دوره کد سربازی چیست؟ – صفر تا صد دوره کد سربازی

دوره کد سربازی چیست

همه چیزهایی که باید درباره «دوره کد» سربازی بدانید

افرادی که خدمت سربازی خود را شروع می کنند، باید دوره‌های نظامی را بگذرانند. گذراندن دوره دو ماهه آموزشی برای همه سربازان حتی سربازان امریه، ضروری و لازم است. اما این دوره دو ماهه تنها دوره آموزشی در سربازی نیست.

📌 «دوره کد سربازی»، یکی دیگر از دوره‌هایی است که برخی سربازان باید در آن شرکت کنند. سربازان در این دوره نیز آموزش‌های نظامی خواهند دید.

اما دوره کد سربازی چیست؟ چه سربازانی ملزم به گذراندن این دوره هستند و شرکت در آن چه مزایایی برای افراد دارد؟ در این مقاله مرکز مشاوره آویژه قصد داریم تا با دوره کد سربازی آشنا شویم و ببینیم که سربازان چگونه این دوره را می‌گذرانند.

دوره کد سربازی چیست؟

دوران خدمت سربازی برای همه سربازان چه عادی و امریه، با دوره آموزشی آغاز می‌شود. «آموزشی» دوره‌ای دو ماهه است که در آن، به افراد آموزش‌های پایه نظامی داده می‌شود وقتی آموزشی به پایان رسید، برخی از یگان‌های نظامی، مانند ارتش و نیروی انتظامی، کلاس‌های آموزشی دیگری را برای سربازان برگزار می‌کنند. به این کلاس‌ها، «دوره کد سربازی» گفته می‌شود. این دوره حداقل دو ماه طول می‌کشد و سربازان در آن با آموزش‌های نظامی و مخابراتی پیشرفته‌تری آشنا می‌شوند.

📌پس از اتمام این کلاس‌ها، سربازان وارد یگان‌های خدمتی خود می‌شوند. آموزش‌های ارائه شده در دوره کد، ممکن است برای همه سربازان یکسان نباشد. این آموزش‌ها با توجه به یگان خدمتی که قرار است سربازان در آن مشغول به خدمت شوند، مشخص می‌شود.

صفر تا صد دوره کد سربازی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چه آموزش‌هایی در دوره کد سربازی به افراد داده می‌شود؟

همان طور که گفته شد، گذراندن دوره آموزشی سربازی برای همه سربازان ضروری است. تفاوت دوره کد سربازی با دوره آموزشی در این مسئله است که همه سربازان ملزم به گذراندن آن نیستند. این دوره برای سربازانی که در سپاه خدمت می‌کنند، اجرا نمی‌شود. در این زمینه حتما مقاله پذیرش سربازی سپاهرا بخوانید.

در دوره آموزشی، آموزش‌های کلی و اولیه نظامی به افراد داده می‌شود. اما دوره کد شامل آموزش‌های تخصصی‌تر در حوزه نظامی می‌شود. در این دوره آموزش‌های ویژه‌ای مانند آموزش‌های تکاوری، مخابراتی و ارتباطی، کار با سلاح‌های جنگی، آموزش‌های رزمی، عقیدتی و سیاسی به سربازان داده می‌شود.

📌 در واقع نوع آموزش افراد در این دوره، با توجه به یگانی که قرار است خدمت خود را در آن شروع کنند، داده می‌شود.

آیا همه سربازان باید دوره کد سربازی را بگذرانند؟

دوره کد سربازی، شامل کلاس‌های آموزشی است که افراد را برای خدمت در یگان آن‌ها، آماده می‌کند. اما این دوره، بر خلاف آموزشی، برای همه سربازان اجباری نیست. تنها برخی از سربازان باید این دوره را بگذرانند. گفتیم که آموزش‌های کد، تنها مختص سربازان ارتش و نیروی انتظامی است اما همه سربازان در این دو نهاد هم نیازی به گذراندن این دوره ندارند. به طور کلی برخی سربازان با توجه به مدرک تحصیلی و رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اند، از گذراندن دوره کد معاف هستند.

شرایط سربازان معاف از دوره کد سربازی شامل موارد زیر است:

· سربازان سپاه، دوره کد ندارند.
سربازانی که قرار است پس از دوره آموزشی به عنوان سرباز امریه در نهادها و وزارتخانه‌های دولتی مشغول فعالیت شوند، نیازی به گذراندن دوره کد سربازی ندارند.
 سربازانی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر دارند، نیازی به گذراندن دوره کد ندارند.
 افرادی که در یکی از رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کرده باشند، نیازی نیست در دوره کد سربازی شرکت کنند.
سربازانی که در رشته‌های کامپیوتر و حسابداری و رشته‌های مرتبط با آن تحصیل کرده باشند، الزامی برای شرکت در دوره کد ارتش یا نیروی انتظامی ندارند.
سربازانی که در رشته‌های علوم پایه تحصیل کرده باشند، نیازی نیست در دوره کد هم شرکت کنند.

برای اطلاعات دقیق از قوانین جدید معافیت سربازی در سال جدید پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید: انواع معافیت سربازی

فارغ التحصیلان چه رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از شرکت در دوره کد معاف هستند؟

در جدول زیر می‌توانید فهرست رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی که از شرکت در دوره کد معاف هستند را مشاهده کنید:

پزشکی عمومیداروسازیدندان پزشکیرادیولوژی (پرتوشناسی)
پرستاریفوریت های پزشکیگفتار درمانیکاردرمانی
هوشبریعلوم آزمایشگاهیاتاق عملشنوایی سنجی
بینایی سنجیاعضای مصنوعیدامپزشکیپروتز دهان و دندان

آیا دوره کد سربازی با دوره تکاوری ارتش تفاوت دارد؟

آموزش‌های تکاوری ارتش هم یکی دیگر از دوره‌هایی است که برخی سربازان باید در آن شرکت کنند. این کلاس‌ها هم مانند دوره آموزشی و دوره کد، دو ماهه است. این کلاس هم مانند دوره کد، پس از دوره آموزشی اجرا می‌شود اما تفاوت‌هایی با دوره کد دارد.

از جمله تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

⭕ آزموش‌های نظامی و رزمی ارائه شده در دوره تکاوری، تخصصی‌تر از آموزش‌های دوره کد است.

⭕ دوره کد برای سربازان نیروی انتظامی و ارتش اجرا می‌شود اما دوره تکاوری تنها برای سربازان نیروی زمینی ارتش اجرا می‌شود.

آیا همه سربازان باید دوره کد سربازی را بگذرانند؟

 

شرایط دوره کد چگونه است؟

شاید برای بسیاری از افرادی که قرار است به خدمت سربازی اعزام شوند، این سوال پیش بیاید که دوره کد چگونه پیش می‌رود و چه شرایطی دارد؟ در پاسخ باید گفت که شرایط حاکم بر این دوره هم بسیار شبیه به دوره آموزشی سربازی است.

⭕ در این دوره هم افراد باید به نگهبانی بروند یا در مراسم صبحگاه شرکت کنند.

⭕ همچنین مسئولیت‌هایی مانند نظافت اردوگاه هم به عهده سربازان خواهد بود. اما می‌توان گفت که در این دوره فشار بدنی کمتری به سربازان وارد می‌شود و بیشتر شامل کلاس‌های عملی و تئوری است.

آیا در دوره کد سربازی می‌توانم مرخصی بگیرم؟

از نظر مرخصی می‌توان گفت که دوره کد سربازی شباهت‌های زیادی با دوره آموزشی دارد. مرخصی‌های رسمی این دوره شامل موارد زیر می‌شود:

1. مرخصی کوتاهی، در پایان کلاس‌های دوره کد به سربازان داده می‌شود. این مرخصی می‌تواند بین 3 تا 5 روز طول بکشد
2. یک مرخصی میان دوره که می‌تواند بین 3 تا 5 روز باشد در اواسط دوره کد سربازی، به سربازان داده می‌شود.
3. سربازان بومی می‌توانند در بعضی روزهای هفته و آخر هفته‌ها، مرخصی روز برگ دریافت کنند.
4. سربازان غیر بومی می‌توانند از مرخصی ساعتی به صورت یک روز در میان استفاده کنند.
5. آخر هفته‌ها یعنی پنجشنبه و جمعه در دوره کد سربازی، آموزش در پادگان‌ها برگزار نمی‌شود و سربازان می‌توانند مرخصی دریافت کنند.

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله مرخصی سربازی را بخوانید.

از کجا بفهمیم دوره کد خوردیم؟

همه سربازان لازم نیست در دوره کد شرکت کنند. این موضوع که چه کسانی قرار است در این کلاس‌ها، شرکت کنند، پس از پایان آموزشی سربازی، به اطلاع افراد می‌رسد.

🔴 پس از این که آموزشی به پایان رسید، ارتش و نیروی انتظامی برای افراد با توجه به یگانی که قرار است خدمت خود را در آن ادامه دهند، دوره کد در نظر می‌گیرند.

🔴 پس تنها پس از پایان آموزشی است که سرباز متوجه می‌شود که باید به دوره کد اعزام شود یا خیر. به عبارت، شرکت در دوره کد اختیاری نیست و افراد در صورت کد خوردن حتما باید در کلاس‌های آن شرکت کنند.

🔴 پس از اتمام دوره آموزشی، به افراد معرفی‌نامه‌ای داده می‌شود که در آن تقسیمات بعد از دوره کد و یگان خدمتی فرد تا پایان دوره سربازی قید شده است.

🔴 با همین معرفی‌نامه مشخص می‌شود که فرد باید در دوره کد هم شرکت کند یا خیر. سربازان موظف هستند پس از مرخصی 3 تا 5 روزه پایان دوره آموزشی، برای کلاس‌های دوره کد حاضر شوند.

آیا میدانید که چگونه کسری خدمت بگیریم؟ برای پاسخ این سوال این مقاله را بخوانید: دریافت کسری خدمت سربازی

مزایای شرکت در دوره‌های کد سربازی چیست؟

شرکت در دوره‌های کد سربازی ممکن است برای بسیاری از سربازان با سختی‌هایی همراه باشد. البته شرکت در این دوره سختی‌های بسیار کمتری نسبت به دوره آموزشی اولیه دارد. شرکت در دوره کد به دلیل گرفتن آموزش‌های تخصصی می‌تواند برای بسیاری از افراد مزایایی هم به همراه داشته باشد. مزیت‌های شرکت در دوره‌های کد را می‌توانید در موارد زیر ببینید:

🔴 شرکت در دوره کد به دلیل آموزش‌های تخصصی‌تر باعث افزایش رتبه نظامی سربازان می‌شود.

به عنوان مثال اگر افراد شرکت‌کننده در این دوره، مدرک کارشناسی داشته باشند، رتبه نظامی یا درجه ستوان سومی دریافت می‌کنند. این در حالی است که افراد دارای این مدرک که در دوره کد شرکت نکرده‌اند، درجه گروهبان یکم، استوار یکم و یا استوار دوم دریافت می‌کنند.

🔴 افرادی که در دوره کد شرکت کرده‌اند، حقوق بیشتری نسبت به سایر سربازان دریافت خواهند کرد.

شرایط دوره کد چگونه است؟

تقسیمات بعد از دوره کد سربازی چگونه انجام می‌شود؟

تقسیم سربازان در ابتدای سربازی و قبل از آغاز دوره آموزشی اصلی، بر اساس کد درج شده بر روی برگ سبز انجام می‌شود. این تقسیمات در پادگان‌های مختلف، به صورت تصادفی انجام می‌شود.

پس از این که سربازان دوره آموزشی خود را به پایان رساندند، باید در یگان‌های مختلف در ارتش یا نیروی انتظامی تقسیم‌بندی شوند. تقسیمات بعد از دوره کد با توجه به نکات زیر انجام می‌شود:

🔴 ‌تقسیمات پس از کد خوردن سربازی ، با توجه به مدرک تحصیلی افراد و نیاز ارگان‌ها انجام خواهد شد.

🔴 نکته قابل توجه در تقسیمات بعد از دوره کد سربازی، این است که در این تقسیمات، فاصله محل سربازی فرد، نباید بیشتر از 300 کیلومتر از شهر محل سکونت سرباز باشد.

🔴 تقسیم پس از دوره کد سربازان ارتش و نیروی انتظامی به این صورت است که سرباز در همان ارگان دوره آموزشی، خدمت خواهد کرد.

🔴 افرادی که متاهل هستند، می‌توانند در محل سکونت همسر خود خدمت کنند.

استعلام وضعیت نظام وظیفه با یا بدون کد سخا و کد ملی چگونه صورت می گیرید برای پاسخ به این سوال این مقاله را بخوانید: استعلام وضعیت نظام وظیفه

انواع دوره کد سربازی

دوره‌های کد در سربازی انواع مختلفی دارد. افراد با توجه به نیاز پادگان‌ها و مراکز نظامی و همچنین رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اند، به یکی از این دوره‌های کد فرستاده می‌شوند.

🔴 نکته مهمی که سربازان باید به آن توجه داشته باشند این است که در سال‌های گوناگون ممکن است دوره کد سربازی با توجه به نیاز پادگان‌ها با ظرفیت‌های مختلف برگزار شود یا این که اصلا برگزار نشود.

در جدول زیر می‌توانید انواع دوره کد در نیروی انتظامی و ارتش را مشاهده کنید:

نام دوره کدهدف از برگزاری دوره کد مورد نظر
دوره کد مخابرات و جنگ الکترونیکمخصوص تامین نیروی تخصصی بخش مخابرات
دوره کد گلوله های سیر منحنیمخصوص تامین نیرو در یگان های رزمی و عملیاتی
دوره کد تکاوریمخصوص تامین نیرو در یگان های رزمی و عملیاتی
دوره کد عقیدتی سیاسیمخصوص تامین یگان های عقیدتی نیروهای مسلح

دوره کد افسر آموزش

مخصوص تامین نیرو در پادگان های آموزشی
دوره کد پلیس راهنمایی و رانندگی

مخصوص تامین نیرو در پلیس راهور شهری و بین شهری

سخنی از مشاروان آویژه

دوره کد سربازی دوره‌ای است که بعد از پایان دوره آموزشی اصلی در پادگان‌ها و مراکز نظامی برای سربازان برگزار می‌شود. تنها برخی از سربازان ملزم به شرکت در این دوره هستند. این دوره تنها مختص سربازان در حال خدمت در نیروی انتظامی و ارتش است. شرکت در این دوره، باعث افزایش سطح اطلاعات نظامی افراد و افزایش حقوق دوران سربازی آنان می‌شود. اگر در مورد دوره کد در سربازی نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در بخش مشاوره نظام وظیفه آویژه ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

دوره کد سربازی چیست؟

دوره‌ای است که پس از اتمام دوره آموزشی و برای بالا بردن اطلاعات سربازان در یگان‌های ارتش و نیروی انتظامی برگزار می‌شود.

طول دوره کد چند ماه است؟

طول این دوره معمولا دو ماه است.

چه سربازانی از شرکت در دوره کد معاف هستند؟

سربازانی که در سپاه خدمت می‌کنند، سربازان امریه، سربازان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر، افرادی که در رشته‌های کامپیوتر و حسابداری تحصیل کرده باشند، سربازانی که در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کرده باشند، از شرکت در دوره کد معاف هستند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

دوره کد سربازی چیست؟ – صفر تا صد دوره کد سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
  1. سلام وقتتون بخیر،سه تا سوال خدمتتون داشتم،اولا ک من متاهل و لیسانس مدیریت دارم و گروه ب هستم الانم تو آموزشم فقط میترسم دوره کد بهم بزنن طول بکشه آموزشم اونم چون متاهلم نمیخوام؟!و چون متاهل هستم تو آموزش گفتن چون تو نیروی هوایی ارتشم چهارشنبه تا شنبه صب میتونم برم مرخصی آیا این درسته؟و حتما می افتم شهر خودم چون نزدیک خونمون یگان نیروی هوایی ارتش هس!؟

    1. سلام اشخاصی که متعهل هستند معمولا برای دوره سربازی در شهر خود قرار میگیرند.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/5/5

شنبه

1403/5/6

یکشنبه

1403/5/7

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید