درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل ۹۹

معافیت پزشکی حین تحصیل چه شرایطی دارد؟

معافیت پزشکی حین تحصیل ممکن است؟

معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از انواع معافیت هایی است که با توجه به اینکه هر ساله قوانین جدیدی در خصوص آیین نامه معافیت پزشکی وضع می شود و یا یکسری تبصره های جدید به آن اضافه می شود ، لازم است تا از آخرین تغییرات اعمال شده بر قوانین معافیت پزشکی مطلع شوید .

مقطع تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیر گذار است . فارغ التحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند ، به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد . مشمولین خدمت سربازی می توانند با استفاده از بهترین مشاورین در مرکز مشاوره آویژه اطلاعات کافی در خصوص شرایط و نحوه گرفتن و لیست بیماری های معافیت پزشکی برای سربازان بدست آورند .

موارد معافیت پزشکی از مباحث مهم نظام وظیفه ی عمومی میباشد. یکی از راه های متداول که مشمولین خدمت سربازی میتوانند از آن طریق برای اخذ معافیت اقدام کنند ، معافیت های پزشکی است که سالانه مشمولان زیادی با استفاده از این قانون موفق به دریافت معافیت نظام وظیفه میشوند . قوانین مربوط به معافیت پزشکی بستری را فراهم کرده است که افرادی که توانایی انجام فعالیت های سخت و دشوار خدمت سربازی را ندارند و انجام این فعالیت ها باعث اختلال و آسیب جدی در سلامتی روانی و جسمی آن ها میشود ، مجبور به انجام سربازی نشوند . این قوانین معافیت پزشکی موارد بسیاری را دربرمیگیرد. از جمله موارد معافیت پزشکی ، میتوان به بیماری های قلبی و عروقی ، بیماری های پوستی ، بیماریهای اعصاب و روان و … اشاره کرد .


بیشتر بخوانید: مراحل دریافت معافیت پزشکی حین خدمت ۹۹


امکان معافیت پزشکی در حین تحصیل

سوالات متداول در مورد معافیت پزشکی حین تحصیل:

معافیت پزشکی حین تحصیل آیا این امکان وجود دارد؟

آیا همه ی مشمولین می توانند از معافیت پزشکی حین تحصیل استفاده کنند؟

آیا معافیت پزشکی حین تحصیل جزو قوانین معافیت تحصیلی می باشد؟

مدت زمان معافیت و مدارک لازم برای معافیت پزشکی حین تحصیل به چه صورت خواهد بود؟

برای گرفتن معافیت سربازی مشمولین می توانند در حین تحصیل نیز اقدام کنند؟

آیا کسانی که از معافیت تحصیلی برخوردارند می توانند از معافیت پزشکی در حین تحصیل استفاده کنند؟

شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل چگونه است؟

شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل برای افراد متفاوت خواهد بود . مشمولین باید بدانند بر اساس ماده ۳۹ از قوانین معافیت پزشکی که توسط سازمان نظام وظیفه تصویب و اعلام شده است مشمولین برای بهره مندی از شرایط معافیت پزشکی حین تحصیل باید در یکی از گروه زیر قرار بگیرند .

 • مشمول اگر از نظر جسمی و روحی سالم باشد باید خود را برای رفتن به خدمت سربازی و ۲۱ ماه دوره خدمت ضرورت آماده کند .
 • مشمول اگر دچار بیماری یا نقص عضو باشد و کمیسیون پزشکی آن را تایید کند . می تواند برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند .
 • مشمول اگر به دلیل عدم رشد و بیماری قادر به انجام خدمت خود به طور موقت نباشد . می تواند به طور موقت از خدمت معاف شود.
 • مشمول اگر به دلیل مشکلات جسمی و نقص عضو قادر به انجام کارهای سنگین نباشد . این افراد می توانند از معافیت از خدمات رزمی استفاده کرده و معاف شوند .

بنابراین مشمولین پس از قرار گرفتن در هرکدام از گروه های بالا می توانند برای انواع معافیت پزشکی حین تحصیل اقدام کرده و معافیت خود را بگیرند.

معافیت پزشکی حین تحصیل چه مراحلی دارد؟

مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل

مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل برای آن دسته از افرادی که از شرایط خاصی برخوردار هستند کار بسیار دشواری نخواهد بود .

همانطور که می دانید معافیت پزشکی حین تحصیل برای افرادی است که شرایط خاص دارند و می تواند همزمان و به طور موازی در کنار تحصیل خود مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل را نیز بگذرانند . همانطور که می دانید مشمولین تا زمانی که مشغول تحصیل هستند از معافیت تحصیلی برخوردارند . بنابراین استفاده کردن از معافیت پزشکی همزمان با معافیت تحصیلی ممکن نخواهد بود مگر اینکه بر اساس قوانین تصویب شده از سوی سازمان نظام وظییفه عمومی ناجا مشمول دارای بیماری خاصی باشد .

بنابراین مشمولینی که قصد دارند مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل را انجام دهند باید اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورند . سپس برای آن اقدام کنند.

طبق ماده ۱۰ از آیین نامه ی اجرایی تصویب شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، مشمولینی که قصد دارند مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل را گذرانده و از معافیت پزشکی حین تحصیل استفاده کنند باید پس از فراغت از تحصیل یا اخراج یا ترک تحصیل برای این امر اقدام نمایند . زیرا معافیت پزشکی در هنگام تحصیل ممکن نخواهد بود مگر آن که بیماران دارای نقص عضو یا بیماری هایی باشند که بر اساس ضوابط و قوانین مقطع تحصیلی در آن ها هیچ تاثیری نداشته باشد . در این مورد مشمول می تواند از معافیت پزشکی  استفاده کرده و در حین تحصیل کارت معافیت خود را دریافت کند.


بیشتر بخوانید: پیگیری صدور کارت معافیت پزشکی سربازان


مدارک لازم برای معافیت پزشکی حین تحصیل :

هر کدام از انواع معافیت های سربازی، مدارکی جهت گرفتن آن نوع معافیت سربازی دارند، که برای شروع به اقدام برای دریافت  آن باید قوانین و مقررات موجود در خصوص اخذ آن نوع معافیت را مطالعه و بررسی کرده و در صورت شامل شدن معافیت سربازی اقدام کند . معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از مواردی است که باید به موقع و در اسرع وقت برای رسیدگی به آن اقدام کرد . 

 • دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی
 • ثبت درخواست در سیستم
 • ارسال برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول
 • مراجعه فرد به بیمارستان
 • ارسال جوابیه بیمارستان به حوزه رسیدگی کننده
 • ارسال دعوتنامه به آدرس مشمول
 • برگزاری جلسه شورای پزشکی
 • در صورت معاف شخص ، کارت معافیت می شود 

مراحل اقدام برای معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از مهم ترین مسائلی است که مشمولین باید به آن دقت کافی داشته باشند. در اینجا باید بگوییم یکی از مهم ترین  مراحل اقدام برای این معافیت پزشکی  این است که مشمولین مدارک خود را آماده کنند. کامل بودن مدارک یکی از اولین و مههم ترین قدم ها برای گرفتن انواع معافیت ها است . مشمولین باید پرونده پزشکی خود را آماده کرده و به همراه مدارک دیگر به سازمان مربوطه تحویل دهد . مشمولین باید در نظر داشته باشند که قدم اول برای شروع کار ثبت درخواست از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی می باشد.

نظام وظیفه

شرایط معافیت پزشکی حین تحصیل :

بر طبق آئین نامه جدید، مشمولان در حال تحصیل می توانند برای بیماری ها و قطع عضوهایی که وابسته به مقاطع تحصیلی نیستند، تقاضای معافیت پزشکی حین تحصیل نمایند. فرم درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل توسط دانشجویان باید تکمیل گردد. برای بیماری هایی همچون نقص عضو یا جراحی های سخت که هیچ ارتباطی با مقطع های تحصیلی ندارند ، امکان معافیت پزشکی حین تحصیل وجود خواهد داشت .

آیین نامه معافیت پزشکی حین تحصیل:

همه مشمولان قبل از اعزام معاینه می شوند . کسانی که قادر به خدمت نیستند یا خودشان به رای پزشک اولیه اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی معرفی می شوند . کسانی که به رای شورای پزشکی نیز اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی کل معرفی خواهند شد که رای شورای مذکور لازم الاجرا خواهد بود . یکی دیگر از نکات برجسته آئین نامه این است که مقطع تحصیلی در معافیت پزشکی اثر گذار بوده و فارغ تحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری ها یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد . 

رسیدگی به درخواست مشمولانی که برابر قانون و آئین نامه اجرایی مربوطه ، به تحصیل اشتغال داشته و از شرایط معافیت تحصیلی استفاده می نمایند ، پس از فراغت از تحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد . مگر در خصوص نقص عضو یا بیماری هایی که بر اساس ضوابط آئین نامه و پیوست آن ، مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد ، به ویژه هنگامی که یکسری شرایط خاص برای گروهی از افراد به وجود می آید که دچار اختلالات و عارضه هایی می شوند . چنین افرادی می توانند تقاضای معافیت پزشکی حین تحصیل درخواست کنند .

موارد معافیت پزشکی مشمولین خدمت سربازی

انواع موارد معافیت پزشکی شامل بیماری ها و مشکلات سلامتی میباشد که به دلیل آن ها مشمولان از انجام خدمت سربازی معاف میشوند . این موارد شامل هفده گروه بیماری میباشد . که در ادامه ی این مقاله سعی میکنیم  به بررسی دقیق این گروه ها بپردازیم .

موارد معافیت پزشکی مشمولین خدمت سربازی از آن جهت حائز اهمیت است که تعداد افراد متقاضی معافیت پزشکی زیاد است . لذا اطلاع رسانی در این باره امری مهم میباشد . به همین دلیل در ادامه سعی میکنیم برخی نکات و موارد مربوط به معافیت های پزشکی را مطرح کنیم . از مهم ترین مواردی که میتوان به آن اشاره کرد ؛ نوع بیماری ها میباشد . که در این مورد شدت و نوع بیماری باید مورد تایید سازمان وظیفه ی عمومی کشور قرار گیرد .

یکی دیگر از موارد معافیت پزشکی مشمولین خدمت سربازی طی کردن تمام مراحل لازم برای اخذ معافیت پزشکی میباشد . که تایید و گواهی پزشک اولیه ، تایید بیمارستان و در نهایت رای مثبت شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی ، از جمله ی این مراحل میباشد.

گروه بندی مشمولین بر اساس آیین نامه معافیت پزشکی

 • گروه اول : افرادی که از لحاظ جسمی و روانی سالم بوده و قادر به خدمت هستند .
 • گروه دوم : افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو فقط توان انجام خدمت در امور غیر رزمی را دارند . این افراد به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد .
 • گروه سوم : افرادی که به دلیل بیماری جسمی و روانی موقتا قادر به انجام خدمت نیستند که حداکثر تا دو سال از معافیت موقت استفاده خواهند کرد .
 • گروه چهارم : افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند .

معافیت پزشکی حین تحصیل چگونه انجام می شود؟

بیماری های معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه

معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه بر اساس لیست انواع بیماری هایی که سازمان نظام وظیفه اعلام کرده است به مشمولین تعلق می گیرد .مشمولین می توانند با داشتم شرایط خاص از معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه در هر مقطعی که می خواهند استفاده کنند. لیست بیماری های موجود بر اساس تصویب آخرین قوانین به شرح زیر می باشد :

 • بیماری های عفونی
 • بیماری های قلبی – عروقی
 • بیماری های خون و آنکولوژی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های پوستی و بافت های زیر پوست
 • بیماری های عمومی
 • بیماری های اسکلت و استخوان
 • بیماری های دستگاه گوارش و جراحی های عمومی
 • بیماری های چشم و مشکلات بینایی
 • بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بیماری های فک و دهان و دندان
 • بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند

معافیت های خدمت سربازی

انواع معافیت ها بسیار گسترده است . راه های زیادی وجود دارد که مشمولین می توانند به طریقی از معافیت سربازی استفاده کردهه و کارت معافیت خود را بگیرند .  اما قبل از همه ی این ها باید بدانید اانواع معافیت ها کدام است . انواع معافیت هایی که در سال های اخیر بسیاری از مشمولین تتوانسته اند ز آن ها استفاده کنند به شرح زیر می باشد :

 • معافیت پزشکی که گسترده ترین نوع معافیت ها بخسابب می آید و مشمولین می توانند از معافیت های پزشکی در حین تحصیل نیز استفاده کنند .
 • معافیت کفالت برای مشمولینی است که می توانند کفالت پدر ، مادر یا سایر بستگان خود را گررفته و کارت معافیت دریافت کنند .
 • معافیت ایثارگری که فرزندان جانبازان ، آزادگان و ایثارگران می توانند از آن بهره مند شوند .
 • معافیت مددجویان که اعضای خانواده ی معلولان جسمی – حرکتی می توانند از معافیت دائم استفاده کنند .
 • معافیت تحصیلی که به صورت موقت به مشمولینی که قصد ادامه تحصیل دارند داده می شود .
 • معافیت بخشودگی سنی که برای مشمولین غایب در نظر گرفته شدهه و عفو رهبری می خورند .
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل ۹۹ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

موارد معافیت پزشکی برای منع استخدام

موارد معافیت پزشکی برای منع استخدام از مهم ترین موضوعاتی است که برای مشمولان مطرح میشود . چرا که گاهی اوقات مشمولانی که معافیت پزشکی دریافت کرده اند ، برای استخدام در سازمان ها و ارگان های دولتی و حتی غیر دولتی دچار مشکل میشوند . البته در قانون کشور این موضوع رد میشود و تمام افراد میتوانند برای استخدام در سازمان ها و ادارات اقدام کنند . در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که برخی مشاغل و حرفه ها نیازمند شرایط خاصی میباشد .

که گاهی افراد به دلیل بیماری این توانایی ها را از دست داده اند و نمیتوانند در انجام ان کارها موفق عمل کنند . بنابراین بجز موارد خاصی که توان جسمی و روانی بخشی از شرایط استخدام میباشد ، امکان استخدام مشمولان معاف پزشکی در بسیاری مشاغل وجود دارد . لذا اطلاع از موارد معافیت پزشکی برای منع استخدام برای مشمولان بسیار مهم است .


بیشتر بخوانید: 


نحوه دریافت معافیت پزشکی حین تحصیل

موارد معافیت پزشکی چشم

موارد معافیت پزشکی چشم یکی دیگر از موضوعات چالش برانگیز و مهمی است که برای مبتلایان به بیماری های چشمی مطرح است . میدانیم که بیماری ها ی چشم و بینایی یکی از موارد هفده گانه بیماری های مربوط به معافیت پزشکی میباشد . که اطلاع دقیق از آن امری بسیار مهم و ضروری میباشد . یکی از موارد معافیت پزشکی چشم مربوط به مدرک تحصیلی مشمولان میباشد .

که برای مشمولان با بیماری های یکسان نوع مدرک تحصیلی باعث تفاوت در نوع معافیت میشود . از جمله بیماری هاس چشمی که منجر به معافیت پزشکی میشود میتوان به مواردی همچون ؛ دوربینی ، فلج عضلات چشم ، پتوز ، نیستاگموس ،  آستیگمات ، آب مروارید ، تک چشمی ، ناخنک ، کلبوم مادرزادی مردمک ، لکه ی قرنیه ، پارگی شبکیه ، قوز قرنیه ، پیوند قرنیه ، تومورهای چشمی ، خشکی چشم و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد .لازم به ذکر است که بعد از بررسی نتایج به دست آمده از آزمایشات و معاینات توسط پزشک اولیه و ارائه گواهی ، و همچنین تایید بیماری توسط بیمارستان معتمد سازمان وظیفه ی عمومی و همچنین شورای پزشکی این سازمان ، یکی از انواع معافیت های دائم ، موقت و یا معافیت از رزم برای فرد مشمول در نظر گرفته میشود.

سوالات متداول

معافیت پزشکی چگونه است ؟

افراد مشمولی که توانایی انجام فعالیت های سخت بدنی دوره ی سربازی را ندارند و این فعالیت ها باعث آسیب به سلامت جسمی و روانی آنها میشود ؛ میتوانند برای دریافت کارت معافیت پزشکی اقدام کنند .

شرایط مربوط به اخذ معافیت پزشکی کدامند ؟

مشمولان برای دریافت معافیت پزشکی میبایست فاقد غیبت از سربازی باشند . همچنین ادعای آن ها مبنی بر بیمار بودن باید به تایید پزشک اولیه ف شورای پزشکی بیمارستان و شورای پزشکی نظام وظیفه برسد .

لیست بیماری های معافیت پزشکی شامل چه بیماری هایی میباشد ؟

در این لیست هفده نوع بیماری ارائه شده است . از جمله ان ها میتوان به بیماری دستگاه گوارش ، بیماری دستگاه ادراری تناسلی ، بیماری اعصاب و روان ، بیماری قلبی و عروقی و … اشاره کرد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره دریافت معافیت پزشکی حین تحصیل به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل ۹۹

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل ۹۹

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 32 نظر:
 1. سلام من امسال دیپلم گرفتم و مشکل دیسک کمر دارم که جزو بیماری هایی هست که در حین تحصیل میشه برای معافیت پزشکی اقدام کرد
  خواستم بدونم که من میتونم برای دانشگاه ثبت نام کنم و هم زمان برای معافیت پزشکی اقدام کنم؟

 2. با سلام
  بنده دیپلم دارم. هر دو گوشی من ۵۲ دسی بل و ۵۴ دسی بل کاهش شنوایی داره
  منه ترم یکی دانشگاه میتونم برای معافیت در حین تحصیل اقدام کنم بعد به تحصیلم هم ادامه بدم؟
  احتمال معافیت چقدره؟

  1. سلام
   معافیت تحصیلی حین تحصیل تنها در صورتی به مشمولان تعلق میگیرد که شرایط خاصی داشته باشند و با توجه به نوع عارضه و بیماری مشخص میشود.

   1. گفتم که عارضه ضعف اعصاب گوش دوطرفه در فرکانس چهارگانه هوایی
    مادرزادی و ژنتیکی
    این عارضه جز این دسته از فاراد معافیت در حین تحصیل قرار می گیرد؟

    1. سلام
     خیر معافیت پزشکی حین تحصیل تنها برای برخی بیماری های خاص مثل نقص عضو و… امکان پذیر است.

 3. سلام بنده بیماری اسپوندلیت آنکیلوزان دارم میتوانم حین تحصیل لیسانس درخواست معافیت بدهم؟

  1. سلام باید بیماری در لیست معافیت های حین تحصیل وجود داشته باشه
   ولی متاسفانه این بیماری در حین خدمت میشه درخواست دارد نه حین تحصیل

 4. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من تابستان بعد دانشگاهم مقطع کادرانی تموم میشه وقته سربازیم میرسه. بعد من آسم الرژی شدیدی دارم و تقریبا به همه چیز حساسم حتی نمیتونم به ورزشه ساده انجام بدم به گرما و سرما به همه نوع بو و حتی عرق کردن اذیت میشم و سرفه های خیلی شدیدی دارم و تنگی نفسی هم داره بعضی موقع ها. بعد تحت نظر کلینیکم و واکسن استفاده میکنم بهترم و گفتن ۴ سال ولی تضمینی وجود نداره چون اسم و الرژی درمان نمیشه و منم خیلی شدیده. اما خب الان به چیزی حساس باشم بازم فعال میشه. کلینیکم بهم گفت میتونی معافیت بگیری. گفتم حالا ببینم میشه معافیت پزشکی بگیرم از این بیماری؟شامل معافیت میشه؟

  1. سلام
   برای گرفتن معافیت باید شدت و نوع بیماری مشخص شود و شورای پزشکی در این مورد تصمیم بگیرد.

 5. سلام
  ببخشید من تابسان بعد دانشگاهم مقطع کادرانی تموم میشه وقته سربازیم میرسه. بعد من آسم الرژی شدیدی دارم و تقریبا به همه چیز حساسم حتی نمیتونم به ورزشه ساده انجام بدم به گرما و سرما به همه نوع بو و حتی عرق کردن اذیت میشم و سرفه های خیلی شدیدی دارم و تنگی نفسی هم داره بعضی موقع ها. بعد تحت نظر کلینیکم و واکسن استفاده میکنم بهترم و گفتن ۴ سال ولی تضمینی وجود نداره. اما خب الان به چیزی حساس باشم بازم فعال میشه. کلینیکم بهم گفت میتونی معافیت بگیری. گفتم حالا ببینم میشه معافیت پزشکی بگیرم از این بیماری؟

  1. سلام
   برای گرفتن معافیت باید شدت و نوع بیماری مشخص شود و شورای پزشکی در این مورد تصمیم بگیرد.

 6. سلام
  من بیماری آسم الرژی شدیدی دارم در حدی ک نمی تونم یه ورزشه ساده هم انجام بدم و تقریبا به همه چیز و همه نوع خوراکی حساسم حتی به سرما و گرما شدیدا حساسم و سرفه های شدیدی دارم ک باعث تنگی نفسم میشه.الان یکم بهترم دارو مصرف میکنم ولی خب هنوز هست تو بدنم و ریه.بعد درمان قطعی نداره فقط واکسن و اینا دارم واسه ۴ سال ک تضمین نیست. الانم در حال تحصیل کاردانیم. میشه الان دنیال معافیت پزشکی برم؟ شامل معافیت میشه؟

  1. سلام
   برای گرفتن معافیت باید شدت و نوع بیماری مشخص شود و شورای پزشکی در این مورد تصمیم بگیرد.

 7. سلام من دانشجوی ترم ۵ هستم ومشکل تنگی کانال نخاع دارم میتونم برا معافیت پزشکی اقدام کنم

 8. سلام خسته نباشید
  بیماری من جزؤ بیماری های قابل بررسی حین تحصیل هست . خرداد ماه امسال دیپلم گرفتم و تا خرداد ماه سال آینده معافیت تحصیلی دارم . سوالم اینه که اگر برای معافیت پزشکی درخواست بدم و کمیسیون پزشکی تایید نکنه ، برام تاریخ اعزام میزنن و معافیت تحصیلیم لغو میشه یا باز هم تا خرداد ماه آینده معاف هستم ؟

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید اگر در این مهلت یک ساله در دانشگاه پذیرش شوید معافیت تحصیلی به شما تعلق میگیرد در غیر این صورت باید تا پایان مهلت یک ساله به خدمت اعزام شوید.

 9. سلام وقت به خیر .من دانشجو هستم و بیماری وگنر دارم .امکان معافیت دریافت کارت معافیت حین تحصیل رو دارم؟

  1. سلام
   معافیت حین تحصیل برای آن دسته از بیماریهایی امکان پذیر است که در بازه زمانی مشخصی درمان نمیشوند.

  1. سلام
   معافیت حین تحصیل برای آن دسته از بیماریهایی امکان پذیر است که در بازه زمانی مشخصی درمان نمیشوند.
   البته شدت بیماری نیز در این نوع معافیت نقش دارد.

 10. سلام . من دانشجو دکتری عمومی داروسازی هستم و هر دو گوش کم شنوایی با معدل بالای ۵۵ آستانه شنوایی دارم . آیا حین تحصیل به من معافیت میدهند؟ آیا هنگام فارغ التحصیلی از دکتری عمومی به من معافیت پزشکی میدهند ؟

  1. سلام
   معافیت پزشکی حین تحصیل تنها به بیماریهایی تعلق میگیرد که در بازه زمانی مشخصی قابل درمان نباشند.

 11. سلام من واریکوسل گرید ۳ دارم آیا میتونم در حین تحصیل اقدام به معافیت پزشکی کنم یا باید تحصیل تموم بشه؟

  1. سلام
   بیماری واریکوسل یکی از بیماریهایی است که امکان اخذ معافیت برای آن در زمان تحصیل نیز وجود دارد.

 12. سلام من دانشجو ترم چهارم هستم من چشمم نزدیک بین است اشیا دور را نمیتونم ببینم که مجموعه دوتاش باهم ۸ میشود ایا اصلا معاف میشوم اگه آره در حین تحصیل هم میشود ممنون اگر جواب بدهید

  1. سلام. وقت بخیر
   معافیت پزشکی در حین تحصیل تنها برای تعدادی از بیماریها امکان پذیر است و معافیت چشم نیز به نوع مدرک تحصیلی شما و تشخیص شورای پزشکی بستگی دارد. بنابراین در معافیت یا عدم معافیت شما عوامل مختلفی تاثیر دارند.

 13. با سلام
  پدر بنده ٢٨ ماه جبهه غیرداوطلب در ارتش داره و کارت ایثارگری هم به تازگی گرفته. من الان دانشجوی پزشکی هستم و سال ١۴٠٢ فارغ التحصیل میشم. میتونم همین الان برای معافیت سربازی اقدام کنم؟ میشه توضیح بدید؟ ممنونم

  1. سلام
   طبق قوانین جدید معافیت ایثارگری مدت زمان حضور در جبهه برای معافیت فرزندان ایثارگران ۳۰ ماه میباشد و با توجه به مدت خدمت پدر شما امکان استفاده از معافیت وجود ندارد. اما میتوانید برای دریفت کسری اقدام کنید.

 14. سلام. بنده طلبه محصّل هستم و معافیت تحصیلی هم دارم دیروز به پلیس +۱۰ مراجعه کردم و خواستم که اقدام به گرفتن معافیت پزشکی کنم ((بنده بیماریهای آسم،سینوزیت و برونشیت دارم)) ، ولی به بنده گفتند تا اتمام تحصیل حوزه نمی توانم برای معافیت پزشکی اقدام کنم ، میخواستم بدونم که راه حلی برای معافیت پزشکی حین تحصیل نیست و اینکه چه بیماریهایی شامل اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل میشوند. با تشکر

  1. سلام حسن آقا این بیماریها شامل معافیت پزشکی میشوند
    بیماری های عمومی
   بیماری های غدد مترشحه داخلی
   بیماری های پوست و بافت های زیر پوست
   بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
   بیماری های اعصاب و روان
   بیماری های جراحی مغز واعصاب
   بیماری های ریه و قفسه صدری
   بیماری های استخوان (اسکلت)
   بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی
   بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها)
   بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
   بیماری های فک و دهان و دندان
   بیماری های چشم و عوارض بینائی
   بیماری های گوش، حلق و بینی
   بیماری های قلب و عروق
   بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
   بیماری های عفونی   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/8/2

شنبه

1399/8/3

یکشنبه

1399/8/4

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید