درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه

به اشتراک بگذارید

معافیت پزشکی حین تحصیل ممکن است؟

معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از انواع معافیت هایی است که با توجه به اینکه هر ساله قوانین جدیدی در خصوص آئین نامه معافیت سربازی وضع می شود و یا یکسری تبصره های جدید به آن اضافه می شود ، لازم است تا از آخرین تغییرات اعمال شده بر آئین نامه معافین سربازی مطلع شوید .

مقطع تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیر گذار است . فارغ التحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند ، به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد . مشمولین خدمت سربازی می توانند با استفاده از بهترین مشاورین در مرکز مشاوره آویژه دانش اطلاعات کافی در خصوص شرایط و نحوه گرفتن و شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی برای سربازان بدست آورند .

امکان معافیت پزشکی در حین تحصیل

معافیت پزشکی در حین تحصیل آیا این امکان وجود دارد ؟ آیا همه ی مشمولین می توانند از معافیت پزشکی در حین تحصیل استفاده کنند ؟ آیا معافیت پزشکی حین تحصیل جزو قوانین معافیت تحصیلی می باشد ؟ مدت زمان معافیت و مدارک مورد نیاز معافیت خدمت سربازی برای معافیت پزشکی حین تحصیل به چه صورت خواهد بود ؟ برای گرفتن معافیت سربازی مشمولین می توانند در حین تحصیل نیز اقدام کنند ؟ آیا کسانی که از معافیت تحصیلی برخوردارند می توانند از معافیت پزشکی در حین تحصیل استفاده کنند ؟

اما رسیدن به پاسخ این سوالات کار راحتی نخواهد بود . جوانان ما پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و رسیدن به سن ۱۹ سالگی مجبورند برای خدمت سربازی خود تصمیم عاقلانه ای بگیرند . اینکه آن ها مراحل اعزام به خدمت را انجام دهند و خود را برای رفتن به خدمت وظیفه ی عمومی آماده کنند . یا اینکه در تلاش باشند تا بتوانند راهی پیدا کنند و از رفتن منصرف شوند .

مشاوره قوانین معافیت برای مشمولین راه های جذابی را پیشنهاد می کند . راه هایی وجود دارد که مشمولین می تتوانند از طریق آن ها یا سربازی نروند یا مدت آن را کمتر کنند . اما این راه ها کدام اند ؟ مرکز مشاوره نظام وظیفه راه های معافیت و کسر خدمت را در اختیار مشمولین قرار خواهد داد . اگر خواهیم به طور کلی راجع به این راه ها صحبت کنیم باید بگوییم مشمولین یا می توانند با آماده کردن مدارک معافیت خدمت از انواع معافیت های تصویب شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی استفاده کند یا اینکه با داشتن شرایطی کسری خدمت سربازی گرفته و به مدت ۶ ماه تا یک سال از خدمت سربازی خود را کسری بگیرد .

تعریف معافیت پزشکی حین تحصیل :

گرفتن معافیت پزشکی حین تحصیل بدلیل به وجود آمدن یکسری شرایط خاص برای افرادی است که دچار اختلالات و عارضه هایی شده اند که مقاطع آموزشی و تحصیلی در آن تاثیری ندارد . البته مقطع تحصیلی می تواند در اخذ معافیت پزشکی تاثیر گذار باشد . هر کدام از انواع معافیت های سربازی ، مدارکی جهت گرفتن آن نوع معافیت سربازی نیاز دارند . برای شروع به اقدام و درخواست ، باید قوانین و مقررات موجود در خصوص گرفتن آن نوع معافیت را مطالعه و بررسی کرد و در صورت شامل شدن معافیت سربازی اقدام به عمل مراحل آن کنید . شرایط و نحوه پذیرش هر یک از معافیت ها سختی و آسانی مختص به خود را دارد . 


بیشتر بخوانید: لغو کارت معافیت پزشکی


 

معافیت پزشکی حین تحصیل,مشاوره معافیت پزشکی حین تحصیل,معافیت پزشکی حین تحصیل در نظام وظیفه,اخذ معافیت پزشکی حین تحصیلی,ساده ترین راه معافیت پزشکی حین تحصیل,راهنمایی معافیت پزشکی حین تحصیلتقاضای معافیت پزشکی حین تحصیل :

رسیدگی به درخواست مشمولانی که برابر قانون و آئین نامه اجرایی مربوطه ، به تحصیل اشتغال داشته و از شرایط معافیت تحصیلی استفاده می نمایند ، پس از فراغت از تحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد . مگر در خصوص نقص عضو یا بیماری هایی که بر اساس ضوابط آئین نامه و پیوست آن ، مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد ، به ویژه هنگامی که یکسری شرایط خاص برای گروهی از افراد به وجود می آید که دچار اختلالات و عارضه هایی می شوند . چنین افرادی می توانند تقاضای معافیت پزشکی حین تحصیل درخواست کنند .

مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل

مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل برای آن دسته از افرادی که از شرایط خاصی برخوردار هستند کار بسیار دشواری نخواهد بود . همانطور که می دانید معافیت پزشکی حین تحصیل برای افرادی است که شرایط خاص دارند و می تواند همزمان و به طور موازی در کنار تحصیل خود مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل را نیز بگذرانند . همانطور که می دانید مشمولین تا زمانی که مشغول تحصیل هستند از معافیت تحصیلی برخوردارند . بنابراین استفاده کردن از معافیت پزشکی همزمان با معافیت تحصیلی ممکن نخواهد بود مگر اینکه بر اساس قوانین تصویب شده از سوی سازمان نظام وظییفه عمومی ناجا مشمول دارای بیماری خاصی باشد . بنابراین مشمولینی که قصد دارند مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل را انجام دهند باید اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورند . سپس برای آن اقدام کنند.

طبق ماده ۱۰ از آیین نامه ی اجرایی تصویب شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، مشمولینی که قصد دارند مراحل معافیت پزشکی حین تحصیل را گذرانده و از معافیت پزشکی حین تحصیل استفاده کنند باید پس از فراغت از تحصیل یا اخراج یا ترک تحصیل برای این امر اقدام نمایند . زیرا معافیت پزشکی در هنگام تحصیل ممکن نخواهد بود مگر آن که بیماران دارای نقص عضو یا بیماری هایی باشند که بر اساس ضوابط و قوانین مقطع تحصیلی در آن ها هیچ تاثیری نداشته باشد . در این مورد مشمول می تواند از معافیت پزشکی  استفاده کرده و در حین تحصیل کارت معافیت خود را دریافت کند .


بیشتر بخوانید: لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی


شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل

شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل برای افراد متفاوت خواهد بود . مشمولین باید بدانند بر اساس ماده ۳۹ از قوانین معافیت پزشکی که توسط سازمان نظام وظیفه تصویب و اعلام شده است مشمولین برای بهره مندی از شرایط معافیت پزشکی حین تحصیل باید در یکی از گروه زیر قرار بگیرند .

 • مشمول اگر از نظر جسمی و روحی سالم باشد باید خود را برای رفتن به خدمت سربازی و ۲۱ ماه دوره خدمت ضرورت آماده کند .
 • مشمول اگر دچار بیماری یا نقص عضو باشد و کمیسیون پزشکی آن را تایید کند . می تواند برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند .
 • مشمول اگر به دلیل عدم رشد و بیماری قادر به انجام خدمت خود به طور موقت نباشد . می تواند به طور موقت از خدمت معاف شود
 • مشمول اگر به دلیل مشکلات جسمی و نقص عضو قادر به انجام کارهای سنگین نباشد . این افراد می توانند از معافیت از خدمات رزمی استفاده کرده و معاف شوند .

بنابراین مشمولین پس از قرار گرفتن در هرکدام از گروه های بالا می توانند برای انواع معافیت پزشکی حین تحصیل اقدام کرده و معافیت خود را بگیرند .

بیماری های معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه

معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه بر اساس لیست انواع بیماری هایی که سازمان نظام وظیفه اعلام کرده است به مشمولین تعلق می گیرد .مشمولین می توانند با داشتم شرایط خاص از معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه در هر مقطعی که می خواهند استفاده کنند. لیست بیماری های موجود بر اساس تصویب آخرین قوانین به شرح زیر می باشد :

 • بیماری های عفونی
 • بیماری های قلبی – عروقی
 • بیماری های خون و آنکولوژی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های پوستی و بافت های زیر پوست
 • بیماری های عمومی
 • بیماری های اسکلت و استخوان
 • بیماری های دستگاه گوارش و جراحی های عمومی
 • بیماری های چشم و مشکلات بینایی
 • بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بیماری های فک و دهان و دندان
 • بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند

معافیت پزشکی

مراحل اقدام برای معافیت پزشکی در حین تحصیل

مراحل اقدام برای معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از مهم ترین مسائلی است که مشمولین باید به آن دقت کافی داشته باشند . قبل از هر چیز برای شروع مراحل اقدام برای این معافیت پزشکی  مشمولین می توانند با مرکز مشاوره معافیت سربازی تماس گرفته و  سوالات خود در زمینه مشاوره معافیت تحصیلی و مراحل اقدام برای معافیت پزشکی  را به طور کامل از مشاورین ما بپرسند . مشاورین ما راهنمایی های لازم را به مشمولین خواهند داد .

اما در اینجا باید بگوییم یکی از مهم ترین  مراحل اقدام برای این معافیت پزشکی  این است که مشمولین مدارک حود را آماده کنند . کامل بودن مدارک یکی از اولین و مههم ترین قدم ها برای گرفتن انواع معافیت ها است . مشمولین باید پرونده پزشکی خود را آماده کرده و به همراه مدارک دیگر به سازمان مربوطه تحویل دهد . مشمولین باید در نظر داشته باشند که قدم اول برای شروع کار ثبت درخواست از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی می باشد .

مدارک اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل :

هر کدام از انواع معافیت های سربازی، مدارکی جهت گرفتن آن نوع معافیت سربازی دارند، که برای شروع به اقدام برای دریافت  آن باید قوانین و مقررات موجود در خصوص اخذ آن نوع معافیت را مطالعه و بررسی کرده و در صورت شامل شدن معافیت سربازی اقدام کند . که در این زمینه مشمولین سربازی می توانند برای مشاوره با مشاوران آویژه دانش تماس گرفته و جواب سوالات خود را بیابند . معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از مواردی است که باید به موقع و در اسرع وقت برای رسیدگی به آن اقدام کرد . 

مراحل اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل :

 • دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی
 • ثبت درخواست در سیستم
 • ارسال برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول
 • مراجعه فرد به بیمارستان
 • ارسال جوابیه بیمارستان به حوزه رسیدگی کننده
 • ارسال دعوتنامه به آدرس مشمول
 • برگزاری جلسه شورای پزشکی
 • در صورت معاف شخص ، کارت معافیت می شود .

شرایط معافیت پزشکی حین تحصیل :

بر طبق آئین نامه جدید، مشمولان در حال تحصیل می توانند برای بیماری ها و قطع عضوهایی که وابسته به مقاطع تحصیلی نیستند، تقاضای معافیت پزشکی حین تحصیل نمایند . فرم درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل توسط دانشجویان باید تکمیل گردد. برای بیماری هایی همچون نقص عضو یا جراحی های سخت که هیچ ارتباطی با مقطع های تحصیلی ندارند ، امکان معافیت پزشکی حین تحصیل وجود خواهد داشت .

گروه بندی مشمولین بر اساس آئین نامه معاینه :

 • گروه اول : افرادی که از لحاظ جسمی و روانی سالم بوده و قادر به خدمت هستند .
 • گروه دوم : افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو فقط توان انجام خدمت در امور غیر رزمی را دارند . این افراد به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد .
 • گروه سوم : افرادی که به دلیل بیماری جسمی و روانی موقتا قادر به انجام خدمت نیستند که حداکثر تا دو سال از معافیت موقت استفاده خواهند کرد .
 • گروه چهارم : افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند .

آئین نامه معافیت پزشکی حین تحصیل : 

همه مشمولان قبل از اعزام معاینه می شوند . کسانی که قادر به خدمت نیستند یا خودشان به رای پزشک اولیه اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی معرفی می شوند . کسانی که به رای شورای پزشکی نیز اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی کل معرفی خواهند شد که رای شورای مذکور لازم الاجرا خواهد بود . یکی دیگر از نکات برجسته آئین نامه این است که مقطع تحصیلی در معافیت پزشکی اثر گذار بوده و فارغ تحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری ها یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد . 

تحصیل

معافیت های خدمت سربازی

انواع معافیت ها بسیار گسترده است . راه های زیادی وجود دارد که مشمولین می توانند به طریقی از معافیت سربازی استفاده کردهه و کارت معافیت خود را بگیرند .  اما قبل از همه ی این ها باید بدانید اانواع معافیت ها کدام است . انواع معافیت هایی که در سال های اخیر بسیاری از مشمولین تتوانسته اند ز آن ها استفاده کنند به شرح زیر می باشد :

 • معافیت پزشکی که گسترده ترین نوع معافیت ها بخسابب می آید و مشمولین می توانند از معافیت های پزشکی در حین تحصیل نیز استفاده کنند .
 • معافیت کفالت برای مشمولینی است که می توانند کفالت پدر ، مادر یا سایر بستگان خود را گررفته و کارت معافیت دریافت کنند .
 • معافیت ایثارگری که فرزندان جانبازان ، آزادگان و ایثارگران می توانند از آن بهره مند شوند .
 • معافیت مددجویان که اعضای خانواده ی معلولان جسمی – حرکتی می توانند از معافیت دائم استفاده کنند .
 • معافیت تحصیلی که به صورت موقت به مشمولینی که قصد ادامه تحصیل دارند داده می شود .
 • معافیت بخشودگی سنی که برای مشمولین غایب در نظر گرفته شدهه و عفو رهبری می خورند .

خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه :

 • مشاوره معافیت پزشکی
 • مشاوره خرید خدمت
 • مشاوره معافیت کفالت
 • مشاوره معافیت ایثارگری
 • مشاوره معافیت تحصیلی
 • مشاوره کسری خدمت
 • مشاوره امریه
 • مشاوره سرباز نخبگی (سرباز نخبه وظیفه)
 • مشاوره اعزام به خدمت
 • مشاوره غیبت و جریمه خدمت سربازی
 • مشاوره تعجیل و تمدید خدمت سربازی
 • مشاوره خروج از کشور برای مشمولان نظام وظیفه خدمت سربازی
 • اخبار نظام وظیفه

درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 2 نظر:

 1. سلام. بنده طلبه محصّل هستم و معافیت تحصیلی هم دارم دیروز به پلیس +۱۰ مراجعه کردم و خواستم که اقدام به گرفتن معافیت پزشکی کنم ((بنده بیماریهای آسم،سینوزیت و برونشیت دارم)) ، ولی به بنده گفتند تا اتمام تحصیل حوزه نمی توانم برای معافیت پزشکی اقدام کنم ، میخواستم بدونم که راه حلی برای معافیت پزشکی حین تحصیل نیست و اینکه چه بیماریهایی شامل اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل میشوند. با تشکر

  1. سلام حسن آقا این بیماریها شامل معافیت پزشکی میشوند
    بیماری های عمومی
   بیماری های غدد مترشحه داخلی
   بیماری های پوست و بافت های زیر پوست
   بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
   بیماری های اعصاب و روان
   بیماری های جراحی مغز واعصاب
   بیماری های ریه و قفسه صدری
   بیماری های استخوان (اسکلت)
   بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی
   بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها)
   بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
   بیماری های فک و دهان و دندان
   بیماری های چشم و عوارض بینائی
   بیماری های گوش، حلق و بینی
   بیماری های قلب و عروق
   بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
   بیماری های عفونی   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068