۷ مورد از معایب نداشتن کارت پایان خدمت + شرایط استخدام بدون کارت پایان خدمت

معایب نداشتن کارت پایان خدمت

ارائه خدمات اجتماعی به همه مردان بالای 18 سال در ایران، با ارائه کارت پایان خدمت ممکن است. افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند باید در اولین فرصت این دوره را بگذرانند و کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند. همچنین افرادی که به هر دلیلی توانایی اعزام به خدمت را نداشته باشند، باید برای دریافت کارت معافیت سربازی خود اقدام کنند.

✳️ مشمولان غایب، برای بسیاری از خدمات اجتماعی مانند تحصیل، دریافت گواهینامه، جواز کسب، استخدام، خروج از کشور و… با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

بر اساس قوانین نظام وظیفه، استخدام افرادی که کارت پایان خدمت یا معافیت ندارند در ارگان‌های دولتی، ممنوع است. در این مقاله از گروه مشاوران آويژه درباره مشکلاتی که با نداشتن کارت پایان خدمت برای مشمولان پیش می‌آید، صحبت خواهیم کرد.

در ادامه هم راهنمایی‌هایی درباره استخدام افراد مشمول خدمت سربازی خواهیم داشت.

معایب نداشتن کارت پایان خدمت برای مردان چیست؟

سوال بسیاری از مشمولان این است که بدون کارت پایان خدمت چه کارهایی نمیشه کرد؟

کارت پایان خدمت یا کارت معافیت، یکی از مدارک مهم برای ارائه خدمات اجتماعی به افراد است. اگر سربازی نرفته باشید یا کارت پایان خدمت خود را دریافت نکرده باشید، در موارد زیر با موانع و مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. دریافت گذرنامه و خروج از کشور

افرادی که غیبت سربازی دارند یا کارت معافیت و پایان خدمت ندارند، نمی‌توانند گذرنامه دریافت کنند. این افراد با مشکلات زیادی برای سفرهای خارجی روبه‌رو خواهند شد. در ادامه حتما مقاله خروج از کشور مشمولین را بخوانید.

2. استخدام در نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی

یکی دیگر از مواردی که نداشتن کارت پایان خدمت در آن اختلال ایجاد می‌کند، استخدام افراد است. افراد فاقد کارت معافیت یا کارت پایان خدمت به هیچ عنوان نمی‌توانند به استخدام نهادها و شرکت‌های دولتی درآیند.

استخدام افراد مشمول خدمت سربازی و بدون کارت پایان خدمت، در نهادهای نظامی کشور هم ممکن نیست. در مورد شرکت‌های خصوصی هم این ممنوعیت وجود دارد اما ممکن است در حال حاضر در برخی بنگاه‌های خصوصی و یا شرکت‌های کوچک اجرایی نشود.

در سال‌های اخیر، استخدام بدون کارت پایان خدمت برای مشمولان دارای غیبت، هم در سازمان‌های دولتی و هم در شرکت‌های خصوصی ممنوع بوده و برای آن جریمه و مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

3. ادامه تحصیل

یکی دیگر از مواردی که نمی‌توان بدون داشتن کارت پایان خدمت انجام داد، ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است. اگر معافیت تحصیلی ندارید و کارت پایان خدمت دریافت نکرده‌اید، نمی‌توانید به تحصیلات خود ادامه دهید.

4. دریافت وام‌ بانکی

در سال‌های اخیر کارت معافیت یا کارت پایان خدمت، یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت انواع وام‌ها از بانک‌های دولتی و خصوصی بوده است. اگر غیبت سربازی دارید یا سرباز فراری هستید، نمی‌توانید از بیشتر بانک‌ها و و موسات مالی، وام دریافت کنید. البته وام ازدواج و وام فرزندآوری از این دسته خارج است و این دو وام به مشمولان غایب هم تعلق می‌گیرد.

5. دریافت جواز کسب

یکی دیگر از موانعی که ممکن است برای مشمولان غایب پیش آید، این است که نمی‌توانند جواز کسب دریافت کنند. افراد برای دریافت جواز کسب باید به پلیس اماکن مراجعه کنند و بر اساس کد ملی متقاضی، مشخص می‌شود که وی کارت پایان خدمت را دریافت کرده است یا خیر. در این موارد به افرادی که کارت معافیت نداشته باشند، جواز کسب داده نخواهد شد.

شرایط استخدام بدون کارت پایان خدمت

6. پیشرفت پرونده‌های قضایی

پرونده قضایی افرادی که غیبت سربازی داشته باشند، معمولا به حالت راکد درمی‌آید تا وضعیت نظام وظیفه فرد مشخص شود. به علاوه در مورد مراجعه به کلانتری‌ها و زیر مجموعه‌های فراجا نیز اوضاع به همین ترتیب است.

7. درخواست پروانه اشتغال

یکی دیگر از مواردی که افراد بدون کارت پایان خدمت در آن به مشکل خواهند خورد، درخواست پروانه اشتغال است. سازمان نظام روانشناسی، نظام پزشکی، کانون وکلا، نظام مهندسی و سازمان بهزیستی برای متقاضیان سرباز فراری یا مشمولین غایب که کارت پایان خدمت ندارند، پروانه اشتغال صادر نمی‌کند.

مواردی که نیاز به کارت پایان خدمت دارد
دریافت گذرنامه و خروج از کشور
استخدام در نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی
ادامه تحصیل
دریافت وام بانکی
دریافت جواز کسب
پیشرفت پرونده‌های قضایی
درخواست پروانه اشتغال

خدمات اجتماعی که نیاز به کارت پایان خدمت ندارد؟

درست است که کارت پایان خدمت یکی از مدارک ضروری برای مردان بالای 18 سال است اما معمولا برای موارد زیر نیازی به ارائه کارت پایان خدمت سربازی نمی باشد:

💚 ثبت ازدواج و طلاق نیازی به کارت پایان خدمت ندارد.

💚 برای شرکت در کلاس‌های رانندگی و دریافت گواهینامه رانندگی، نیازی به کارت پایان خدمت نیست.

💚 مشمولان غایب می‌توانند بدون داشتن کارت پایان خدمت، به نقل و انتقال ملکی بپردازند.

💚 خدمات بیمه‌ها مانند بیمه بازنشستگی و بیمه درمانی بدون کارت پایان خدمت هم به متقاضیان داده می‌شود.

خدمات اجتماعی که نیاز به کار پایان خدمت ندارد
ازدواج و طلاق و ثبت آن
دریافت گواهینامه رانندگی
نقل و انتقال ملکی
انواع بیمه مانند بیمه بازنشستگی و بیمه خدمات درمانی

آیا استخدام بدون کارت پایان خدمت در بازار کار ممکن است؟

به طور کلی می‌توان گفت با توجه به قوانین فعلی کار و استخدام در ایران، به کار گرفتن افراد بدون کارت پایان خدمت در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی ممنوع است.

در حال حاضر ممکن است کارفرمایانی از نداشتن کارت پایان خدمت افراد سوء استفاده کرده و آن‌ها را بدون رد کردن بیمه استخدام می نمایند. بستن قرارداد کار بدون داشتن کارت پایان خدمت، در هر شرایطی ممنوع است و افرادی که اقدام به این کار کنند، مجازات خواهند شد.

مجازات استخدام بدون کارت پایان خدمت چیست؟

افرادی که بر خلاف قانون، اقدام به استخدام افراد بدون کارت پایان خدمت و مشمولان غایب نمایند، بنا به قانون مجازات خواهند شد. این افراد باید جریمه‌هایی را به دولت بابت این تخلف بپردازند. مجازات استخدام بدون کارت پایان خدمت، برای بار اول، پرداخت هزینه سالیانه یک سرباز است. این افراد اگر برای بار دوم اقدام به استخدام مشمولان غایب نمایند، به پرداخت هزینه سالیانه سه سرباز محکوم خواهند شد.

خدمات اجتماعی که نیاز به کارت پایان خدمت ندارد؟

دردسرهای غیبت سربازی، برای مشمولان غایب چیست؟

مشمولان غایب در صورت شناسایی، مجازات خواهند شد. این افراد اگر بین 1 تا 3 ماه غیبت داشته باشند، سه ماه به مدت خدمت آن‌ها اضافه می‌شود. همچنین اگر مشمولان بیشتر از 3 ماه غیبت سربازی داشته باشند، 6 ماه اضافه خدمت برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. اما افرادی که بیشتر از یک سال غیبت داشته باشند، سرباز فراری تلقی می‌شوند و علاوه بر 6 ماه اضافه خدمت، به مراجع قانونی معرفی خواهند شد. این افراد ممکن است به جزای نقدی و یا حتی حبس محکوم شوند.

اما اگر مدت این غیبت بیشتر از معمول طول بکشد و فرد سرباز فراری در دسترس نباشد، ممکن است عواقب بیشتری در انتظار او باشد. در این صورت ابلاغیه‌هایی برای فرد ارسال می‌شود و در صورت عدم توجه به این امر، کد ملی فرد مسدود می‌شود.

همچنین ممکن است در ادامه ممنوعیت‌های دیگری مانند مسدودسازی اموال ملکی و خودرو، مسدود سازی دسته چک و ممنوع المعامله شدن هم برای فرد پیش بیاید.

آیا استخدام در دوره معافیت تحصیلی ممکن است؟

دوره معافیت تحصیلی نوعی از معافیت موقت است که در آن فرد می‌تواند تا یک سال پس از پایان تحصیل خود، از رفتن به سربازی معاف باشد. اما سوالی که برای بسیاری از دانشجویان در مقاطع مختلف پیش می‌آید این است که آیا با معافیت تحصیلی میتوان استخدام شد؟

در پاسخ باید گفت که طبق قوانین جدید، استخدام این افراد در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و نیز شرکت‌های خصوصی، تنها به صورت قراردادی مانعی ندارد. البته شرط مهم در این زمینه این است که مدت این قرارداد تنها باید تا پایان مدت معافیت تحصیلی افراد باشد. اما استخدام این افراد در سازمان‌های دولتی و خصوصی و به صورت پیمانی و رسمی، ممنوع است.

این مقاله را حتما بخوانید: تمدید معافیت تحصیلی

سخنی از مشاوران آویژه

داشتن کارت پایان خدمت یکی از شرایط مهم برای دریافت بسیاری از خدمات اجتماعی است. بسیاری از این خدمات مانند دریافت وام، گرفتن جواز کسب، اخذ پروانه اشتغال، ادامه تحصیل، استخدام در سازمان‌های دولتی و خصوصی برای مشمولین غایب ممکن نیست. شما تنها با دریافت کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم می‌توانید در شرکت‌های خصوصی و سازمان‌ها و نهادهای دولتی استخدام شوید. همچنین استخدام مشمولان غایب و افراد سرباز فراری هم برای کارفرمایان شرکت‌های دولتی و خصوصی ممنوع است. اگر در مورد قوانین مربوط به غیبت در سربازی یا مراحل دریافت کارت پایان خدمت نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در بخش مشاوره نظام وظیفه آویژه تماس بگیرید.

سوالات متداول

⁉️ آیا استخدام مشمولان غایب در دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی ممکن است؟

استخدام افراد بدون داشتن کارت پایان خدمت در این دستگاه‌ها و شرکت‌ها ممنوع است و افراد متخلف، جریمه خواهند شد.

⁉️ معایب مهم نداشتن کارت پایان خدمت چیست؟

این افراد نمی‌توانند وام دریافت کنند، جواز کسب و پروانه اشتغال بگیرند، ادامه تحصیل دهند، استخدام شوند و گذرنامه دریافت کنند. این افراد همچنین اجازه خروج از کشور نداشته و پرونده‌های قضایی آن‌ها هم تا روشن شدن وضعیت سربازی، بررسی نمی‌شود.

⁉️ جریمه افرادی که مشمولین غایب را استخدام کنند، چیست؟

جریمه این افراد به صورت مالی است. کارفرمایان شرکت های خصوصی در بار اول باید هزینه سالیانه یک سرباز و در بار دوم باید هزینه سالیانه سه سرباز را به عنوان جریمه پرداخت کنند. اما کارفرمایان شرکت‌های دولتی در صورت تکرار حتی ممکن است منفصل از خدمت شوند.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

۷ مورد از معایب نداشتن کارت پایان خدمت + شرایط استخدام بدون کارت پایان خدمت

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 7 نظر:
  1. واقعا درست نیست بچه رو میفرستی خدمت یا بیچارش میکنن یا موادیش میکنن بعدش ک تمام میشه خدمتش اصلن اون آدم‌اول نمیشه
    فکری بکنین برای خدمت و سختی استخدامی هاتون

  2. چرابچه های مارو تواین سختی ها وشرایط بد میبرید سربازی لطفا خدمت سربازی وبرای بچه های تک فرزند معاف کنید🙏

  3. سلام من حدود یک سال ونیم هست که معافیت پزشکی ازناحیه ی چشم دارم آیا برای استخدام در ادارات یا شرکت هامشکلی به وجود نمیاد باتشکر

    1. برخی ارگان ها مثل ارتش و اموزش پرورش سخت گیری پیش می اید

  4. سلام آیا مشمول خدمت سربازی میتونه در ازمون استخدامی آموزش پرورش شرکت کنه یا خیر .مثلا دوره آموزشی رو به پایان رسانده

  5. سلام من سربازی نرفتم لیسانس تازه گرفتم مهرم میخوام ارشد بخونم میشه معافیت تحصیلی آیا می توانم با معافیت تحصیلی درآزمون استخدامی آموزش وپرورش شرکت کنم یا حتما باید سربازی برم بعد بیام با کارت پایان خدمت ؟؟؟؟؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید