معاف از رزم بیماری های معافیت پزشکی

معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

معاف از رزم: برای مثال افرادی که به دلایلی مشکل یا مشکلاتی دارند ، نمی توانند مدت زمان زیادی در مناطق نظامی بماند  . بعضی افراد نیز لازم نیست که تفنگ در دست بگیرند و یا وظایف بعضی سربازان را انجام می می دهند . به طور کلی فرد دارای بیماری یا مشکلی هست که به وسیله آن نمی تواند به دریافت معافیت پزشکی کامل اقدام کند . تنها می تواند از معافیت موقت استفاده کند . سربازان ممکن است به دلیل بیماری و مشکل جسمانی ، روانی که دارند برای چند ماه دیرتر به خدمت سربازی اعزام شوند که معافیت موقت می گویند . معاف از رزم شدن یعنی شما یک بیماری دارید که با آن نمی توانید معافیت دائم بگیرید . به شما معافیت از رزم می دهند . در ادامه بیماری هایی را که موجب معافیت پزشکی می شوند را نام می بریم .


بیشتر بخوانید: لغو کارت معافیت پزشکی


معاف از رزم,معافیت از رزم,معافیت از خدمت,معاف از رزم بیماری های پزشکی,معاف از رزم خدمت سربازی,معافیت از خدمت سربازی,معافیت از رزم نظام وظیفه,

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معاف از رزم بیماری های معافیت پزشکی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دسته بندی مشمولین معافیت های پزشکی سربازی :

 • مشمولان در دسته ی اول از سلامت کامل بهره مند هستند . این افراد می توانند مراحل خدمت را انجام داده و ۲۱ ماه دوره ضرورت را با سربلندی بگذرانند .
 • مشمولین دسته دوم افرادی خواهند بود که دارای بیماری یا نقص عضو هستند . این افراد نمی توانند کارهای سنگین انجام دهند . به این دلیل با رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه ، از انجام خدمات رزمی معاف خواهند بود .
 • مشمولان دسته سوم ، متعلق به جوانانی است که به دلیل عدم رشد و بیماری به طور موقت نمی توانند خدمت سربازی خود را انجام داده و شورای پزشکی به آنان معافیت موقت می دهد . باید در نظر داشته باشید پس از اتمام معافیت موقت در صورت بهبود یافتن ، مشمولین باید به خدمت برگردند .

مشمولین دسته آخر همان افرادی هستند که می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند . این افراد به دلیل بیماری و نقص عضو نمی توانند به خدمت سربازی بروند . البته تشخیص معافیت دائم برای مشمولین بر عهده ی کمیسیون پزشکی خواهد بود . با رای نهایی کمیسیون مشمولان در این دسته می توانند کارت معافیت خود را دریافت کنند

انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی بر اساس شرایط معافیت پزشکی سربازی مشمولین :

 • معافیت دائم
 • معافیت موقت
 • معافیت از خدمات رزمی

مشمولین بر اساس شرایط معافیت پزشکی سربازی خود می توانند از یکی از این نوع معافیت های اعلام شده در بالا استفاده کنند . همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم تصمیم نهایی بر عهده کمیسیون شورای پزشکی خواهد بود.


بیشتر بخوانید: شرایط استخدام افراد دارای معافیت پزشکی


لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی به لیست گسترده ای اطلاق می شود که از سوی سازمان نظام وظیفه برای مشمولین ابلاغ شده است . یعنی بر اساس همین لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی و با داشتن شرایط معافیت پزشکی مشمولین می توانند درخواست معافیت پزشکی خود را به ثبت برسانند . برای بدست آوردن اطلاعات جامع درباره ی لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی باید با انواع آن ها آشنا شوید . ما در اینجا لیست جامع و کاملی از لیست بیماری های معافیت پزشکی  برای شما عزیزان تهیه کردیم که می توانند آن ها را خوانده و به خاطر بسپارید .

انواع لیست بیماری های معافیت پزشکی خدمت سربازی :

 • بیماری های عفونی
 • بیماری های قلب و عروقی
 • بیماری های چشم و عوارض بینایی
 • بیماری های فک و دندان و دهان
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های عمومی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های دستگاه تناسلی
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 • بیماری های غدد مترشحه
 • بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بیماری های پوستی و بافت زیر پوستی
 • بیماری های خون و آنکولوژی
 • بیماری های استخوان و اسکلت
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های دستگاه گوارش و جراحی های عمومی

این کاملترین و جامع ترین لیست بیماری های معافیت پزشکی می باشد که در اختیار عزیزان قرار گرفته است . هر یک از این گروه بیماری ها شامل بخش عظیمی از بیماری ها هستند که مشمولین برای اطلاع از شرایط و نوع این بیماری ها می توانند با مشاورین ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرند .


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی


انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی

انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی که در لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی قرار دارند می توانند به مشمولین کمک کنند تا به آسانی معافیت دائم یا موقت خود را بگیرند . اما برای شناخت انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی و مراحل دریافت این نوع معافیت مشمولین چه کارهایی را باید انجام دهند ؟ ما در بالا لیستی از انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی را به طور کامل نام برده و در ادامه مراحل دریافت معافیت از طریق بیماری ها برای معافیت پزشکی را برای مشمولین به طور کامل توضیح خواهیم داد .

 • در مرحله اول مشمولین باید درخواست معافیت پزشکی خود را از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس +۱۰ ثبت کرده و دفترچه راهنمای نظام وظیفه را باید دریافت کنند . در این مرحله باید مدارک پزشکی خود را تکمیل کردهه و به دفاتر مذکور تحویل دهند .
 • در مرحله بعد مشمولین معرفی نامه ای دریافت می کنند که باید بر اساس آن به بیمارستان های ستاد نیروهای مسلح مراجعه کرده و مورد معاینه قرار بگیرند .
 • در مرحله سوم مشمولین بعد از معاینات تخصصی باید منتظر بمانند تا به کمیسیون پزشکی دعوت شوند . این پروسه ممکن از ۳۰ روز بعد از معاینات در بیمارستان طول بکشد . در کمیسیون پزشکی بر اساس رای شورای پزشکان مشمولین متوجه خواهند شد که معافیت آن هها دائم خواهد بود یا خیر.

قوانین معافیت پزشکی سربازی

قوانین معافیت پزشکی سربازی به مشمولین این اجازه را می دهد تا از انواع معافیت های دائم ، موقت و غیره استفاده کنند تا به سلامت روحی و جسمی آن ها لطمه وارد نشود . بر اساس قوانین معافیت پزشکی خدمت سربازی مشمولین باید پس از وارد شدن به سن مشمولیت برای گرفتن معافیت پزشکی خدمت سربازی اقدام کند . اما قوانین معافیت پزشکی به مشمولین گوشزد می کند که برای اقدام هر نوع معافیت باید مدارک لازم برای دریافت معافیت سربازی را آماده کنند .

مدارک لازم برای گرفتن معافیت های پزشکی :

 • شناسنامه و تصویر تمامی صفحات برای مشمولین
 • کارت ملی مشمولین با کپی
 • عکس پرسنلی مشمول با زمینه سفید
 • فرم شماره ۱ ( وضعیت مشمولین )
 • فرم شماره ۵ (تکمیل واکسیناسیون )
 • فرم شماره ۲ ( معاینه پزشکی اولیه )
 • گواهی پایان تحصیلات به همراه کپی آن

موارد معافیت پزشکی سربازی

موارد معافیت پزشکی سربازی که در بالا گفته شد مختصر توضیحاتی است که راجع به این نوع معافیت پر متقاضی می توان در اختیار مشمولین قرار دارد . جوانان برای راهنمایی ها و پیگیری های بیشتر در مورد سایر موارد معافیت پزشکی می توانند با شماره های داده شده در سایت تماس گرفته و سوالات خود را با مشاورین متخصص ما در میان بگذارند .

قانون ماده ۳۹ معافیت های پزشکی خدمت سربازی

در اینجا قصد داریم راجع به معافیت های پزشکی سربازی به طور اختصاصی صحبت کنیم . برای گرفتن معافیت پزشکی، سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین را در چهار دسته مجزا طبقه بندی می کند . این گروه ها بر اساس ماده ی قانون ۳۹ از قوانین معافیت پزشکی گردآوری شده و در اختیار مشمولین قرار خواهد گرفت .


برای مشاوره در زمینه معافیت از رزم

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

تهران ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵


مزایای معاف از رزم خدمت سربازی :

معاف از رزم یعنی آموزشی می روید ، خدمت هم می روید فقط یه سری کارها رو انجام نمی دهید . در عوض یکسری کارهای راحت تر دیگر را انجام می دهید . یعنی شما در موقع آموزشی اردو نمی روید ، یا وقتی رژه می روید شاید به میزان کمتر . شاید هم مثل بقیه فقط ممکنه دست تون تفنگ نداشته باشید . میدان تیر هم ندارید . یا زمانیکه بقیه در حال تمرین رژه و تیراندازی و … هستند . رژه نمی روید و در تمرینات سخت شرکت نمی کنید . تیراندازی نمی کنید ، دویدن ندارید .
در عوض یه سری کارهای دیگر را انجام می دهید . در یگان خدمت فرقی با بقیه نخواهید داشت مگر در موارد محدود و جزئی .
اگه راهنمایی و رانندگی بیفتید عین بقیه هستید و فرقی نمی کند . معمولا کارهای دفتری یا بسته به میزان تحصیلات یک سری کارهای دیگر را انجام می دهید .

معایب معاف از رزم خدمت سربازی

می توان گفت یکی از بزرگترین عیوب معاف از رزم بودن این است که شما همان خدمتی را انجام داده اید که دیگران انجام داده اند . اما داخل کارت پایان خدمتتان معاف از رزم درج می شود .

از عیوب دیگر معاف از رزم : پذیرفته نشدن شما در سپاه ، ارتش و نیروی انتظامی و سازمان های دیگر .

معاف از رزم بهانه ای برای نپذیرفتن شما در مصاحبه های استخدامی در آخرین لحظات خواهد بود .

اگر دلیل معاف از رزم شدن شما با شغل و کاری که خواستار آن هستید ، ارتباط دارد ، شما رد خواهید شد . برای مثال اگر چشمتان ضعیف باشد در خلبانی ، رانندگی رد خواهید شد .

سازمان های دولتی کسانی که معاف از رزم هستند را استخدام نمی کنند .

جهت اطلاع و راهنمایی جهت معاف از رزم شدن با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس حاصل نمایید .

انواع سربازان از نظر سلامتی

افرادی که از نظر روانی و جسمانی سالم هستند و در وضعیت مناسبی به سر می برند ، به طور کل از خدمت معاف نمی شوند . مگر انواع معافیت های مربوط به کسانی که معافیت کفالت دریافت کرده باشند . یا جزئی از خانواده شهدا و ایثارگران هستند که در این صورت امکان دارد از خدمت معاف شوند .

سربازی برای افرادی که معاف از رزم شده اند به گونه دیگری می گذرد . وظایف دفتری و یا برخی سمت های دیگر برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد .

افرادی که از نظر روانی و یا در بعضی موارد جسمانی ، دارای مشکلات محدود هستند . بر این اساس این افراد از خدمت به صورت موقت یا معاف می شوند و یا برای آنان معافیت از رزم در نظر گرفته می شود . یعنی امکان دارد  بر اساس شرایطشان دوره های آموزشی را بگذرانند ، اما در انجام برخی رفتار های نظامی منع می شوند . در برخی مراسم های نظامی نیز شرکت نمی کنند . به این گونه از افراد به اصطلاح معاف از رزم گفته می شود .


برای مشاوره در زمینه معافیت از رزم

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

در سراسر کشور با تلفن ثابت بدون پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵


مشمولین معافیت پزشکی چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت پزشکی طی مراحل مختلف معاینات و آزمایشات مشخص میشوند. در واقع افرادی که به یکی از بیماری های موجود در لیست ارائه شده از سوی سازمان وظیفه مبتلا باشند، به عنوان مشمول معافیت پزشکی در نظر گرفته میشود. طبق قوانین سازمان وظیفه افراد مذکری که به سن مشمولیت میرسند باید از نظر سلامت جسمی و روحی مورد بررسی قرار گیرند. مشمولین معافیت پزشکی به طور کلی در چهار گروه قرار میگیرند که در زیر به این موارد پرداخته ایم:

 • افرادی که هیچگونه مشکل جسمی و روانی ندارند بناباین مانعی برای انجام خدمت سربازی و اعزام این افراد وجود ندارد.
 • گروه دیگر شامل افرادی است که به دلیل بیماری های جزیی  روحی و روانی نمیتوانند فعالیت های سنگین نظامی را انجام دهند به همین دلیل میتوانند از معافیت از رزم استفاده کنند.
 • گاهی مشمولی به بیماری روحی یا جسمی مبتلا است اما با گذراندن دوره ی کوتاهی میتواند سلامت کامل خود را به دست آورد، سازمان وظیفه به این افراد امکان دریافت معافیت موقت پزشکی را فراهم آورده است تا بعد از تکمیل دوره درمان خود برای رفتن به خدمت اقدام کنند.
 • اما وضع برای افراد با بیماری های سخت و غیر قابل درمان و یا دوره ی درمان طولانی فرق میکند، این افراد به عنوان معاف دائم از خدمت شناخته میشوند.

بیماری ها برای معافیت دائم یا موقت پزشکی سربازی

بیماری ها برای معافیت پزشکی سربازی میتوانند باعث ایجاد معافیت دائم ، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزمی شوند .

معافیت دائم برای آن دسته از افرادی است که دارای بیماری های حاد بوده و بر اساس لیست بیماری های معافیت پزشکی و رای شورای پزشکی به این افراد معافیت دائم تعلق می گیرد و می توانند با مدارک معافیت خدمت خود کارت معافیت بگیرند .

معافیت موقت برای آن دسته از افرادی است که بیماری آن ها بعد از مدت کوتاه ۶ ماهه یا کمی بیشتر بهبود می یابد.این افراد بعد از بهبود یافتن از بیماری باید مراحل اعزام به خدمت خود را انجام داده و به خدمت سربازی بروند .

معافیت از خدمات رزمی برای آن دسته از افرادی است که بیماری و مشکلشان در حدی خواهد بود که فقط از خدمات رزمی معاف شده و دیگر نیاز نیست که به اردوهای رزمی بروند یا در رژه ها شرکت کنند . این مشمولین مانند سایر مشمولین دیگر ۲۱ ماه خدمت ضرورت را انجام می دهند اما اجازه ندارند کارهای رزمی و سخت انجام دهند.

سوالات متداول

نحوه رسیدگی به درخواست معافیت از رزم پزشکی چگونه است؟

رسیدگی به این درخواست توسط پزشکان و شوراهای پزشکی مورد تایید و معتمد سازمان وظیفه انجام میشود.

آیا امکان اعتراض به رای پزشک اولیه وجود دارد؟

بله؛ چنانچه پزشک اولیه مشمول را سالم و بدون هیچ بیماری روحی یا روانی در نظر گیرد، مشمول میتواند اعتراض خود را به رای این پزشک اعلام کند.

مدارک لازم برای دریافت معافیت از رزم پزشکی کدامند؟

کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی و عکس پرسنلی، برگه ی تکمیل شده ی واکسیناسیون، برگه ی مربوط به معاینه اولیه توسط پزشک از جمله این مدارک میباشد.

خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه :

 • مشاوره معافیت پزشکی
 • مشاوره خرید خدمت
 • مشاوره معافیت کفالت
 • مشاوره معافیت ایثارگری
 • مشاوره معافیت تحصیلی
 • مشاوره کسری خدمت
 • مشاوره امریه
 • مشاوره سرباز نخبگی (سرباز نخبه وظیفه)
 • مشاوره اعزام به خدمت
 • مشاوره غیبت و جریمه خدمت سربازی
 • مشاوره تعجیل و تمدید خدمت سربازی
 • مشاوره خروج از کشور برای مشمولان نظام وظیفه خدمت سربازی
 • اخبار نظام وظیفه

معاف از رزم بیماری های معافیت پزشکی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معاف از رزم بیماری های معافیت پزشکی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/3/12

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید