر شده باشد باید عمل کنید.

معافیت از رزم برای بیماری کوتاهی قد
معافیت پزشکی کوتاهی قد

آیا در حین انجام خدمت سربازی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی در نیروی مربوطه هستند قادر به انجام خدمت نباشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری تا پایان خدمت که کمتر از شش ماه نباشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً در اوراق معاینه ذکر و با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند تا نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی

توجه داشته باشید که برای دریافت معافیت پزشکی باید مدارکی را به همراه داشته باشید. به همراه داشتن این مدارک برای دریافت معافیت پزشکی کوتاهی قد الزامیست و در صورتی که هر یک از مدارک ماده نباشد روند گرفتن معافیت با تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و در هنگام ارائه مدارک با مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره۱ ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره ۵).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتتاح حساب عابر بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).
مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی
شرایط معافیت کوتاهی قد

آشنایی با بیماری های دیگر معافیت پزشکی

سازمان نظام وظیفه علاوه بر معافیت پزشکی کوتاهی قد برای بیماری های دیگر نیز با توجه شرایط بیمار معافیت هایی لحاظ کرده است. به طور کلی بیماری های مشمول معافیت پزشکی در ۱۷ دسته قرار دارند که در جدول زیر شما می توانید لیست آنها را ببینید. برای آشنا شدن با این بیماری ها و شرایط معافیت های گوناگون هر یک از بیماری ها، می توانید روی هر یک از لینک ها کلیک کنید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید. همچنین اگر سوالی در زمینه مشاوره معافیت پزشکی دارید می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا بتوانید تصمیم مناسبی در این زمینه بگیرید.

نام دسته بیماری نام دسته بیماری
بیماری های استخوان و اسکلت بیماری های عفونی
بیماری های روماتولوژی و بافت همبند بیماری های دستگاه اداری تناسلی
بیماری های اعصاب و روان بیماری های عمومی
بیماری های گوش، حلق و بینی بیماری های پوست و بافت های زیر پوست
بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی بیماری های چشم و عوارض بینایی
بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها) بیماری های ریه و قفسه صدری
بیماری های غدد مترشحه داخلی بیماری های داخلی مغز و اعصاب
بیماری های جراحی مغز و اعصاب بیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های قلب و عروق

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی کوتاهی قد در حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری کوتاهی قد چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری کوتاهی قد با توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. با توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

معافیت پزشکی کوتاهی قد

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی کوتاهی قد

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/7/3

یکشنبه

1400/7/4

دوشنبه

1400/7/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید