مشاوره معافیت پزشکی زبان

مشاوره معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مراحل معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان
به اشتراک بگذارید

مشاوره معافیت پزشکی زبان

بر اساس بررسی هایی که گروه تحقیقات میدانی مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش . در زمینه مشاوره نظام وظیفه و مشاوره معافیت پزشکی انجام داده است . بسیاری از مشمولان خدمت سربازی در مورد بیماری های خود به خصوص بیماری زبان نامطلع هستند . این موضوع از آن جهت مهم تلقی می شود . که عدم اطلاع مشمول در مورد بیماری زبان منجر به صدمات اجتناب ناپذیری می شود ، مهم تلقی می شود . مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش بر این باورند . اطلاع مشمولان از ویژگی های بیماری زبان و همچنین علائم بیماری زبان می تواند از وقوع خیلی از حوادث پیش گیری کند .

بیماری زبان

بیماری زبان جز دسته بیماری های بیماری‌های گوش حلق و بینی می باشد . بسیاری از بیماری های موجود در این دسته مشمول معافیت پزشکی می باشند . در بسیاری از موارد دیده شده است که افرادی فقط به دلیل عدم اطلاع از علائم بیماری زبان و شرایط معافیت پزشکی زبان وارد خدمت سربازی شده اند . در صورتی که می توانستند با معافیت پزشکی زبان که در دسته معافیت پزشکی زبان جای دارد . معافیت خدمت سربازی بگیرند .


برای اطلاعات از سایر بیماری های مشمول معافیت پزشکی بیماری‌های گوش حلق و بینی کلیک کنید


مشاوره معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مراحل معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان

مشاوره معافیت پزشکی زبان : بیماری زبان چیست ؟

زبان از دو قسمت تشکیل می‌شود، بخش دهانی زبان و پایه‌ی زبان . سرطان ممکن است در هر دو قسمت ایجاد شود . بخش دهانی ، قسمتی از زبان است که فرد می‌تواند از دهان خود خارج کند . این قسمت دو سوم جلوی زبان را شامل می‌شود. سرطان‌هایی که در این قسمت از زبان ایجاد می‌شوند تحت عنوان سرطان‌های دهانی شناخته می‌شوند .  یک سوم انتهایی زبان ، پایه‌ی زبان را تشکیل می‌دهد . این قسمت بسیار نزدیک گلو (حلق) است . سرطان‌هایی که در این بخش حادث می‌شوند ، سرطان‌های اوروفارنکس (اورفارینژال) نامیده می‌شوند .

به علت تنوع ارگان‌های سر و گردن در ناحیه سر و گردن تومورهای متعددی وجود دارد از تومورهای تیرویید و مری و استخوان فک گرفته تا دهان و حنجره و غدد بزاقی و غیره.سرطان زبان از دیگر سرطان‌های سر و گردن است . عوامل متعددی زمینه ساز تومور‌های زبان است که در راس آنها مصرف سیگار است . هرچند که سرطان زبان در افراد غیر‌سیگاری هم مشاهده می‌شود . از دیگر عوامل می‌توان مصرف الکل را ذکر کرد ، همچنین برخی ویروس‌ها که منجر به زگیل‌های دهان می‌شوند جزو ریسک فاکتورها هستند . تومور‌های زبان در افراد با نقص ایمنی و بیماری سفلیس نیز دیده می‌شود . مصرف مایعات داغ در طولانی مدت نشان داده که می‌تواند عامل سرطان‌های دهانی باشد بخصوص در کشور ما که مصرف چای داغ رواج دارد باید این مساله را مدنظر قرار داد .


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب معافیت پزشکی


مشاوره معافیت پزشکی زبان : انواع مختلف بیماری زبان

رایج‌ترین نوع سرطان زبان ، سرطان سلول سنگفرشی ( SCCA ) است . سلول‌های سنگفرشی ، سلول‌های تختی هستند که مانند سلول‌های پوست بافت دهان ، بینی ، حنجره ، غده‌ی تیروئید و گلو را پوشش می‌دهند . به سرطانی که در این سلول‌ها بوجود می‌آید ، سرطان سلول سنگفرشی گفته می‌شود .مشاوره معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مراحل معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان


بیشتر بخوانید: مشمولین معافیت پزشکی چه کسانی هستند ؟


مشاوره معافیت پزشکی زبان : علائم بیماری زبان

علائم سرطان زبان عبارتند ا ز :

 • قرمز شدن یا سفید شدن زبان ، که با گذشت زمان برطرف نشود
 • درد مداوم گلو
 • درد ( زخم ) در یک نقطه یا ناحیه‌ ای بر روی زبان که برطرف نشود
 • درد در هنگام خوردن غذا
 • احساس کرختی مداوم در دهان
 • خونریزی بی دلیل زبان ( که به دلیل گاز گرفتن یا جراحاتی دیگر ایجاد نمی‌شود )
 • درد در گوش ( نادر )

البته باید توجه داشت که این علائم می‌ توانند به دلیل بیماری‌ های بسیار خفیف‌ تری هم ایجاد شوند . لذا بهتر است که برای حصول اطمینان ، این علائم با یک پزشک در میان گذاشته شوند .


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی


مشاوره معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مراحل معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان

مشاوره معافیت پزشکی زبان : راه های درمان بیماری زبان

همانند بسیاری از سرطان‌های دیگر ، تشخیص زودهنگام این نوع سرطان نیز می‌تواند کنترل آن را آسان‌ تر و درمان آن را میسر سازد . بسته به میزان بزرگی این سرطان و گسترش آن به غدد لنفاوی ، درمان سرطان زبان می‌تواند امکان‌پذیر باشد . روش‌هایی چون عمل جراحی ، پرتودرمانی و شیمی‌ درمانی معمولاً برای درمان این عارضه مورد استفاده قرار می‌گیرند . ممکن است ترکیبی از این روش‌ها برای درمان بیمار مورد استفاده قرار گیرد . بهترین روش درمان غده‌های سرطانی کوچک زبان ، انجام جراحی است . برای تومورهای بزرگتری که تا غدد لنفاوی گردن گسترش یافته‌اند ، معمولاً ترکیبی از جراحی و پرتودرمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد . در این روش ، تومورهای سرطانی زبان و غدد لنفاوی گردن برداشته می‌شوند . ممکن است تمام غدد لنفاوی ، در یک طرف یا هر دو طرف گردن نیز برداشته شوند . این عمل ، دیسکسیون گردن نامیده می‌شود .

انجام این کار، احتمال بازگشت سرطان گردن در آینده را کاهش می‌دهد . معمولا بعد از عمل ، جلساتی برای پرتو درمانی به منظور کمک به از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده ترتیب‌ دهی می‌شوند . اگر سرطان زبان بسیار بزرگ شده باشد ، ممکن است به انجام عملی برای جدا کردن بخشی یا تمامی زبان (گلوسکتومی) نیاز باشد . این جراحی ، تقریبا دشوار خواهد بود . ممکن است بعد از این عمل ، به انجام نوعی جراحی ترمیمی نیز نیاز باشد .

در صورت برداشتن قسمتی از زبان یا تمامی آن ، بیمار برای همیشه توانایی خود در صحبت کردن و بلعیدن غذا را از دست می‌دهد . کنار آمدن با این مسئله بسیار دشوار خواهد بود و بیمار به حمایت و پشتیبانی زیادی بعد از عمل نیاز خواهد داشت . از این رو، بسیار ضروریست که قبل از انجام عمل ، این مسئله با پزشک و پرستاران متخصص مطرح شود تا چگونگی تأثیر عمل بر توانایی تکلم ، خوردن غذا و نوشیدن برای بیمار کاملاً روشن شود .


بیشتر بخوانید: آیین نامه معافیت پزشکی


چرا مشاوره معافیت پزشکی زبان ؟

طبق قوانین نظام وظیفه با توجه به مطالب گفته در صورتی که احتمال وجود این بیماری زبان در بدن شما وجود دارد شما می توانید برای معافیت پزشکی زبان اقدام کنید . برای راهنمایی بیشتر می توانید با شماره گیری تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ از تلفنی ثابت با مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید .


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


مشاوره معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مراحل معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان

خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه:

 1. معافیت پزشکی بیماریهای عمومی
 2. معافیت پزشکی بیماریهای چشم و عوارض بینایی
 3. معافیت پزشکی جراحی مغز و اعصاب
 4. معافیت پزشکی بیماریهای ریه و قفسه صدری
 5. معافیت پزشکی بیماریهای فک و دهان و دندان
 6. معافیت پزشکی گوش و حلق و بینی
 7. معافیت پزشکی بیماریهای قلب و عروق
 8. معافیت پزشکی بیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 9. معافیت پزشکی پوست و بافتهای زیر پوست
 10. معافیت پزشکی داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژی )
 11. معافیت پزشکی اعصاب و روان
 12. معافیت پزشکی بیماری های استخوان ( اسکلت )
 13. معافیت پزشکی شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 14. معافیت پزشکی خون و انکولوژی ( بدخیمی ها )
 15. معافیت پزشکی دستگاه ادراری و تناسلی
 16. معافیت پزشکیروماتولوژی وبافت همبند
 17. معافیت پزشکی بیماری های عفونی

برای مشاوره در زمینه مشاوره معافیت پزشکی زبان

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸


خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه

مشاوره معافیت پزشکی زبان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره معافیت پزشکی زبان

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068