چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

معافیت کفالت سربازی
به اشتراک بگذارید

 معافیت کفالت سربازی چیست ؟

چه کسانی می توانند از معافیت کفالت سربازی استفاده کنند ؟ مشمول به چه کسی گفته می شود و در چه سنی می توانند برای معافیت کفالت اقدام کنند ؟ آیا برای گرفتن معافیت کفالت سربازی شرایط خاصی لازم است ؟ برای گرفتن کفالت پدر و نگهداری از آن ، سن پدر باید چقدر باشد ؟ آبا برای گرفتن معافیت کفالت بیمار بودن پدر ما مادر الزامی است ؟ شرایط و قوانین سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا درمورد معافیت کفالت چیست ؟ مدارک معافیت کفالت چیست ؟ مدت زمان معافیت خدمت سربازی برای کسانی که می خواهند معافیت کفالت مادر بگیرند چقدر است ؟

زمان معافیت سربازی برای مشمولین از چه سنی مجاز می باشد ؟ مشمولین در چه سنی می توانند مدارک معافیت سربازی خود را آماده و به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ تحویل دهند ؟ انواع معافیت ها کدام اند ؟ آیا معافیت کفالت فقط برای پدر یا مادر امکان پذیر است ؟ این ها همه سوال هایی است که ذهن مشمولین و خانواده ی آن ها را به خود مشغول کرده است . ما در این مقاله تلاش کردیم به تمامی سوالات  مشمولین عزیز پاسخ دهیم و اطلاعات جامع و کاملی در خصوص انواع معافیت کفالت در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت . با ما همراه باشید .

نحوه گرفتن معافیت کفالت سربازی

شرایط معافیت کفالت

اگر بخواهیم راجع به شرایط معافیت کفالت صحبت کنیم باید بگویم که معافیت کفالت دارای انواع مختلفی می باشد که در اینجا مفصل به توضیح راجع به آن خواهیم پرداخت .

 • معافیت کفالت برای پدری که دارای سن ۷۰ سال تمام می باشد .
 • پدری که زیر سن ۷۰ سال بوده و بر اثر بیماری و از کار افتادگی نیازمند مراقبت و نگهداری می باشد . در واقع در این موارد مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ سال پدر باید باشد .
 • معافیت کفالت برای مادری که همسرش فوت شده باشد .
 • معافیت کفالت خواهری که مشمول تنها برادر و مراقب و نگهدارنده ی او بوده باشد .
 • معافیت کفالت برادر بزرگی که مشمول تنها برادر و سرپرست او شناخته می شود .
 • معافیت و کفالت برادر صغیری که کوچک است و مشمول تنها مراقب و نگهدارنده ی او می باشد .
 • معافیت کفالت پدربزرگ پدری یا مادری که مشمول تنها نوه ی بالای ۱۸ سال انها شناخته می شود و به عنوان سرپرست آن ها معرفی می شود .
 • معافیت کفالت مادربزرگ مادری یا پدری که مشمول تنها نوه ی بالای ۱۸ سال آن هاست و باید از آن ها نگهداری و مراقبت کند .
 • معافیت کفالت فرزند خود مشمول که مادر آن فوت شده باشد و مشمول ازدواج مجدد نکرده باشد .
 • و موارد دیگری که از انواع معافیت کفالت می باشد و مشمولین می توانند از آن استفاده کرده و از خدمت سربازی معاف شوند .

شرایط اصلی برای گرفتن انواع معافیت های کفالت به شرح زیر می باشد :

 • مشمولین بعد از اتمام ۱۸ سالگی اگر شرایط معافیت کفالت را دارند برای معافیت سربازی اقدام کنند .
 • مشمولین نباید دارای غیبت غیر موجه باشند .
 • مشمولین باید تنها فرزند بالای ۱۸ سال کفیل خود باشند ( مگر در موارد خاص )

نحوه گرفتن معافیت کفالت سربازی

اگر بخواهیم تعریف دقیقی در مورد مشمولین نظام وظیفه داشته باشیم باید بگوییم مشمول به آن دسته از افراد ذکوری گفته می شود که ۱۸ سالگی آن ها تمام شده و وارد سن ۱۹ سالگی می شوند . این افراد مشمول خدمت وظیفه عمومی شناخته می شوند . که بر اساس شرایط این افراد می توانند یا از معافیت تحصیلی استفاده کنند یا با توجه به شرایط روحی و جسمی خود می توانند از انواع معافیت های پزشکی استفاده کنند ، در حالت دیگر این افراد می توانند با توجه به شرایط خانوادگی خود یا سن پدر از معافیت کفالت استفاده کنند .

اگر مشمولی در هیج یک از دسته های گفته شده در بالا قرار نمی گیرد . باید پس از ورود به سن ۱۹ سالگی مراحل اعزام به خدمت خود را انجام داده و به خدمت سربازی برود . همانطور که در بالا نیز اشاره شد موضوع مقاله در مورد معافیت کفالت می باشد . در اینجا در مورد شرایط و ضوابط عمومی و کلی معافیت کفالت توضیح خواهیم داد .

کفالت سربازی

شرایط و ضوابط عمومی و اصلی بهره مندی از معافیت کفالت :

 • مشمولین باید به سن مشمولیت رسیده باشند تا بتوانند درخواست معافیت کفالت خود را ثبت کنند .
 • مشمولین نباید وارد غیبت شده باشند . با داشتن غیبت غیر موجه مشمولین نمی توانند از معافیت کفالت بهره مند شوند . نداشت غیبت به این منظور است که فرد ذکور پس از اتمام سن ۱۸ سالگی باید وضعیت خدمت نظام وظیفه ی خود را باید روشن کند . اگر فرد خود را معرفی نکند یا برای تعیین و تکلیف وضعیت خود به نظام وظیفه مراجعه نکند وارد غیبت می شود .
 • مشمول باید تنها فرزند یا مراقب و سرپرست  افراد مانند ( پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، پدربزرگ یا مادربزرگ ) باشد .

شرایط معافیت کفالت پدر

شرایط معافیت کفالت پدر این گونه است که مشمول باید تنها فرزند بالای ۱۸ سال آن خانواده باشد تا بتواند کفالت پدر را به عهده گرفته و از معافیت آن استفاده کند . اما این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که هر تک فرزندی نمی تواند از معافیت کفالت پدر استفاده کند و معافیت کفالت بگیرد .

بهره مندی از معافیت کفالت به سن و وضعیت جسمانی پدر مشمول بستگی دارد .

براساس یند یک ماده ۴۴ از قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا سن ۷۰ سالگی برای پدر مشمولین سن کهولت شناخته می شود . در واقع افرادی که پدر آن ها به سن ۷۰ سالگی رسیده باشند و مشمول یگانه مراقب پدر باشد ، از شرایط معافیت کفالت پدر برخوردار بوده و می توانند برای معافیت کفالت اقدام کنند . پرونده ی این مشمولین در صورتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت به شرط اینکه مشمول وارد غیبت نشده باشد . البته افرادی که پدرآن ها زیر سن ۷۰ سالگی باشد اما بیمار باشد و نیازمند مراقبت باشد نیز می توانند با توجه به شرایط و ضوابط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا کفالت پدر بیمار و ناتوان را به عهده گرفته و از شرایط معافیت کفالت پدر بهره مند شوند .

البته بیماری پدر ناتوان زیر سن ۷۰ سال نیز بباید در کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مورد بررسی قرار گیرد و اگر شورای پزشکی پدر را نیازمند مراقبت اعلام کنند مشمول می تواند از شرایط معافیت کفالت پدر استفاده کند و معافیت کفالت بگیرد .

منظور از یگانه مراقب این است که مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ سال پدر یا سایر بستگان باید باشد تا بتواند برای معافیت کفالت اقدام کند . حتی اگر پدری دارای دو فرزند بالای ۱۸ سال باشد و یکی از آن ها در حبس باشد یا در خارج از کشور . هیچ کدام از فرزندان نمی توانند از معافیت کفالت استفاده کنند .

شرایط معافیت کفالت مادر

شرایط معافیت کفالت مادر به آن دسته افرادی تعلق می گیرد که مادر آن ها بدون شوهر می باشد . یا همسر آن ها فوت شده است یا پدر و مادر مشمول از هم جدا شده اند و مادر دیگر ازدواج نکرده باشد . در این صورت مشمول از شرایط معافیت کفالت مادر بهره مند می شود و می تواند برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کند . مشمولینی از شرایط معافیت کفالت مادر برخوردارند که تنها سرپرست و نگهدارنده مادری هستند که نیازمند مراقبت می باشد و یا اینکه بدون همسر است و تنها زندگی می کند .

اگر مادر مشمول مطلقه باشد مشمولین می توانند معافیت موقت کفالت مادر را بگیرند . مشمولین بر اساس ماده ی این قانون تا ۳۰ ماه پس از حکم طلاق مادر دارای معافیت موقت هستند . اگر بعد از گذشت ۳۰ ماه مادر هنوز اغزدواج نکرده باشد مشمول می تواند معافیت دائمی خود را دریافت کند .

شرایط معافیت کفالت مادر اینگونه است که فاقد شوهر بودن مادر ملاک رسیدگی به پرونده مشمولین می باشد . یعنی اگر مادر مشمول جوان یا شاغل باشد نیز مانع رسیدگی به تقاضای معافیت کفالت مشمول نمی شود .

معافیت کفالت پدر با داشتن برادر

معافیت کفالت پدر با داشتن برادر بالای ۱۸ سال غیر ممکن می باشد مگر اینکه بیمار بودن و ناتوانی و نقض عضو برادران دیگر در کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مورد بررسی قرار گرفته و رای صادره توسط شورای پزشکی برادران دیگر را در نگهداری پدر ناتوان اعلام کنند .

معافیت کفالت

مراحل گرفتن معافیت کفالت پدر و مادر

مراحل گرفتن معافیت کفالت پدر و مادر در ادامه برای مشمولین به طور کامل توضیح داده خواهد شد . از اولین مراحل گرفتن کفالت پدر و مادر این است که مشمول آگاهی کامل از شرایط و ضوابط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا داشته باشد . در مرحله اول متقاضی دریافت معافیت کفالت پدر و مادر باید مدارک اولیه مورد نیاز را تهیه کند و درخواست خود را برای گرفتن معافیت کفالت ثبت کنند . در اینجا مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت کفالت پدر و مادر را توضیح خواهیم داد .

 • تکمیل برگه شماره ۱ فرم وضعیت مشمولین  .
 • تکمیل برگه شماره ۲ معاینه اولیه مشمولین .
 • اصل کارت شناسایی ملی مشمول به همراه کپی آن .
 • اصل شناسنامه مشمول به هماه کپی از تمامی صفحات آن .
 • یک قطعه عکس ۳*۴ رنگی مشمول به صورت تمام رخ و با زمینه رنگی .
 • اصل گواهی آخرین مدرگ تحصیلی به همراه کپی آن که باید برابر با اصل شده باشد .
 • گواهی اشتغال به خدمت برای آن دسته از افرادی که مشغول به خدمت هستند . یعنی در حین خدمت متقاضی گرفتن معافیت کفالت می باشند .
 • کپی تمام صفحات شناسنامه پدر و مادر و خواهران و برادران مشمول .
 • کپی کارت شناسایی ملی پدر و مادر مشمول .
 • تکمیل برگه شماره ۴ وصعیت مشمولین .

انواع معافیت های کفالت خدمت سربازی نظام وظیفه

 • معافیت کفالت سربازی  پدر بیمار
 • معافیت کفالت سربازی پدر مسن
 • معافیت کفالت سربازی مادربزرگ پدری یا مادری
 • معافیت کفالت سربازی پدربزرگ مادری
 • معافیت کفالت سربازی پدربزرگ پدری
 • معافیت خدمت سربازی کفالت خواهر
 • معافیت سریازی تک فرزندی
 • معافیت سربازی کفالت برادر صغیر
 • معافیت های کفالت سربازی برادر کبیر
 • معافیت خدمت سربازی کفالت مادر بدون همسر
 • و سایر معافیت های کفالت دیگر

این معافیت ها هر کدام به تنهایی بخش مهمی از مسائل نظام وظیفه میباشد. از طریق آن ها میتوان برای دریافت معافیت اقدام کرد. اگرچه مراحل و اقدامات زیادی باید طی شود تا گرفتن کارت معافیت محقق شود. اما با این وجود دیگر مشمولین خدمت وظیفه نگران گذراندن دوره ی خدمت سربازی نخواهند بود.

هم چنین ما در مرکز مشاوره نظام وظیفه در نظر داریم اطلاعات کاملی درمورد انواع معافیت ها از جمله اطلاعات لازم درباره مدارک معافیت سربازی تحصیلی ، مدارک معافیت سربازی کفالت ، مدارک معافیت سربازی پزشکی ، مدارک معافیت سربازی ایثارگری و نیز مدارک معافیت سربازی دائم را در اختیار مشمولین بگذاریم . همچنین مشاوره معافیت موقت نیز در مرکز مشاوره نظام وظیفه برای مشمولین در دسترس خواهد بود .

چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068