شرایط معافیت کمیته امداد و مددجویان بهزیستی ۱۴۰۰

معافیت کمیته امداد چه شرایطی دارد؟

بخشنامه جدید معافیت کمیته امداد چیست؟ 

شاید در مورد معافیت کمیته امداد سوالاتی داشته باشید که ما در سایت مشاوره آوِیژه سعی میکنیم به آنها پاسخ دهیم. یکی از تکالیف قانونی که بر هر ایرانی واجب و ضروری است، انجام خدمت سربازی می باشد. قانونگذار شرایطی را در خصوص مدّت، چگونگی و محل انجام خدمت سربازی برای مشمولان تعریف کرده است که افراد مؤظّفند بر طبق این شرایط و ضوابط برای اعزام به خدمت سربازی اقدام و مدّت آن را بطور تمام و کمال سپری کنند. امّا یکی از قوانینی که در خِلال شرایط عمومی انجام خدمت سربازی وضع شده، استثنائاتی در مورد افرادی است که به دلایلی همچون بیماری، کهولت سن، تأهّل و … قادر به انجام خدمت سربازی نیستند.

این استثنائات را معافیت های قانونی خدمت سربازی می گویند. در این حالت، فرد از انجام خدمت سربازی معاف می شود و برای او کارت معافیت صادر می شود. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی است که در ادامه با شرایط و ضوابط آن آشنا می شویم.

سربازی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) چگونه است؟

یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه، مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند که همواره نیازمند حمایت های دولتی و غیردولتی در زمینه های مختلف می باشند. به همین منظور دولت نیز حمایت های مالی و غیرمالی را برای این افراد در نظر گرفته است. به عنوان مثال دولت برای مشمولین تحت پوشش این نهاد، خدمت سربازی نزدیک به محل سکونت را در نظر گرفته است. امّا یکی از مهمترین حمایت های دولت در زمینۀ خدمت سربازی، اعطاء معافیت کمیته امداد از خدمت سربازی برای مشمولان تحت پوشش این نهاد است. در این راستا، هر فرد مشمولی که شرایط لازم برای استفاده از این فرصت را دارا باشد، از انجام خدمت سربازی معاف شده و برابر قانون، برای وی کارت معافیت معافیت کمیته امداد صادر می شود.

معافیت کمیته امداد امام خمینی(ره) چه شرایطی دارد؟

معافیت از خدمت در کمیته امداد، مانند سایر معافیت ها شرایطی دارد و طبیعی است که تمامِ مشمولان تحت پوشش این نهاد را شامل نمی شود. افرادی که بر طبق قانون می توانند از فرصت معافیت این نهاد استفاده کنند عبارتند از:

الف) مددجویانی که پدر خود را از دست داده و با مادر زندگی می کنند. البته باید توجّه داشت که اگر در زمان حیات پدر، مشمول بوده و غیبت کرده باشند، دیگر این امکان برای آن ها فراهم نخواهد بود و نمی توانند از معافیت کمیته امداد امام خمینی(ره) استفاده کنند.

ب) یکی از فرزندان پسری که خانوادۀ آن ها به علّت طلاق، تحت پوشش حمایتی این نهاد باشند نیز می توانند از معافیت کیمتۀ امداد امام خمینی(ره) بهره مند شوند. البته این دسته از افراد همزمان سه شرط ذیل را رعایت نمایند:

۱- مشمول و متقاضی استفاده از معافیت نهاد مزبور نباید غیبت داشته باشد.

۲- از تاریخ طلاق پدر و مادر مشمول، سه سال گذشته باشد.

۳- همچنین خانوادۀ مشمول خدمت، حداقل دوسال تحت پوشش کمیته امداد بوده باشند.

ج) تک فرزند پسر خانواده هایی که سه دختر داشته و تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند، نیز می توانند از معافیت خدمت سربازی این نهاد استفاده نمایند. به این نوع از معافیت، معافیت سه خواهری می گویند. لازم به توضیح است که برای استفاده از فرصت معافیت سه خواهری، لازم است که خواهرهای فرد مشمول، در قید حیات باشند.

آیا خرید خدمت سربازی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) وجود دارد؟

همانطور که می دانید، انجام خدمت سربازی برای تمامِ افرادی که شرایط عمومی خدمت را دارا باشند، یک تکلیف قانونی است. امّا از آنجایی که برخی افراد به دلایل شغلی یا دیگر دلایل شخصی امکان یا تمایل به انجام خدمت سربازی را ندارند، لذا قانونگذار محترم شرایطی را برای این اشخاص پیش بینی کرده که می توانند در صورت رعایت این شرایط، از رفتن به خدمت سربازی خودداری نمایند. از جمله مهمترین این شرایط که همواره مورد توجّه افراد متموّل بوده است، امکان خرید دوران خدمت سربازی است.

در این طرح، بر اساس نوع مدرک تحصیلی و توجّه به عدم غیبت فرد و سایر موارد قانونی، برای خرید خدمت سربازی مبلغی پیش بینی شده است که فرد مشمول با رعایت نکات قانونی و پس از پرداخت مبلغ مورد نظر، می تواند از رفتن به خدمت سربازی صرف نظر نماید. این قانون برای تمامِ افرادی که توان پرداخت مبلغ مورد نظر قانونگذار را دارند، قابل اجراست. از جمله افرادی که می توانند بر اساس طرح خرید خدمت سربازی از انجام آن چشم پوشی کنند، مشمولین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و همچنین افراد تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند.

امّا با لحاظ اینکه این افراد همواره نیاز به حمایت های مالی و غیرمالی دارند، لذا سازمان نظام وظیفۀ عمومی، برای این افراد تخفیفات قابل توجّهی را در نظر گرفته است. در این راستا، افراد تحت پوشش دو نهاد نامبرده که دارای ۸ سال غیبت هستند، از ۷۰ درصد تخفیف بهره مند شده و می توانند تنها با پرداخت ۳۰ درصد از کلّ مبلغ خرید خدمت سربازی، از این طرح استفاده کرده و از رفتن به خدمت سربازی خودداری کنند. مضافاً اینکه نحوۀ پرداخت این افراد می تواند بصورت نقدی یا به طور اقساط باشد که این خود کمک بزرگی به مشمولین این اقشار است.

شرایط معافیت کمیته امداد چگونه است؟

معافیت کفالت پدر تحت پوشش کمیته امداد چه شرایطی دارد؟

قبل از ورود به معافیت کفالت پدر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، برای آشنایی و پیش مقدّمه لازم است با برخی اصطلاحات قانونی آشنایی مختصری حاصل نمائید. بدین منظور تعریف واژۀ کفیل و مکفول و نیز انواع کفالت را در ادامه یادآور می شویم.

به چه اشخاصی کفیل می گویند؟

قبل از بیان شرایط اخذ معافیت کفالت، خوب است با واژۀ کفیل آشنا شوید. کفیل به معنای تنها سرپرست و مراقب و نگه دارنده است. در قانون ما به سه دسته از افراد با داشتن شرایطی، کفیل گفته می شود که عبارتند از:

۱- تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال هر یک از پدر یا مادر

۲- تنها نوۀ پسر بالای ۱۸ سال هر یک از پدربزرگ یا مادربزرگ

۳- تنها برادر بالای ۱۸ سال هریک از خواهر یا برادر خود

به عبارت دیگر هر یک از افراد بالا با لحاظ شرایط افراد تحت حمایت خود، می توانند از فرصت کفیل شدن و به تبع آن معافیت از خدمت سربازی بهره مند گردند.

مکفول به چه شخصی اطلاق می شود؟

در حقیقت مکفول به شخصی گفته می شود که توان نگهداری و مراقبت از خود را نداشته و همواره نیازمند حمایت و مراقبت می باشد؛ که این افراد می توانند با توجّه به شرایط جسمی یا کهولت سن، هر یک از پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر و یا خواهر باشند.

نظام وظیفه

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کمیته امداد و مددجویان بهزیستی ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چند نوع کفالت در قانون داریم؟

به طور کلّی ۱۲ نوع کفالت در قانون پیش بینی شده است که برای آشنایی مختصر، فقط به ذکر نام آن ها بسنده می کنیم:

۱- کفالت پدر (شامل: پدر بالای ۷۰ سال – پدر نیازمند مراقبت)

۲- کفالت مادر (شامل: مادر فاقد همسر – مادر مطلّقه یا . . .)

۳- کفالت پدربزرگ یا مادربزرگ اعم از پدری یا مادری

۴- کفالت برادر بیمار

۵- کفالت خواهر

۶- کفالت برادر یا خواهر صغیر زیر ۱۸ سال

۷- کفالت برادر یا خواهر معلول

۸- کفالت والدین معلول

۹- کفالت فرزند

۱۰- معافیت کفالت سه خواهری

۱۱- معافیت کفالت کمیته امداد امام خمینی(ره)

۱۲- کفالت اعضای نیازمند مراقبت خانواده(معافیت مادۀ ۶ سازمان بهزیستی)

سه شرط اساسی برای انواع معافیت کفالت سربازی چیست؟

اکنون که با انواع کفالت آشنا شدید، به ذکر شرایط کفالت می پردازیم. به طور کلّی برای هر یک از انواع سه شرط بنیادین ذکر شده است که فقط با وجود این شرایط، فرد مشمول می تواند در صورت دارا بودن سایر شرایط اختصاصی هی یک از انواع کفالت، برای معافیت از خدمت سربازی اقدام نماید. سه شرط اصلی برای انواع معافیت کفالت عبارتند از:

۱- فرد متقاضی استفاده از معافیت کفالت، باید به سنِّ مشمولیت خدمت سربازی رسیده باشد. به عبارت دیگر، قبل از اینکه فرد به سنِّ قانونی اعزام به خدمت سربازی رسیده باشد، نمی تواند برای معافیت از کفالت اقدام نماید.

۲- فرد مشمول نباید غیبت داشته باشد و در صورت داشتن غیبت مؤظّف است آن را موجّه کند. در صورت غیرموجّه بودن غیبت نیز امکان استفاده از فرصت معافیت کفالت برای فرد فراهم نخواهد بود.

۳- فرد مشمول باید تنها مراقب و نگهدارندۀ مکفول خود باشد. یعنی اگر غیر از فرد مشمول، باشند افراد دیگری از اعضای خانواده، که توان نگهداری از فرد مکفول را دارا باشند، نامبرده دیگر نمی تواند از معافیت کفالت استفاده نماید.

چگونه معافیت کمیته امداد و بهزیستی بگیریم؟

معافیت کفالت مادۀ ۶ سازمان بهزیستی

همانطور که قبلاً بیان شد، برخی از اقشار جامعه همواره به حمایت های مادّی و غیرمادّی از سوی دولت و سایر نهادها نیازمند هستند. علاوه بر مددجویانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند، افرادی که تحت حمایت سازمان بهزیستی می باشند نیز، از این دسته هستند. خوشبختانه سازمان نظام وظیفۀ عمومی برای مشمولان تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز حمایت هایی را برای خدمت سربازی در نظر گرفته است که از مهمترین این حمایت ها می توان به معافیت دائم از خدمت سربازی اشاره نمود. از سال ۱۳۸۲ و براساس تفاهم نامه ای که فی مابین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفۀ عمومی ناجا منعقد شد، مددجویان سازمان بهزیستی می توانند در صورت دارا بودن شرایط استفاده از این فرصت و با رعایت ضوابط قانونی، برای معافیت از خدمت اقدام نمایند. مواردی که در این سازمان، امکان بهره مندی از معافیت سربازی را فراهم می کند عبارتند از:

۱- معافیت کفالت فرزند معلول

اگر فرد مشمول دارای فرزند معلولی بوده، مشروط بر اینکه فرزند او تحت پوشش سازمان بهزیستی باشد، می تواند برای معافیت از خدمت سربازی اقدام نماید. در این حالت هیچ تفاوتی در جنسیت فرزند نیست. یعنی پسر یا دختر بودن فرزندِ معلولِ فردِ مشمول، هیچ فرقی در ارائۀ معافیت از خدمت سربازی نمی کند. تنها شرطی که در این حالت الزامی است، اینکه فرد متقاضی استفاده از معافیت، نباید غیبت داشته باشد. در صورت داشتن غیبت این امکان برای او نخواهد بود.

۲- معافیت فرزندان معلولین(داشتن پدر یا مادر معلول)

اگر پدر یا مادر فرد مشمول، از معلولین تحت پوشش سازمان بهزیستی باشد، و به تشخیص سازمان نظام وظیفۀ عمومی، چنین پدر و مادری نیازمند مراقبت باشند، یکی از فرزندان پسر در این خانواده می توانند از معافیت استفاده کنند. بدیهی است تعداد فرزندان پسر مهم نبوده و در هر صورت یکی از آن ها می توانند برای معافیت اقدام نمایند. نکته بسیار مهم در این خصوص این است که اگر پدر یا مادر معلولِ فرد مشمول، در مراکز شبانه روزی سازمان بهزیستی نگهداری و مراقبت شوند، هیچ یک از فرزندان پسر نمی توانند از معافیت سربازی استفاده نمایند.

۳- معافیت برادر یا خواهر تحت پوشش سازمان بهزیستی

برای اینکه فرد بتواند از طریق معلولیت برادر یا خواهر خود از خدمت سربازی معاف گردد، ضروری است که حداقل دو نفر از فرزندان خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند. بدیهی است تعداد برادر سالم در این خالت مهم نبوده و فرد مشمول در صورت داشتن شرط تحت پوشش بودن حداقل دو نفر از فرزندان خانواده، از طرح معافیت این سازمان استفاده نماید.

۴- معافیت همسر معلول

داشتن همسر معلول نیز می تواند منجر به معافیت از خدمت سربازی شود. با این شرط که ابتداء برای فرد متقاضی، معافیت موقّت با اعتبار زمانی مشخّص صادر می شود و اگر بعد از اِتمام مدّت معافیت موقّت، ثُبات و پایداری زندگی مشترک دچار تزلزل نشود، برای فرد کارت معافیت دائم صادر خواهد شد. لازم به ذکر است اگر بعد از اِتمام مدّت معافیت موقّت همسر معلولِ فردِ مشمول، فوت نماید، شخص اخیر تنها شش ماه فرصت دارد تا خود را به سازمان نظام وظیفۀ عمومی برای انجام خدمت سربازی معرفی نماید؛ در غیر اینصورت غیبت کرده و با او برابرِ قانون غیبت کنندگان از خدمت سربازی رفتار خواهد شد.

توجّه: شرط اساسی و مهم برای استفاده از خدمات سازمان نظام وظیفۀ عمومی در تمامِ انواع معافیت ها، نداشتن غیبت است. در صورتی که فرد غیبت داشته باشد، نمی تواند از هیچ یک از معافیت هایی که سازمان مربوطه برای مشمولین در نظر گرفته است، استفاده کند. امّا اگر فردی که می توانسته از یکی از معافیت های سازمان نظام وظیفه عمومی استفاده کند، و به دلایلی قبل از اقدام برای معافیت، غیبت کرده باشد، می تواند با ارائۀ مدارک و مستندات قانونی، غیبت خود را توجیه و از فرصت معافیت بهره مند گردد.

۵ بند مهم از مادۀ ۶ قانون بهزیستی برای معافیت از خدمت سربازی

به طور خلاصه هر فرد مشمولی که بخواهد از معافیت مددجویی بهزیستی استفاده کند، باید یکی از شرایط ذیل را دارا باشد:

 • پدر یا مادر فرد مشمول به دلیل معلولیت، تحت پوشش بهزیستی باشند؛ در این حالت فرد می تواند برای کفالت پدر یا مادر خود اقدام نماید. البته قانون معافیت کفالت پدر با معافیت کفالت مادۀ ۶ بهزیستی متفاوت است. مزیّت استفاده از کفالت مادۀ ۶ بهزیستی در این است که برخلاف سایر کفالت ها که فرد مشمول می بایست تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشد، در این نوع از کفالت(مادۀ ۶ بهزیستی)، در صورتی که چند پسر بالای ۱۸ سال در خانواده باشند نیز، فرد مشمول می تواند از معافیت این سازمان بهره مند شود.
 • حداقل دو نفر از اعضای خانوادۀ مشمول خدمت(خواهر و برادر) به واسطۀ معلولیت، باید تحت پوشش بهزیستی باشند؛
 • فرد مشمول متأهّل بوده و همسرش به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد؛
 • فرزند فرد مشمول، به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد؛
 • مادرِ فرد مشمول، تحت پوشش بهزیستی باشد؛ در این حالت معلولیتِ مادر شرط نبوده و حتّی در صورت سلامت وی و صرفاً با شرط تحت پوشش بهزیستی بودن مادر، فرد می تواند از معافیت این سازمان استفاده کند.

مدارک لازم برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی

 • برگه های وضعیت و معاینۀ اولیۀ مشمولین؛
 • اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملّی فرد متقاضی؛ لازم به ذکر است که شناسنامۀ فرد باید عکس دار بوده و در صورت عدم داشتن کارت ملّی، کارت ملّی موقّت یا رسید درخواست ادارۀ پُست نیز کفایت می کند.
 • یک قطعه عکس رنگی ۴*۳ تمام رُخ با زمینۀ سفید؛
 • اصل و فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مرجع صادر کننده یا یکی از دفاتر اسناد رسمی برابر با اصل شده باشد؛
 • و . . .

سوالات متداول

آیا مددجویانی که غیبت دارند، می توانند از معافیت کمیته امداد استفاده نمایند؟

افرادی که می خواهند از امکان معافیت کمیته امداد امام خمینی(ره) استفاده نمایند، می بایست قبل از سن ۱۸ سال که سن قانونی اعزام به خدمت است، تحت پوشش کمیته امداد بوده باشند. اگر چنانچه مشمولی تحت پوشش بوده ولی بدلایلی غیبت داشته باشد، وضعیت او توسط کمیته امداد منطقۀ محل سکونتش بررسی می شود تا حتّی الامکان غیبت فرد موجّه شود. در این صورت فرد می تواند از معافیت از خدمت سربازی استفاده نماید. همچنین در صورتی که فرد مشمول تحت پوشش کمیته امداد، از فرصت معافیت دوران تحصیل خود استفاده کرده و دیگر مجاز به ادامۀ تحصیل نباشد، برای وی سنوات ارفاقی در نظر گرفته می شود تا غیبت ناشی از ادامۀ تحصیل برای او لحاظ نشود. یعنی در این حالت نیز فرد بعد از دوران تحصیل می تواند از معافیت استفاده کند.

آیا حقوق سربازان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) از سایر سربازان متفاوت است؟

هر فردی که به خدمت سربازی اعزام می شود، طبق قانون مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه دریافت می کند. هر چند این مبلغ بسیار ناچیز است امّا از آنجایی که دفاع از حریم کشور و برقراری امنیّت بر هر ایرانی تکلیف است، لذا این مبلغ صرفاً جهت تنها به عنوان کمک هزینۀ طول دورۀ خدمت می باشد؛ وإلّا میزان ساعتی که فرد در یگان مورد نظر مشغول به خدمت است، به هیچ عنوان متناسب با حقوق دریافتی او نیست. مبالغ پرداختی از سوی سازمان نظام وظیفۀ عمومی بر اساس درجۀ نظامی افراد و همچنین منطقۀ محلّ خدمت با لحاظ موقعیت جغرافیایی و بدی آب و هوا و عواملی از این دست، متفاوت است.

در این میان، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در برخی موارد حقوقی متفاوت از دیگران دریافت می کنند. براساس طرحی که رئیس سازمان نظام وظیفۀ عمومی پیشنهاد کرده اند، افراد مشمول تحت پوشش کمیته امداد در صورتی که متأهّل باشند، می بایست حقوقی معادل ۷۰ درصد حقوق کارکنان دولتی دریافت کنند. به عبارتی می توان گفت در این طرح، حقوق دریافتی افراد متأهّل تحت پوشش این نهاد بطور میانگین حدود ۹٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال، معادل ۹۰۰ هزار تومان در ماه خواهد بود.

بخشنامۀ جدید معافیت کمیته امداد امام خمینی(ره) چیست؟

مطابق قانون جدید خدمت نظام وظیفۀ عمومی، برای مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و همچنین سازمان بهزیستی، تغییراتی در خصوص معافیت های مربوط به افراد مورد حمایت این دو نهاد پیش بینی شده است. بر اساس اعلام رئیس سازمان نظام وظیفۀ عمومی ناجا، به موجب این قانون تنها یکی از فرزندان پسر مادران فاقد همسر که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) یا سازمان بهزیستی هستند، می توانند از فرصت معافیت سربازی استفاده نمایند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط معافیت کمیته امداد و مددجویان بهزیستی ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کمیته امداد و مددجویان بهزیستی ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 181 نظر:
 1. سلام شخصی هستم ازدوسالگی فرزندطلاق تحت حمایت بهزیستی قرارگرفتم درسن ۱۹سالگی ازدواج کردم ودارای دوفرزن پسر وبیماری اعصاب وروان گرفتم وتوان کارکردن راندارم وبعلت مستاجربودن ووضعیتی که داشتم تحت حمایت کمیته امداد قرار گرفتم والان ۳۶سال سن دارم و۱۶سال غیبت ازخدمت سربازی دارم مادرم هم فاقد شوهر وتحت پوشش کمیته امداد می باشد ایا می توانم از معافیت استفاده کنم

  1. سلام ابتدا باید توجیه غیبت کنید اگر پذیرفته شد در صورتی که تنها فرزند ذکور خانواده باشید می توانید برای معافیت کفالت مادر اقدام نمایید

 2. سلام بنده ۱۸ سال سن دارم و پدرم معلول و قطع نخا است و تحت حمایت سازمان بهزیستی هستیم بنده تک فرزند پسر هستم و دوتا خواهر بزرگ تر از خود دارم خواستم بدونم از کجا باید شروع کنم و اینکه معافیت میتونم بگیرم

  1. سلام بله میتوانید معافیت کفالت پدر از کارافتاده راداشته باشید
   میتوانید مدارک تحصیلی خودرا به همراه مدارک از کارافتادگی پدر به پلیس به علاوه ده ببرید میتوانید بامشاوران ما تماس بگیرید

 3. سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۲ هستم و غیبت سربازی ندارم
  پدرم زن دوم گرفته ایا اگه مادرم طلاق بگیره
  و تحت پوشش کمیته قرار بگیره من میتونم برای معافیت موقت که بعد ۳۰ ماه بشه دائم اقدام کنم؟

 4. سلام من و خانوادم تحت پوشش کمیته امدادیم و پدر و مادرم هم هر دو از کار افتاده و یه برادر ۱۲ ساله دارم و غیبت هم ندارم. میخواستم بدونم می تونم کفالت پدر یا مادر رو بگیرم؟

 5. سلام من تحت پوشش کمیته امدادهستم و پدرم فوت کرده ولی غیبت دارم الان هم درحال خدمت هستم و غیبتم را سپری کردم آیا معاف میشوم

  1. سلام شما میتوانستید غیبت خود را توجیه کنید ودرصورتی که تنها پسر خانواده باشید معافیت کفالت مادر بگیرید ویا اگر مادر تحت پوشش کمیته یا بهزیستی باشد میتوانستیدبرای معافیت اقدام کنید

 6. سلام
  معافیت کفالت مادر برای تک پسری که پدر تازه فوت کرده باشه کارتش موقت میش به مدت ۳۰ ماه
  میخواستم بدونم کمیته امداد اگه ۵.۶سال ثبت داده باشیم
  معافیت کفالت مادر از کمیته امداد دائم هست یامثل شرایط عادی کارت مپقت صادر میشه

 7. سلام خسته نباشید
  پدر و مادر و خود من تحت پوشش کمیته هستیم
  یه برادر متاهل هم دارم که غیبت سربازی داره
  پدرم دیسک کمر و گردن شدید داره که توی ام ار ای نشون داده
  البته پدرم زن دوم هم گرفته که اون زنه داره خرج بابای منم میده و بابام نمیتونه کار کنه برادرم هم توی انور خودش مونده
  به نظرتون میتونم معافیت بگیرم ؟

  1. سلام چون تحت پوشش کمیته هستید و اگر پدر ازکارافتادگی باشنددرصورت نداشتن غیبت میتوانید معافیت بگیرید.

 8. سلام وقت بخیر من تحت پوشش کمیته امدادهستم بخاطراینکه پدرم ازکارافتاده هستش برادربزرگم خدمت رفته تمام کرده یک برادرم هم ازخدمت فرارکرده.ایا من میتونم معافیت کمیته امدادبگیرم یاخیر؟

 9. سلام ۲۴ سالمه و پدرم ۶۸ سالشه و تحت پوشش کمیته امداد هستیم سه برادر دارم ک هرسه سربازی رفتن و دوتاشون ازدواج کردن
  میتونم معافیت بگیرم؟؟

 10. سلام . من یک ماه دیگه سنم ۱۸ میشه و پدرم بیماری آسم و عمل ریه انجام دادن چند سال قبل و ۶ . ۷ سال هم میشه عضو کمیته امدادیم و پدرم بیماری قلبی هم دارن و ۵۰ سالشونه وخودشون هم به خاطر مریضیشون معافیت گرفتن ولی مدارک عملشون زیر آوار مونده تو زلزله و تک فرزند پسر منم و قصد ادامه تحصیل و رفتن به دانشگاه رو هم دارم میخواستم بدونم اگه شامل معافیت میشم و میتونم معافیت بگیرم اقدام کنم برای معافیت بعد درس بخونم ممنون میشم کمک کنید

 11. سلام چه مدتی باید از تحت پوشش شدن خانواده بگذره ک کمیته امداد برای معافیت سه خواهری و تک پسری موافقت کند ؟؟ینی حداقل زمان لازم از تحت پوشش شدن خانواده چقد هست برای درخواست معافیت ؟؟؟

 12. سلام بنده ۲۶ سالمه یه واحد مونده ب فوق دیپلم بگیرم رشته روانشناسی تحت پوشش کمیته امداد هم هستم برادر بزرگم معافیت گرفته با این شرایط میشه امریه گرفت یا کفالت مادر بگیرم معاف شم از خدمت

 13. سلام پدرم ۴۶ سالشه دیسک کمر داره و از کار افتاده هست تحت پوشش کمیته هم هستیم و یه خواهر متآهل و یه برادر ۱۰ ساله دارم خودمم ۸ ماهه در حال خدمتم میتونم کفالت بگیرم

 14. سلام پدرم ۵۲ سالشه ولی به خاطر کمرش که شکستگی دارن تحت پوشش کمیته امدادن البته ۶ ماه رفتن
  خودمم تک پسرم یه خواهر دارم ازدواج کردن
  تا ۷ ماه دیگه هم معافیت تحصیلی دارم به نظرتون میتونم کفالت بگیریم راهنمای کنید ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام در صورت اینکه پدر شما نیاز به نگهداری و مراقبت داشته باشند بله میتوانید

 15. سلام من کارت معلولیت دارم مشکل شنوایی و گفتاری دارم شدت معلولیتم متوسط لیسانس هم دارم تحت پوشش بهزیستی هم هستم آیا معاف میشم؟؟

 16. سلام ببخشید من ی برادر دارم تخت پوشش بهزیستی هست و فاقد پدر هستم و مادرم هم تحت پوشش کمیته امداد هستش ایا من میتونم معافی بگیرم

 17. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بعد از کفالت گرفتن پرونده مادر از کمیته امداد بسته میشود؟

 18. سلام من ۲۳سالمع پدرم ۹۵سالشه تحت کمیته امداد و یع برادر کوچکتر دارم که ۲۰سالشه واون داره ادامه تحصیل میدع میتونم معافیت بگیرم؟

 19. سلام وقت بخیر پدر من بالای ۸۰سالش هست واز کار افتاده هست و تحت پوشش کمیته امداد برادران و خواهرام هم ازدواج کردن همشون و تنها من با پدر مادرم زندگی میکنم ایا شانسی برای معافیت دارم؟

  1. با سلام اگر تحت پوشش کمیته هستند بله .اما به صورت کل با داشتن برادر نمیتوان کفالت گرفت .

 20. سلام من چند ماه مانده تا ۱۸ تمام بشوم بنده تک فرزند پسر هستم و پدرم معلولیت جسمی دارد و قطع نخاع است و تحت پوشش بهزیستی است آیا می توان از معافیت برخودار شد

  1. سلام و علیکم من مادرم طلاق گرفته و تحت پوشش بهزیستی است ولی شدت معلولیتش متوسط میباشد میتونم کفالتو بگیرم

 21. سلام من ۲۵سالمه معافیت تحصیلی گرفتم دوتا برادر دارم که ازدواج کردن یکی رفته خدمت پدرم بالای۷۵ سالش است تحت کمیته امداد سه خواهر کوچکتر دارم میتوانم معافیت بگیرم

 22. سلام بنده تک فرزند هستم و پدر و مادر دچار دیسک کمر هستند و پدر تحت پوشش کمیته ایا بنده میتوانم کفالت بگیرم

 23. سلام
  وقتتون بخیر بنده تک فرزندم هستم و پدر و مادرم تحت پوشش کمیته امدادن ، پدر از کار افتاده است.
  می تونم معاف بشم و کفالت بگیرم؟
  ممنون میشم.

 24. سلام
  من ۲۲سالمه دانشجو هستم و سه تا برادریم ک دوتاشون رفتن خدمت و متاهلن ،پدر من ۷۰سالشه و عضو کمیته امداد هستش که توان کار کردن ندارم ی خواهره مجردم دارم

 25. پدر من ۷۰سالشه و عضو کمیته امداد هستش و سه تا برادریم اون دوتا رفتن خدمت سربازی و متاهلن منم ۲۲سا

  1. با سلام معافیت مددجویان به شما تعلق میگیرد پدر خود میتواند کفیل خود را انتخاب کند.

 26. سلام
  پدرم عضو کمیته امداد هستش و سنش ۷۰ساله
  سه تا برادریم ک دوتا رفتن خدمت منم ۲۲سالمه دانشجوم پدرم توان کار کردن نداره
  آیا معافیت کمیته امداد به من تعلق میگیره؟؟

  1. با سلام معافیت مددجویان به شما تعلق میگیرد پدر خود میتواند کفیل خود را انتخاب کند.

  2. سلام من پدرم فوت کرده تحت پوشش کمیته هستیم غیبت دارم ۲۹سالمه میتوانم خرید خدمت بکنم

 27. ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++سلام بنده ۲۳ ساله متاهل ( تو عقد هستم ) و دانشجو و اینکه بنده غیبتی از بابت نظام وظیفه ندارم…دارای دو برادر بزرگتر که خدمت را گذرانده اند..
  پدر بنده به رحمت خدارفته و مادرم به تنهایی تحت پوشش کمیته امداد میباشند..
  ایا با این وجود به من معافیتی تعلق میگیرد؟؟؟؟چگونه و چه کاری باید انجام بدم؟؟؟؟ممنون میشم اگه پاسخ بنده رو کامل و جامع بدین..!!!!!!!!!!!!

 28. سلام بنده ۲۳ ساله متاهل ( تو عقد هستم ) و دانشجو و اینکه بنده غیبتی از بابت نظام وظیفه ندارم…دارای دو برادر بزرگتر که خدمت را گذرانده اند..
  پدر بنده به رحمت خدارفته و مادرم به تنهایی تحت پوشش کمیته امداد میباشند..
  ایا با این وجود به من معافیتی تعلق میگیرد؟؟؟؟چگونه و چه کاری باید انجام بدم؟؟؟؟ممنون میشم اگه پاسخ بنده رو کامل و جامع بدین..!!!!!!!!!!!!

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام جواب شما بسیار طولانی است و باید کاملا شرابطتتان بررسی شود .تماس بگیرید .

 29. سلام روز بخیر من تنها پسر خانواده هستم و پنج تا خواهر دارم پدرم ۶۳ سالشه چهار ماه هست که عضو کمیته امداد شده ایا معافیت سه خواهری به من تعلق میگیره؟

  1. سلام. معمولاً سه خواهری و چند برادری دیگر اجرا نمی شود اما چون پدر عضو کمیته هستند و بیماری دارند برای کفالت اقدام کنید.

 30. سلام بنده دانشجو هستم پدرم و مادرم و خودم تحت پوشش کمیته هستیم پدر دیسک کمر و مفصل زانو هاش ساییده و دکترا گفتن قابل ترمیم نیست و پدر چشمایش را بخاطر اب مروارید عمل کرده و مادرم هم دیابت و چربی دارد . پدرم ۶۹ سالش و مادرم ۵۹ سالش هست و ۹ فرزند هستیم که ۷ تا از انها ازدواج کرده اند و من و برادرم که او هم بالی ۱۸ سال است و سربازی کرده است ایا من شامل چه معافیتی میشوم

 31. سلام من ۲۲ سالمه در حال تدریسم پدرم زمانی فوت کرده که من سنم زیر ۱۸ بوده الا سه تا برادر بزرگتر از خودم دارم و یه داداش کوچیک تر از خودم و چند ساله هم تحت پوشش کمیته هستیم آیا میتونم معافیت رو از طریق کمیته بگیرم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه خیر. تنها راه استفاده از ماده ۶ بهزیستی است.برای برسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 32. من ۳۰ سالمه، یه ساله رفتم خدمت، بابام ۶۳ سالشه و تحت پوشش کمیته امداد، دو تا برادر دارم یکیش به خاطر مشکلات اعصاب و روان تحت پوشش بهزیستی هست خواستم ببینم میتونم با توجه به بند ۶ برای معافیت ادامه خدمتم اقدام کنم یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به معافیت ماده ۶ میتوایند اقدام کنید.در صورتی که غیبت نخورده باشید

 33. سلام من پدر ومادرم ۴ساله از هم جداشدن ومادرم ازدواج نکرده
  من خودم متاهلم وخانمم بارداره مادرم پیش خودم زندگی میکنه ومریضی قند وچربی واعصاب داره آیا میتونم معافیت موارد خاص یا کفالت بگیرم درکل معافیت بهم میخوره

 34. سلام پدرمن ۱۵ ساله فوت کرده و سرپرست خانواده اس و از اون موقع تحت پوشش کمیته امداد هستیم و فقط دو برادر هستیم. که برادر بزرگم در زمان مشمولی معافیت کفالت مادرم رو گرفته البته از کمیته امداد نگرفته و حالا برادرم تحت پوشش نیست و ازدواج هم نکرده آیا من می تونم از طریق کمیته امداد معافیت بگیرم ؟ خیلی ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط متفاوتی برای معافیت وجود دارد برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط متفاوتی برای معافیت وجود دارد برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 35. سلام پدر من سه ساله فوت کرده و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست چهار تا برادر دیگه دارم که سه تای آنها خدمت کرده و یکی از معافیت کفالت پدر (ناشنوایی) گرفته من الان دانشجو هستم می توانم برای معافیت اقدام کنم

  1. سلام دوست عزیز
   باتوجه به وجود برادران بزرگ تر فقط از راه ماده ۶ بهزیستی امکان دارد

 36. سلام بنده فقط یک خواهر دارم که معلول شدید جسمی ذهنی است و خودم تنها پسر خانواده هستم آیا معاف میشم؟

 37. سلام من ۱۰ساله ترک خدمت کردم بعد از اموزشی ۲ماه هم خدمت کردم به خاطر مریضی برادر که چند ماه بعد فوت کرد ومریضی پدرم که اون هم فوت کرد وکم بینای مادرم که ۵۵سالشه والان هم متاهل دارای ۲فرزند هستم. والان هم مشکلات مالی دارم .راهنمایی باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه راهی جز معافیت از طریق بیماری و یا ادامه خدمت وجود ندارد

 38. سلام من پدرم فوت کرده مادرم تحت موشش کمیته امداده برادر بزرگترم ازدواج کرده منو مادرم باهمیم پدرم زنده بود برادرم معافیت پزشکی گفرت میخواستم بدونم میتونم‌معافیت بگیرم بعد این که ۶ ماه اضاف خدمت خوردم متولد۱۳۹۹/۵/۲۹هستم سال ۱۳۹۹/۹/۱اعژام شدم دوره اموزشیم بعد اینکه میخواستم بدونم‌چیکار کنم‌معاف بشم ایا باید ۶ ماه اضاف خدمتم بکشم‌پر کنم بعد واس معافی اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به علت داشتن غیبت متاسفانه معافیت مقدور نیست. برای برسی دقیق شرایط خود با مشاوران تماس بگیرید

   1. سلام دوست عزیز شما گفتید ک در شرایطی ک‌پدر نبوده خوب پدر من ۷ ساله ک فوت شده از اونورم من قبل اینکه ب سن ۱۸ سالگی برسم شرایط معافی داشتم دوست عزیز سردار کمالی گفته ک کسایی ک در قبل اینکه ب سن ۱۸ سالگی برسن شرایط معافی دارن معاف میشن حتی غیبت داشته باشد

     1. درسته خوب من باید ۶ ماه خدمت کنم اضافمو بکشم بعد واس معافیم اقدام کنم درسته چون نیرو انسانی اینو میگه همه میگن

    1. سلام من پدر ومادرم ۴ساله از هم جداشدن ومادرم ازدواج نکرده
     من خودم متاهلم وخانمم بارداره مادرم پیش خودم زندگی میکنه ومریضی قند وچربی واعصاب داره آیا میتونم معافیت موارد خاص یا کفالت بگیرم درکل معافیت بهم میخوره

 39. س پدر من بالا شصت سال و تحت پوشش کمیته امداد هستن آیا من میتونم توجیه غیبت کنم تا بتونم۴۰۰کنکور بدم یا نه
  لطفا کمک کنید
  برادرم هم تحت پوشش بهزیستی هست

  1. سلام دوست عزیز
   توجیه غیبت بستگی به شرایط تخصصی شما دارد برای بررسی بیشتر تماس بگیرید

 40. سلام ما دو برادر هستیم بالای ۱۸ سال و از طلاق پدر و مادرم ۴ ساله میگذره و مادرم سرپرست خانوار حدود ۱ سال هست تحت پوشش کمیته امداد هستن. ایا من میتونم برای معافیت اقدام کنم یا باید صبر کنم دو سال از تحت پوشش کمیته امداد بودن مادرم بگذره ؟

  1. سلام دوست عزیز
   یگانه برادر بالای ۱۸ سال از شرایط اصلی است مقدور نیست.

   1. سلام مجدد .خب مگه با این که دو برادریم از قانون معافیت مددجویان نمیتونم استفاده کنم؟ سوال من اینه که برای استفاده از کفالت مددجویان از تحت پوشش کمیته امداد بودن مادرم چقدر باید گذشته باشه؟(مادرم ۱ سال است که تحت پوشش کمیته هستن)

 41. سلام برای معافیت کفالت مادرکه پدر فوت کرده باشد. فقط مادرتحت پوشش کمیته امداد باشدیا فرد مشمول هم باید تحت پوشش باشد و مدت زمان تحت پوشش بون چند ماه باشد تا ما برای معافیت اقدام کنیم.

 42. سلام وقت بخیر..سوال داشتم خدمتتون که پدر بنده فوت شدن و مادر بنده تحت پوشش کمیته هستند و خود بنده متاهل ولی تحت پوشش نیستم و درحال تحصیل هستم..دو تا از برادران بنده هم خدمت را گذرانده اند و همچنین متاهل میباشند..آیا معافیت کمیته امداد با این شرایط به اینجانب تعلق میگیرد؟وچگونه؟؟..ممنون میشم اگه به این پرسش پاسخ داده شود..

   1. خیلی ممنون از پاسخ شما..فقط اینکه بنده گفتم تنها مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستند…و اینکه تحت پوشش بهزیستی نیستند!!!!! لطف میفرمایید راهنمایی کنید روال کار چطور باید انجام شه؟؟؟؟(برای تحت پوشش بودن بهزیستی آیا نباید معلولیت یا ناتوانی خاصی داشت؟؟؟آیا فاقد همسر بودن مادر کفایت میکند؟؟؟)

    1. سلام . برای گرفتن معافیت از طریق کمیته امداد هم میشود اقدام کرد و نیازی به عضویت مجدد در بهزیستی نیست.

 43. سلام وخدا قوت خانواده ما تحت کمیته امداد هستند پدرم ۶۰ساله از کار افتاده با بیماری فشار خونی وعمل جراحی واریکاسل وبیضه میباشد .برادر کوچک من هم ک معاف پزشکی شده بخاطر مشکل بیضه و اون هم واریکاسل داشته ایا الان ک دانشجو هستم میتوانم برای کفالت پدرم اقدام کنم ؟؟نامه از کمیته امداد تاثیری دارد؟؟واینکه ایا امکان معافیت بنده هست ؟؟

  1. سلام بله می تونید اما برای اطلاع از شرایط و مراحل دقیق دریافت معافیت تحصیلی، با مشاورا ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

   1. سلام‌، پدر من تحت پوشش سازمان بهزیستی هست و من ۲۷ سال سن دارم و یک ساله فارغ التحصیل کارشناسی هستم. یه برادر کوچکتر زیر ۱۸ سال و همچنین سه برادر متاهل هم دارم.آیا مشمول کفالت میشوم یا خیر؟
    ممنون میشم جواب بدین.

  2. سلام پدرم ۶١ ساله و امسال تحت پوشش کمیته شد و من ٣ سال غیبت دارم آیا میتونم براى کفالت پدرم أقدام کنم؟

 44. باسلام،مادرم از زمستان سال۹۷ از پدرم طلاق گرفتن و بهار ۱۴۰۰ ۲ سال تحت پوشش کمیته امداد میشه،منم بهمن ماه فارغ التحصیل میشم،خواستم بدونم برای معافیت بایستی چه موقع اقدام کنم؟؟ با تقدیم احترام

 45. سلام. بنده تک پسر و دارای ۵خواهر که ۴تاشون متاهل شدن. مادرم بیناری خاص دارن و داره عضو بهزیستی میشن پدرمم۵۶ساله در قید حیات، میخاستم بپرسم میتونم معافیت سه خواهری بگیرم؟یا معافیت ماده۶
  در ضمن تا ۳ماهه اینده معافیت تحصیلی دارم فقط.و چقد زمان میبره

 46. باسلام .بنده پدرم یک ساله فوت کرده .ددحین خدمتم و تازه متوجه شدم که قانونی هس ولی هنوز تحت نطر کمیته نیستیم.کاری میشه کرد؟؟

  1. سلام باید ابتدا برای بهزیستی یا کمیته اقدام کنید و سعی کنید کفالت بگیرید

 47. باسلام پدر بنده حدود ۲۱ سال است که فوت کرده و از همان موقع مادرم تحت پوشش کمیته بوده اند تا اکنون درضمن برادر بزرگتر بنده که درزمان فوت پدرم مشمول خدمت بوده اند از معافیت کفالت استفاده کرده اند و اکنون همسر دار هستند آیا معافیت مددجویان شامل بنده میشود یا نه؟

 48. باسلام
  بنده پدرم تازه ۱۰روزه فوت کردن
  ایا میتونم از طریق کمیته امداد کفالت مادرمو بگیرم
  غیبت هم ندارم چون دانشجو بودم

  1. با سلام و ضمن عرض تسلیت خدمت شما دوست عزیز اگرتک پسر هستید بله و نیازی به کمیته امداد هم نیست

   1. با سلام وعرض خسته نباشید بنده تنها پسر فرزند مذکور میباشم ۱۹ سال سن دارم ۳ خواهر دارم پدرم ۵۰سال سن دارد اما ۶ماه به دلیل فقر واعتیاد تحت پوشش کمیته امداد بودیم خواستم بدونم تحط چه شرایطی میتوانم از معافیط سه خوهری استفاده کنم

    1. سلام دوست عزیز
     برای بررسی و مشاوره دقیق تر با مشاورین مرکز تماس حاصل کنید

 49. سلام
  بنده یه برادر بزرگتر از خودم کفالت مادرم رو برعهده گرفت و معاف شد
  حالا با وجود اینکه ایشون ازدواج کردن و منو مادرم با هم زندگی میکنیم و تحت پوشش کمیته امداد هستیم
  آیا میتونم درخواست معافیت مدد جویان رو بدم؟؟قبول میکنن؟؟
  آیا بدون غیبت میتونم سربازیم رو بخرم یا باید حتما غیبت داشته باشم؟؟؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز خیر کفالت به شما تعلق نمیگیرد و اکنون خرید خدمت نداریم

   1. با سلام وعرض خسته نباشید بنده تنها پسر فرزند مذکور میباشم ۱۹ سال سن دارم ۳ خواهر دارم پدرم ۵۰سال سن دارد اما ۶ماه به دلیل فقر واعتیاد تحت پوشش کمیته امداد بودیم خواستم بدونم تحط چه شرایطی میتوانم از معافیط سه خوهری استفاده کنم

    1. سلام دوست عزیز
     برای بررسی و مشاوره دقیق تر با مشاورین مرکز تماس حاصل کنید

 50. سلام پدرم فوت شده و برادرم اون موقع کفالت خواهر کوچک تر از من رو گرفته از طریق امداد نبوده و الان دوسال هست ما تحت پوشش امداد هستیم میخواستم بدونم میتونم کفالت مادر رو بگیرم در ضمن برادرم ازدواج نکرده

  1. با سلام با وجود برادر دیگر امگان گرفتن کفالت وجود ندارد مگر اینکه نامه پزشکی مادر یا برادر را ارائه دهید

   1. سلام
    بنده پدرم رو از دست دادم و یک سال تاخیر خدمت دارم وفقط یک خواهر کوچک تر مادرم از کار افتاده آیا معافی از طرف کمیته امداد شاملم میشه؟؟

    1. با سلام اگر تاریخ ورود به غیبت شما بعد از فوت پدر باشد بله در غیر اینصورت خیر

 51. سلام وقت بخیر
  من ۲۲سال هس و چهار برادر و یک خواهر بزرگتر داشتم که مبتلا ب مریضی ارثی هستن بجز من و یه برادر دیگه ام که چند سال پیش خدمت کرده و الا بیماری قلبی داره و جداز ما تو ی شهر زندگی میکنه متاهل هس..
  وقتی ۶ سالم بود پدرم بیمار شد و فوت کرد و هشت سال بعد برادر بزرگترم با همان مریضی وفات کرد و دوباره بعد هفت سال یعنی فروردین امسال خواهرم هم با همین مریضی وفات کرد در حالی که شوهر مریضش هم پنج ماه قبل خودش وفات کرد و این مریضی ما ارثی هست هیچ درمانی نداره… و ازین مریضی عکس و ازمایش همه چی موجود هست تنها راهش دکترا گفتن بایده روده همه اعضا باید قطع بشه
  مادرم هم الا دوساله که مریضه کبداش خراب هس ینی همزمان با خواهرم مریض بود … و دوتا برادر دیگه ام ازدواج کردن
  الا ی برادر بیمار و مادر بیمارم که نیاز به مراقبت داره همراه با خواهر زاده یتیمم خرجشون بر دوش منه و دوساله که از مدرسه اخراج شدم بخاطر این که وقت سربازی ام رسیده بود مدرسه رو که اخراج شدم بخاطر بیماری مادرم و بیماری خواهرم که چند ماه بعد بیمار شد نتونستم برم خدمت وضع مالی ما خوب نبود سرمایه نداشتم و بیشتر از ده ساله که زیرنظر کمیته امداد امام هستیم منو مادرم…
  خواهشا یه راهنمایی بکنید من تو این حال نمیتونم مادر مریضم رو تو این وضع ترک کنم
  بنظرتون امکانش هست معافیت کفالت بگیرم برای سر پرستی مادر و خواهرزاده تک فرزند که از مادر خودش خواهر و برادر نداره
  یا تنها برای مادرم؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر ثابت شود برادر بزرگتر شما توانایی لازم برای مراقبت از مادر را ندارد، میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 52. سلام
  مادر من تحت پوشش کمیته امداده و سرپرست خانوادس. پدرم سال ۹۵ فوت کرده و برادر بزرگترم در زمان حیات پدرم بخاطر کفالت معاف شدن .حالا میخواستم بدونم میتونم از طریق کمیته امداد معافیت بگیرم البته اینم بگم برادرم از طریق کمیته امداد معاف نشده.

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به نوع معافیت برادر، امکان اخذ معافیت کفابت وجود دارد.

 53. سلام من در حال خدمتم .و در خواست معافیت کمیته امداد دادم. شرایط زندگی ام جوری رقم خورده که نمی تونم دیگه ادامه خدمت بدم . چقدرزمان طول می کشه تا بنده معاف بشم .و چجوری بهم ابلاغ میشه معاف شدم . باتشکر

  1. سلام سید جان
   پروسه معافیت با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است اگر تمام مدارک و شرایط لازم را داشته باشید چهار یا پنج ماه طول میکشد.

   1. من ۳۰ سالمه، یه ساله رفتم خدمت، بابام ۶۳ سالشه و تحت پوشش کمیته امداد، دو تا برادر دارم یکیش به خاطر مشکلات اعصاب و روان تحت پوشش بهزیستی هست خواستم ببینم میتونم با توجه به بند ۶ برای معافیت ادامه خدمتم اقدام کنم یا نه؟

    1. سلام دوست عزیز
     با توجه به معافیت ماده ۶ میتوایند اقدام کنید.در صورتی که غیبت نخورده باشید

 54. سلام خسته نباشین طلبه متولد ۱۳۷۳ هستم.مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست .مجردم میخواستم از معفیت استفاده کنم رفتم کمیته میگن باید درسم تموم بشه!من که طلبه هستم جالب نیس که برم ترک تحصیل کنم.
  الن آموزش و پرورشاستخدامی داره گیر معافیت هستم
  توی قسمت سوال جواب ها خوندم که در حال تحصیل باشی مانعی نداره لطف کنین بگین من باید چیکار
  کنم برای معافیت پدرم هم حدود ۷ ساله فوت کردن

  1. سلام
   چنانچه شما یگانه سرپرست باشید، میتوانید در حین تحصیل نیز برای اخذ معافیت کفالت استفاده کنید.

 55. سلام خسته نباشید.پدرم فوت کرده و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست و من دو سال غیبت دارم آیا میتوانم از شرایط معافیت استفاده کنم

 56. سلام
  خانواده ام تحت پوشش کمیته امدادهستند ومی خواستم از معافیت سه خواهری اقدام کنم ولی وقتی امروز رفتم پلیس +۱۰ می گه همچنین قانونی نیست

  1. سلام
   چنین قانونی وجود ندارد و شما تنها در صورتیکه کفالت مادر یا پدر را به عهده بگیرید معاف خواهید شد.

 57. سلام خسته نباشید من متولد ۶۱ هستم متاهل بایک فرزند پدرم سال ۷۹فوت کرد که آن موقع درس میخواندم به خاطرخرجی خانواده ومشکلات مجبورشدم سال ۸۱ترک تحصیل کنم چون مادرم وخواهرم بامن بودند خواهرم چندسال بعد ازدواج کرد درضمن مادرم تحت پوشش کمیته امداد میباشد ۲تابرادر بزرگتردارم هر۲خدمت رفتن متاهل هستند وزندگی مستقلی دارند ولی متاسفانه یکی ازبراددرانم سال ۸۶به به علت ایست قلبی فوت کرد که یک فرزنددارد که با من زندگی میکند حالا با این مشکلات من باید چکارکنم آیا میتوانم کفالت بگیرم لطفا راهنمایم بکنید با تشکر

  1. سلام
   با توجه به غیبت داشتن و همچنین وجود برادر بزرگتر امکان اخذ معاافیت کفالت وجود ندارد.

 58. سلام من مادر معلول جسمی حرکتی دارم و ۴ ساله که اینجوریه و عضو بهزیستیه و دکترا هم‌گفتن نیاز ب مراقبت ۲۴ ساعته داره ولی غیبت دارم غیبتم هم به دلیل مراقبت از مادرم بوده الان اقدام کردم برای معافیت ماده۶ و گیر دادن به غیبتم

  لطف کنید راهی برای توجیه غیبتم برام پیدا کنید😊

  1. سلام
   اگر ثابت شود غیبت شما به دلیل بیماری مادر بوده احتمال توجیه وجود دارد.

 59. باسلام و عرض ادب
  من مشمول خدمت سربازی هستم و مادرم و پدرم و خواهرم تحت پوشش بهزیستی هستن و خودم ازدواج کردم و زن و بچه هم دارم .
  پدرم تقریبا نزدیک ۶۰سالشه و مریض هستش.ایا میتونم از طریق بهزیستی یا کمیته امداد کفالتشون رو بر عهده بگیرم و معاف بشم چون واقعا خرجشون بامنه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 60. سلام خسته نباشید من متولد۶۱هستم متاهل ودارای یک فرزند پدرم سال۷۹فوت کرده سرپرستی مادرم نیز برعهده من می باشد زیزپوشش کمیته امدادهم هست به خاطرات مشکلات نتونستم خدمت بروم ۲تابرادربزرگترازخودم دارم که هردوخدمت رفتن یکی ازبرادرانم سال۸۶به علت ایست قلبی فوت کردن یک فرزنددارد که سرپرستیش به عهده من هست حالا بااین شرایط من باید چکارکنم باتشکر

  1. سلام
   با توجه به غیبت از سربازی و داشتن برادر بزرگتر امکان اخذ معافیت کفالت وجود ندارد.

 61. سلام خسته نباشید یکسوال داشتم من متولد۶۱هستم متاهل بایک فرزندپدرم سال۷۹فوت شده سرپرستی مادم به عهده من هست زیرپوشش کمیته امدادهم هست ۲تابرادربزگترازخودم دارم هردوخدمت رفتن یکی ازبرادرانم سال ۸۶به علت ایست قلبی فوت شدیک فرزندهم دارد سرپرستیش به عهده من میباشد حالا خدای بااین وضعیت من باید چکارکنم باتشکر

  1. سلام
   با توجه به غیبت از سربازی و داشتن برادر بزرگتر امکان اخذ معافیت کفالت وجود ندارد.

 62. سلام .من یه خواهر معلول دارم و تحت پوشش بهزیستی هس هم مادرم هم داداشم تحت پوشش بهزیستی هستن و پدرم بیماری قلبی و روانی دارن.من دوسال غیبت دارم بازم میتونم معافیت بگیرم یا نه؟.من بیماری قلبی دارم ولی مدرکی ندارم تا غیبتمو اثبات کنم.میتونم الان برم یا دیگه دیره؟ برای قلبم معافیت پزشکی بگیرم؟؟

  1. سلام
   درصورت تایید بیماری قلبی در کمیسیونهای پزشکی نظام وظیفه، میتوانید معافیت پزشکی بگیرید.

  2. سلام
   خانواده ام تحت پوشش کمیته امدادهستند ومی خواستم از معافیت سه خواهری اقدام کنم ولی وقتی امروز رفتم پلیس +۱۰ می گه همچنین قانونی نیست

   1. سلام
    چنین قانونی وجود ندارد و شما تنها در صورتیکه کفالت مادر یا پدر را به عهده بگیرید معاف خواهید شد.

 63. سلام .من یه خواهر معلول دارم و تحت پوشش بهزیستی هس هم مادرم هم داداشم تحت پوشش بهزیستی هستن و پدرم بیماری قلبی و روانی دارن.بنده هم مشکل قلبی و تنفسی دارم و صافی کف پا دارم و عضو کمیته هم هستم میتونم معافیت بگیرم؟

   1. اخه بنده ۲سال غیبت دارم فک نکنم بتونم از قانون معافیت بهزیستی استفاده کنم درسته؟ یا میتونم؟

    1. سلام
     درصورت تایید بیماری قلبی در کمیسیونهای پزشکی نظام وظیفه، میتوانید معافیت پزشکی بگیرید.

    2. با سلام وعرض خسته نباشید بنده تنها پسر فرزند مذکور میباشم ۱۹ سال سن دارم ۳ خواهر دارم پدرم ۵۰سال سن دارد اما ۶ماه به دلیل فقر واعتیاد تحت پوشش کمیته امداد بودیم خواستم بدونم تحط چه شرایطی میتوانم از معافیط سه خوهری استفاده کنم

     1. سلام دوست عزیز
      برای بررسی و مشاوره دقیق تر با مشاورین مرکز تماس حاصل کنید

 64. سلام من یه برادر تحت پوشش بهزیستی و یه پدر ۶۴ ساله دارم تنها فرزند ذکور سالم خانواده هستم ایا میتونم معاف بشم ؟

  1. سلام
   برای دریافت راهنمایی و شرایط معافیت بهزیستی لطفا با مشاوران ما تماس حاصل نمایید

 65. سلام مادرم یک سال هستش که زیر سرپرستی پدرم کمیته ای است الان هم میخوان جدا بشن آیا این یک سال هم حساب میشه

  1. سلام
   خیر برای دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه، تاریخ دقیق طلاق در نظر گرفته میشود.

 66. سلام مادرم بیشتر از یک سال هستش که زیر سرپرستی پدرم کمیته ای است الان میخوان جدا بشن آیا این یک سال هم حساب میشه برای کفالت مادر؟؟؟

  1. سلام
   خیر برای دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه، تاریخ دقیق طلاق در نظر گرفته میشود.

 67. سلام خسته نباشید من شوهری دارم که تقریبا حدود ۲۲ سال اعتیاد داره پسرم اون موقع ۱ سالش بود تلاش فراوانی کردم ترکش بدم تو طول این سالها موفق نشدم وقتی پسرم دیپلم گرفت رفت سر کار که بتونه کمک خرجم بشه شوهر من اصلا کار نمی کنه و خرج زندگی با پسرم و خودمه دخترم دانشجوهه میشه راهنماییم کنید چه بکنم معاف بشه

  1. سلام
   معافیت کفالت تنها به افرادی تعلق میگیرد که دارای پدر بیمار و از کار افتاده یا مسن بالای ۷۰ سال باشند، اگر تایید شود پدر توانایی نگهداری از خود و دیگر افراد خانواده را ندارد، امکان اخذ معافیت کفالت وجود دارد.

   1. سلام
    خانواده ام تحت پوشش کمیته امدادهستند ومی خواستم از معافیت سه خواهری اقدام کنم ولی وقتی امروز رفتم پلیس +۱۰ می گه همچنین قانونی نیست

    1. سلام
     چنین قانونی وجود ندارد و شما تنها در صورتیکه کفالت مادر یا پدر را به عهده بگیرید معاف خواهید شد.

     1. سلام وقت بخیر
      من ۲۲سال هس و چهار برادر و یک خواهر بزرگتر داشتم که مبتلا ب مریضی ارثی هستن بجز من و یه برادر دیگه ام که چند سال پیش خدمت کرده و الا بیماری قلبی داره و جداز ما تو ی شهر زندگی میکنه متاهل هس..
      وقتی ۶ سالم بود پدرم بیمار شد و فوت کرد و هشت سال بعد برادر بزرگترم با همان مریضی وفات کرد و دوباره بعد هفت سال یعنی فروردین امسال خواهرم هم با همین مریضی وفات کرد در حالی که شوهر مریضش هم پنج ماه قبل خودش وفات کرد و این مریضی ما ارثی هست هیچ درمانی نداره… و ازین مریضی عکس و ازمایش همه چی موجود هست تنها راهش دکترا گفتن بایده روده همه اعضا باید قطع بشه
      مادرم هم الا دوساله که مریضه کبداش خراب هس ینی همزمان با خواهرم مریض بود … و دوتا برادر دیگه ام ازدواج کردن
      الا ی برادر بیمار و مادر بیمارم که نیاز به مراقبت داره همراه با خواهر زاده یتیمم خرجشون بر دوش منه و دوساله که از مدرسه اخراج شدم بخاطر این که وقت سربازی ام رسیده بود مدرسه رو که اخراج شدم بخاطر بیماری مادرم و بیماری خواهرم که چند ماه بعد بیمار شد نتونستم برم خدمت وضع مالی ما خوب نبود سرمایه نداشتم و بیشتر از ده ساله که زیرنظر کمیته امداد امام هستیم منو مادرم…
      خواهشا یه راهنمایی بکنید من تو این حال نمیتونم مادر مریضم رو تو این وضع ترک کنم
      بنظرتون امکانش هست معافیت کفالت بگیرم برای سر پرستی مادر و خواهرزاده تک فرزند که از مادر خودش خواهر و برادر نداره
      یا تنها برای مادرم؟؟؟

     2. سلام وقت بخیر
      اگر ثابت شود برادر بزرگتر شما توانایی لازم برای مراقبت از مادر را ندارد، میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/7/6

چهارشنبه

1400/7/7

پنجشنبه

1400/7/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید