سربازی در نیروی هوایی ارتش

سربازی در نیروی هوایی ارتش

صفر تا صد سربازی در نیروی هوایی ارتش

سربازی در نیروی هوایی ارتش می تواند از نظر بسیاری از افراد به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای خدمت سربازی محسوب شود. علت این موضوع را می توان در مواردی مانند ساده تر بودن کارهای محوله به سربازان وظیفه به نسبت سایر ارگان های نظامی دانست.

⬅️ در واقع نیروی هوایی ارتش وظایف تخصصی دارد که نمی تواند آن را از سربازان وظیفه خود انتظار داشته باشد. بنابراین غالب سربازان وظیفه در این ارگان مشغول به کارهای ستادی، دفتری و در نهایت نگهبانی های مختلف هستند.

⬅️ همچنین با توجه به نحوه توزیع پایگاه های شکاری نیروی هوایی ارتش، عملا امکان اعزام نیروی وظیفه به مناطق عملیاتی در این ارگان نظامی وجود ندارد. از این رو سربازی نیروی هوایی در همان پایگاه شکاری دوران سربازی خود را به عنوان نیروی دفتری، ستادی و یا تحت شیفت های نگهبانی سپری می کند.

ما در این مقاله مشاوره آویژه قصد داریم سربازی در نیروی هوایی ارتش را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به سوالات مهمی از جمله موارد زیر بپردازیم:

🟢 پذیرش سرباز در نیروی هوایی ارتش چگونه است؟

🟢 سربازی در نیروی هوایی ارتش چه شرایطی دارد؟

🟢 کدام مناطق کشور دارای پایگاه شکاری هستند؟

🟢 آیا پدافند هوایی نیز زیر مجموعه ای از نیرو هوایی ارتش محسوب می شود؟

🟢 مدت دوره سربازی در نیروی هوایی ارتش چقدر است؟

آیا سربازی در نیروی هوایی ارتش بهترین گزینه است؟

سربازی در نیروی هوایی ارتش شاید موقعیت مناسبی برای مشمولان خدمت سربازی باشد. همانطور که گفتیم این ارگان نظامی مناطق عملیاتی ندارد و سربازان وظیفه غالبا مشغول به کارهای اداری و ستادی هستند. از این رو بسیاری از مشمولان دوست دارند که سربازی خود را در یکی از پایگاه های شکاری نیروی هوایی بگذرانند.

از طرف دیگر تمام پایگاه های شکاری نیروی هوایی در مراکز و شهرهای بزرگ کشور قرار دارد. بنابراین دوره آموزشی و خدمت سربازی می تواند همراه با امکانات رفاهی در موقعیت جغرافیایی مناسبی باشد.

اگر بخواهیم کمی ساده تر بیان کنیم، به دو علت اساسی سربازی در نیروی هوایی ارتش می تواند نسبت به سایر ارگان های نظامی، به خصوص نیروی زمینی ارتش ساده تر باشد:

🔴1- پادگان ها یا همان پایگاه های شکاری نیروی هوایی در مراکز (شهرهای بزرگ) برخی از استان ها واقع شده، بنابراین از نظر موقعیت مکانی در وضعیت بهتری قرار دارد.

🔴2- غالب نیروی های وظیفه در دوره خدمت سربازی در نیروی هوایی مشغول به کارهای ستادی و دفتری هستند و کمتر شاهد حضور آن ها به صورت نیروی عملیاتی هستیم.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که سربازی در هر ارگان نظامی، با هر شرایطی سختی های خاص خودش را دارد. به خصوص این که دوره آموزش سربازی برای تمامی سربازان ارتش، سپاه و نیروی انتظامی از یک سطح سختی برخوردار است و نمی توان تفاوت چندانی (به جز موقعیت مکانی) میان آن ها پیدا کرد.

با این حال از مجموع صحبت های گفته شده می توان به این نتیجه رسید که سربازی در نیروی هوایی ارتش از سختی کمتری نسبت به سایر ارگان های نظامی، به خصوص نیروی زمینی ارتش برخوردار است.

بهترین قسمت برای خدمت در نیروی انتظامی کجاست؟ این مقاله را بخوانید: سربازی در نیروی انتظامی
شرایط ورود به سربازی در نیروی هوایی ارتش
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط ورود به سربازی در نیروی هوایی ارتش

با توجه به شرایط گفته شده به نظر می رسد بسیاری از مشمولان دوست داشته باشند که دوران خدمت سربازی خود را در یکی از پایگاه های شکاری نیروی هوایی سپری کنند.

بنابراین این سوال ایجاد می شود که آیا امکان تعیین محل خدمت و ورود به سربازی در نیروی هوایی ارتش وجود دارد؟

روی بهتر سوال این است که چند درصد احتمال ورود سربازی در نیروی هوایی ارتش برای مشمولان وجود دارد؟ کاملا مشخص است که تعیین محل خدمت و زمان اعزام تماما بستگی به نظر سازمان نظام وظیفه و همچنین ارگان های نظامی دارد.

با این حال با شناخت برخی از مهم ترین فاکتورها می توان احتمال گذراندن خدمت سربازی در نیروی هوایی ارتش را مورد بررسی قرار داد. در واقع ما تنها می توانیم مشخص کنیم که آیا احتمال ورود به نیروی هوایی به عنوان سرباز وظیفه برای شما وجود دارد یا خیر؟ بررسی فاکتورها و عوامل موثر در تعیین محل اعزام می توان پاسخ این سوال را پیدا کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: استعلام محل خدمت سربازی

بومی گزینی سربازان وظیفه

یکی از جدید ترین تغییراتی که در سیستم اعزام سربازان وظیفه ایجاد شده، بالا رفتن احتمال بومی گزینی است. در کلام ساده تر سازمان نظام وظیفه با هماهنگی ارگان های نظامی سعی کرده تا جایی که امکان دارد گزینش سرباز را بر اساس محل زندگی افراد انجام دهد.

به عبارت دیگر، فردی که در مشهد زندگی می کند احتمالا در یکی از پادگان های نظامی استان خراسان رضوی یا استان ها همجوار تقسیم می شود. نکته مهمی که در خصوص بومی گزینی سربازان وظیفه وجود دارد مسئله ای تحت عنوان ظرفیت پادگان ها و ارگان های نظامی است.

در واقع مادامی که ظرفیت پادگان های نظامی در استان اجازه دهد، سازمان نظام وظیفه می تواند نسبت به بومی گزینی سربازان اقدام کند. با توجه به این که غالبا تعداد متقاضیان اعزام به خدمت بیش از ظرفیت پادگان هاست، شرایط مختلفی در بومی گزینی تاثیرگذار است که عبارتند از:

عامل تاثیرگذار در بومی گزینینوع تاثیر
وضعیت تاهلافراد متاهل شانس بالاتری در بومی گزینی دارند
مدارک تحصیلیافراد با مدارک تحصیلی بهتر شانس بالاتری در بومی گزینی دارند
وضعیت خانوادگی مشمولدر صورتی که مشمول تک فرزند یا تک پسر باشد، احتمال بومی گزینی وی وجود دارد.
وضعیت مالی خانواده مشمولدر صورتی که خانواده مشمول تحت حمایت کمیته امداد یا بهزیستی باشد، با ارائه مدارک معتبر امکان بومی گزینی برای وی ایجاد می شود.

در بین تمامی عوامل گفته شده، وضعیت تاهل اصلی ترین تاثیر گذاری را در بومی گزینی افراد دارد. به نوعی که می توان گفت مشمولی که متاهل باشد در استان محل زندگی یا استان همجوار خدمت خواهد کرد.

این مقاله را از دست ندهید: نحوه تقسیم سربازان

محل پادگان های نیروی هوایی ارتش

دانستیم که یکی از مهم ترین فاکتورهای تقسیم محل سربازی، بومی گزینی است. بر این اساس این سوال مطرح می شود که پادگان های نیروی هوایی ارتش در کدام استان های ایران وجود دارد؟ موقعیت این پادگان ها نشان می دهد که مشمولان کدام استان ها از شانس بیشتری برای ورود به این ارگان برخوردار هستند.

قبل از این که بخواهیم به این موضوع بپردازیم بهتر است به این نکته اشاره کنیم که به صورت کلی به پادگان های نیروی هوایی، پایگاه شکاری گفته می شود. بنابراین ما در ادامه خواهیم دانست که پایگاه های شکاری نیروی هوایی در کدام مناطق ایران قرار دارد. سرباز نیرو هوایی باید در یکی از پایگاه های شکاری جدول زیر خدمت کند:

ارگان نظامینام محل خدمتاستانشهر
نیروی هواییپایگاه دوم شکاری تبریزآذربایجان شرقیتبریز
نیروی هواییپایگاه چهارم شکاری شهید وحدتی فرخوزستاندزفول
نیروی هواییپایگاه هفتم شکاری شهید دورانفارسشیراز
نیروی هواییپایگاه هشتم شکاری شهید باباییاصفهاناصفهان
نیروی هواییپایگاه نهم شکاری بندرعباسهرمزگانبندرعباس
نیروی هواییدانشگاه هوایی ستاریتهرانتهران
نیروی هواییپایگاه تسهیلات پروازی شهید گنابادی نژادخراسان رضویسبزوار
نیروی هواییپایگاه سوم شکاری شهید نوژههمدانهمدان
نیروی هواییپایگاه 14 ام شکاری مشهدخراسان رضویمشهد
نیروی هواییپادگان آموزشی شهید خضراییتهرانتهران

در خصوص این لیست چند نکته بسیار مهم وجود دارد:

🔰 اول این که بر اساس جدول بالا می توان گفت که تنها 10 پایگاه یا پادگان نیروی هوایی برای جذب سرباز وظیفه وجود دارد.

🔰 نکته دوم در خصوص دانشگاه افسری و آموزشی شهید ستاری است. با توجه به نظامی بودن این دانشگاه، عملا امکان آموزش و جذب سرباز وظیفه برای آن وجود دارد.

بر اساس نکات گفته شده و با نگاه مجدد به جدول بالا می توان به این نتیجه رسید که مشمولان ساکن در استان های تهران و خراسان رضوی بیشترین شانس را برای اعزام سربازی در نیروی هوایی ارتش دارند.

بعد از تهران و خراسان رضوی، مشمولان استان های دیگر مانند اصفهان، همدان، هرمزگان و فارس نسبت به سایر مشمولان از شانس بالاتری برای سربازی در نیروی هوایی ارتش خواهند داشت. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که این موارد تنها احتمالاتی است که بر اساس قوانین و شرایط تجربی بیان می شود.

این مقاله را حتما بخوانید:پذیرش سربازی در سپاه

مدارک تحصیلی مشمول

یکی از فاکتورهایی که می تواند در تعیین محل و ارگان خدمت مشمول تاثیرگذار باشد مدرک تحصیلی مشمول است. غالبا مشمولان با مدارک تحصیلی پایین تر از کارشناسی شانس کمتری در بومی گزینی دارند و در بسیاری از موارد به پادگان های نیروی زمینی ارتش اعزام می شوند.

این در حالی است که نیروی هوایی ارتش با توجه به محدود بودن پایگاه ها و پادگان های نظامی و آموزشی به دنبال افرادی است که از سطح دانش و تخصص خوبی برخوردار باشند. از این رو در بسیاری از موارد افراد با تحصیلات کارشناسی و بالاتر شانس بهتری برای سربازی در نیروی هوایی ارتش خواهند داشت.

محل پادگان های نیروی هوایی ارتش

آموزشی سربازی در نیروی هوایی ارتش

دوره آموزشی سربازی یک دوره نزدیک به دو ماه است که گذراندن آن برای تمامی مشمولان خدمت سربازی لازم و اجباری است. در این دوره فرد می آموزد که زندگی سربازی و نظامی به چه شکلی است و چه قوانینی در این فضا حاکم است. همچنین مشمول با انواع رزم های فردی و انفرادی به صورت تئوری و عملی آشنا می شود.

🔰 نکته بسیار مهمی که در خصوص دوره آموزشی وجود دارد این است که اولا در این دوره درجه نظامی به فرد داده نمی شود و تمامی افراد با هر مدرک تحصیلی و شرایط دیگر در یک رتبه و مرتبه قرار دارند.

🔰 مسئله دیگر این است که در دوره آموزشی سربازان موظف هستند امور عمومی پادگان از جمله موارد مربوط به نظافت را بر عهده بگیرند، اما در دوره یگان اصلی خدمت سربازی فرد عهده دار وظایف خاص و مشخصی می شود. از این رو بر اساس شرایط گفته شده در بالا می توان گفت که دوره آموزشی در پایگاه یا پادگان های نیروی هوایی مانند سایر پادگان های نظامی است و از نظر امکانات و شرایط آموزشی تفاوت چندانی میان آن ها وجود ندارد.

🔰 شاید تنها تفاوت عمده ای که بتوان میان پایگاه های آموزشی نیروی هوایی با سایر پادگان های نظامی و آموزشی پیدا کرد این است که تقریبا تمامی پادگان های آموزشی نیروی هوایی در مراکز استان و شهرهای بزرگ واقع شده است. از این رو از نظر آب و هوایی و امکانات و دسترسی ها از پادگان های مرزی و … در وضعیت بهتری قرار دارند.

با این حساب اگر بخواهیم تفاوت های میان دوره آموزش و دوره خدمت سربازی در نیروی هوایی ارتش و سایر ارگان های نظامی را مورد بررسی قرار دهیم می توانیم به جدول زیر اشاره کنیم:

شرایطآموزشی نیروی هواییخدمت سربازی نیروی هوایی
درجه نظامینداردبر اساس فاکتورهایی مانند مدارک تحصیلی اعطا می شود.
وظایف محولهامور روزانه پادگانامورات تخصصی و مهم بر اساس نیاز یگان
شرایط مرخصیدارای محدودیت های سختگیرانهدر صورت وجود شرایط امکان مرخصی روزانه
طول دوره2 ماه یا کمتربه جز دوره آموزش: 15 تا 22 ماه
امکانات و شرایط رفاهیبستگی به پادگان محل آموزشبستگی به یگان محل خدمت

اگربه دنبال راهی برای کاهش خدمت سربازی هستید این مقاله را حتما بخوانید: انواع کسری خدمت سربازی

حقوق سربازی در نیروی هوایی ارتش

یکی دیگر از جنبه های مهم سربازی در نیروی هوایی ارتش این است که بدانیم در دوره خدمت در این یگان از چه میزان حقوق (دستمزدی) برخوردار هستیم؟ در کلام ساده تر حقوق پرداختی توسط نیروی هوایی به چه میزان خواهد بود؟ آیا این دستمزد نسبت به سایر یگان های نظامی و آموزشی تفاوت هایی خواهد داشت؟ همچنین می خواهیم بدانیم چه فاکتورهایی در تعیین این حقوق تاثیرگذار است؟

🔰 البته که ما به خوبی می دانیم که مهم ترین عامل در تعیین حقوق درجه نظامی افراد است. از این رو ابتدا بهتر است کمی با درجات نظامی سربازان وظیفه در نیروی هوایی آشنا شویم، سپس بر اساس این درجات بدانیم که چه میزان حقوقی برای سرباز در نظر گرفته می شود.

🔰البته در خصوص حقوق سربازان فاکتورهایی دیگر مانند تاهل نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. با ما در ادامه این مقاله همراه بمانید.

حقوق سربازی درصدی از حداقل حقوق پایور

حقوق سربازی رقمی یکسان و مشخص در غالب یگان های نظامی کشور است. از این رو می توان گفت که حقوق خدمت در نیروی هوایی با حقوق خدمت در نیروی زمینی ارتش با همان درجه نظامی تفاوتی ندارد.

در واقع یک مبنای ساده و مشخص برای تعیین و پرداخت حقوق سربازی وجود دارد و آن چیزی جز تعیین درصدی از حقوق پایه پایور (نیروی نظامی غیر وظیفه یا همان نیروی کادری) نیست. بر اساس آخرین قانون در سال 1403 حداقل حقوق یک سرباز در مناطق غیر عملیاتی 60 درصد از حداقل حقوق (پایور) در نظر گرفته شده است.

با توجه به افزایش حقوق کارمندان دولتی و نظامی به رقم ده میلیون تومان می توان گفت که حداقل حقوق سرباز 6 میلیون تومان خواهد بود. این رقم برای سربازان مجرد مستقر در مناطق عملیاتی برابر با 75 درصد و برای سربازان متاهل برابر با 90 درصد از از حداقل حقوق پایور محاسبه می شود. بر این اساس حداقل حقوق سربازان برابر با جدول زیر خواهد بود:

وضعیت مشمولدرصد از حداقل حقوق پایورحداقل حقوق سرباز در سال 1403
سرباز مجرد مناطق غیر عملیاتی60 درصد6 میلیون تومان
سرباز مجرد مناطق عملیاتی75 درصد7 میلیون 500 هزار تومان
سرباز متاهل90 درصد9 میلیون تومان

همچنین در نظر داشته باشید که اگر سرباز متاهل و در دسته سرباز نخبه قرار بگیرد می تواند صد درصد برابر با حداقل حقوق پایور را دریافت کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که این جدول مربوط به حداقل حقوق دریافتی است، در ادامه حقوق سربازان بر اساس درجه نظامی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اگر به دنبال یک راه عالی برای معافیت سربازی هستید این مقاله را بخوانید: انواع معافیت سربازی

درجات نظامی سربازی در نیروی هوایی ارتش

به طور کلی سلسله مراتب درجه داری در نیرو هوایی ارتش و به طور کل در تمامی نیروی های ارتش به 5 دسته مختلف تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی عبارتند از:

دستهدرجه
سربازان وظیفهسرباز – سرباز دوم- سرباز یکم – سرجوخه
درجه دارانگروهبان سوم – گروهبان دوم – گروهبان یکم- استوار دوم- استوار یکم
افسران جزستوان سوم – ستوان دوم – ستوان یکم – سروان
افسران ارشدسرگرد – سرهنگ دوم – سرهنگ
سردارانسرتیپ دوم – سرتیپ – سرلشکر – سپهبد – ارتشبد

حال نوبت این است که بدانیم در دوره سربازی در نیروی هوایی ارتش کدام یک از این درجات برای شما در نظر گرفته خواهد شد؟

همانطور که گفتیم در دوره سربازی عمدتا مدرک تحصیلی به عنوان اصلی ترین معیار برای تعیین درجه سربازان مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار مدرک تحصیلی، امتیازات فردی و توصیه های فرماندهی آموزشی می تواند در بالا رفتن یک یا دو درجه نظامی تاثیرگذار باشد. حال اگر بخواهیم بر اساس مدرک تحصیلی نوع درجه نظامی را تعیین کنیم، می توانیم جدول زیر را در نظر بگیریم:

مدرک تحصیلیدرجه نظامی
زیر دیپلمسرباز – سرباز دوم – سرباز یکم
دیپلمسرباز یکم – سرجوخه
فوق دیپلمسرجوخه – گروهبان سوم – گروهبان دوم
کارشناسی (لیسانس)گروهبان یکم – استوار دوم – استوار یکم
کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)ستوان سوم
دکتریستوان دوم

بنابراین بر اساس موارد ذکر شده بالاترین درجه نظامی تعلق گرفته به سربازان وظیفه چیزی بیش از ستوان دوم به عنوان یک افسر جز در نیروی هوایی نخواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که این درجه برای آن دسته از مشمولانی در نظر گرفته می شود که دارای مدرک دکتری هستند.

نکته دیگر در خصوص تعدد درجه برای یک نوع مدرک تحصیلی این است که احتمال تغییر در درجه اعطا شده بر اساس فاکتورهای دیگر از جمله توصیه فرمانده آموزشی و یگان نظامی وجود داشته باشد. حال که درجات نظامی و نحوه تقسیم بندی آن در دوره سربازی را مورد بررسی قرار دادیم نوبت این است که بدانیم بر اساس هر کدام از این درجات نظامی چه حقوقی برای سربازی در نیروی هوایی ارتش در نظر گرفته شده است؟

حقوق سربازی در نیروی هوایی ارتش بر اساس درجه نظامی

در بالا به صورت کلی با درجات نظامی و ارتباط آن با مدرک تحصیلی آشنا شدیم. در واقع دانستیم که اصلی ترین فاکتور برای تعیین درجه دوره سربازی، مدرک تحصیلی مشمول است. حال با توجه به این که اصلی ترین عامل تعیین حقوق در دوره سربازی، درجه نظامی است، می خواهیم میزان حقوق دریافتی مشمولان در سال 1403 را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرک تحصیلیدرجه نظامیضریب حقوق (درصد از حداقل حقوق پایور)حقوق در سال 1403

(تومان)

زیر دیپلمسرباز60 درصد6 میلیون
سرباز دوم61 درصد6 میلیون و 100 هزار
زیر دیپلم – دیپلمسرباز یکم62 درصد6 میلیون و 200 هزار
دیپلم – فوق دیپلمسرجوخه63 درصد6 میلیون و 300 هزار
فوق دیپلمگروهبان سوم65 درصد6 میلیون و 500 هزار
گروهبان دوم67 درصد6 میلیون و 700 هزار
کارشناسیگروهبان یکم69 درصد6 میلیون و 900 هزار
استوار دوم71 درصد7 میلیون و 100 هزار
استوار یکم73 درصد7 میلیون و 300 هزار
کارشناسی ارشدستوان سوم76 درصد7 میلیون و 600 هزار
دکتریستوان دوم79 درصد7 میلیون 900 هزار
دکتری – پزشکستوان یکم پزشک90 درصد9 میلیون

این جدول برای سرباز مجرد و مستقر در مناطق غیر عملیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به این که در نیروی هوایی مناطق عملیاتی وجود ندارد، می توان گفت تنها فاکتور تاهل، تعداد فرزند و نیروی نخبه در افزایش این حقوق تاثیرگذار است. تاثیر فاکتورهای مختلف در حقوق سربازی در نیروی هوایی ارتش به شرح زیر است:

فاکتور تاثیرگذار در حقوق سربازیمیزان تاثیر در سربازی در نیروی هوایی ارتش
درجه نظامیتاثیر مستقیم
منطقه عملیاتیبدون تاثیر (به علت عدم وجود مناطق عملیاتی)
تاهلتاثیر مستقیم
تعداد فرزندتاثیر مستقیم
نیروی نخبهتاثیر مستقیم

سربازی در نیروی هوایی ارتش یا پدافند هوایی

یکی از مهم ترین اشتباهات رایجی که در بین مشمولان اعزام به خدمت سربازی رخ می دهد این است که فکر می کنند نیروی پدافند هوایی زیر مجموعه ای از نیروی هوایی است. این در حالی است که پدافند هوایی چهارم ارگان نظامی ارتش محسوب می شود.

در کلام ساده تر پدافند هوایی نیروی مجزا از نیروی هوایی است و به عنوان یک نیروی مستقل ارتش فعالیت می کند. وظایف سربازان پدافند هوایی این است که بتوانند مرزهای هوایی کشور را از طریق نیروی های زمینی محافظت کنند. در واقع پدافند هوایی وظیفه دفاع زمینی از مرزهای هوایی کشور را بر عهده دارد.

همچنین پدافند هوایی اولین نیروی ارتش است که در برابر حمله هوایی دشمن آماده به رزم می شود و شروع به عملیات می کند. با توجه به نیاز این نیرو به در اختیار گرفتن سرباز، سازمان نظام وظیفه درصدی از مشمولان را برای گذراندن خدمت سربازی به این ارگان نظامی می سپارد. همچنین اصلی ترین پادگان آموزشی پدافند هوایی در نزدیکی شهر سمنان قرار دارد که از نظر آموزشی برابر با سایر پادگان های نظامی می باشد.

شرایط ایست خدمت سربازی برای تحصیل چیست؟ این مقاله را بخوانید: ایست خدمت سربازی

سربازی در نیروی هوایی ارتش و سخنی از مشاوران آویژه

به طور کلی سربازی در نیروی هوایی ارتش را می توان نسبت به سایر ارگان های نظامی و ارتشی کمی ساده تر بدانیم. علت این موضوع را می توان از سه جنبه عنوان کرد:

1- موقعیت مکانی غالب پادگان ها و پایگاه های شکاری نیروی هوایی که در مراکز یا شهرهای بزرگ برخی استان ها قرار دارد.

2- عمده کارهای محوله به سربازان وظیفه در حد امورات کلی و اداری است.

3- نیروی هوایی ارتش فاقد پایگاه های شکاری و پادگان در مناطق عملیاتی است.

در مجموع به نظر می رسد بر اساس موارد گفته شده خدمت در نیروی هوایی می تواند به نسبت سایر نیروی های نظامی و ارتشی، مانند نیروی زمینی ارتش کمی ساده تر باشد. اما مسئله مهمی که باید بدانید این است که به علت محدود بودن تعداد پایگاه های شکاری و آموزشی نیروی هوایی درصد پذیرش سربازان در این ارگان به نسبت سایر ارگان های نظامی کمتر است. از این رو غالبا افراد بومی (واقع در محل پادگان نیروی هوایی) و دارای شرایط خاص مانند تاهل، مدرک تحصیلی بالا و … به عنوان سرباز در این ارگان مشغول به خدمت می شوند.

سوالات متداول

شرایط ورود به نیروی هوایی به عنوان سرباز وظیفه چیست؟

شرایط اعزام و انتخاب محل خدمت تماما بر عهده سازمان نظام وظیفه و ارگان های نظامی است. از این رو مشمول نمی تواند تاثیری در این مسیر داشته باشد.

عامل های تاثیرگذار در ورود به نیروی هوایی به عنوان سرباز چیست؟

به طور کلی شرایطی مانند بومی گزینی، تاهل و داشتن مدارک تحصیلی می توند تاثیر مستقیم در این روند داشته باشد.

آیا سربازی در نیروی هوایی ارتش ساده تر از سایر ارگان های نظامی است؟

به علت موقعیت مکانی پادگان های نیروی هوایی و کارهای محوله به سربازان وظیفه می توان خدمت در این ارگان را به نسبت سایر ارگان های نظامی کمی ساده تر بدانیم.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سربازی در نیروی هوایی ارتش

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 19 نظر:
 1. سلام من سرباز پدافند هوایی هستم و میخوام به نیروی زمینی انتقالی بگیرم باید چه کاری رو انجام بدم

 2. سلام پسرم اول سرباز توپچی بود بعدادادنش دیدبانی میان دوماه چندجارفته حالا رفته صفرمرزی خودم مشکل اعصاب دارم نگرام مادرش خیلی نگرانه چون تک پسرم هست فقط تقاضا دارم ازفرمانده اش پسرم بیادحومه خوداستانم خدمت کنه

 3. سلام من اعزام یک آبانم به احتمال زیاد در چه ارگانی می افتم

  1. مشخص نمیکنه من با سه تا از رفیقام باهم دفترچه فرستادیم من افتادم ارتش دوتاش افتادن سپاه یکیش هم نیروی انتظامی

 4. سلام خسته نباشید من فرزند ارتشی ام میخواستم ببینم میشه کاری کرد ک من خدمتمو بی افتم نیرو زمینی ارتش؟!

 5. سلام.پسرم آموزشی، نیروهوایی شیراز هست.
  میخوام بعداز تقسیم همین شیراز بیفته،چونکه منکه مادرشم.خودسرپرستم.وتنهاهستم. باید چکار باید بکنم؟ که خدمتش شیراز باشه..؟؟

  1. سلام وقت بخیر در این زمینه با توجه به شرایط دیگری امکان انتقالی هست.

 6. من معلم بازنشستهدر1/7/96هستم ودر20/6/67ازپدافندهنیرو هوای امامرضاع ترخیص شدم ودر9/7/67کارت پایان خدمت گرفتم ودرسایت های ارتش باکدملی پیگیرکارت ایثارگریشدم نشد تابه حال سه بار به آخرین یگانه رفتم جواب در بهمنداد وگفتن پدافنده نیرو هوای امامرضاع منطقه عملیاتی یا امنیتی محسوب نمی شود آیا تهدید اقای بیات میخواست منزل بازداشت کند گفت هیچ برانامه لی ازقانون موظفی وغیره اینجا نیامد دیگر اینجا میاد نشوید

 7. سلام خسته نباشید آیا میشود از نیرو هوای ارتش به به پدافند هوایی انتقالی زد اگه میشه باید چطور انتقالی بزنم ممنون

 8. با این همه توضیح پس چرا به سربازان پدافند هنیروهوای که28ماه درزمان جنگ با این همه مشکلات خدمت کرده ولی هیچ مزایا دریافت نکرده وخودم دراین نیروخدمت کردم و96بازنشست شدم تابه حال هیچ مزایا نداند؟

 9. سلام اگر بخواهم بطور رسمی در نیروی هوایی کار کنم باید کنکور بدهم یا نیازی نیست

 10. سلام
  آیا از سربازان ارتش پدافند هوایی تست اعتیاد گرفته میشه یا نه
  ممنون میشم‌جواب بدین

 11. سلام وقت بخیر من برج 10 سال 1400 اعزام بودم ولی بدلیل جراحی پا نتونستم برم آیا دوباره میتونم در پدافند هوایی ارتش خدمت کنم؟؟

  1. سلام. به دلیل اینکه هیچ زمانی از سربازی را سپری نکرده آید مجددا به صورت تصادفی محل خدمت سربازی شما مشخص می‌شود و به طور دقیق نمیتوان گفت که برای خدمت در کدام ارگان انتخاب خواهید شد.

 12. چرابین سربازان زمان جنگ تبعیض غایل شدندسربازان پدافندنیروهوای پشت جبهه خواندن ماراازمزایاایثارگریمحروم کردنمعلم بازنشسته هستم پس چرادرعملیات مرصاد درسزپل ذهاب اولین نیرودرگیر که مارا ازمشهد هلیبو رد کردن

  1. درمورد نوع عملیات و مسولیتی که انجام داده اند تصمیمگیری شده است

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید