شرایط معافیت تک پسری چیست؟

شرایط معافیت تک پسری چیست ؟

 

معافیت تک پسری چیست و چه کسانی می توانند از آن بهره مند شوند؟ معافیت تک پسری جزو کدام معافیت ها است؟ باید اول بگوییم که معافیت تک پسری یکی از انواع معافیت های کفالت محسوب می شود. این نوع معافیت شامل حال بسیاری از مشمولین خواهد شد.

معافیت تک پسری برای افرادی است که تک فرزند هستند و امروزه شاهد هستیم در کشور ما درصد زیادی این شرایط را دارند. اما به طور کلی برای گرفتن معافیت تک پسری، مشمولین باید دارای شرایط و ویژگی هایی باشند که مد نظر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا است. چگونه از شرایط و قوانین معافیت تک پسری مطلع شویم؟

برای دریافت مشاوره های حرفه ای با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

شرایط معافیت تک پسری چیست؟

این سوال به جا و خوبی است. مشمولین می توانند با گرفتن مشاوره های مختلف در زمینه مشاوره نظام وظیفه، مشاوره معافیت خدمت سربازی و سایر مشاوره های مرتبط با معافیت تک فرزندی با این قوانین آشنایی پیدا کنند. این مشاوره ها به مشمولین کمک می کند تا بتوانند در تمام زمینه های مرتبط با انواع معافیت ها، کسری خدمت، معافیت تک فرزندی، معافیت پزشکی، معافیت های خدمات رزمی و سایر مسائل مرتبط با نظام وظیفه اطلاعات جامع و کاملی بدست آورده و در رسیدن به هدف آن ها را کمک کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط معافیت سربازی چگونه است


شرایط معافیت تک پسری

شرایط معافیت تک پسری چیست؟ این سوالی است که ذهن درصد زیادی از مشمولین تک پسر سرزمین ما را درگیر کرده است. کدام دسته از مشمولین از شرایط معافیت تک پسری بهره می برند؟

باید بگوییم شرایط معافیت تک پسری یکی از شروط اصلی معافیت کفالت به حساب می آید. در بالا با انواع معافیت های کفالت موجود آشنا شدید. حال باید بدانید که برای بهره مندی از این معافیت ها باید از شرایطی خاص برخوردار باشید. موضوع این مقاله در رابطه با شرایط معافیت تک پسری است. ما در اینجا از شرایط و ضوابط معافیت تک فرزندی صحبت خواهیم کرد.

 

یکی از اصلی ترین ضوابط معافیت کفالت تک فرزندی تک فرزند بودن است. اما این شرط تنها شرط برای گرفتن معافیت تک فرزندی نیست. مشمول باید از دیگر ضوابط معافیت کفالت تک پسری نیز بهره مند باشد:

 

 • پدر مشمول به سن ۷۰ سالگی رسیده باشد. قبلا شرط سنی پدر در معافیت تک فرزندی ۶۵ سال بود اما در سال های گذشته با تغییر قوانین سازمان نظام وظیفه، این قانون نیز دستخوش تغییر شده است.
 • مادر مشمول از همسرش جدا شده باشد و تنها زندگی کند. برای مادر شرط سنی ملاک نخواهد بود فقط نباید ازدواج مجدد کند.
 • مادر مشمول همسر خود را بر اثر فوت از دست داده باشد.
 • پدر مشمول بر اثر بیماری های جسمی و روحی ناتوان شده باشد و نیازمند مراقبت باشد.
 • مشمولینی که سه خواهر دارند می توانند از شرایط این نوع معافیت کفالت استفاده کنند.
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت تک پسری چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط معافیت تک پسری


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت از سربازی به طور دقیق چیست


مشمولین معافیت تک پسری

مشمولین معافیت تک پسری باید در نظر داشته باشند که برای استفاده از معافیت کفالت تک پسری شرایط بالا را داشته باشند. پس از بررسی ضوابط و قوانین معافیت کفالت تک پسری، مشمولین معافیت تک فرزندی باید برای جمع آوری مدارک خود اقدام کنند. جمع آوری مدارک مشمولین معافیت تک پسری نیازمند دقت و وقت زیاد است، پس مشمولین معافیت کفالت تک پسری بهتر است قبل از رسیدن به سن مشمولیت به فکر جمع آوری مدارک و مستندات باشند. در مرحله اول مشمولین نیازمند مدارک زیر هستند:

 

 • فرم وضعیت مشمولین (فرم شماره ۲)
 • کارت ملی و کپی کارت ملی مشمول
 • شناسنامه و کپی صفحات شناسنامه مشمول
 • عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید و تمام رخ از مشمول
 • فرم معاینه پزشکی اولیه مشمول (فرم شماره ۵)
 • فرم واکسیناسیون (فرم شماره ۴)
 • آخرین مدرک تحصیلی با کپی
 • کپی شناسنامه افراد خانواده اعم از (مادر ، پدر ، خواهر و برادر)
 • فرم استعلام وضعیت مشمولین (فرم شماره ۱)

این مدارک اولیه را همه ی متقاضیان یا همان مشمولین معافیت تک پسری باید تکمیل کرده و به سازمان ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: شرایط معافیت سربازی کفالت پدر چگونه است


قانون معافیت تک پسری

قانون معافیت تک پسری یا همان معافیت کفالت همانطور که از اسمش هم پیداست معروف به تک فرزند بودن است، اما مشمولین معافیت تک فرزندی باید بدانند داشتن برادر نیز ممکن است مشکلی برای گرفتن معافیت تک فرزندی آن ها ایجاد نکند. بر اساس قانون معافیت تک پسری، اگر مشمولی دارای برادر بزرگتر از خود باشد اما برادرش از نظر سلامت جسمانی و روانی مشکل داشته باشد، هم چنان می تواند از قانون معافیت کفالت تک پسر استفاده کرده و معاف شود.

 

از طرف دیگر در همین ضوابط معافیت کفالت تک پسری آمده است که آن دسته از افراد که برادر یا برادرانشان در شهر دیگر یا کشور دیگر ساکن هستند و از خانواده دوراند شامل شروط و قوانین معافیت تک فرزندی نخواهند شد. یعنی مشمول باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل اعزام به خدمت را بگذراند.

 

شرایط گرفتن معافیت تک پسری

شرایط گرفتن معافیت تک پسری و مراحل آن به همان صورتی است که مشمولین در معافیت های دیگر باید آن ها را بگذرانند. اول از همه مهم ترین مراحل و شرایط و ضوابط گرفتن معافیت کفالت تک پسری این است که مشمول از طریق پلیس + ۱۰ اقدامات اولیه را انجام دهد؛ یعنی مشمول درخواست معافیت تک فرزندی در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ثبت کند. سپس باید منتظر باشد تا ببیند درخواست او از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مورد قبول واقع خواهد شد یا خیر. اگر سازمان درخواست مشمول را بررسی و تایید کند مشمول به کمیسیون دعوت شده و در هیئت رسیدگی مدارک مشمول بار دیگر بررسی شده و نتیجه نهایی برای آن صادر خواهد شد.

 

پس از صادر شدن رای مشمول می تواند برای کارت معافیت اقدام کرده و معافیت دائم بگیرد. معافیت تک پسری نیز مانند دیگر معافیت ها در زمان صلح اعتبار دارد. بر روی کارت مشمولین این جمله به طور واضح قید شده است که معافیت دائم فقط در زمان صلح معتبر است. برای رسیدن به پاسخ سوالات بیشتر می توانید با مرکز مشاوره آویژه و شماره های داده شده در این صفحه تماس بگیرید.

شرایط گرفتن معافیت تک پسری


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت کفالت سربازی چگونه است


شرایط گرفتن معافیت های کفالت

همانطور که مطلع هستید دوره ی خدمت ضرورت 24 ماه معادل دو سال است. یعنی مشمولین پس از وارد شدن به سن مشمولیت و انجام مراحل اعزام باید در سن ۱۹ سالگی به خدمت سربازی بروند. البته ۲ ماه اول دوره ی آموزشی خواهد بود سپس مشمولین به خدمت خواهد رفت و دور از خانواده باید دوره خدمت ضرورت را بگذراند.

 

در این مقالهمعافیت تک فرزندی که یکی از انواع معافیت های کفالت است را برای مشمولین به طور دقیق توضیح دادیم، زیرا امروزه بسیاری مشتاق هستند در رابطه با معافیت تک فرزندی ییشتر بدانند.

معافیت کفالت تک فرزندی شامل حال افرادی خواهد شد که تک فرزند پسر خانواده باشند؛ یعنی واضح تر اینکه این افراد فقط برادر نداشته باشند. خواهر داشتن هیچ تاثیری در روند پرونده ی معافیت کفالت تک پسری نخواهد داشت.

برای دریافت این نوع معافیت کفالت مشمولین باید چه کارهایی انجام دهند؟ اول از همه مشمول باید شرایط و قوانین را بداند و پس از آن باید برای معافیت تک فرزندی اقدام کند. شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

آیا تک فرزندان در شهر خودشان خدمت می کنند؟

بله، احتمال این که فرد تک فرزند در شهر خودش خدمت سربازی را بگذراند وجود دارد.

مشمولان عزیز باید توجه داشته باشند که هنگام خرید دفترچه نظام وظیفه و تکمیل کردن آن به تک فرزندی خود و وضعیت خانوادگی شان اشاره کنند.

بیشتر بخوانید: مراحل معافیت خدمت سربازی چگونه است


معافیت کفالت

انواع معافیت های کفالت بسیار گسترده اند. آن ها را به طور اجمالی در اینجا آورده ایم.

انواع معافیت کفالت

معافیت کفالت سربازی پدر
معافیت کفالت مادر
معافیت کفالت خواهر
معافیت کفالت تک پسری
معافیت کفالت مادربزرگ (جده)
معافیت کفالت پدربزرگ (جد)
معافیت برادرصغیر
معافیت برادر کبیر
معافیت کفالت همسر
معافیت کفالت فرزند

مشمولین برای استفاده از این دسته از معافیت های کفالت نیازمند بهره مندی از سه شرط اصلی هستند این سه شرط شامل:

 

 • الف) نداشتن غیبت غیر موجه است .
 • ب) تک فرزند بودن از دیگر شروط اصلی است.
 • ج) رسیدن به سن قانونی مشمولیت از دیگر شروط مهم بهره مندی از معافیت کفالت تک فرزندی است.

در پایان

معافیت تک فرزندی از جمله معافیت هایی است که در سال های اخیر امکان اخذ آن برای بسیاری از افراد و مشمولان خدمت سربازی وجود دارد، مشمولان عزیز قبل از دریافت معافیت تک فرزندی، بهتر است از جزئیات آن مطلع باشد، به همین منظور در این مقاله، به بررسی معافیت تک فرزندی و موضاعات پیرامون آن پرداختیم، چنانچه سوال یا ابهاماتی در این زمینه دارید میتوانید از طریق شماره زیر با کارشناسان با تجربه مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل کنید.

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵

سوالات متداول

معافیت تک فرزندی چیست؟

معافیت تک فرزندی مخصوص مشمولانی می باشد که تک فرزند و دارای شرایط کفالت هستند. که جرئیات بیشتر در این خصوص را در مقاله فوق شرح داده ایم.

چه مدارکی برای معافیت تک پسری لازم است؟

مدارکی مانند: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول و… که جزئیات کامل در این مقاله ارائه شده است.

شرایط معافیت تک پسری چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت تک پسری چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 15 نظر:
 1. سلام
  من الان در دوره اموزشی خدمت هستم
  تک پسرم .پدرم نزدیک ۵۰ سال دارد مادر بزرگم۷۰ سال دارد و مریض است و ی پسر معتاد رو دستش مشکلاتش دو چندان کرده میخوام کفالتش بگیرم ممنون میماز کمکتون

  1. شرایط کفالت گیری مادربزرگ بدین صورت است که از طلاق یا فوت پدربزرگ ۳۰ ماه گذشته باشد و هیچ فرزند دختر یا پسر در قید حیات نداشته باشد و فرد مشمول تنها نوه پسری بالای ۱۸ سال باشد

 2. سلام . من پدرم معافیت پزشکی داره خودش یه گوش کاملا ناشنوا و یه گوش خیلی کم میشنوه و من خرجیه خونه و خودمو و تحصیلمو دادم دنبال معافیت هم رفتم ندادند .
  این شده بزرگترین مشگل من و خانواده . لطفا مشاوره

 3. سلام وقت بخیر من تک پسرم ۳خواهر دارم معاف هستم یادر شهر خود…

  1. با سلام اگر سوال شما باتوجه به سن پدر میباشد خیر زیرا سن پدر ۷۵ شده است که باید تک پسر بالای ۱۸ سال فاقد غیبت باشد اما اگر پدر دچار بیماری های خاص میباشد باما تماس بگیرید جهت راهنمایی بهتر و دقیق تر

 4. سلام من دو سال غیبت سربازی دارم تک پسر خانواده هستم پدرم 69 سال سن داره من واریکوسل دو طرفه دارم گرید 3 عمل نکردم پدرم کارت ایثارگری داره وضع مالی اصلا خوبی هم نداریم می تونم با این شرایط بیوفتم دنبال معافیت ؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام خدمت شما.ایثارگری پدر چند ماه ثبت شده؟ برای واریکوسل قبل از عمل فقط معاف از رزم صادر می شود.بابت معافیت های دیگر باید شرایط بررسی شود.

 5. الان که اکثر مردم دو تا فرزند دارند یه دختر به پسر. اینا که همه معاف میشن کی قراره بره سربازی؟

   1. من یک پسر دارم شوهرم 66 سال سن دارد ویک بیمه سه میلیونی میگیریم پسرم سر تاکسی کار میکند وکمک خرج ما است هرچقدر تلاش کردیم معافش نکردن خواهش میکنم به ما کمک کنید که پسرم معاف شود حتی کارت شهری هم برایش گرفتیم

 6. سلام من ۳۱ تیر ۱۴۰۰ انصراف دانشگاه دادم و تا الان یکسال و سه ماه از انصرافم گذشته الان یعنی من ۳ ماه غیبت دارم درسته؟
  درضمن من تک پسرم و دو خواهر دارم و پدرم هم ۱۰% جانباز هستش
  الان چقدر کسری میدن بهم چون انگار غیبت هم دارم اصلا میشه کسری یا معافیت گرفت؟

  1. سلام وقت بخیر
   ابتدا برای هر اقدامی باید غیبت شما توجیه شده و با بررسی بیشتر شرایط برای شما معافیت یا کفالت لحاظ خواهد شد

   1. من تک پسرم وپدرم 66 سال سن دارد وبیمه سه میلیونی میگیرد من مجبورم سر تاکسی کار کنم وخرج پدر ومادرم را تامین کنم تلاش زیادی کردم که معاف شوم ولی موفق نشدم لطفا کمکم کنید

    1. شرط سنی ۷۵سال هست یا باید معلولیت داشته باشن برای اطلاعات جامع تر تماس بگیرید با کارشناسان ما
     بیماری های آئین نامه کسان مشمول

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/7/6

جمعه

1402/7/7

شنبه

1402/7/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید