بسیج فعال چیست؟(تمدید کارت بسیج فعال)

بسیج فعال چیست؟(تمدید کارت بسیج فعال)

بسیج فعال یکی از انواع بسیج است که مزایای بسیار خوبی را چه برای آقایان و چه برای خانم ها به همراه دارد. شما می توانید با انجام فعالیت مستمر در پایگاه های بسیج کارت بسیج فعال را دریافت کنید.

در این مقاله ابتدا شما را با سازمان بسیج آشنا می کنیم و بعد از آن در مورد شرایط و مزایای داشتن کارت بسیج فعال و مشاوره نظام وظیفه صحبت می کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه بسیج فعال چیست؟(تمدید کارت بسیج فعال) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بسیج چگونه سازمانی می باشد؟

جرقه شکل گیری بسیج برای اولین بار در زمان جنگ تحمیلی زده شد، در آن زمان به افرادی که به صورت داوطلب آماده اعزام به خدمت می شدند عنوان بسیجی داده شد. مسئولیت اعزام این داوطلبان به جبهه  به عهده سپاه پاسداران بود. بنابراین این سازمان زیر نظر سپاه فعالیت می کند.

چندی  از جنگ نگذشته بود که امام خمینی( ره) در طی سخنرانی ای بسیج را لشکر مخلص خدا خواند. این سخن امام بسیار تاثیر پذیر بود که سپاه تصمیم گرفت تا استفاده از عنوان بسیج را فراتر از داوطلبان جبهه ببرد و سازمانی را با همین نام تشکیل دهد. بنابراین این سازمان در ۵ آذر ماه سال ۱۳۵۸ با پیشنهاد سپاه و به دستور امام خمینی شکل گرفت و در سال ۱۳۵۹ نیز توسط مجلس به رسمیت شناخته شد. در زمان جنگ بسیج فقط بر روی اعزام نیرو به جبهه ها متمرکز بود اما با پایان جنگ فعالیت های این سازمان گسترده شد و به شکلی در آمد که امروزه شاهد آن هستیم و تقریبا می توان گفت به یکی از نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. نیروهایی که در این سازمان فعالیت می کنند به ۴ دسته تقسیم می شوند:

 • بسیج عادی: به آن دسته از افرادی گفته می شود که به تازگی در بسیج ثبت نام می کنند
 • بسیج فعال: کسانی هستند که به طور جدی تر در بسیج فعالیت می کنند
 • بسیج ویژه یا پاسداران افتخاری: افرادی هستند که واجد شرایط یک پاسدار هستند و آموزش های بیشتری دیده اند
 • بسیج کادر: بسیجیان فعالی هستند که با تایید فرمانده ها دارای پستی در پایگاه بسیج می باشند

در این مقاله ما می خواهیم بسیج فعال را به شما معرفی کنیم.


بیشتر بخوانید: نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج 


چگونه کارت بسیج فعال بگیریم؟

امروزه گرفتن کارت بسیج فعال نسبت به قبل بسیار ساده تر شده است و شما می توانید در طی مدت کوتاهی کارت بسیج فعال خود را دریافت کنید.

در گذشته اگر قصد داشتید که کارت بسیج فعال را بگیرید باید حتما به مدت ۶ ماه عضو عادی بسیج می بودید و سپس با گذراندن دوره میدان تیر و شرکت در حلقه های صالحین موفق به دریافت کارت بسیج فعال می شدید. اما با توجه به تغییر قوانین مربوط به بسیج فعال امروزه برای نیاز به سپری کردن ۶ ماه برای تبدیل شدن به بسیج فعال نیست و تبدیل عضویت شما از عادی به فعال تا حد زیادی بستگی به نظر فرمانده شما در پایگاه بسیج دارد.

یعنی اگر فرمانده صلاح بداند می تواند در مدت کوتاهی شما را برای اخذ کارت بسیج فعال واجد شرایط کند اما هنوز هم نیاز است تا دوره میدان تیر و حلقه های صالحین را سپری کنید. البته دقت داشته باشید که برای گرفتن کارت بسیج فعال شرایط سنی وجود دارد و شما باید حداقل ۱۵ سال سن داشته باشید در غیر این صورت فقط می توانید عضو عادی بسیج باشید.

به طور خلاصه اگر بخواهیم مراحل دریافت کارت بسیج فعال را توضیح دهیم، ترتیب آن بدین شرح است:

 • ابتدا باید به عضویت عادی بسیج در بیایید
 • سپس باید در حلقه های صالحین شرکت فعال و مستمر داشته باشید
 • در صورت صلاح دید فرمانده پایگاه خود برای تبدیل عضویت شما از عادی به فعال به میدان تیر فرستاده می شوید
 • پس از گذراندن آموزش های لازم گواهی دوره مقدماتی بسیج به شما اعطا می گردد
 • پس از آن در صورت تایید مسئول حفاظت پایگاه به عنوان عضو فعال شناخته خواهید شد.

دقت داشته باشید تایید صلاحیت شما توسط فرمانده پایگاه به وسیله فرمی انجام می شود که استعلام حفاظتی نام دارد. که در آن شما به طور کامل باید مشخصات خود را وارد کنید.


بیشتر بخوانید: خدمت سربازی در سپاه چگونه است؟


مزایا عضویت بسیج فعال

بسیجی بودن به خودی خود یک مزیت محسوب می شود زیرا شما با عضویت در بسیج شانس فعالیت کردن در یک سازمان مردم نهاد در کنار افرادی دلسوز را بدست می آورید. با تبدیل شدن عضویت شما از عادی به فعال میزان امتیازات شما به عنوان یک بسیجی افزایش پیدا می کند که آن ها را در این قسمت برا شما شرح می دهیم:

 • گذراندن دوره های کاربردی:

از وقتی که وارد بسیج می شوید و زمانی که به عضویت فعال بسیج در می آیید برای شما دوره های متعددی در زمینه های مختلف برگزار می شود که می توانید از هر نظر پیشرفت کنید. به عنوان مثال دوره میدان تیر یکی از آموزش های نظامی است که در طی یک روز برگزار می شود و شما با مفاهیم نظامی آشنا می شوید. علاوه بر مهارت های نظامی بر روی مهارت های اجتماعی، تحصیلی و فردی شما هم برنامه ریزی هایی انجام می شود و کارگاه هایی در این مورد برگزار می شود.

 • بیمه بشیر:

در چند سال اخیر سازمان بسیج مستضعفین برای اعضای فعال بسیج بیمه ای را تحت عنوان بیمه بشیر در نظر گرفته است . این بیمه برای کسانی که حداقل به مدت ۲ سال سابقه عضویت فعال بسیج را دارند تعلق می گیرد و خدمات درمانی را در مراکز درمانی تحت قرارداد با بسیج ارائه می دهد.

 • استفاده از دوره تکمیلی:

فقط افرادی که دارای کارت بسیج فعال هستند می توانند برای گذراندن دوره تکمیلی بسیج درخواست بدهند.( دوره تکمیلی بسیج دوره ای شبیه به آموزش نظامی خدمت می باشد ولی به مراتب از آن آسان تر می باشد)

 • کسری خدمت سربازی:

با عضویت در بسیج به صورت فعال می توانید حداکثر تا ۶ ماه کسری خدمت سربازی دریافت کنید. به عبارتی کسری خدمت از طریق بسیج فعال ساده ترین نوع دریافت کسری خدمت می باشد که برای تمامی افراد در دسترس است. برای این که بتوانید ۶ ماه کسری خدمت را دریافت کنید باید به مدت ۶ سال سابقه بسیجی فعال داشته باشید.

 • استفاده از امکانات رفاهی که برای بسیجیان فراهم شده است: سازمان بسیج با برخی از مکان های تفریحی مانند استخر ها و سینما ها و یا برخی از مکان های اقامتی قرارداد هایی را امضا کرده است که طی آن ها به بسیجیان تخفیفات قابل توجهی داده می شود.

نظام وظیفه

آیا داشتن سابقه بسیج فعال در پذیرش دانشگاه موثر است؟

در سال های قبل افرادی که دارای کارت بسیج فعال بوده اند ۱۰ درصد سهمیه پذیرش برای دانشگاه آزاد داشته اند اما متاسفانه با تغییر این قانون این سهمیه حذف شده است و به ایثارگران اختصاص داده شده است. بنابراین برخلاف صحبت بسیاری از افراد امروزه قانونی مبتنی بر اختصاص سهمیه به افرادی که عضو فعال بسیج هستند وجود ندارد.

دقت داشته باشید که در هیچ زمانی داشتن کارت بسیج فعال در پذیرش دانشگاه های دولتی نقشی نداشته است.


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت امریه سربازی سپاه


تمدید کارت بسیج فعال

در ابتدا برای این که بتوانید کارت بسیج فعال دریافت کنید ملزم هستید در پایگاه بسیج فعالیت کنید و در برنامه های مختلف شرکت کنید. اما باید این نکته را بدانید که پس از دریافت کارت بسیج فعال به این گونه نمی باشد که بدون هیچ کاری عضویت فعال شما تمدید شود. بلکه برای این که سابقه بسیج فعل شما زیاد شود باید به طور مستمر فعالیت داشته باشید. برای این که عضویت فعال بسیج شما باطل نشود( در بسیج از اصطلاح راکد شدن استفاده می شود) بایستی حداقل در هفته به مدت ۶ ساعت در پایگاه بسیج فعالیت داشته باشید.

کارت های بسیج فعال با استفاده از برچسب هایی و به مدت ۲ سال تمدید می شوند. البته ملاک اصلی میزان فعالیت شما کارت شما نمی باشد بلکه میزان سابقه شما در سامانه” ناب” می باشد که مخصوص سازمان بسیج است.

در آخر باید بگویم که علاوه بر مواردی که به عنوان مزیت در بسیج ذکر شد، تعالی شخصیتی مهم ترین مزیت و دلیل برای عضویت در بسیج می تواند باشد. زیرا همانطور که گفته شد علاوه بر فعالیت های نظامی، فعالیت های عمده ای در زمینه های فرهنگی برای افراد صورت می گیرد.

تمدید کارت بسیج فعال

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

یکی از بزرگترین مراحل زندگی هر ‍‍‍پسر ایرانی خدمت سربازی است و در صورتی که مشکلی در وضعیت نظام وظیفه شما وجود داشته باشد از بسیاری از خدمات اجتماعی همانند استخدام به هر صورت، اجازه خروج از کشور، دریافت هر گونه وام، دریافت مدرک تحصیلی و … محروم خواهید شد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا اطلاع دقیقی از تمامی موارد مربوط به نظام وظیفه داشته باشید.

مرکز مشاوره آویژه توسط کادری مجرب می توایند به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری خدمات مشاوره نظام وظیفه ارائه دهد. مشاورین ما نیاز شما را در موارد زیر که از اصلی ترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه هستند برطرف می کنند:

 • امریه سربازی:

اگر دارای تحصیلات عالی باشید ما به شما در ‍پیدا کردن سازمانی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی شما که بتوانید با دریافت امریه سربازی آن خدمت خود را به آسان ترین شکل ممکن بگذرانید کمک می کنیم.

 • معافیت خدمت سربازی:

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای بهره مندی از معافیت خدمت سربازی وجود دارد. ما با بررسی شرایطتان به شما خواهیم گفت که آیا شامل یکی از انواع معافیت خواهید شد یا خیر.

 • کسری خدمت سربازی:

ممکن است بعضی از مشمولین خدمت سربازی شامل استفاده از کسری خدمت سربازی باشند ولی حتی از این موضوع آگاه نباشند. مشاورین ما وضعیت شما را بررسی می کنند و در صورت امکان استفاده از کسری خدمت سربازی شما را راهنمایی می کنند.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که قوانین مربوط به خدمت سربازی دائما در حال اصلاح و تغییر هستند، مشاورین ما شما را از آخرین تغییرات مربوط به قوانین و تبصره های آن آگاه می سازند تا بتوانید بهترین انتخاب را( در زمینه امریه، کسری و معافیت) داشته باشید.

بسیج فعال چیست؟(تمدید کارت بسیج فعال)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه بسیج فعال چیست؟(تمدید کارت بسیج فعال)

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1399/8/10

یکشنبه

1399/8/11

دوشنبه

1399/8/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید