شرایط معافیت پزشکی تک بیضه چیست ؟

شرایط معافیت پزشکی تک بیضه چیست ؟

معافیت پزشکی تک بیضه همانطور که از اسمش نیز پیداست نوعی معافیت پزشکی به حساب می آید . اما برای گرفتن معافیت پزشکی تک بیضه باید مشمولین از چه شرایطی برخوردار باشند ؟ قبل از توضیجات لازم در زمینه ی معافیت پزشکی تک بیضه ، باید در مورد شرایط معافیت پزشکی و سایر معافیت ها که مشمولین می توانند از آن ها استفاده کنند صحبت کنیم . سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای مشمولین انواع معافیت ها را در نظر گرفته است تا در شرایط مختلف مشمول بتوانند از این معافیت ها استفاده کند . اما بدست آوردن اطلاعات در زمینه معافیت ها کمی سخت به نظر می آید .

شرایط معافیت پزشکی تک بیضه چیست ؟

بنابراین مشمولین با کمک گرفتن از مشاوره نظام وظیفه و هم چنین مشاوره معافیت خدمت سربازی تلاش می کنند تا بتوانند کارت معافیت سربازی خود را بگیرند . همانطور که این روزها می بینید استفاده از انواع معافیت های پزشکی بسیار زیاد شده است . معافیت پرشکی راهی است که مشمولین می توانند از این طریق معافیت خود را به آسانی گرفته و کارت معافیت دریافت کنند . اینکه چه کسانی می توانند از معافیت پزشکی یا همین معافیت های پزشکی تک بیضه استفاده کنند جای بسی تامل است .

مشمولین باید توجه داشته باشند که نوع بیماری آن ها در کدام گروه قرار می گیرد تا بتوانند از یکی از این معافیت های نام برده استفاده کنند . ما در این جا فهرست کاملی از بیماری هایی را که سازمان نظام وظیفه بر اساس آن انواع بیماری ها را دسته بندی کرده است در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت . شما می توانید برای اطلاعات و راهنمایی های بیشتر با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید . مشاوران ما سوالات شما را با دقت جواب خواهند داد .


بیشتر بخوانید: انواع بیماری هایی که معافیت سربازی دارند


شرایط معافیت پزشکی تک بیضه

شرایط معافیت های پزشکی تک بیضه برای کسانی که از این بیماری رنج می برند متفاوت خواهد بود . سوال این جاست که آیا کسانی که شرایط معافیت پزشکی تک بیضه را دارند می توانند از کدام معافیت ها استفاده کنند ؟ معافیت دائم به این افراد تعلق می گیرد یا خیر ؟ باید در پاسخ بگوییم که شرایط معافیت پزشکی برای تک بیضه از جمله شرایطی است که مشمولین می توانند هم از معافیت دائم برخوردار شوند . هم چنین در برخی موارد کسانی نیز هستند که به دلیل این بیماری از شرایط و ضوایظ معافیت پزشکی بیضه ها به صورت موقت یا معافیت خدمات رزمی استفاده می کنند . شرایط معافیت پزشکی برای تک بیضه و بیماری های دستگاه ادراری -تناسلی بر اساس قوانین و دستورالعمل های سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، به شرح زیر می باشد :

 • واریکوسل یک طرفه و دو طرفه .
 • اپی دیدیمکتومی یک طرفه و دوطرفه .
 • فقدان بیضه .
 • اپیدیدیمیت مزمن .
 • شب ادراری .

برای اطلاع از سایر شرایط و قوانین معافیت تک بیضه ادامه ی مقاله را بخوانید .

شرایط معافیت پزشکی تک بیضه


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت پزشکی: بیماری دستگاه ادراری و تناسلی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه  شرایط معافیت پزشکی تک بیضه چیست ؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل گرفتن معافیت پزشکی تک بیضه

مراحل گرفتن معافیت پزشکی برای تک بیضه مانند سایر معافیت ها نیازمند دقت و جمع آوری اطلاعات است . مشمولین باید قبل از مراحل گرفتن معافیت پزشکی برای تک بیضه ، مدارک لازم برای این نوع معافیت را در اختیار د اشته باشند . برای اطلاع از این مدارک می توانید با مرکز مشاوره آویژه و شماره تلفن های داده شده تماس بگیرید .

شرایط و مراحل گرفتن معافیت پزشکی برای تک بیضه :

 • مشمولین در مرحله اول از مراحل معافیت پزشکی ، باید دفترچه راهنمای نظام وظیفه را از مراکز پلیس +۱۰ دریافت کنند .
 • مرجله دوم تکمیل مدارک می باشد . مشمولینی که مدارک پزشکی آن ها کامل است ، کارشان برای گرفتن معافیت پزشکی خدمت سربازی تک بیضهراحت تر خواهد بود .
 • مشمولین برای تکمیل مدارک خود باید معاینات اولیه را نزد پزشک معتمد و معرفی شده از سوی سازمان نظام وظیفه انجام دهند ..
 • مشمولین پس از انجام این مراحل و راه های گرفتن معافیت تک بیضه ، باید درخواست معافیت پزشکی بیضه خود را از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی به ثبت برسانند .
 • مشمول در این مرجله باید با دعوت نامه به بیمارستان ستاد نیروهای مسلح مراجعه کرده و تخت آزمایشات تخصصی قرار بگیرد . البته مشمولینی که دارای نقص عضو هستند باید در نظر داشته باشند که این افراد نیاز به بیمارستان و انجام آزمایشات تخصصی را نخواهند داشت .
 • پس از ارسال جواب نهایی بیمارستان به سازمان نظام وظیفه از مشمول دعوت می شود تا در کمیسیون پزشکی شرکت کند .
 • پس از جلسه شورای پزشکی ، رای نهایی از سوی پزشکان صادر خواهد شد .
 • اگر رای پزشکان در شورا مثبت باشد . مشمول می تواند برای دریافت کارت معافیت خود اقدامات لازم را انجام دهد .

  بیشتر بخوانید: قانون معافیت پزشکی شامل چه افرادی میشود


آیین نامه معافیت پزشکی برای تک بیضه

آیین نامه معافیت پزشکی برای تک بیضه برای این نوع بیماری قوانینی تصویب کرده است .  بر اساس بند ۳۱ از قوانین بیماری های دستگاه تناسلی و ادراری و معافیت پزشکی برای تک بیضه افراد باید دارای شرایط زیر باشند تا این آیین نامه شامل حال آن ها بشود .

آیین نامه معافیت پزشکی طبق بند ۳۱ :
 1. کسانی که از مشکل فقدان بیضه دو طرفه برخوردارند از معافیت دائم بهره مند می شوند .
 2. مشمولین با بیماری آکتوپی دو طرفه ، معافیت دائم خواهند گرفت .
 3. معافیت دائم به افرادی که آتروفی شدید دو طرفه نیز دارند تعلق می گیرد .
 4. آتروفی یک طرفه معاف از خدمات رزمی را به دنبال خواهد داشت .
 5. افراد با آکتوپی یک طرفه نیز از خدمات رزمی معاف می شوند .
 6. در قوانین برای افرادی که فقدان بیضه ی یک طرفه دارند معاف از خدمات رزمی را در نظر گرفته است .

  بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی


قوانین معافیت پزشکی تک بیضه

قوانین معافیت پزشکی برای تک بیضه همانطور که در بالا نیز گفته شد بسیار گسترده است و باید مشمولین این قوانین را به خوبی مطالعه کنند و اطلاعات کافی درباره ی آن را بدست آوردند . برای راهنمایی های بیشتر با شماره های مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید . مشاورین متخصص ما قوانین و ضوابط معافیت  تک بیضهرا به طور کامل در اختیار شما قرار خواهند داد و پاسخگوی سوالات شما خواهند بود .

ماده قانون ۳۹ از قوانین پزشکی سازمان نظام وظیفه برای افراد از نظر توانایی های جسمی و روجی در چهار گروه مختلف  :

برای دسته بندی افرادی که می توانند از معافیت های پزشکی استفاده کرده و شناسایی مشمولین از نظر سلامتی جسمی و روحی ، باید از قانون ۳۹ معافیت های پزشکی مطلع باشید .

 • مشمولینی که از بیماری رنج می برند یا دچار نقص عضو هستند و هم چنین می توانند با ارائه ی مدارک و مستندات پزشکی از معافیت بهره مند شوند .
 • مشمولینی که سلامت کامل جسمی و روحی آن ها مشخص شده و باید به خدمت رفته و ۲۱ ماه دوره ضرورت را به طور کامل بگذرانند .
 • مشمولینی که تحت عمل جراحی بوده یا مشکلاتی از قبیل اعتیاد دارند . به این افراد به طور موقت معافیت داده می شود تا بهبود یافته و به خدمت سربازی برگردند .
 • مشمولینی که بیماری آن ها در حدی است که نمی توانند کارهای رزمی انجام دهند . این افراد می توانند از معافیت خدمات رزمی استفاده کنند . همچنین این افراد برای گرفتن امریه سربازی نیز در اولویت خواهند بود .

قوانین معافیت پزشکی تک بیضه


بیشتر بخوانید:  راه های معافیت پزشکی خدمت سربازی


لیست فهرست بیماری های معافیت پزشکی خدمت سربازی

 1. بیماری های پوستی
 2. بیماری های خون و آنکولوژی
 3. بیماری های اعصاب و روان
 4. بیماری های قلب و عروق
 5. بیماری های گوش و حلق و بینی
 6. بیماری های فک و دندان و دهان
 7. بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 8. بیماری های گوارش و جراحی های عمومی
 9. بیماری های دستگاه تناسلی-ادراری
 10. بیماری های اسکلت و استخوان
 11. بیماری های جراحی مغر و اعصاب
 12. بیماری های عفونی
 13. بیماری های غدد مترشحه
 14. بیماری های چشم و بینایی
 15. بیماری های عمومی
 16. بیماری های روماتولوژی
 17. بیماری های ریوی

مشمولین باید بدانند که معافیت های پزشکی تک بیضه در گروه بیماری های دستگاه تناسلی و ادراری قرار می گیرد . بنابراین باید برای گرفتن و بهره مندی از معافیت پزشکی برای تک بیضه ، اطلاعات لازم در زمینه ی این گروه از بیماری ها را در اختیار داشته باشید .

 شرایط معافیت پزشکی تک بیضه چیست ؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه  شرایط معافیت پزشکی تک بیضه چیست ؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 45 نظر:
 1. سلام من بیضه چپم رو از دست دادم و بیضه راستم وقتی سرپا هستم ویا چیزی برمیدارم درد میکنه و دردش به شکمم و پاهام میزنه و گاهی هم بیضم سفت میشه و از نظر جسمانی هم ضعیف هستم ایا میتونم معاف بشم

  1. سلام خدمت شما ، فقدان بیضه اگر یکطرفه باشد معاف از رزم شامل میشود ، برای بیضه ی سمت راست و اختلال به وجود آمده نظر پزشک متخصص نیاز است.

 2. سلام من بیضه چپ ندارم و بیضه راستم وقتی که سر پا وایمیستم یا چیزی برمیدارم درد میکنه و دردش به شکم و پاهام میزنه و بعضی وقت ها بیضم سفت میشه ایا معافیت دائم میتونم بگیرم از نظر جسمانی هم ضعیف هستم و وزنم هم کمه

  1. سلام خدمت شما، فقدان یک بیضه اگر عوارض دیگری نداشته باشد امکان معاف از رزم دارید، راجبه بیضه سمت راست بعد از معاینات پزشکی و تشخیص ایشان باید بررسی شود.

 3. سلام ببخشید.
  بیضه چپم در شکمم هست و اندازش از حد نرمال کوچک تره و باعث کجی شکمم شده.
  و یک مورد دیگر شرایط معاف از رزمی در دستام هست.
  و اینکه پوست زیر سینم سیاه شده چند مدتیه..
  آیا معافیت کامل تعلق بهم میگیره.

  1. سلام خدمت شما، بیضه نهفته عوامل گوناگون دارد بعد از مراجعه به متخصص و معاینات لازم باید بررسی شود.پوست زیرسینه نیز باید توسط پزشک معاینه و دلیل آن بررسی شود.

 4. سلام من واریکوسل گرید ۳ تو بضه های چب و راست داشتم جراهی کردم اوکی شد ولی بعدش بیضه سمت راست هیدروسل گرفت و بعد دچار پیش خوردگی شد و دیروز بیضه راستم رو از بدن خارج کردن اون بیضه سمت چپ هم ۲ سال پیش با اصابت ضربه اسیب جدی دید و همون روز عمل شد الان بیضه سمت چپ من خیلی ضعیف بیضه راستم ندارم آیا معاف کامل میشم؟

  1. سلام وقت بخیر از شانس معافیت بالایی برخوردار هستید ولی در نهایت کمیسیون پزشکی باید نظر بدهد

 5. سلام من درخدمت یک بیضه چپم را از دست دادم پس دو عمل نا موفق الان بیضه راستم اسکر وتوم دارم خیلی درد داره جای بیضی که از دست دادم وبیضه سمت راستم درد داره نتیجه من چیه معاف هستم

 6. سلام.خسته نباشید.بنده مادرزادی تک بیضه بودم چون بیضه چپ سرجای خودش نبود.وبعد از عمل جراحی به حالت عادی اومد وبعد از مدتی یه ذره رفته بالا.آیا مشمول معافیت میشم؟مدرک تحصیلی هم سیکل دارم.

 7. سلام خسته نباشید،من بچگیم عمل فتح بیضه را انجام دادم الا تک بیضه هستم بیضه چپ را ندارم،آیا ارتش یا سپاه و…میتوانم ثبت نام کنم قبولم میکنن،آزمایش دادم بیضه سمت راستم سالم وهیچ مشکلی بدنی ندارم

  1. سلام خدمت شما برای کسانی که تک بیضه هستند معاف از خدمات رزم درنظر گرفته شده.

  1. سلام خدمت شما برای کسانی که تک بیضه هستند معاف از خدمات رزم درنظر گرفته شده.

 8. سلام من عمل ارکیکتومی داشتم و بیضه راستم رو از دست دادم
  ایا امکان معافیت دائم هست؟

  1. سلام طبق قوانین فقدان بیضه یکطرفه معاف از رزم را شامل میشود، البته با نظر متخصص.

 9. سلام من یک بیضه را در تصادف از دست دادم و یک بیضه هم که دارم ازمایش دادم ضعیفه بعد همون یدونه فتق هم داره بعد در یگان کمیسیون فرستادن معافم نکردن ایا دوباره برم کمیسیون معاف میشوم ؟؟؟؟؟
  ممنون میشوم جواب بدهید

  1. سلام م. با توجه به اطلاعاتی که بیان کرده آید احتمال معافیت دائم شما بسیار پایین است.

 10. سلام
  من سال ۹۸ ، بدلیل تومور ( Germ cell)در ناحیه بیضه چپ تحت عمل جراحی قرار گرفتم . و بدلیل گسترش تومور ، پزشک معالج مجبور به تخلیه بیضه چپ شد . و امسال هم همان تومور در ناحیه خلف سه فاقی ( پشت کلیه چپ ) تشخیص داده شد و بدلیل غیر قابل حراجی بودن ،به مدت ۴ ماه تحت درمان شیمی درمانی قرار گرفته ام
  می خواستم بدانم با وضعیت پزشکی بنده ، درصد معافیت من چگونه است.
  با تشکر

 11. سلام من بیضه چپ رو دارم فقط آیا تو افسری سپاه مشکلی پیش میاد؟تاجایی که من میدونم و قبلا رفته بودم پزشک سالم بود

 12. سربازی هستم تک پسر پنج سال هست که نتونستم خدمت سربازی نتونستم سربازی بزم الان هم سرطان بیضه دارم شیمی درمانی میرم ایا معاف داعم میشم

  1. سلام طبق قانون تومورهای خوش خیم عارضه دار و بدخیم دستگاه ادراری تناسلی شامل معافیت دائم میشود.

 13. سلام من بیضه راستم فتق داشت عمل کردم الان هم بیضه چپ ندارم ایا امکانش هس معاف بشم ممنونم میشم جوابم رو بدین

  1. سلام. پرونده پزشکی شما توسط تیم شورا نظام وظیفه بررسی خواهد شد و در صورت داشتن شرایطی ممکن است با معافیت شما موافقت شود میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 14. سلام عرض من عمل کردم بیضه راستم از دست دادم الان بیضه چپم درد میکنه معاف داعم میشم باتشکر

  1. سلام با تایید کمیسیون پزشکی مورد تایید نظام وظیفه معافیت یا عدم معافیت شما مشخص خواهد شد

 15. با سلام
  من تک بیضه ام و میخواستم بدونم ک آیا میتونم در مقطع پزشکی و یا غیر پزشکی در نیروی انتظامی استخدام بشم یا خیر.
  با کمال تقدیر و تشکر و سپاس فراوان از پاسخ شما

  1. با سلام مورد زیادی وجود ندارد قائدتا دردسر بیشتری دارد ولی نمیشود گفت اصلا استخدام نمیکنند

   1. سلام من بیضه راستم فتق داشت عمل کردم الان هم بیضه چپ ندارم ایا امکانش هس معاف بشم ممنونم میشم جوابم رو بدین

    1. سلام. پرونده پزشکی شما توسط تیم شورا نظام وظیفه بررسی خواهد شد و در صورت داشتن شرایطی ممکن است با معافیت شما موافقت شود میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

  1. سلام دوست عزیز
   برای معافیت بیضه چپ و راست متفاوت است.بستگی به سلامت بیضه دوم دارد. شرایط جسمانی نیز توسط کمیسیون بررسی میشود.جهت بررسی دقیق با کارشناسان تماس بگیرید

 16. سلام من یک بیضه دارم میزان معاف شدنم چند درصده ؟
  ایا امکان معافیت وجود داره یا خیر ؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای معافیت بیضه چپ و راست متفاوت است.بستگی به سلامت بیضه دوم دارد. شرایط جسمانی نیز توسط کمیسیون بررسی میشود.جهت بررسی دقیق با کارشناسان تماس بگیرید

    1. سلام دوست عزیز
     برای معافیت بیضه چپ و راست متفاوت است.بستگی به سلامت بیضه دوم دارد. شرایط جسمانی نیز توسط کمیسیون بررسی میشود

   1. سربازی هستم تک پسر پنج سال هست که نتونستم خدمت سربازی نتونستم سربازی بزم الان هم سرطان بیضه دارم شیمی درمانی میرم ایا معاف داعم میشم

    1. سلام طبق قانون تومورهای خوش خیم عارضه دار و بدخیم دستگاه ادراری تناسلی شامل معافیت دائم میشود.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1401/7/9

یکشنبه

1401/7/10

دوشنبه

1401/7/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید