میزان بلندی موی سر سربازان با توجه به درجه نظامی باید چقدر باشد؟!

آیین نامه موی سر سربازان چه شرایطی دارد؟

آیین نامه موی سر سربازان

آیین نامه موی سر سربازان یکی از مباحثی است که در سالهای اخیر با تغییراتی همراه بوده است و میزان کوتاهی موی سر سربازان را مشخص میکند. یکی از مشخصه های بارز سربازان برای همه ی افراد جامعه کوتاهی موی سر این افراد میباشد که به دلایل مختلفی از جمله رعایت بهداشت فردی و افزایش انضباط اعمال میشود. اما در حال حاضر و با افزایش امکانات رفاهی و بهداشتی در پادگان های نظامی میتوان این مژده را به سربازان داد که دیگر کچل کردن کامل موها الزامی نمیباشد. البته فرماندهان پادگان های نظامی میتوانند در این مورد تصمیمی گیری کنند و آیین نامه مربوطه را اجرایی کنند. به گزارش مرکز مشاوره آویژه و بر اساس آخرین تغییرات آیین نامه موی سر سربازان، میزان بلندی موی سر برای سربازان با توجه به مدرک تحصیلی و همچنین درجه ی نظامی افراد مشخص میشود که در ادامه مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

میزان بلندی موی سر سربازان با توجه به درجه نظامی:

همانطور که قبلا اشاره کردیم طبق آیین نامه موی سر سربازان مواردی مثل مدرک تحصیلی و درجه نظامی سربازان میتواند در میزان بلندی مو در دوران خدمت سربازی تاثیر داشته باشد که برخی از این موارد به شرح زیر میباشد:  

 • اندازه ی موی سر سربازان وظیفه ای که مدرک تحصیلی دیپلم و یا زیر دیپلم دارند در دوره آموزشی باید ۱۰ باشد. این درحالی است که پیش از این سربازان باید موهای خود را با نمره ۴ کچل میکردند اما در حال حاضر این قانون لغو شده است.
 • اندازه ی موی سر سرباز و سرجوخه که در حین خدمت در یگانهای نظامی هستند باید بین ۱۰ تا ۱۶ باشد.
 • اندازه ی موی سر برای سربازانی که مدرک تحصیلی فوق دیپلم یا بالاتر دارند و در مراکز آموزشی هستند باید ۱۶ باشد.
 • بلندی موی سر افسران و درجه دارانی که در حال انجام خدمت هستند باید بین ۱۶ تا ۲۰ باشد و بلندی مو تا این اندازه برای این افراد مانعی ندارد.
 • توجه داشته باشید که بلند بودن موها دلیلی بر داشتن موهای بسیار بلند و یا مدل موهای غیر متعارف در دوره سربازی نمیباشد. لذا داشتن موهایی مرتب و با مدلهای متعارف یکی از نکاتی است که مشمولان و سربازان وظیفه باید در نظر داشته باشند.

آیا سربازان باید موهای خود را قبل از اعزام به خدمت بتراشند؟

تراشیدن مو و به عبارتی کچل کردن موها یکی از نگرانی های سربازان وظیفه است و سربازان همواره از بابت این تغییر در ظاهر نگران هستند. اما بر اساس قوانین نظام وظیفه هر فردی که به دوره آموزشی سربازی میرود باید موهایش را کوتاه کرده باشد و در این دوره باید اندازه موها تنها یک سانت باشد ، در غیر این صورت در همان روز اعزام به مراکز آموزشی، موهای بلند سربازان کوتاه میشود. مشمولان وظیفه باید توجه داشته باشند که کوتاهی مو موضوعی است که برای سلامت آنها عنوان میشود و در محلی مانند پادگان های نظامی با تراکم جمعیت بالا و امکان انتقال بیماریهای مختلف، کوتاهی مو برای جلوگیری از انتقال بیماریهای پوستی الزامی است. اما با توجه به ارتقا بهداشت فردی و افزایش امکانات پادگان ها دیگر نیازی به کچل کردن کامل موها نیست و تنها کوتاهی مو بر حسب قوانین مربوطه کفایت میکند.

اندازه موی سر سربازان سپاه و ارتش با یکدیگر تفاوت دارد؟

ممکن است  برخی از سربازان تصور کنند که میزان کوتاهی مو در یگانهای مختلف با هم تفاوت دارد اما باید گفت کوتاهی موها برای سربازان یک قانون جامع است که تمام سربازان در یگان های خدمتی مختلف موظف به اجرای آن میباشند؛ بر همین اساس آیین نامه ای که از سوی سازمان وظیفه در رابطه با میزان بلندی موها ارائه شده است برای کلیه سربازان از جمله سربازان وظیفه سپاه و ارتش و نیروی انتظامی و… نیز لازم الاجرا است و در دوره آموزشی باید یک سانت باشد و بعد از آن نیز با توجه به درجه مشخص میشود و در مواردی فرماندهان میتوانند در این مورد تصمیم گیری کنند.

موی سر سربازان با مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس باید چگونه باشد؟

همانطور که میدانید سربازان دارای مدارک تحصیلی بالاتر از جمله لیسانس و فوق لیسانس معمولا در بخش های اداری و اجرایی یگانها به خدمت گرفته میشوند. همچنین سربازان با مدرک تحصیلی بالاتر درجه های نظامی بالاتری نیز میگیرند و معمولا به عنوان افسر و یا سرباز امریه در ادارات دولتی و غیر دولتی خدمت میکنند. همین امر باعث شده تا ضرورت کوتاهی مو برای این افراد با دیگر سربازان تفاوت هایی داشته باشد و موی با نمره ۱۶ تا ۲۰ نیز برای این گروه قابل قبول باشد و به طور کلی کچل کردن موها برای این افراد اجباری نیست لازم به ذکر است که این قانون برای دارندگان مدرک لیسانس و بالاتر در مراکز آموزشی نیز اجرا میشود. البته داشتن مدل موهای نامتعارف نیز خلاف قوانین نظام وظیفه میباشد و سربازان باید به آن توجه داشته باشند.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه میزان بلندی موی سر سربازان با توجه به درجه نظامی باید چقدر باشد؟! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

میزان بلندی موی سر سربازان با توجه به درجه نظامی باید چقدر باشد؟!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه میزان بلندی موی سر سربازان با توجه به درجه نظامی باید چقدر باشد؟!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/5/4

سه شنبه

1400/5/5

چهارشنبه

1400/5/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید