سربازی در ماه رمضان چگونه است؟

سربازی در ماه رمضان چگونه است؟

شروع خدمت سربازی با گذراندن دوره آموزشی آغاز می شود. در دوره سربازی افراد با سلایق، علایق و آداب و سنت های مختلف از اقوام مختلف ایرانی در کنار یکدیگر جمع می شوند. گذراندن این دوره با این همه تفاوت ها، فرد را برای یک زندگی اجتماعی آماده می کند.

دوران آموزشی اولین گام ورود فرد به این محیط جدید و هماهنگی با تفاوت های فردی است. از سوی دیگر در این دوره فرد در محیطی دور از منزل است و مطابقت با این محیط و قوانین آن برای فرد کمی سخت تر می شود.

حال این حساسیت ها زمانی بیشتر می شود که دوره آموزشی مصادف با ماه رمضان باشد. مطمئنا اولین دغدغه مشمولان ماه رمضان، این است که سربازی در ماه رمضان چگونه است؟

عده ای از مشمولان از این جهت که باید در ماه رمضان روزه بگیرند، تصور می کنند دوره سخت تری را پیش رو خواهند داشت. این افراد ترجیح می دهند در هر ماهی به غیر از ماه رمضان اعزام شوند.

عده ای دیگر نیز بر این باورند که چون این دوره با ماه رمضان مصادف شده بنابراین سخت گیری ها در پادگان کمتر از بقیه مواقع خواهد بود. این افراد نیز ترجیح می دهند در ماه رمضان به سربازی بروند.

در این نوشتار به هر آنچه در مورد شرایط سربازی و آموزشی در ماه رمضان باید بدانیم، می پردازیم تا مشمولان این دوره بتوانند اطلاعات درستی را کسب نموده و تصمیمی درست را بگیرند. بنابراین توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید و تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

دوره آموزشی سربازی

همه افراد موظف به گذراندن دوره آموزشی سربازی هستند. تنها افرادی که معافیت دایم گرفته اند از دوره آموزشی معاف خواهند بود. بقیه افراد حتی در صورتی که کسری خدمتشان بیشتر از طول خدمتشان باشد، باز هم موظف به گذراندن دوره آموزشی خدمت سربازی هستند.

دوره آموزشی سربازی

پونزآموزش های ارائه شده در دوره آموزشی در همه افراد شامل دوره های زیر است:

  • دوره اسلحه شناسی
  • دوره تیر اندازی
  • دوره انواع استتار
  • دوره مسیر یابی در شب و روز

دوره های آموزشی در پادگان های سپاه، ارتش و نیروی انتظامی برگزار می شود که هر کدام شرایط خاصی را دارند. این پادگان ها هر شرایطی که داشته باشند، افراد مشمول باید سازگاری با این محیط را که مهم ترین فلسفه رفتن به سربازی است بیاموزند.

دوره سربازی در ماه رمضان

رمضان ماه عبودیت و بندگی است. در جامعه ما در ماه رمضان فضای معنوی خاصی در همه جا حکم فرما می شود و بالطبع فضای پادگان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در کل در این ماه طبق تصمیم و صلاحدید فرمانده در برنامه های اجرایی تغییراتی ایجاد می شود.

در ماه مبارک رمضان برنامه های فرهنگی و دینی متعددی نظیر کلاس های احکام، جلسات قرآن خوانی، کتاب خوانی، مراسم افطاری و سحری، مسابقات ورزشی و … در پادگان برگزار می شود.

در قانون در مورد نحوه برگزاری دوره آموزشی تبصره ای وجود ندارد. دوره آموزشی در ماه رمضان با سایر ماه ها یکسان است. اگر جزو مشمولینی هستید که در ماه رمضان به دوره آموزشی سربازی اعزام می شوید، انتظار دوره متفاوتی را نداشته باشید.

روزه داری سربازان در ماه رمضان

افرادی که اهل انجام واجبات دینی هستند، شاید برایشان سخت باشد که در حین روزه گرفتن، دوره آموزشی برایشان سخت تر خواهد شد. اکثرا در پادگان ها در این دوره کمی از سخت گیری ها می کاهند و مراعات حال سربازان را می کنند.

اگر هم جزو افرادی هستید که اهل انجام تکالیف دینی نیستید، در دوره سربازی تا حدودی خود را به اندازه وسع مقید به انجام تکالیف دینی نمایید. هرگز این نکته را فراموش نکنید که پادگان مکانی نظامی – مذهبی است از این رو رعایت مسائل شرعی در این ماه در پادگان ها الزامی است.

روزه داری سربازان در ماه رمضان

افراد معاف از رزم، یا افرادی که به هر دلیلی قادر به گرفتن روزه نیستند، حتما عقیدتی سیاسی پادگان را در جریان این موضوع قرار دهند.

اینکه پادگان زیر نظر کدام ارگان باشید، تاثیر زیادی در تغییرات اجرایی دوره سربازی دارد. پادگان های مرتبط با سپاه پاسداران به انجام امور مذهبی و انجام تکالیف مقید تر هستند و در ماه رمضان از بسیاری از برنامه های اجرایی و فعالیت های بدنی تا حد زیادی کاسته شده و حجم برنامه های عقیدتی و مذهبی بیشتر می شود.

از آنجایی که نه تنها سربازان بلکه فرماندهان و مسئولین پادگان نیز روزه هستند، بنابراین سخت گیری ها فعالیت جسمانی نسبت به سایر مواقع و ماه ها کمتر می شود. بنابراین در ماه رمضان بیشتر دوره های آموزشی بر مسائل فرهنگی تاکید دارد و کلاس ها اکثرا به صورت تئوری برگزار می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سربازی در ماه رمضان چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سختی های سربازی در ماه رمضان

خدمت سربازی در ماه رمضان برای سربازانی که در آشپزخانه یا سالن غذا خوری پادگان خدمت می کنند زحمت بیشتری دارد. این افراد موظفند برای سحری، افطار و نظافت سالن ها کار بیشتری انجام دهند.

پونزبرنامه هایی که در دوره آموزشی سربازی در ماه رمضان انجام نمی شود:

به دوره آموزشی در ماه رمضان دوره آموزشی نقره ای اطلاق می شود. در این دوره با توجه به صلاحدید فرماندهان پادگان تغییراتی در برنامه های اجرایی اعمال می گردد. به گزارش اکثر سربازان در پادگان ها مراسم زیر به ندرت انجام می شود:

  • انجام ورزش
  • برگزاری صبحگاه
  • برگزاری کلاسهای عملی؛ بیشتر کلاسها به صورت تئوری و در محیط بسته و به دور از گرما برگزار می شود.

رژه سربازی در ماه رمضان

در ماه رمضان یا رژه سربازی برگزار نمی شود و یا در صورت برگزاری کمتر برگزار می شود. در صورت برگزاری نیز زمانی که هوا هنوز روشن نشده و گرمای هوا مساعد است این برنامه برگزار می گردد.

مرخصی سربازان در ماه رمضان

مرخصی سربازان در ماه رمضان

مرخصی سربازان در ماه رمضان با سایر ماهها فرقی ندارد. به طور کلی ۳۰ روز مرخصی در سال برای همه سربازان و ۴۵ روز مرخصی برای سربازان در مناطق بد آب و هوا اختصاص می یابد، اما با تغییراتی که در برنامه مرخصی سربازان انجام گرفته تعداد مرخصی ها به این شکل تغییر یافته است.

تیک برای سربازان مناطق مناطق عادی: سالانه ۳۰ روز

تیک برای سربازان مناطق محروم درجه ۲ بد آب و هوا: سالانه ۳۵ روز

تیک برای سربازان مناطق درجه سه بد آب و هوا: سالانه ۴۰ روز

تیک برای سربازان درجه چهار بد آب و هوا سالانه: ۴۵ روز مرخصی اختصاص یافته است.

سخن آخر

اگر قصد دارید تا به خدمت سربازی اعزام شوید، اما نمی دانید که آیا دوران سربازی در ماه رمضان، راحت تر است یا سخت تر، بسته به شرایط خودتان و مطالبی که در این بخش گفتیم، می توانید تصمیم بگیرید.

اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و از آنان در این زمینه راهنمایی بگیرید.

سربازی در ماه رمضان چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سربازی در ماه رمضان چگونه است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید