چگونه می توان معافیت سربازی ورزشکاران را کسب کرد؟

نحوه دریافت معافیت سربازی ورزشکاران چگونه است؟

معافیت سربازی ورزشکاران یکی از موضوعات مهم برای مشمولانی است که در یکی از رشته های ورزشی به طور تخصصی و حرفه ای فعالیت دارند. این افراد اغلب باید برای رقابت های ورزشی مهم و بین المللی از کشور خارج شوند. همانطور که میدانید همه ی افراد مذکر با رسیدن به سن ۱۸ سالگی وارد دوره ی حساسی از زندگی خود میشوند که باید به خدمت دو ساله ی سربازی بروند از طرفی این سن برای ورزشکاران ملی و حرفه ای از مهم ترین و تعیین کننده ترین دوره ها میباشد.

اینجاست که دریافت معافیت سربازی ورزشکاران میتواند کمک بسیار شایانی به این افراد کند. اما بر اساس قوانین نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه تا زمانیکه وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکنند، نمیتوانند از کشور خارج شوند. مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه نیز با دریافت یکی از انواع معافیت نظام وظیفه و یا اعزام به خدمت سربازی امکان پذیر است.

بعد از اینکه مشمولان ورزشکار وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کردند، میتوانند برای رفتن به خارج از کشور برای اقدام کنند. خوشبختانه سازمان وظیفه شرایطی را فراهم آورده است تا افتخار آفرینان واجد شرایط، از رفتن به خدمت معاف شوند تا بتوانند ورزش حرفه ای خود را بدون دغدغه سربازی بگذرانند. این نوع معافیت یکی از انواع معافیت موارد خاص است که هر ساله تعداد کمی از مشمولان خدمت ضرورت از آن بهره مند میشوند این امر میتواند زمینه ساز پیشرفت رشته های ورزشی در سطح بین الملل نیز باشد. اما چگونه میتوان برای اخذ این معافیت اقدام کرد؟ شرایطی که این سازمان برای معافیت ورزشکاران در نظر گرفته کدامند؟ آیا تنها ورزشکار بودن میتواند دلیلی بر اخذ این معافیت باشد؟ این ها سوالاتی است که توصیه میکنیم برای یافتن پاسخ آنها از مشاوره نظام وظیفه استفاده کنید. همچنین در ادامه نیز به شرح برخی از این موارد میپردازیم.

نحوه دریافت معافیت سربازی ورزشکاران چگونه است؟

نحوه دریافت معافیت سربازی ورزشکاران به عوامل مختلفی بستگی دارد. قبل از هر چیز باید بگوییم فردی که میخواهد برای دریافت این معافیت اقدام کند، باید تمام شرایط لازم را داشته باشد. اصلی ترین این شرایط همان عضویت در تیم ملی؛ تیم های لیگ برتر و یا داشتن مدال های بین المللی در رقابت هایی همچون المپیک یا پارالمپیک و… میباشد. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که مشمولان ورزشکار بر اساس رده ی سنی که دارند میتوانند از دو نوع معافیت دائم و یا موقت استفاده کنند. طی معافیت موقت مشمول باید بعد از زمان مقرر شده خود را معرفی کند و برای رفتن به خدمت اقدام کند. اما معافیت دائم برای مشمولانی است که به سبب مدال آوری و افتخار آفرینی به آن ها تعلق میگیرد. حال که با این موارد آشنا شدیم باید به بررسی قوانین و مقررات مربوط به  نحوه دریافت معافیت سربازی ورزشکاران بپردازیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه چگونه می توان معافیت سربازی ورزشکاران را کسب کرد؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دریافت معافیت سربازی برای ورزشکاران

دریافت معافیت سربازی برای ورزشکاران با سایر انواع معافیت هایی که برای مشمولان دیگر در نظر گرفته شده تفاوت هایی دارد. طی این امر مشمول باید مدارک مورد نیاز را به فدراسیون و سایر سازمان های مربوطه ارائه دهد.این مدارک شامل تقاضانامه و فرم هایی است که مشمول باید این فرم ها را تکمیل کند. فدراسیون های ورزشی این مدارک را به سازمان وظیفه و نیروهای مسلح ارائه میدهند که توسط سازمان وظیفه مورد بررسی قرار میگیرد. بعد از انجام این بررسیها در صورت تایید مدارک و شواهد کارت معافیت مشمول صادر میشود. یکی از نکات مهمی که ذکر آن خالی از لطف نیست مربوط به قهرمانان رقابتهای پارالمپیک است. بدیهی است که اغلب این افراد به سبب معلولیت و بیماری که دارند از رفتن به خدمت معاف شده اند و معافیت پزشکی دریافت کرده اند. حال بعد از مدال آوری امکان معافیت فرزندان این افراد از خدمت وجود دارد.

دریافت معافیت سربازی برای ورزشکاران


بیشتر بخوانید:  معافیت سربازی چگونه است؟بیشتر بخوانید:  چگونه معافیت سربازی بگیریم؟


شرایط معافیت سربازی قهرمانان ورزشی چیست؟

شرایط معافیت سربازی قهرمانان ورزشی به گونه ای طراحی شده است که تنها افراد شایسته میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند. برخی از این شرایط به شرح زیر میباشد:

  • افرادی که در رقابت های المپیک یا پارالمپیک مدال آورده باشند یعنی یکی از نفرات اول تا سوم این رقابت ها باشند از رفتن به خدمت معاف میشوند.
  • افرادی که در رقابت های جهانی و آسیایی مقام آورده اند نیز میتوانند از معافیت مربوط به ورزشکاران بهره مند شوند.

البته باید توجه کرد رشته های ورزشی که در این رقابت ها وجود دارند تنها موارد خاصی هستند مثلا برای رقابت های جهانی تنها ورزش های والیبال، فوتبال و بسکتبال در نظر گرفته میشود. همچنین رشته های مربوط به المپیک که هر چهار سال یکبار برگزار میشود شامل مواردی همچون: تکواندو، تنیس، دو ومیدانی، فوتبال، قایقرانی، وزنه برداری و… میباشد. تعداد این رشته ها به طور کلی به ۲۵ رشته میرسد. افرادی که در این رشته ها فعالیت دارند در صورت مدال آوری میتوانند از قانونی که برای ورزشکاران مقرر شده استفاده کنند و از خدمت معاف شوند.

یکی از نکات مهمی که میتوان به آن اشاره کرد مربوط به معافیتی است که برای فرزندان ورزشکاران و مدال آوران رقابت های پارالمپیک در نظر گرفته شده است. طبق قانون یکی از فرزندان قهرمانان پارالمپیک میتواند از معافیت بهره مند شود.

نکته ی دیگر مربوط به سربازانی است که در زمان انجام خدمت ضرورت در یکی از رشته های ورزشی مدال آوری میکنند. سازمان وظیفه این افراد را نیز از خدمت معاف میکند.

مدارک معافیت سربازی ورزشکاران شامل چه مواردی میباشد؟

مدارک معافیت سربازی ورزشکاران و ارائه ی به موقع این مدارک میتواند در روند دریافت معافیت مشمولان ورزشکار اهمیت بسزایی داشته باشد. بنابراین توصیه میشود ورزشکاران قبل از انجام هر اقدامی از لیست این مدارک آگاهی یابند تا در روند جمع آوری با مشکل مواجه نشوند. برخی از مدارکی که سازمان وظیفه برای اعطای معافیت به ورزشکاران در نظر گرفته است شامل، مدارک شناسایی از قبیل کارت ملی، شناسنامه، عکس پرسنلی میباشد. مدرک تحصیلی مشمولان از دیگر مدارک مورد نیاز برای اقدامات بعدی میباشد. ارائه ی مدارک مربوط به موفقیت های ورزشی اهمیت بیشتری دارد. طبق این امر مشمولان ورزشکار باید حکم های قهرمانی خود را ارائه دهند.

این مدارک نمایانگر صلاحیت مشمول برای دریافت معافیت است که باید مورد تایید فدراسیون های ورزشی و همچنین وزارت ورزش کشور نیز باشد. وقتی مدارک به دست سازمان وظیفه برسد مورد بررسی قرار میگیرند؛ چنانچه مدارک مربوطه تایید شود، مشمول میتواند کارت معافیت خود را دریافت کند.

مدارک معافیت سربازی ورزشکاران شامل چه مواردی میباشد؟

دریافت کسری خدمت قهرمانان ورزشی چگونه است؟

دریافت کسری خدمت قهرمانان ورزشی نیز از دیگر تسهیلاتی است که سازمان وظیفه به پاس تلاش ها و خدمات این افراد برایشان در نظر گرفته است. اخذ این کسری برای بسیاری از ورزشکاران از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مشمولان ورزشکار اغلب در زمان اوج فعالیت ورزشی خود با نگرانی هایی همچون اعزام به خدمت مواجه میشوند. لذا سازمان وظیفه برای اینکه این افراد بتوانند با آرامش بیشتری دوره ورزشی خود را طی کنند علاوه بر معافیت هایی که برای تعدادی از مشمولان ورزشکار در نظر گرفته کسری هایی را نیز برایشان مطرح کرده است. افراد واجد شرایط میتوانند مدارک لازم را ارائه دهند و از این کسیر برخوردار شوند.

لازم به ذکر است که سازمان وظیفه امکان به تعویق انداختن دوره سربازی را نیز برای این دسته از افراد فراهم کرده است. حداکثر سنی که مشمولان ورزشکار میتوانند سربازی خود را به تعویق بیندازند به ترتیب زیر میباشد:

  • ورزشکاران ملی تا سن ۳۰ سالگی
  • ورزشکارانی که در لیگ های برتر فعالیت دارند تا ۲۸ سالگی

حکم قهرمانان ورزشی برای دریافت معافیت سربازی چیست؟

حکم قهرمانان ورزشی برای دریافت معافیت سربازی از جمله مدارکی است که این افراد باید به سازمان وظیفه ارائه کنند تا بتوانند از تسهیلاتی که این سازمان در نظر گرفته استفاده کنند. افرادی که در رقابت های جهانی و بین المللی به مقام های برتر دست میابند حکم و مدال هایی را دریافت میکنند. همچنین ورزشکارانی که در داخل کشور فعالیت دارند نیز باید حکم های ورزشی خود را در دست داشته باشند تا بتوانند از کسری و معافیت مربوط به ورزشکاران استفاده کنند. این حکم های ورزشی اغلب توسط فدراسیون های ورزشی در اختیار مشمول قرار میگیرد.

سوالات متداول

شرایط معافیت سربازی قهرمانان ورزشی کدام است؟

افرادی که در رقابت های المپیک یا پارالمپیک مدال آورده باشند یا افرادی که در رقابت های جهانی و آسیایی مقام آورده اند نیز میتوانند از معافیت مربوط به ورزشکاران بهره مند شوند.

آیا امکان تعویق خدمت سربازی برای ورزشکاران وجود دارد؟

بله ورزشکاران ملی تا سن ۳۰ سالگی و ورزشکارانی که در لیگ های برتر فعالیت دارند تا ۲۸ سالگی میتوانند خدمت خود را به تعویق بیندازند.

معافیت سربازی ورزشکاران رقابت های پارالمپیک چگونه است؟

طبق قانون یکی از فرزندان قهرمانان پارالمپیک میتواند از معافیت بهره مند شود.

چگونه می توان معافیت سربازی ورزشکاران را کسب کرد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چگونه می توان معافیت سربازی ورزشکاران را کسب کرد؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/7/3

یکشنبه

1400/7/4

دوشنبه

1400/7/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید