دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟

دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟

دوره طلایی آموزشی  خدمت سربازی

خدمت سربازی دورانی است که بر اساس قانون اساسی تمامی مردان بعد از سن ۱۸ سالگی باید آن را سپری کنند. بلا استثنا تمامی مشمولین خدمت سربازی باید دوره آموزشی را بگذرانند. بعضی ها این دوره را در شرایط راحت تر و بعضی ها هم به سختی این دوره را به پایان می رسانند. دوره طلایی آموزشی به آن دوره ای گفته می شود که در آسان ترین شرایط ممکن برگزار می شود. ابتدا باید همین اول بگویم که در قانون چیزی به اسم دوره طلایی آموزشی سربازی وجود ندارد و این اسمی است که خود مشمولین خدمت سربازی به آن داده اند.

معمولا دوره آموزشی نظامی سختگیری های خاص خودش را دارد و این موضوع غیر قابل اجتناب است اما خب چیزی که باعث می شود یک دوره اعزام از بقیه اعزام ها برای سربازان راحت تر باشد به میزان مرخصی های آن دوره بر می گردد. طبیعی است هر چه میزان مرخصی شما بیشتر باشد زمان کمتری را در پادگان سپری می کنید و در نتیجه دوره برای شما راحت تر خواهد بود. البته شرایط دیگری مانند آب و هوا و یا ماه های قمری نیز در میزان سختی یک دوره موثر هستند که در ادامه درباره ی آن ها توضیح می دهیم.


بیشتر بخوانید: قوانین تجدید دوره آموزشی چیست؟


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کدام دوره، دوره طلایی اعزام به خدمت است؟

در اصل اسفند ماه هر سال دوره طلایی اعزام به خدمت می باشد. ابتدا توضیحاتی در مورد روند اعزام و زمان اعزام برایتان می دهم و سپس به دوره طلایی می پردازم. تاریخ اعزام به مدرک تحصیلی شما بستگی دارد. مشمولین خدمت سربازی که دارای مدرک دیپلم و یا پایین تر از آن هستند، ۱۹ هر ماه اعزام می شوند و مشمولینی که دارای تحصیلات عالی می باشند ۱ هر ماه اعزام می شوند. اگر در اسفند ماه به سربازی اعزام شوید در صورتی که جزو دسته اول باشید از ۱۹ اسفند به دوره آموزشی خواهید رفت و در صورتی که جزو دسته دوم باشید از ابتدای ماه به دوره آموزشی خواهید رفت.

ولی در هر صورت از ۲۸ اسفند ماه به مرخصی خواهید رفت و تا ۱۵ اسفند ما که تعطیلات رسمی نوروز است مرخصی دارید. به همین علت به دوره اسفند ماه دوره طلایی آموزشی می گویند زیرا میزان مرخصی بیشتری دارد.

همانطور که گفتیم ماه های قمری نیز موثر هستند به طور مثال کسانی که آموزشی آن ها در ماه رمضان باشد سربازی آسان تری خواهند داشت زیرا در این ماه درست است که نمی توانند از پادگان خارج شوند ولی سخت گیری ها در این ماه کمتر است.

برخی از افراد نیز با توجه به شرایط آب و هوایی دوره طلایی را تعیین می کنند که در این صورت اسفند ماه و شهریور ماه به دلیل این که در این دو ماه اکثر نقاط کشور دارای آب و هوای معتدل است زمان خوبی برای گذراندن دوره آموزشی است.


بیشتر بخوانید: قانون جدید دوره تکمیلی بسیج


آیا امکان دارد کاری کنیم که در دوره طلایی به خدمت اعزام شویم؟

طبق قوانین سازمان نظام وظیفه فرآیند اعزام به خدمت یک فرآیند کاملا رندوم می باشد و شانس مهم ترین عامل برای تعیین ماه خدمت شما است ولی اگر خواهان اعزام به خدمت در دوره طلایی آموزشی باشید با در نظر گرفتن تاریخ اعزامی ها می توانید شانس خود را افزایش دهید.

به دلیل اینکه افرادی که با مدرک دیپلم و یا پایین تر از آن بسیار زیاد هستند، معمولا در اعزام این افراد به خدمت حدود یک سال وقفه خواهد افتاد و نمی توان برنامه ریزی دقیقی برای آن داشت ولی به دلیل این که مشمولینی که دارای تحصیلات عالی هستند به مراتب کمتر می باشند نهایت یک دوره به تاخیر می افتند. یعنی به طور مثال اگر کسی دفترچه سربازی خود را در آذر ماه پست کرده باشد به جای این که در دی ماه اعزام شود در اسفند ماه اعزام خواهد شد و می تواند از مزایای دوره طلایی استفاده بکند.

گاهی اوقات که اعزامی ها به تعویق نمی افتند می توان درخواست تعویق در اعزام را داد ولی به شرطی که عذر شما برای مراجع مربوطه قابل پذیرش باشد.

دوره طلایی اعزام به خدمت
مرخصی در دوره آموزشی سربازی

بدترین ماه های اعزام کدام هستند؟

تا این جا در مورد بهترین ماه های اعزام یا همان دوره طلایی آموزشی صحبت کردیم اما خب ممکن است شرایط کسی فراهم نباشد تا بخواهد در این دوره ها اعزام شود. اگر این چنین نشد با دانستن بدترین ماه های اعزام حداقل می تواند یک شرایط متوسط و متعادلی را تجربه کنید. بدترین ماه های اعزام تیر ماه و دی ماه می باشند. اگر به تقویم نگاه کنید متوجه می شوید علاوه بر این که شرایط آب و هوایی بدی در این دو ماه در سرتاسر کشور حاکم است، میزان تعطیلات رسمی نیز در این دو ماه کمتر از بقیه ماه ها می باشد و بدین معناست که میزان مرخصی شما کمتر است.

مراحل اعزام به خدمت سربازی

برای اعزام به خدمت لازم است مراحل زیر را طی کنید.

 1. ابتدا باید دفترچه ی راهنمای خدمت سربازی را از پلیس خدمات الکترونیک انتظامی( پلیس +۱۰) تهیه کنید.
 2. در مرحله بعد باید تمامی مدارک ذکر شده در آن را تهیه کنید و به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.
 3. پس از ارائه درخواست اعزام خود و تایید در سامانه باید برگ اعزام به خدمت یا همان برگ سبز را دریافت کنید.
 4. پس از مدتی برگ آبی یا همان معرفی نامه شما به ارگان خدمتی مربوطه آماده می شود
 5. تهیه برگ اعلام غیبت و تعیین مجدد تاریخ اعزام( این برگ که به برگ قرمز معروف است مخصوص افرادی است که درخواست به تعویق اقتادن اعزام خود را دارند)
 6. ارسال مدارک خود به ارگان خدمتی که از قبل تعیین شده است از طریق اداره پست
 7. حضور در تاریخ معین شده در مرکز اعزام که تاریخ و مکان آن از قبل به شما اعلام می شود.

طول دوره آموزشی سربازی به چه چیز هایی بستگی دارد؟

طول دوره آموزشی سربازی به ارگانی که در آن خدمت می کنید و محل خدمت شما بستگی دارد

 • افرادی که در مناطق مرزی کشور خدمت می کنند به خاطز شرایط حساس و مهم مرزی طول دوره آموزشی آن ها از بقیه مناطق بیشتر است.
 • افرادی که سربازی آن ها در سپاه خواهد گذشت در صورتی که دوره تکمیلی بسیج را گذرانده باشند به دوره آموزشی سربازی نخواهند رفت.
 • افرادی که به خاطر مشکل پزشکی معاف از رزم می باشند دوره آموزشی کوتاه تری خواهند داشت
 • افرادی که منطقه خدمتی آن ها جزو مناطق عادی است معمولا به مدت دو ماه دوره آموزشی را سپری می کنند.
شرایط اخذ امریه پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی
مرخصی پایان دوره سربازی

مرخصی های مختلف دوره آموزشی به چه صورت است؟

در دوره آموزشی چند نوع مرخصی به سرباز داده می شود که در ادامه انواع آن و میزان هر کدام را بررسی می کنیم:

 • اول از همه پس از این که محل دوره آموزشی شما مشخص شد و به آن جا اعزام شدید. پس از مستقر شدن و تحویل گرفتن وسایل(‌ لباس فرم و سایر ملزومات) به شما حدود ۳ روز مرخصی داده می شود تا آمادگی لازم را( از لحاظ مسائل بهداشتی مانند کوتاهی مو و یا اندازه لباس) بدست بیاورید.
 • دومین مورد مرخصی، مرخصی میان دوره می باشد که معمولا در آخر ماه اول دوره آموزشی داده می شود. معمولا این مرخصی به مدت ۳ روز است ولی اگر خوش شانس باشید و با تعطیلات رسمی همراه شود می توانید تا ۷ روز نیز به مرخصی بروید.

مرخصی پایان دوره آموزشی

 • مرخصی پایان دوره مورد بعدی است که حتی ممکن است داده نشود!! مرخصی پایان دوره تا حد زیادی به زمان برگزاری مراسم پایان دوره و تداخل آن با تعطیلات رسمی بستگی دارد. مدت مرخصی پایان دوره از زمان برگزاری آن تا پایان ماه دوم می باشد( مراسم معمولا چند روز زود تر از پایان دو ماه برگزار می شود تا در این بین فرصتی باشد محل خدمت سربازان تعیین شود و سایر مراحل مربوطه طی شود). طول این مرخصی معمولا بین ۱ تا ۳ روز است ولی همانطور که گفته شد ممکن است به علت فشردگی برنامه اصلا این مرخصی داده نشود.
 • علاوه بر مرخصی های ذکر شده که دلیل و زمان آن ها مشخص است نوع دیگری از مرخصی تحت عنوان مرخصی ساعتی یا درون شهری به سربازان داده می شود که هدف آن انجام امور شخصی سرباز است. معمولا میزان این مرخصی نصف روز می باشد.

به طور کلی افرایش یا کاهش طول این مرخصی ها تا حد زیادی به فرمانده شما و یا تداخل آن با تعطیلات رسمی بستگی دارد و این که در کدام ارگان خدمت می کنید تفاوتی ندارد. زیرا زمان و میزان این مرخصی ها توسط سازمان خدمت وظیفه عمومی تعیین شده است و برای تمامی ارگان ها یکسان می باشد.

دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 4 نظر:
 1. سلام خسته نباشید نامزدمن۲اسفنداعزام شد آموزشی مرزبانی هس خواستم بپرسم توی شرایط کرونا چن روزاموزشیه و اینکه دوران طلایی شاملش میشه یان؟؟

 2. سلام خسته باشید من مرخصی داشتم تو دوره اموزشی فاتحه خونی داشتم بعد که مرخصی که تموم بشه مریض شدم یه هفته غیبت داشتم تجدید دورا شدم میشه برگ اغزام بشم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید