چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

معافیت کفالت سربازی چه شرایطی دارد؟

کدام یک از مشمولین خدمت سربازی میتوانند معافیت کفالت بگیرند؟

معافیت کفالت سربازی به انواع مختلفی تقسیم می شود که نحوه دریافت این معافیت برای هر نوع آن متفاوت خواهد بود .

افراد متقاضی باید از شرایط معافیت کفالت سربازی آگاهی داشته باشند تا بتوانند موفق به اخذ آن شوند . برای اخذ اطلاعات کامل در مورد جزئیات معافیت کفالت سربازی می توانید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید .

اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم که مشمولین معافیت کفالت شامل چه کسانی میشوند باید گفت: همه ی افرادی که در سن مشمولیت هستند و از طرفی وظیفه نگهداری و سرپرستی یکی از بستگان درجه یک خود را برعهده دارند. البته موضوع به این سادگی ها هم نیست. تبصره ها و بندهای بسیاری وجود دارد که تنها در صورت داشتن این شرایط، فرد مشمول این نوع معافیت میباشد.

مثلا فرد مشمول باید تنها فرزند پسر سالم و زنده و بالای ۱۸ سال باشد. مثلا فردی که میخواهد معافیت کفالت مادر خود را بر عهده گیرد که یکی از انواع کفالت است، باید تنها فرزند پسر با سن بیش از ۱۸ سال باشد و از طرفی مادر باید طلاق گرفته باشد یا همسر نداشته باشد.فردی که دارای تمام این شرایط باشد به عنوان مشمول معافیت کفالت در نظر گرفته میشود و باید اقدامات لازمه را برای دریافت کارت معافیت انجام دهد.

شرایط مشمولین معافیت کفالت سربازی چگونه است؟

شرایط مشمولین معافیت کفالت شامل مواردی است که متقاضی دریافت این نوع معافیت حتما باید واجد آنها باشد تا بتواند درخواست خود را به سازمان وظیفه ارائه دهد. برخی از مهم ترین شرایط برای دریافت این نوع معافیت به شرح زیر میباشند:

 • رسیدن به سن مشمولیت که همان ۱۸ سالگی است. درواقع فرد قبل از این سن مجاز به ردیافت معافیت کفالت نیست.
 • نداشتن غیبت از سربازی: بدان معنا که مشمولان بعد از رسیدن به سن مشمولیت بلافاصله برای اعزام به خدمت اقدام کرده باشند و یا در صورت لزوم برگه معافیت موقت دریافت کرده باشند.
 • فرد مشمول تنها فرد واجد شرایط برای نگهداری و سرپرستی فرد مورد کفالت باشد.

لازم به ذکر است که شرایط مشمولین معافیت کفالت که در بالا ذکر کردیم به نحوی شرایط عمومی برای دریافت این معافیت است. ولی هر فردی متناسب با نوع معافیت مورد نظر خود باید شرایط اختصاصی تر دیگری را نیز داشته باشد که در ادامه مورد بحث قرار میگیرند.

شرایط احراز مشمولین معافیت کفالت چیست؟

شرایط احراز مشمولین معافیت کفالت سربازی تمام مواردی را شامل میشود که برای دستیابی به معافیت های کفالت لازم است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم،

 • نداشتن غیبت سربازی، رسیدن به مشمولیت و همچنین تنها فرد واجد شرایط برای کفیل شدن، از جمله شرایط کلی برای معافیت کفالت است.

علاوه بر این موارد برخی از معافیت ها دارای شرایطی است که تنها افراد واجد آن ها میتوانند از آن برخوردار شوند. مثلا فردی که میخواهد به واسطه ی کفالت پدر خود از خدمت معاف شود بایستی شرایط زیر را دارا باشد: سن پدر بیش از ۷۰ سال باشد. در صورتی که پدر کمتر از ۷۰ سال سن دارد تاییدیه شورای پزشکی را مبنی بر نیاز به مراقبت دریافت کرده باشد. از دیگر شرایط احراز مشمولین معافیت کفالت که میتوان به آن اشاره کرد برای افرادی است که متقاضی دریافت معافیت کفالت مادر هستند، در این مورد مادر باید فاقد همسر باشد.

بنابراین نوع معافیت میتواند مشخص کننده شرایط لازم باشد. لذا فرد بعد از مشخص کردن نوع معافیت کفالت مورد نظر خود باید اقدامات لازم را انجام دهد. انواع مختلف و شرایط مربوط به آنها در ادامه به تفضیل مورد بحث قرار میگیرد.

معافیت کفالت سربازی چه مراحلی دارد؟

انواع مشمولین معافیت کفالت کدام است؟

انواع معافیت کفالت را تا کنون کم و بیش نام برده ایم اما در اینجا دقیق تر به این موضوع میپردازیم. این معافیت ها و برخی شرایط لازم برای دریافت آن ها به شرح زیر است:

 • معافیت کفالت فرزند صغیر: این مورد برای کسانی است که همسرشان از دنیا رفته است و دارای فرزند میباشند. همچنین افرادی که دارای فرزند و همسر معلول هستند نیز میتوانند از این معافیت استفاده کنند.

 • معافیت کفالت برادر صغیر: مشمولی که پدر نداشته باشد و دارای برادر با سن کمتر از ۱۸ سال باشد، مجاز به دریافت این نوع معافیت است.

 • معافیت کفالت خواهر: این مورد در صورتی امکان پذیر است که خواهر فرد مشمول همسر و پدر و همچنین در صورت طلاق گرفتن فرزند پسر نداشته باشد.

 • چنانچه فرد مشمول دارای برادر بالای ۱۸ سال باشد اما این برادر پدر و فرزند پسر و همسر نداشته باشد و تاییدیه شورای پزشکی نیاز وی به مراقبت را تایید کند، امکان دریافت معافیت کفالت وجود دارد.

 • کفالت مادر یکی دیگر از انواع معافیت ها است که تنها به افراد فاقد پدر تعلق میگیرد. البته چنانچه مادر طلاق گرفته باشد و همسر نداشته باشد نیز این معافیت به مشمول تعلق میگیرد.

 • معافیت کفالت پدر بزرگ یا مادر بزگ نیز از دیگر انواع معافیت کفالت است که وقتی پدر بزرگ یا مادر بزرگ فاقد همسر باشند ( طلاق گرفته یا فوت کرده باشد ) ، همچنین هیچ فرزند دختر و یا پسری نداشته باشند، تنها نوه پسر آنها به عنوان کفیل از خدمت سربازی معاف میشود.

 • معافیت کفالت پدر یکی از پر کاربردترین انواع معافیت است که طی آن تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال پدری بالای ۷۰ سال و یا بیمار از خدمت معاف است.

مراحل دریافت معافیت کفالت چگونه است؟

مراحل دریافت معافیت کفالت موضوع مهمی است که افراد متقاضی باید به خوبی از آن اطلاع پیدا کنند تا در زمان های مناسب برای این کار اقدام کنند. اولین گام برای این کار دریافت دفترچه راهنمای خدمت سربازی میباشد. متقاضیان میتوانند این دفترچه را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان  پلیس + ۱۰ دریافت کنند. مشمولان بعد از مطالعه ی دفترچه و تکمیل مدارک مورد نیاز باید درخواست خود را برای معافیت کفالت به ثبت برسانند، این مرحله نیز توسط پلیس +۱۰ انجام میگیرد. اطلاعات ارسال شده، توسط سازمان وظیفه به دقت مورد بررسی قرار میگیرد. سازمان وظیفه استعلاماتی را از اداره ی ثبت احوال دریافت میکند. چنانچه فرد مشمول شرایط لازم را داشته باشد دعوتنامه ای به آدرس ثبت شده در زمان ثبت نام ارسال میشود، لذا در ارائه ی این آدرس دقت لازم را داشته باشید. دعوتنامه برای حضور مشمول در جلسه رسیدگی به درخواست وی میباشد.

در ادامه ی مراحل دریافت معافیت کفالت، اگر تقاضای مشمول تایید شود کارت معافیت وی صادر میشود. اما چنانچه مشمول شرایط لازم برای معافیت کفالت را نداشته باشد باید به خدمت اعزام شود و برگه ی آماده به خدت وی صادر میشود.

نظام وظیفه

مدارک لازم برای مشمولین معافیت کفالت شامل چه مواردی است؟

مدارک لازم برای معافیت کفالت و ارائه ی به موقع آن ها به سازمان وظیفه قدم مهمی در دریافت معافیت میباشد. لذا مشمولان باید نهایت دقت را در جمع آوری و ارائه ی این مدارک داشته باشند.

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی و همچنین اصل این مدارک
 • اصل مدرک تحصیلی
 • عکس پرسنلی
 • برگه معاینه پزشک از اصلی ترین مدارکی است که مشمول باید به سازمان وظیفه تحویل دهد
 • همچنین تصویر شناسنامه خواهران و برادران و پدر و مادر از دیگر دیگر مدارک مورد نیاز است.

هنگام ثبت نام برگه ای تحت عنوان برگه مشخصات بستگان در اختیار متقاضی قرار میگیرد که تکمیل شده ی این برگه نیز از دیگر مدارک لازم برای معافیت کفالت است. درباره ی مشمولانی که در زمان انجام خدمت تصمیم میگرند از معافیت کفالت استفاده کنند، علاوه بر مدارک گفته شده در بالا ارائه ی برگه ی اشتعال به خدمت نیز الزامی است.

آخرین تغییرات شرایط احراز انواع معافیت کفالت

 • فرد باید به سن مشمولیت رسیده باشد .
 • فرد باید فاقد غیبت باشد .
 • فرد باید یگانه مراقب و نگهدارنده شخص مکفول باشد .
 • در صورتیکه شخص دارای برادر بالای ۱۸ سال دیگری باشد، فاقد شرایط معافیت است .

محدودیت های زمانی برای استفاده از معافیت کفالت

معافیت کفالت در گروه افراد متقاضی واجد شرایط از محدودیت زمانی خاصی برخوردار است . مشمولانی که برای انجام خدمت وظیفه عمومی احضار می شوند ، چنانچه در تاریخ های معین خود را معرفی نکنند از معافیت کفالت های مذکور برای فصل جاری محروم خواهند شد . برای کسب اطلاعات لازم از مدت زمان معافیت کفالت برای هریک از انواع معافیت های مربوطه می توانید از مرکز مشاوره آویژه  کمک بگیرید .

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

انواع معافیت های کفالت خدمت سربازی نظام وظیفه

 • معافیت سربازی کفالت پدر بیمار
 • معافیت سربازی کفالت پدر مسن
 • معافیت سربازی مادربزرگ پدری یا مادری
 • معافیت سربازی کفالت پدربزرگ مادری
 • معافیت سربازی کفالت پدربزرگ پدری
 • معافیت خدمت سربازی کفالت خواهر
 • معافیت سریازی تک فرزندی
 • معافیت سربازی کفالت برادر صغیر
 • معافیت های کفالت سربازی برادر کبیر
 • معافیت خدمت سربازی کفالت مادر بدون همسر
 • و سایر معافیت های کفالت دیگر

این معافیت ها هر کدام به تنهایی بخش مهمی از مسائل نظام وظیفه میباشد. از طریق آن ها میتوان برای دریافت معافیت اقدام کرد. اگرچه مراحل و اقدامات زیادی باید طی شود تا گرفتن کارت معافیت محقق شود. اما با این وجود دیگر مشمولین خدمت وظیفه نگران گذراندن دوره ی خدمت سربازی نخواهند بود.

چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

سوالات متداول

انواع معافیت کفالت کدامند؟

معافیت کفالت پدر، معافیت کفالت خواهر، معافیت کفالت مادر، معافیت کفالت پدر بزرگ و مادربزرگ، معافیت کفالت فرزند صغیر، معافیت کفالت برادر صغیر یا معلول از انواع این معافیت ها هستند.

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت کدامند؟

تصویر شناسنامه و کارت ملی و همچنین اصل این مدارک، اصل مدرک تحصیلی، عکس پرسنلی، برگه معاینه پزشک، برگه مشخصات بستگان، برگه ی اشتعال به خدمت از جمله مدارک لازم میباشد.

شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت کدامند؟

این شرایط شامل رسیدن به سن مشمولیت که همان ۱۸ سالگی است، نداشتن غیبت از سربازی، فرد مشمول تنها فرد واجد شرایط برای نگهداری و سرپرستی فرد مورد کفالت باشد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت کفالت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/9/12

پنجشنبه

1399/9/13

جمعه

1399/9/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید