وام سربازی چیست؟ شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام وام سرباز ماهر

وام سربازی چیست؟

چگونه بعد از سربازی صاحب کار شویم؟

یکی از معضلات مشمولان نظام وظیفه عمومی در حین خدمت یا حتی قبل از پست دفترچه اعزام، از دست دادن سرمایه حاصل از کسب و کار یا عقب ماندن از بازار کار و استرس آینده شغلی می باشد که موضوعی قابل بحث است، از این رو سازمان وظیفه عمومی موقعیتی تحت عنوان وام سربازی را فراهم کرده تا افراد دارای مهارت بتوانند به واسطه مهارت فنی و مدارک موجود اقدام به ایجاد کسب و کار یا حتی کارآفرینی در سطوح بالا کنند.

طی سال های گذشته سربازان زیادی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و نقص در مراحل ثبت نامی موفق به اخذ این امتیاز نشده اند، لذا ما مشاوران آویژه در این مقاله بر آنیم تا در حیطه وام سربازی، شرایط ثبت نام و همه جزئیات این طرح صحبت کنیم. در این مقاله، در خصوص موارد زیر بحث خواهیم کرد:

⚠️وام سربازی چیست؟

⚠️چه افرادی واجد شرایط اخذ وام سربازی هستند؟(شرایط ثبت نام)

⚠️مبلغ وام سربازی چقدر است؟

⚠️ثبت نام وام سربازی از چه طریقی امکان پذیر است؟

⚠️ثبت نام وام سربازی از چه طریقی امکان پذیر است؟

⚠️من با چه مدرکی می توانم از این وام استفاده کنم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم عمده مسئله جوانان برای اعزام به خدمت نگرانی از آینده و از دست دادن بازار کار و سرمایه است که کاملا طبیعی ست. گاها افراد بعد از انجام خدمت وظیفه عمومی و با داشتن کارت پایان خدمت باید نسبت به استخدام در ارگان های دولتی و خصوصی یا ایجاد کسب و کار شخصی اقدام کنند و یکی از موانع اصلی برای شروع زندگی شغلی نداشتن پشتوانه مالی و سرمایه است. کما اینکه اکثر افراد دارای کارت پایان خدمت با مسئولیت های دیگری در قبال خانواده و اطرافیان دست و پنجه نرم می کنند.

وام سربازی چیست؟

وام سربازی در حالت کلی کمک هزینه ای برای شروع کسب و کار و اشتغال زایی افراد دارای مهارت می باشد. اگر شما نیز به مهارت های فنی علاقه مندید یا دستی در کار دارید شرایط ثبت نام را بررسی کنید.

وام سربازی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط ثبت نام وام سربازی

توجه کنید که برای دریافت این مبالغ باید احراز شود که شما مهارتی را فرا گرفتید، قصد شروع کار دارید و تنها مشکل، نداشتن سرمایه است.

✳️ این وام مخصوص افرادی است که در طول دوران 21 ماه خدمت در دوره یا دوره هایی از مهارت های فنی حرفه ای شرکت کردند و موفق به اخذ گواهی فنی حرفه ای از سازمان جهاد دانشگاهی یا مجتمع فنی حرفه ای شده اند.

✳️ این مدرک مهارتی یا فنی می تواند جنبه های مختلف اعم از گروه فرهنگ و هنر، کشاورزی، مکانیک و کلیه دوره های خدماتی که به آن علاقه دارید را شامل شود.

✳️ شما به سادگی با معرفی نامه پادگان محل خدمت به یکی از این سازمان ها مراجعه کرده؛ یا اینکه با ثبت نام اینترنتی در سایت جهاد دانشگاهی یا مجتمع فنی حرفه ای می توانید مدرک مهارتی خود را بعد از قبولی در آزمون دریافت کنید.

در واقع با انجام این کار با یک تیر چند نشان می زنید:

1. در حیطه مهارت مورد علاقه خود صاحب مدرک بین المللی می شوید که در آینده کاربرد دارد.

2. یک مهارت را در حین خدمت آموزش می بینید.

3. بعد از دوران سربازی صاحب کسب و کار خودتان می شوید.

✳️ یکی دیگر از شرایط اخذ وام سربازی تاریخ پایان سربازی می باشد؛ یعنی صرفا کسانی که از سال 1397 به بعد دوران خدمت وظیفه عمومی را گذرانده اند شامل این طرح می شوند.

✳️ یکی از شروط اصلی طرح وام سربازی این است که دوران خدمت سربازی را به پایان رسانده باشید یعنی در حین دوران سربازی نمیتوان از این تسهیلات بهره برد.

✳️ تابعیت ایرانی و داشتن کارت ملی (هوشمند)نیز الزامی است.

برای سهولت شما شرایط دریافت وام سربازی در جدول زیر آمده است:

شرایط دریافت وام سربازی
1. داشتن گواهی مهارتی از سازمان جهاد دانشگاهی یا مجتمع فنی حرفه ای
2. تاریخ پایان خدمت از سال 1397 به بعد باشد.
3. دوران سربازی به پایان رسیده باشد.
4. داشتن تابعیت ایرانی و کارت ملی هوشمند

اگر شما تمامی شرایط بالا را دارید می توانید بعد از مشورت با مشاوران مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه و با در دست داشتن مدارک و اطلاعات مورد نیاز نسبت به ثبت نام وام سربازی اقدام کنید.

مبلغ و جزئیات وام سربازی

در طی سال های اخیر مبلغ حداقلی وام سربازی 150میلیون تومان بوده که این مبلغ در سال 1403 و باتوجه به آیین نامه بودجه به حداقل 300میلیون تومان برای سربازان ماهر(دارای مهارت فنی) و حداکثر 4 میلیارد تومان برای اشتغال زایی و کارآفرینی افزایش پیداکرده است.

اصلی ترین مورد در حیطه جزئیات پرداخت وام سربازی مدت بازپرداخت آن توسط متقاضیان است. طبق آخرین اصلاحیه و اطلاعیه توسط سازمان وظیفه عمومی، حداکثر مدت بازپرداخت وام سربازی 7 سال می باشد.

به این صورت که تمامی مشمولانی که دارای مدرک مهارتی هستند می توانند از 150 تا 300 میلیون وام خوداشتغالی بگیرند و چنانچه طرح و ایده نوآورانه که منجر به کارآفرینی شود داشته باشند سقف وام تا حداکثر مبلغ یعنی 4 میلیارد هم افزایش پیدا می کند. البته که درخواست وام حداکثری شرایط خاص دیگری هم دارد که حائز اهمیت است.

برای اینکه بهتر بتوانید در حیطه اخذ وام سربازی و مبلغ آن تصمیم گیری کنید، می توانید با در دست داشتن مدرک مهارتی خود و بعد از انتخاب دسته شغلی 3 گزینه زیر را بررسی کنید:

– یعنی میزان سرمایه ای که خودتان به عنوان صاحب کسب و کار می توانید به کارگاه یا محل کسب و کار تزریق کنید.حداقل آورده شما باید 20درصد از کل مبلغ وام باشد.1.میزان سرمایه آورده برای شروع کار

 

– برای مثال ابتدا باید تمامی لوازم موردنیاز اعم از یخچال و…لیست شده و قیمت آنها برآورد شود.در آخر سرمایه مورد نیاز کلی لوازم تولیدی نوشته می شود.2.بررسی سرمایه مورد نیاز برای لوازم اصلی و تولیدی
– در واقع تمام چیزهایی که در پروسه ی تولید یا ارائه خدمات به مصرف کننده ارائه می دهید.

 

3.بررسی سرمایه مورد نیاز لوازم مصرفی

فایده ی این کار چیست؟ شما به عنوان صاحب کسب و کار بعد از بررسی هزینه ها به صورت تخمینی می دانید که میزان کسری مبلغ که قرار است توسط نظام وظیفه عمومی و بانک ها تحت عنوان وام سربازی تامین شود چقدر است. نهایتا می توانید براساس همین مبلغ شروع به ثبت نام در سایت ثبت نام وام سربازی کنید.

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام وام سرباز ماهر

جزئیات پرداخت وام سربازی

پس از بررسی موارد بالا می رسیم به بحث جزئیات پرداخت وام سربازی که ممکن است دغدغه ی شما نیز باشد. معمولا سود وام سربازی 2 تا 4 درصد است، که البته بستگی به میزان دریافتی شما نیز می تواند متغیر باشد. بعد از ثبت نام در این طرح و بررسی شرایط و تائید شما به عنوان سرباز ماهر، سامانه تعداد اقساط و مبلغ اقساط را نیز به شما نمایش می دهد.

اکثر بانک ها طبق قرارداد سازمان وظیفه عمومی و بعد از طی پروسه های اداری این مبلغ را در اختیار شما قرار می دهند،البته که بسته به گردش حساب فرد متقاضی،زمان درخواست و تعداد تقاضا می توانیم بعضی بانک ها را متمایز از دیگر بانک ها بدانیم.قبل از هرگونه اقدام برای ثبت درخواست وام سربازی و برای اطلاع از لیست بانک ها می توانید با مشاورین مرکز مشاوره آویژه هم اندیشی کنید.

در طی سالیان اخیربانک های ملی،ملت،صادرات، تجارت و سپه جزو بانک های مورد تایید سازمان وظیفه عمومی بوده اند که پرداخت مبلغ وام سربازی را به عهده داشتند. مقرر شده که در سال 1403 تعداد بیشتری از بانک ها به این شبکه اضافه شوند تا سربازان با خاطر آسوده و در طی مدت زمان کمتری موفق به اخذ مبالغ مورد نیاز خود شوند. اما فعلا به صورت رسمی از طرف سازمان وظیفه عمومی اسامی بانک ها ارائه نشده است.

مدارک موردنیاز برای ثبت درخواست وام سربازی

– اصل و کپی کارت ملی هوشمند متقاضی(در صورت نداشتن کارت ملی،ارائه رسید و سریال ثبت درخواست الزامی است)
– گواهی دوره مهارت آموزی از سازمان جهاد دانشگاهی یا مجتمع فنی حرفه ای
– ارائه مدرک تحصیلی (اگر مدرک تحصیلی شخص مرتبط با دوره ی مهارت آموزی وی باشد امتیاز مثبت محاسبه می شود)
-اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی
– ارائه معرفی نامه و گواهی اشتغال به خدمت از پادگان یا کارت پایان خدمت متقاضی
– تکمیل و ارائه فرم مربوط به درخواست وام سربازی

بعد از پرداخت هزینه ثبت درخواست وام سربازی و تکمیل مدارک بالا می توانید برای دریافت تسهیلات اقدام کنید.

زمان ثبت نام وام سربازی

زمان ثبت نام وام سربازی هر ساله توسط سازمان نظام وظیفه عمومی و سازمان های ذیربط به صورت عمومی و طی فراخوان در سامانه سرباز ماهر اعلام می شود و تمامی متقاضیان می توانند با در دست داشتن مدارک نسبت به ثبت اطلاعات تحصیلی، هویتی و مهارتی خود اقدام کنند. طی سالیان گذشته و براساس اظهارات سردار کمالی 36 دستگاه در کشور متولی امر مهارت آموزی و خوداشتغالی سربازان بوده اند.

نیروهای مسلح قرار نیست گواهی و مدرکی را از جانب خود به جوانان اعطا کنند و جوانان بعد از طی کردن دوره‌های مهارتی از سوی دستگاه‌های برگزار کننده دوره، مدرک معتبر دریافت می‌کنند.

زمان ثبت نام وام سربازی در سال 1403 فعلا مشخص نیست، لذا برای اطلاع از زمان دقیق ثبت نام وام سربازی می توانید مرکز مشاوره آویژه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

در طی سالیان اخیر حدود 850 هزار نفر توانسته اند مهارت های تخصصی را به پایان برسانند ،بیش از 2هزار مربی توسط سازمان تربیت شده اند و بیشتر ا ز20 هزار نفراز سربازان ماهر هم موفق به دریافت وام خوداشتغالی شده اند.تعدادی از متقاضیان نیز در مرحله ی معرفی به بانک و مراحل اداری قبل از پرداخت قرار دارند.

سایت ثبت نام وام خدمت سربازی

تنها سایت اصلی مربوط به امور ثبت نام وام سربازی سامانه smaher.ir می باشد، لذا هنگام ورود به سامانه و عضویت حتما به عنوان سایت دقت کنید که دچار خطا نشوید.

در مرحله اول و بعد از اعلام سازمان های ذیربط، مشمولان ثبت نام وام سربازی باید وارد سامانه سرباز ماهر به آدرس smaher.ir شده و شروع به نام نویسی کنند.

در مطالب پایین نحوه ثبت نام و نام نویسی و موارد تکمیلی را کامل شرح داده ایم:

مرحله اول:

ورود به صفحه عضویت سامانه ثبت نام وام سربازی

اگر شما از قبل در سامانه ثبت نام وام سربازی عضو بوده اید بعد از وارد کردن شماره موبایل و رمز عبور انتخابی در سامانه سرباز ماهر می توانید وارد پرتابل اصلی شده و مرحله دوم اطلاعات را در سایت بارگذاری نمایید.

شرایط ثبت نام وام سربازی

مرحله دوم:

در این مرحله، در صورتی که قبلا در سامانه ثبت نام کرده اید می توانید با وارد کردن شماره تماس و رمز عبور انتخابی وارد پنل کاربری خود شوید.

جزئیات پرداخت وام سربازی

مرحله سوم:

اگر قبلا با شماره تماسی که به نام خودتان می باشد در سایت ثبت نام کرده اید ولی رمز عبور خود را فراموش کردید، روی گزینه “رمز عبور را فراموش کرده ام” کلیک کنید.

مدارک موردنیاز برای ثبت درخواست وام سربازی

مرحله چهارم:

این مرحله، مخصوص افرادی که تا کنون در سامانه ثبت نام وام سربازی عضویت نداشته اند و قصد ثبت نام را دارند می باشد. این افراد با کلیک روی گزینه ثبت نام در سایت و پر کردن اطلاعات که صرفا نام و نام خانوادگی و شماره تماس می باشد به راحتی می توانند برای خود رمز عبور تعیین کرده و پنل کاربری خود را داشته باشند.

زمان ثبت نام وام سربازی

مرحله پنجم:

در این مرحله دو فیلد تحت عنوان نام و نام خانوادگی و شماره موبایل به شما نمایش داده می شود. در آخر یک کد 5 رقمی نیز در سامانه نمایش داده می شود. بعد از وارد کردن اطلاعات روی گزینه ارسال کلیک کنید و منتظر پیامک تاییدی از طرف سامانه ثبت نام وام سربازی باشید، به محض احراز هویت و ارسال پیامک می توانید کد تائید را در سامانه وارد کرده و برای خود رمز عبور مشخصی تعیین کنید. بعد از طی مراحل بالا در انتها شما دارای پنل کاربری خود در سامانه ثبت نام وام سربازی می باشید.

سایت ثبت نام وام خدمت سربازی

بعد از طی تمام مراحل بالا شما موفق به ایجاد حساب کابری خود شده اید، البته ایجاد حساب کاربری و عضویت در سایت ثبت نام وام سربازی به منزله اتمام کار نیست؛بلکه در مرحله دوم ثبت نام و احراز هویت نیاز است که در پنل کاربری خود اطلاعات کامل هویتی را وارد کرده و اقدام به بارگذاری مدرک مهارتی یا مدارک تحصیلی خود نمایید.

نکاتی که در بارگذاری و اسکن مدرک مهارتی خود باید دقت کنید این است که عکس کاملا واضح و بدون هیچ گونه خراش باشد،عکس فاقد حاشیه باشد و هرگونه قسمت اضافی در عکس بریده شود و همچنین فایل اسکن شده به صورت رنگی انجام شود.

زمان اعلام نتایج وام سربازی

پس از آپلود مدارک و اتمام ثبت نام در سامانه وام سربازی اطلاعات شما به سازمان وظیفه عمومی استان ارسال می شود، تمام اطلاعات و مدارک در سازمان نظام وظیفه عمومی با حساسیت و دقت بررسی می شود. سربازان براساس مدرک مهارتی موجود در حیطه های مختلف، دسته شغل های مطرح شده و پتانسیل رشد شغل در استان و خیلی از پارامتر های دیگر در اولویت قرار می گیرند.

در نهایت نتیجه قبولی یا عدم قبولی افراد برای اخذ وام سربازی یا وام خوداشتغالی صرفا به صورت پیامک به شماره تماس ثبت شده در سامانه به اطلاع متقاضیان می رسد؛ پس این نکته حائز اهمیت است که سامانه سرباز ماهر امکان استعلام نتیجه ثبت نام را به شما نمی دهد و صرفا جهت بانک اطلاعاتی و ثبت نام در دسترس شماست.

در صورتی که سازمان وظیفه عمومی استان شما را واجد شرایط دریافت وام خوداشتغالی یا کارآفرینی بداند از شما دعوت می کنند با مدارک مورد نیاز که در مقاله کامل آورده شده است به مرکز نظام وظیفه عمومی استان مراجعه کرده و اقدام به دریافت معرفی نامه از طرف سازمان نمایید.

با در دست داشتن برگه معرفی نامه خطاب به بانک های مورد نظر مراحل اخذ مبلغ وام سربازی به همراه تمامی جزئیات پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد که هر چه زودتر شروع به ایجاد کسب و کار و حتی کارآفرینی کنید ودغدغه ورود به بازار کار برای تمامی مشمولان گرامی تا حد زیادی کاهش می یابد که در شروع تسهیل گری خدمت وظیفه عمومی قدم بزرگی به حساب می آید.

سخنی از مشاوران آویژه

در طی این مقاله سعی کردیم به یکی از سوالات و دغدغه های مالی سربازان بپردازیم.اگر شما نیز جزو افرادی هستید که صرفا به دلیل از دست رفتن عمر و زمان طلایی کسب و کار و یا دلایل مشابه از اعزام به خدمت وظیفه عمومی سر باز می زنید، دریافت این وام برای شما می تواند سکوی پرتابی باشد تا با کمترین سطح نگرانی اقدام به پست دفترچه نمایید.

وام سربازی به تمام سربازانی که از سال 1397 به بعد اقدام به پست دفترچه کرده اند و در طول دوران خدمت یا بعد ازآن دوره مهارتی را گذرانده اند تعلق می گیرد، هدف از این طرح مساعدت به سربازان برای شروع و ساخت آینده شغلی می باشد که تماما زیر نظر مستقیم سازمان وظیفه عمومی پایه ریزی و اجرا می شود.

تمام طرح های موسوم به سازمان نظام وظیفه عمومی دارای اولویت هایی نیز می باشد که ممکن است دریافت اینگونه تسهیلات را سرعت بخشد، برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید با همکاران ما در مرکز مشاوره آویژه ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

مبلغ وام سربازی در سال 1403 چه تغییری داشته است؟

مبلغ وام خوداشتغالی یا اشتغال زایی در سال 1403 و با توجه به نرخ تورم افزایش 2 برابری داشته است که حداقل این وام از 300میلیون شروع و برای کارآفرینی تا حداکثر 4 میلیارد هم بالا می رود که دریافت وام کارآفرینی با شروط خاصی نیز همراه است.

از چه طریقی ثبت نام کنم؟

ثبت نام وام سربازی در مرحله اول به صورت اینترنتی و در سامانه سرباز ماهر به نشانی smaher.ir انجام می گیرد.

زمان ثبت نام وام سربازی در سال 1403

هر ساله در بازه های زمانی متفاوت سازمان وظیفه عمومی شروع به فراخوان و ثبت نام افراد متقاضی می نماید،فعلا زمان دقیقی برای ثبت نام وام سربازی 1403 مشخص نشده است.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

وام سربازی چیست؟ شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام وام سرباز ماهر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1403/2/30

دوشنبه

1403/2/31

سه شنبه

1403/3/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید