دوره طلایی سربازی چیست؟ درباره بهترین ماه‌های اعزام به سربازی بیشتر بدانید

دوره طلایی سربازی چیست؟

دوره دو ماهه آموزشی پرچالش‌ترین و مشکل‌ترین بخش از دوره سربازی برای بسیاری از افراد است. اما گروهی از سربازان که در دوره طلایی به خدمت اعزام می شوند، مرحله آموزشی سربازی را تنها در یک ماه طی می‌کنند.

با این که تاریخ دقیق اعزام افراد در بیشتر موارد تصادفی است اما ممکن است شانس با شما یار باشد و در دوره طلایی اعزام شوید. اگر شما هم قرار است به تازگی به سربازی اعزام شوید و دوست دارید در مورد دوره طلایی آموزشی سربازی و بهترین و بدترین ماه‌های اعزام به خدمت بیشتر بدانید، در ادامه مقاله مرکز مشاوره آویژه همراه ما باشید.

دوره طلایی سربازی چیست؟

گذراندن دوره آموزشی سربازی برای همه سربازان الزامی است. همه سربازان، حتی سربازان امریه، سربازان دارای کسری خدمت و سربازان متاهل هم باید این دوره را بگذرانند. نوع آموزش‌ها و چالش‌های دوره آموزشی تقریبا برای همه سربازان به صورت یکسان است.

اما گروهی از سربازان که در اسفند ماه به آموزشی اعزام می‌شوند، این دوره را تنها در یک ماه به جای دو ماه معمول، می‌گذرانند.

در واقع دوره طلایی آموزشی سربازی، به سربازان اعزامی اسفند ماه گفته می‌شود. به عبارت دیگر افرادی که در دوره طلایی به سربازی می‌روند، پس از طی کردن اسفند و با رسیدن به زمان تعطیلات نوروز، به مرخصی می‌روند و پس از آن در پانزدهم فروردین باید به یگان خدمتی خود مراجعه کنند. پس در پاسخ به سوال دوره طلایی سربازی چند روز است؟ باید گفت که این دوره معمولا سی روزه است و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد.

تاریخ اعزام دوره طلایی آموزشی سربازی

اما سوالی که در این زمینه پیش می‌آید این است که آیا افراد خود می‌توانند تاریخ اعزام خود را مشخص کنند؟ در پاسخ باید گفت که این موضوع تا حد زیادی به پادگان‌ها و مراکز نظام وظیفه بستگی دارد و از اختیار سربازان خارج است.

تاریخ اعزام به خدمت، همچنین به مدرک تحصیلی مشمولان بستگی دارد. اعزام به دوره آموزشی مشمولان ممکن است اول هر ماه انجام شود. اما سربازان دیپلم و زیر دیپلم، به دلیل تعداد بالاتر ممکن است بیشتر برای شروع آموزشی منتظر بمانند.

در این حالت یعنی دوره طلایی آموزشی، همه سربازان از 28 اسفند ماه به مرخصی می‌روند و تا 15 فروردین که تعطیلات رسمی نوروز است در مرخصی سربازی خواهند ماند. به همین علت به دوره اعزام اسفند ماه دوره طلایی آموزشی یا برج طلایی سربازی می‌گویند چون میزان مرخصی بیشتری دارد و دوره آموزشی هم در آن کوتاه‌تر است.

بهترین ما‌های سال برای اعزام به خدمت کدام ماه‌ها هستند؟

درست است که شرایط آموزشی برای همه افراد یکسان و دشوار است اما گذراندن آموزشی در برخی از ماه‌های سال و به دلیل معتدل بودن هوا و بهتر بودن شرایط آب و هوایی، آسان‌تر است. سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در برخی از پادگان‌های دوره آموزشی آن قدر که باید خوب کار نمی‌کند. به همین دلیل، برخی از ماه‌های سال که هوا معتدل است، بهترین زمان برای گذراندن دوره آموزشی سربازی است.

به عنوان مثال ماه‌های اسفند، فروردین، شهریور و اوایل مهر، به دلیل معتدل بودن هوا، بهترین زمان برای گذراندن دوره آموزشی است.

همچنین در بعضی از ماه‌های قمری مانند ماه رمضان، سختگیری برای دوره آموزشی کمتر است. در این ماه با این که افراد نمی‌توانند از پادگان خارج شوند و مرخصی اضافه‌ای وجود ندارد اما سختگیری برای رژه و فعالیت‌های جسمانی آموزشی کمتر خواهد بود.

بهترین ماه‌های اعزام به سربازی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بدترین ماه‌های اعزام به خدمت، کدام ماه‌ها است؟

میزان سختی و راحتی دوره آموزشی سربازی به آب و هوای ماه اعزام شما هم بستگی دارد. در پادگان‌های آموزشی، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی برای این تعداد از افراد ممکن است به خوبی کار نکند. با توجه به این نکته می‌توان گفت که تیر ماه یکی از بدترین زمان‌ها برای اعزام به آموزشی است. گرمای تیر و مرداد ممکن است به دلیل فعالیت بالای افراد در دوره آموزشی، اذیت‌کننده باشد.

یکی دیگر از بدترین ماه‌های سال برای اعزام به آموزشی دی ماه است. دی و بهمن هم در بیشتر نقاط ایران سردترین ماه‌ها سال به شمار می‌روند و ممکن است به دلیل شرایط جوی و آب و هوای سرد، دوره آموزشی دشواری را بگذرانید.

چه کار کنیم تا آموزشی را در دوره طلایی بگذرانیم؟

تاریخ اعزام به سربازی به صورت کامل، در اختیار مشمولان نیست و شما به عنوان سرباز، نمی‌توانید ماه و تاریخ اعزام خود را تعیین کنید. تعیین ماه و تاریخ اعزام به سربازی توسط نظام وظیفه و به صورت کاملا تصادفی معین می‌شود. ولی با توجه به روند اعزام سربازان در سال‌های اخیر، افراد می‌توانند تمهیداتی را برای اعزام در دوره طلایی به کار بگیرند تا شانس آن‌ها برای گذراندن آموزشی در اسفند بالاتر رود.

مشمولان دیپلم و زیر دیپلم

به دلیل این که تعداد مشمولان با مدرک دیپلم و یا پایین‌تر از آن بسیار زیاد است، معمولا در اعزام این افراد برای خدمت سربازی، وقفه خواهد افتاد. به همین دلیل نمی‌توان برنامه‌ریزی دقیقی برای اعزام به آموزشی در اسفند، داشت.

مشمولان دارای مدرک دانشگاهی

اگر مدرک دانشگاهی دارید و به عنوان مثال کارشناسی و کارشناسی ارشد دارید، می‌توانید تا حدی برای بالا بردن شانس خود برای دوره طلایی آموزشی، برنامه‌ریزی کنید. اگر دفترچه خود را چند ماه قبل از اسفند پست کنید، ممکن است شانس شما برای دوره طلایی اسفند بیشتر شود.

به عنوان مثال اگر کسی دفترچه سربازی خود را در آذر ماه پست کرده باشد، به جای این که در دی ماه اعزام شود، در اسفند ماه اعزام خواهد شد و می‌تواند از مزایای دوره طلایی استفاده کند. به علاوه در برخی از موارد مشمولان می‌توانند درخواست تعویق در اعزام دهند تا آموزشی را در اسفند طی کنند. البته این مورد به شرطی از طرف سازمان نظام وظیفه مورد بررسی و تایید قرار می‌گیرد که که عذر شما برای مراجع مربوطه قابل پذیرش باشد.

این مقاله را حتما بخوانید: بهترین زمان پست دفترچه سربازی

طول دوره آموزشی سربازی چند ماه است و به چه عواملی بستگی دارد؟

دوره آموزشی سربازی در بیشتر موارد و برای بیشتر سربازان دو ماه است. البته طول دوره آموزشی سربازی، به ارگانی که در آن خدمت می‌کنید و محل خدمت شما هم بستگی دارد. این موارد می‌تواند طول دوره آموزشی را کم و زیاد کند:

· طول دوره آموزشی افرادی که در مناطق مرزی کشور خدمت می‌کنند، به دلیل وجود شرایط حساس و مهم مرزی، بیشتر است.
· سربازانی که دوره تکمیلی بسیج را گذرانده باشند، اگر قرار است در سپاه خدمت کنند، به دوره آموزشی سربازی نخواهند رفت.
· طول دوره آموزشی در اسفند یا دوره طلایی سربازی، به دلیل برخورد با تعطیلات نوروز، یک ماهه است.
· افرادی که به خاطر مشکل پزشکی، معاف از رزم شده باشند، دوره آموزشی کوتاه‌تری را می‌گذرانند.

مرخصی‌های دوره آموزشی

دوره آموزشی به دلیل فشرده بودن در پادگان‌ها و مراکز نظامی خاصی انجام می‌شود. در این دوره مرخصی‌ها دارای قانون مخصوص به خود است. در دوره دو ماهه آموزشی، چند نوع مرخصی به سربازان داده می‌شود. در ادامه این مرخصی‌ها را بررسی می‌کنیم:

1. مرخصی ابتدای دوره

این مرخصی در ابتدای دوره آموزشی است. در ابتدا هنگامی که محل دوره آموزشی سرباز مشخص شد، فرد باید به پادگان آموزشی خود، مراجعه کند. پس از مستقر شدن و تحویل گرفتن وسایل که شامل ‌لباس فرم و سایر ملزومات است، به سرباز حدود 3 روز مرخصی داده می‌شود. اعطای این مرخصی به این دلیل است که سربازان آمادگی لازم را از لحاظ مسائل بهداشتی مانند کوتاهی مو و یا اندازه لباس بدست بیاورند و دوباره به پادگان‌ها مراجعه داشته باشند.

بدترین ماه‌های اعزام به خدمت

2. مرخصی میان دوره

دومین مورد مرخصی دوره آموزشی، مرخصی میان دوره است که معمولا در آخر ماه اول دوره آموزشی، به همه سربازان داده می‌شود. این مرخصی در حالت معمول 3 روز است ولی اگر خوش شانس باشید و این روزها با تعطیلات رسمی همراه شود، می‌توانید تا 7 روز نیز به مرخصی بروید.

3. مرخصی پایان دوره آموزشی

مرخصی پایان دوره، مورد بعدی از انواع مرخصی های دوره آموزشی است که حتی ممکن است به سربازان اختصاص داده نشود. این مرخصی در پایان دو ماه آموزشی به سربازان داده می‌شود. مرخصی پایان دوره تا حد زیادی به زمان برگزاری مراسم پایان دوره و تداخل آن با تعطیلات رسمی بستگی دارد. مدت مرخصی پایان دوره، متغیر است. مراسم پایان آموزشی معمولا چند روز زودتر برگزار می‌شود تا در این بین فرصتی برای مرخصی، تعیین محل خدمت سربازان و سایر مراحل وجود داشته باشد.

مدت زمان این مرخصی معمولا بین 1 تا 3 روز است ولی همان طور که گفته شد ممکن است به علت فشردگی برنامه‌های آموزشی، اصلا این مرخصی به سربازان اختصاص داده نشود.

4. مرخصی‌های ساعتی و نصف روز

علاوه بر مرخصی‌هایی که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد که دلیل و زمان آن‌ها مشخص است، نوع دیگری از مرخصی با نام مرخصی ساعتی یا درون شهری به سربازان داده می‌شود. هدف این مرخصی‌ها، انجام امور شخصی سرباز است. معمولا میزان این مرخصی نصف روز است.

به طور کلی افرایش یا کاهش طول این مرخصی‌ها تا حد زیادی به فرمانده و یا تداخل آن با تعطیلات رسمی بستگی دارد. البته میزان مرخصی‌های ساعتی به این که در کدام ارگان خدمت می‌کنید بستگی ندارد زیرا زمان و میزان این مرخصی‌ها توسط سازمان خدمت وظیفه عمومی، از قبل مشخص شده است.

این مقاله را حتما بخوانید: بهترین و سخت ترین یگان برای خدمت سربازی

نوع مرخصی در دوره آموزشیطول مرخصی
مرخصی ابتدای دوره3 روز
مرخصی میان دوره3 تا 7 روز
مرخصی پایان دوره آموزشیبین 1 تا 3 روز
مرخصی‌های ساعتی و نصف روزنصف روز

سخنی از مشاوران آویژه

دوره طلایی آموزشی، به اعزامی‌های اسفند ماه گفته می‌شود. این دوره به دلیل تداخل با تعطیلات نوروزی، کوتاه‌تر از دوره آموزشی معمولی است و یک ماه طول می‌کشد. با این که ماه اعزام افراد به سربازی به صورت انتخابی نیست و سازمان نظام وظیفه ماه اعزام شما را معین می‌کند اما می‌توانید با راهکارهایی، شانس خود را برای اعزام در اسفند بالاتر ببرید.

اگر برای تعیین ماه اعزام به آموزشی نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در بخش مشاوره نظام وظیفه آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

دوره طلایی آموزشی چیست؟

زمانی است که دوره آموزشی افراد در اسفند ماه برگزار می‌شود.

چرا دوره طلایی، در بین سربازان پرطرفدار است؟

زیرا طول دوره آموزشی در دوره طلایی، به جای دو ماه همیشگی، طی یک ماه تمام می‌شود.

بدترین ماه‌ها برای اعزام به آموزشی کدام ماه‌ها است؟

ماه‌های تیر و دی، به دلیل شرایط آب و هوایی، بدترین ماه‌ها برای اعزام به آموزشی هستند.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

دوره طلایی سربازی چیست؟ درباره بهترین ماه‌های اعزام به سربازی بیشتر بدانید

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 11 نظر:
 1. سلام من توی 1401/12/1 اعزام شدم و ب امید دوره طلایی بودم ولی به ما گفتن که بخاطر تعطیلاتی که به شما میدیم ( تا 16 وم فروردین) شما باید تا 15/2/1402 اینجا باشید(حتی گفتند نامه اومده مهر خورده حالا راست و دروغ نمیدونم یکسری میگن تا اخر برج 1) خلاصه که واسه ما بد شد امیدوارم برای بقیه اینجوری نشده باشه … یادم رفت بگم ارتش بیرجند.

 2. سلام من برج ۱۲ رفتم آیا روز های تعطیلی که به خانه ام‌آمدم از آموزشی حساب میشود

 3. آقا چیزی به نام شانس نداریم
  ما خبر از علل یا زمان اتفاق افتادن چیزی نداریم می گیم شانس
  پیشنهاد می کنم کلمه رو اصلاح بفرمایید

 4. سلام وقتتون بخیر
  امکان داره اعزامی های ۱ اسفند مدت زمان اموزشی یک ماه باشه؟!

 5. سلام وقت بخیر . دوره ی اموزشی ۶ هفته مگه نیست ؟ پس چرا تو پادگان گفتن ۵۶ روز شده ؟

 6. سلام خسته نباشید من ۱ اسفند ماه دوره اموزشی باید برم نیرو هوایی ارتش هستم خواستم ببینم دوران طلایی از۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردین مرخصی دارم یا نه

 7. سلام خسته نباشید نامزدمن۲اسفنداعزام شد آموزشی مرزبانی هس خواستم بپرسم توی شرایط کرونا چن روزاموزشیه و اینکه دوران طلایی شاملش میشه یان؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   طول دوران آموزشی در حال کنونی یک ماه است

 8. سلام خسته باشید من مرخصی داشتم تو دوره اموزشی فاتحه خونی داشتم بعد که مرخصی که تموم بشه مریض شدم یه هفته غیبت داشتم تجدید دورا شدم میشه برگ اغزام بشم

  1. سلام دوست عزیز
   خیر در مکان قبلی اعزام خواهید شد

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید