میزان بلندی موی سر سربازان بر اساس درجه نظامی

میزان بلندی موی سر سربازان بر اساس درجه نظامی

تفاوت در شرایط ظاهری و میزان اصلاح موی سر در طول دوره خدمت، از جمله مواردی است که درجه و ارگان نظامی مشمولان در تعیین آن نقش زیادی دارد.

اصلاح موی سر سربازان به منظور حفظ سلامت و انضباط محیط های نظامی صورت گرفته و افراد پیش از اعزام می بایست با این موارد آشنایی کافی داشته باشند.

در این میان اینکه کدام سرباز موی سر خود را با کدام نمره می تواند بتراشد و بلندی موی سر او تا چه میزان مجاز می باشد، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم؛ چنانچه شما هم علاقه مند به اطلاع از شرایط اصلاح موی سر در خدمت سربازی هستید، لطفا با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

اندازه موی سر سربازان در طول خدمت بر اساس درجه نظامی

آخرین تغییرات آیین نامه موی سر سربازان، میزان بلندی موی سر برای سربازان با توجه به مدرک تحصیلی و همچنین درجه نظامی افراد، مشخص می شود که در ادامه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، طبق آیین نامه موی سر سربازان، مواردی مثل مدرک تحصیلی و درجه نظامی سربازان می تواند در میزان بلندی مو در دوران خدمت سربازی تاثیر داشته باشد.

پونزبرخی از این موارد به شرح زیر می باشد:

اندازه موی سر سربازان وظیفه ای که مدرک تحصیلی دیپلم و یا زیر دیپلم دارند، در دوره آموزشی باید ۱۰ باشد.

اندازه موی سر سرباز و سرجوخه که در حین خدمت در یگان های نظامی هستند، باید بین ۱۰ تا ۱۶ باشد.

اندازه موی سر برای سربازانی که مدرک تحصیلی فوق دیپلم یا بالاتر دارند و در مراکز آموزشی هستند، باید ۱۶ باشد.

بلندی موی سر افسران و درجه دارانی که در حال انجام خدمت هستند، باید بین ۱۶ تا ۲۰ باشد. (بلندی مو تا این اندازه برای این افراد مانعی ندارد.)

توجه داشته باشید که بلند بودن موها، دلیلی بر داشتن موهای بسیار بلند و یا مدل موهای غیر متعارف در دوره سربازی نمی باشد؛ لذا داشتن موهایی مرتب و با مدل های متعارف، یکی از نکاتی است که مشمولان و سربازان وظیفه باید در نظر داشته باشند.

آیا سربازان باید موهای خود را قبل از اعزام به خدمت بتراشند؟

تراشیدن مو و به عبارتی کچل کردن موها یکی از نگرانی های سربازان وظیفه است و سربازان همواره از بابت این تغییر در ظاهر نگران هستند.

بر اساس قوانین نظام وظیفه هر فردی که به دوره آموزشی سربازی می رود، باید موهایش را کوتاه کرده باشد و در این دوره باید اندازه موها تنها یک سانت باشد، در غیر این صورت در همان روز اعزام به مراکز آموزشی، موهای بلند سربازان کوتاه می شود.

مشمولان وظیفه باید توجه داشته باشند که کوتاهی مو، موضوعی است که برای سلامت آنها عنوان می شود و در محلی مانند پادگان های نظامی با تراکم جمعیت بالا و امکان انتقال بیماری های مختلف، کوتاهی مو برای جلوگیری از انتقال بیماریهای پوستی الزامی است.

با توجه به ارتقا بهداشت فردی و افزایش امکانات پادگان ها، دیگر نیازی به کچل کردن کامل موها نیست و تنها کوتاهی مو بر حسب قوانین مربوطه کفایت می کند.

آیا سربازان باید موهای خود را قبل از اعزام به خدمت بتراشند؟

اندازه موی سر سربازان سپاه و ارتش با یکدیگر تفاوت دارد؟

ممکن است برخی از سربازان تصور کنند که میزان کوتاهی مو در یگان های مختلف، با هم تفاوت دارد؛ اما باید گفت کوتاهی موها برای سربازان یک قانون جامع است که تمام سربازان در یگان های خدمتی مختلف موظف به اجرای آن می باشند.

بر همین اساس آیین نامه ای که از سوی سازمان وظیفه در رابطه با میزان بلندی موها ارائه شده است، برای کلیه سربازان از جمله سربازان وظیفه سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و… نیز لازم الاجرا است و در دوره آموزشی باید یک سانت باشد و بعد از آن نیز با توجه به درجه مشخص می شود و در مواردی فرماندهان می توانند در این مورد تصمیم گیری کنند.

موی سر سربازان با مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس باید چگونه باشد؟

همانطور که می دانید، سربازان دارای مدارک تحصیلی بالاتر از جمله لیسانس و فوق لیسانس، معمولا در بخش های اداری و اجرایی یگان ها به خدمت گرفته می شوند.

همچنین سربازان با مدرک تحصیلی بالاتر، درجه های نظامی بالاتری نیز می گیرند و معمولا به عنوان افسر و یا سرباز امریه، در ادارات دولتی و غیر دولتی خدمت می کنند.

همین امر باعث شده تا ضرورت کوتاهی مو برای این افراد با دیگر سربازان تفاوت هایی داشته باشد و بلندی موی با نمره ۱۶ تا ۲۰ نیز برای این گروه قابل قبول باشد و به طور کلی کچل کردن موها برای این افراد اجباری نیست.

لازم به ذکر است که این قانون برای دارندگان مدرک لیسانس و بالاتر در مراکز آموزشی نیز اجرا می شود؛ البته داشتن مدل موهای نامتعارف نیز خلاف قوانین نظام وظیفه می باشد و سربازان باید به آن توجه داشته باشند.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

در ادامه مقاله به بررسی و ارائه لیستی از خدماتی که توسط مرکز مشاوره آویژه به شما همراهان عزیز ارائه می شود، اشاره کرده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه میزان بلندی موی سر سربازان بر اساس درجه نظامی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

 مشاوره کسری خدمت

در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید.

پونزانواع کسری خدمت سربازی عبارتند از:

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

مشاوره معافیت سربازی

پونزانواع معافیت های نظام وظیفه عبارتند از:

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

مشاوره معافیت سربازی

نحوه دریافت امریه

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند.

برای دریافت امریه سربازی، باید رشته تحصیلی شما با سازمانی که می خواهید از آن امریه بگیرید، متناسب باشد؛ مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر، از دیپلم تا دکتری را شامل می شود.

از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت سربازی می باشد.

اعزام به خدمت

هر فرد ذکور ایرانی، وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد.

فرد مشمول در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود، این فرد باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید؛ همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد.

بعضی از مشمولین نیز به جای اعزام به خدمت، از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

طبق قانون، سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است؛ ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد.

مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی، ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است.

از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند، تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

خروج از کشور

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند، برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است، حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید.

دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند، در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیر زیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و…، باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

مشمولین خدمت

افراد مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر نا آگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد.

با وجود اینکه برخی از مواقع فرد مشمول وارد دوره غیبت می شود، اما می تواند با استفاده از شرایطی، از گزینه غیبت موجه استفاده نماید.

توجیه غیبت

در شرایطی مثل داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد و…، اینگونه موارد می تواند موجب توجیه غیبت مشمول خدمت شود.

برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند، که بر اساس ارائه مدارک، این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

میزان بلندی موی سر سربازان بر اساس درجه نظامی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه میزان بلندی موی سر سربازان بر اساس درجه نظامی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 5 نظر:
  1. برای چی حذف کردن؟ چطور برای سر تا پای زنان و دختران این سرزمین تخریب شده تصمیم می گیرید و تعیین تکلیف می کنید و به این بهانه حتی به آنها خشونت و تعرض می کنید ولی برای ظاهر و لباس و ریخت آقایان و پسران این مملکت که کوچکترین بویی از مردانگی نبردند نه؟! نه تنها باید برای موهای مردان و پسران این ممکلت قوانین سخت و سفت و کچلی باشد بلکه باید برای تمام پوششان هم به همین منوال قوانین سختگیرانه و با حجاب تمام باشد طوریکه به جز صورت هیچ پوست دیگری از بدنشان معلوم نباشد دقیقا مثل قانونی که برای زنان و دختران این ممکلت هست. مگر ممکلت اسلامی نیست؟ پس حجاب را مردان نیز باید تماما رعایت کنند و حتی در دمای ۵۰ درجه تابستان هم حتی اگر در حد مرگ گرمازده می شدند پوشش کامل و کاملا پوشیده و چند لایه داشته باشند. حتی چادر مدل مردانه هم باید طراحی بشه و همه مردان بپوشند و اگر نپوشیدند به زنانشون بگید که زنانشون روزگارشون رو سیاه کنند و مجبورشون کنند که حجابشون رو رعایت کنند و اگر باز هم نکردند دقیقا مثل زنان و دختران در ون گشت ارشاد بندازیدشون ببرید اوین. سربازی هم که همینطوری در ایران مفت خوری و مسخره بازی و غیرحرفه ای و پارتی بازی هست، حداقل لطف کنید بگذارید فشار کچلی رو تحمل کنند این مردنمایانی که بویی از ادب و میهن پرستیو احترام و مردانگی نبردن!

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1401/9/17

جمعه

1401/9/18

شنبه

1401/9/19

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید