مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق چگونه است؟

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق چه شرایطی دارد؟

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق یکی از بخش های مهم معافیت های خدمت وظیفه عمومی است که مشمولین زیادی میتوانند از این معافیت استفاده کنند. قبل از بررسی این نوع معافیت خاص باید بدانید که معافیت های خدمت وظیفه در واقع فرصتی طلایی برای مشمولین میباشد تا بتوانند به طور کلی از خدمت سربازی معاف شوند. یعنی بدون گذراندن دوره ی خدمت ضرورت، به راحتی کارت معافیت دائمی دریافت کنند.

معافیت بیماری های قلبی و عروقاز معافیت های پزشکی بسیار رایج است. اما آیامعافیت بیماری های قلبی و عروقبه تمامی مشمولین به صورت دائم داده می شود؟ یا افراد باید از معافیت موقت استفاده کنند؟ چه مدارکی برای گرفتن این نوع معافیت ها نیاز است؟ چه زمانی مشمولین می توانند برای معافیت اقدام کنند؟ در واقع بهترین زمان برای معافیت نظام وظیفه چه زمانی خواهد بود؟ همانطور که میدانید معافیت بیماری های قلبی و عروق از زیر شاخه های معافیت پزشکی به حساب می آیند. پس مشمولین می توانند از انواع معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزمی استفاده کنند. تشخیص این نوع معافیت ها بر عهده ی چه کسی است؟ نوع معافیت بر اساس چه شرایطی به مشمول تعلق می گیرد؟

حال این سوال پیش خواهد آمد که آیا معافیت پزشکی قلب از نوع دائم میباشد یا موقت ؟ و همچنین اخذ معافیت پزشکی قلب برای چه کسانی امکان پذیر است؟ ما در ادامه ی این متن مرکز مشاوره آویژه سعی میکنیم به بررسی نکات مهم و همچنین ارائه ی مشاوره در این خصوص خواهیم پرداخت .

بیماری های قلبی و عروقی چیست؟

قبل از بررسی قوانین و مقررات معافیت های پزشکی باید کمی با بیماری های قلبی و عروقی آشنا شویم. میدانید که قلب یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های بدن هر انسان میباشد که عملکرد صحیح آن میتوانند نجات بخش زندگی آدمی باشد. بنابراین هر گونه اختلال در عملکرد قلب و ایجاد بیماری های قلبی میتواند بهترین دلیل برای دریافت انواع معافیت های پزشکی را شامل شود.

برخی بیماری های قلبی و عروقی ریشه وراثتی و مادرزادی دارند

قلب انسان هر روز بیش از صدها هزار بار میتپد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که عضلات قلب یکی از پرکارترین عضوهای بدن انسان میباشند. فشار خون یکی از مهم ترین عواملی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد قلب شده و تاثیرات مخربی را بر رگ های خونی انسان میگذارد. حال که با اهمیت این عضو مهم از اندام انسان آشنا شدید سوال اصلی مطرح خواهد شد که بیماری های قلبی و عروقی چیست؟ این بیماری شامل زیر مجموعه ای از بیماری های متعددی میشود که بسیاری از افراد در تمام دنیا با آن درگیر هستند. این بیماری ها عضلات قلب را درگیر کرده و در برخی موارد باعث ایجاد سکته های قلبی و عروقی خواهند شد.

البته این نکته را نیز باید یادآور شویم که برخی بیماری های قلبی و عروقی ریشه وراثتی و مادرزادی دارند. که درصدی از جوانان مشمول خدمت سربازی با این بیماری ها درگیر هستند. از آنجایی که اهمیت عمکلرد این عضو از بدن بسیار حیاتی و مهم است. سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای مشمولین شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند از طریق بیماری های قلبی و عروقی از معافیت های پزشکی استفاده کنند.

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق چه شرایطی دارد؟

لیست بیماری های معافیت پزشکی قلب و عروق

بیماری های معافیت پزشکی قلب و عروق، فهرست بسیار طولانی و گسترده ای است که سازمان نظام وظیفه برای مشمولین تهیه کرده و به متقاضیان ارائه میدهد. فهرست بیماری های معافیت های پزشکی لیستی از بخش های مختلف و گوناگون بیماری ها میباشد که مشمولین زیادی با هر یک از آنان درگیر هستند. به همین منظور جوانانی که قصد دریافت معافیت های پزشکی را دارند باید این فهرست بیماری ها را با دقت مطالعه کرده و از شرایط و قوانین بیماری های مختلف اطلاعات بدست آورند. بیماری های قلبی و عروقی در فهرست بیماری های معافیت پزشکی در بخش پانزدهم قرار دارند. این بیماری ها را میتوانید در فهرست زیر به طور کامل و جامع مطالعه کنید.

فهرست بیماری های معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

 • عوارض عضوی دریچه قلب
 • پرولاپس دریچه ای قلب
 • بیماری های مادرزادی قلب
 • بیماری عروق کرونر
 • نارسایی های قلبی
 • پریکارد
 • آندوکارد
 • میوکارد
 • مشکل کوارکتاسیون
 • مشکل آنوریسم
 • آنژیومهای سرخرگ های ریوی
 • اتساع سرخرگ های ریوی
 • مشکل کانال شریان باز
 • اختلال تنگی شریان ریوی اصلی
 • فیستول شریانی وریدی
 • ازدیاد فشار خون شریانی
 • مشکل ترومبوفلبیت
 • اختلالات ریتمی قلب
 • اختلالات ریتمی فوق بطنی
 • اختلال هدایت داخل دهلیزی
 • اختلال بلوک سینوس دهلیزی
 • وقفه سینوس دهلیزی
 • سندرم تاکیکاردی
 • سندرم اس.اس.اس
 • مشکل رادیکاردی سینوزال
 • اختلالات هدایتی دهلیزی بطنی
 • مشکل تب روماتیسمی
 • شوک وازوواگال

هر یک از این بیماری ها دارای شرایط و ضوابطی است که بسته به نوع و شدت بیملری قابل تغییر میباشند. سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای مشمولین این قوانین و ضوابط را در نظر گرفته تا بر اساس آن متقاضیان بتوانند از معافیت های پزشکی بهره مند شوند. به دلیل اهمیت بیماری های بخش قلبی و عروقی، مشمولینی که دارای هرگونه بیماری های مرتبط با قلب و عروق میباشند باید قبل از اعزام به خدمت، برای دریافت معافیت اقدام کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نظام وظیفه

قوانین معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای آن دسته از مشمولینی که از نظر جسمانی و روانی دچار مشکلاتی میباشند تسهیلات معافیت را در نظر گرفته است. قوانین معافیت های پزشکی بر اساس نوع وضعیت مشمولین مشخص میگردد. بر اساس قوانین ماده 39 انواع معافیت های پزشکی، مشمولین در چهار گروه مختلف طبقه بندی شده و وضعیت سلامتی جسمی و روحی آنان بر این اساس بررسی میگردد. در این قوانین به مشمولین متقاضی معافیت های پزشکی بیماری های قلبی، معافیت های دائمی، معافیت موقت و معاف از رزم تعلق میگیرد.

 1. معافیت های دائمی بیماری های قلبی و عروقی: عوارض عضوی دریچه ی قلب عمل شده، انواع بیماری های مادرزادی قلبی که با عارضه و اختلال همراه هستند، مشکلات عروق کرونر، نارسائی های قلبی مزمن، مشکل پریکارد، آندوکارد، میوکارد، کوارکتاسیون، آنوریسم، آنزیوم های سرخرگی ریوی و اتساع سرخرگ های ریوی، تنگی شریان اصلی ریوی و غیره.

 2. معافیت های موقت بیماری های قلب و عروق: نارسایی های قلبی با مشکلات قابل کنترل و قابل درمان.

 3. معافیت های خدمات رزمی بیماری های قلبی: عوارض عضوی دریچه های قلب در حالت عمل شده و عمل نشده، بیماری های مادرزادی قلبی- عروقی بدون هیچ گونه عارضه و اختلال، ازدیاد فشارخون شریانی، ترومبوفلیپت و غیره.

مشمولین و متقاضیان معافیت های بیماری های قلبی و عروقی بر اساس نوع بیماریشان میتوانند از یکی از معافیت های گفته شده در بالا بهره مند شوند. در برخی شرایط مشمول به دلیل مزمن بودن بیماری و شرایط حادی که بیماری شخص برای آن به وجود میاورد میتواند از معافیت دائمی استفاده کند.

مشمولین باید به این نکته توجه داشته باشند که نوع بیماری و شدت آن ارتباط مستقیم با نوع مدرک تحصیلی آنان دارد. در واقع هر چه مشمولین مدرک بالای تحصیلی داشته باشند شرایط برای دریافت معافیت پزشکی آنان سخت تر خواهد بود.

شرایط دریافت معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

شرایط دریافت معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق، بر اساس نوع بیماری شخص مشخص میشود. آن دسته از داوطلبانی که قصد دریافت معافیت های پزشکی برای انواع بیماری های قلبی و عروقی را دارند میتوانند شرایط و قوانین انواع بیماری های این بخش را مورد بررسی قرار داده و سپس مراحل آن را طی کنند. مشمولین برای دریافت معافیت های پزشکی باید شرایط احراز این بیماری ها را پشت سر بگذارند. از این رو این شرایط شامل سه مرحله ی اصلی زیر میباشد.

شرایط دریافت معافیت های پزشکی

 1. گام اول: بررسی بیماری فرد متقاضی توسط پزشک اولیه ( این پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه و ستاد نیروهای مسلح بوده و توسط این سازمان ها مشخص شده و به مشمولین معرفی میگردند.

 2. گام دوم: در این مرحله مشمولین برای معاینات تخصصی تر به بیمارستان معرفی میشوند. در بیمارستان مشمولین توسط پزشکان متخصص معاینه شده و مورد آزمایشات تخصصی قرار خواهند گرفت ( مشمولین در نظر داشته باشند که این شرایط برای افراد دارای نقص عضو ملغی است. این افراد میتوانند پس از انجام مرحله ی اول در کمیسیون پزشکی شرکت کنند).

 3. گام سوم: در این مرحله مشمولین پس از بررسی ها و آزمایشات دقیق به هیئت رسیدگی دعوت میشوند. در این بخش مشمولین با حضور به موقع در کمیسیون پزشکی منتظر صدور رای پزشکان این هیئت رسیدگی میمانند. در این کمیسیون رای اصلی معافیت پزشکی مشمولین صادر خواهد شد.

یکی از شرایط معافیت پزشکی قلب، که البته برای معافیت افراد بر اثر دیگر بیماری ها نیز الزامی میباشد ، تایید بیماری داوطلب توسط پزشک اولیه میباشد . که در این مورد معاینات و آزمایشات مورد نیاز برای تایید بیماری انجام میشود . اما برای اطمینان بیشتر ، تایید بیماری توسط شورای پزشکی بیمارستان و همچنین تایید بیماری توسط شورای پزشکی نظام وظیفه از دیگر شرایط معافیت پزشکی قلب میباشد . علاوه بر این مدرک تحصیلی افراد نیز در نوع معافیت اثر گذار است . که بر اساس آن نوع معافیت دائم ، موقت و یا معاف از رزم مشخص میگردد .

به طور مثال افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر باشند و بیماری قلبی مادرزادی داشته باشند ، اما اختلال عملکرد در قلب ندارند ، حکم معافیت از رزم اعلام میگردد. اما افرادی که اختلال عملکرد قلب داشته باشند، معافیت دائم از خدمت سربازی دریافت میکنند . بنابراین افرادی که دارای شرایط معافیت پزشکی قلب میباشند ، برای اخذ معافیت سربازی ابتدا باید نوع و شدت بیماری خود را مشخص کنند . تا گروه پزشکی سازمان نظام وظیفه براساس آن نوع معافیت را مشخص کند.

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق چه مراحلی دارد؟

مراحلمعافیت پزشکی قلب و عروق

اخذ معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق، مانند سایر معافیت ها باید به طور دقیق و پشت سر هم انجام شود. در این معافیت مشمولین باید دقت کافی داشته باشند تا مراحل دریافت معافیت را به موقع انجام دهند. مشمولین برای انجام این مراحل و اقدامات، اول از هر چیز باید دفترچه ی راهنمای نظام وظیفه را مطالعه کرده و سپس برای مراحل دیگر اقدام کنند. مراحل دیگر را به ترتیب در اینجا برای شما توضیح داده ایم.

مراحل و اقدامات دریافت معافیت های پزشکی بیماری قلبی-عروقی

 • مطالعه ی دفترچه خدمت وظیفه عمومی سربازی
 • آماده سازی مدارک لازم برای ثبت درخواست معافیت های پزشکی
 • تکمیل فرم معاینه پزشکی و مراجعه به یکی از پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه برای تایید بیماری مشمولین
 • تکمیل فرم های مشخصات فردی و فرم واکسیناسیون متقاضیان
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و تحویل مدارک لازم
 • تکمیل فرم درخواست معافیت و ثبت آن در سیستم سازمان نظام وظیفه عمومی کشور
 • دریافت معرفی نامه ی پزشکی برای مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایشات تخصصی
 • حضور به موقع مشمولین در بیمارستان نیروهای مسلح برای انجام معاینات دقیق و آزمایشات تخصصی
 • دریافت دعوت نامه برای حضور در جلسه کمیسیون پزشکی برای تعیین رای نهایی
 • حضور در جلسه ی رسیدگی به معافیت های پزشکی نظام وظیفه عمومی
 • بررسی پرونده ی پزشکی مشمولان توسط هیئت رسیدگی
 • صدور و ابلاغ رای نهایی برای معافیت مشمول توسط هیئت رسیدگی
 • دریافت کارت معافیت پزشکی مشمولین

مشمولین دقت داشته باشند که حضور در بیمارستان برای آن دسته از افرادی که دارای نقص عضو بوده و مشکل آنان قابل رویت میباشد الزامی نیست. این متقاضیان میتوانند پس از ارسال مدارک به جلسه رسیدگی و کمیسیون پزشکی دعوت شده و توسط پزشکان این کمیسیون رای نهایی را دریافت کنند.

در ابتدا مشمولان باید دفترچه راهنمای مربوط به خدمت وظیفه عمومی را دریافت کنند و به دقت مطالعه نمایند . پس از تکمیل فرم مربوطه و اعلام نوع معافیت ، باید به پزشک مراجعه نمایند تا معاینات مورد نیاز را انجام شود . در مرحله ی بعد از مراحل معافیت پزشکی قلب مشمولان باید به پلیس +10 مراجعه نمایند و این مدارک تکمیل شده را برای ارائه به شورای پزشکی تحویل دهند . و درخواست خود را در سیستم ثبت نمایند . بعد از بررسی این مدارک برگه ای مبنی بر معرفی مشمولان به بیمارستان برای آنها ارسال میگردد . در مرحله بعد متقاضی میبایست به بیمارستان مراجعه نماید تا معاینات تخصصی انجام شود .

شورا پزشکی بیمارستان با انجام آزمایشات و معاینات کاملا تخصصی نظر خود را درباره بیماری فرد مشمول اعلام میکند و به شورای پزشکی نظام وظیفه ارسال میکند . بعد از اعلام نظر بیمارستان ، شورای پزشکی باید، تصمیم نهایی را درباره ی بیماری مشمول و یا نوع معافیت ، اخذ نماید . بنابراین از دیگر مراحل معافیت پزشکی قلب حضور مشمول در شورای پزشکی میباشد . با اخذ تصمیم نهایی ، در صورتی که مشمول معاف دائم باشد ، کارت معافیت از خدمت سربازی برایش صادر میگردد . در غیر این صورت و برای مشمولان با معافیت موقت و معافیت از رزم برگه معرفی به محل خدمت صادر میشود . ذکر این نکته خالی از لطف نمیباشد که افراد حتی در زمان انجام خدمت سربازی نیز میتوانند برای اخذ معافیت از خدمت سربازی اقدام کنند . و درصورت تایید ، از خدمت سربازی معاف شوند .

نحوه دریافت معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

مدارک لازم برای دریافت معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

 • تهیه پرونده ی پزشکی مشمولین بیمار
 • اصل شناسنامه ی مشمولین متقاضی معافیت پزشکی به همراه کپی از تمام صفحات شناسنامه فرد
 • اصل کارت ملی شناسایی هوشمند مشمولان با کپی از آن
 • فرم وضعیت مشمولین( فرم شماره ی یک)
 • عکس 3*4 تمام رخ مشمولین( عکس باید رنگی و با زمینه ی سفید باشد)
 • فرم شماره ی دو معاینه پزشکی( این معاینه ی اولیه توسط پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه برای تایید بیماری مشمولین میباشد)
 • افتتاح حساب بانک سپه برای استفاده از انواع معافیت های پزشکی، کفالت و غیره
 • اصل گواهی فراغت از تحصیل به همراه کپی تایید شده ی مدرک تحصیلی مشمولین
 • فرم شماره پنج واکسیناسیون مشمولین

متقاضیان دریافت معافیت های پزشکی پس از تکمیل این مدارک گفته شده میتوانند مراحل اقدام برای معافیت را آغاز کنند. هم چنین داوطلبان باید در نظر داشته باشند که برای دریافت معافیت باید به موقع اقدام کنند تا با مشکل مواجه نشوند

نوع معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

نوع معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق، بسته به نوع بیماری متغیر میباشد. زیرا معافیت های مخلتفی برای انواع بیماری های معافیت پزشکی در نظر گرفته شده است. که جوانان برای استفاده از آن باید اطلاعات هر یک از این معافیت ها را بدست آورند. بر اساس نوع بیماری های قلبی و عروقی، سه نوع معافیت از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای متقاضیان معافیت در نظر گرفته شده است.

انواع معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

 1. معافیت های دائمی پزشکی: این معافیتی است که به افراد به طور دائمی تعلق میگیرد و مشمول نیازی به انجام دوره ی خدمت ضرورت ندارد.
 2. معافیت های موقت و مدت دار: این معافیت ها به صورت موقتی به فرد داده میشود و پس از بهبود، مشمولین باید برای انجام خدمت سربازی اقدام کنند.
 3. معافیت های خدمات رزمی: معافیتی که مشمول به واسطه ی آن از انجام کارهای رزمی و سخت معاف خواهد شد.

حال بر اساس بیماری فرد یکی از این معافیت ها برای متقاضی صادر خواهد شد. در اینجا به برخی از بیماری های قلبی عروقی اشاره کرده و نوع معافیت آن ها را برای خوانندگان عزیز مشخص خواهیم کرد.

 • بر اساس بند 2 از ماده قانون های بیماری قلبی و عروقی، مشمولینی که دارای بیماری های قلبی مادرزادی هستند میتوانند از معافیت های دائمی استفاده کنند. در صورتی که فرد متقاضی قلب خود را نیز عمل کرده باشد هم چنان میتواند از رفتن به خدمت سربازی معاف شود.
 • بر اساس ماده قانون در بند 3 این مقررات، آن دسته از افرادی که از بیماری های عروق کرونری رنج میبرند میتوانند از معافیت های دائمی استفاده کنند. این بیماری در هر درجه ای معافیت دائمی را به همراه دارد.
 • طبق بند 14 از مجموعه قوانین بیماری های قلبی و عروقی، آن دسته از مشمولینی که دارای تب روماتیسمی بوده و این بیماری فرد را دچار عارضه های قلبی کرده باشد میتواند معافیت دائمی را به دنبال داشته باشد.

این بیماری ها و معافیت ها بخشی از بیماری های قلبی و عروقی بخش معافیت های پزشکی نظام وظیفه را تشکیل میدهند. این نکته حائز اهمیت است که بیشتر بیماری های قلبی به دلیل اهمیت قلب و عروق و عملکرد آن در بدن انسان، شامل معافیت های دائمی سربازی میباشند. اما در مواردی نیز مشمولین میتوانند از معافیت های خدمات رزمی نیز استفاده کنند.

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق برای کدام مشمولان است؟

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق به دلیل انواع بیماری های این بخش باید نوع بیماری خود را به طور دقیق شناسایی کرده و سپس برای دریافت معافیت مراحل لازم را پشت سر بگذارند.

هم چنین مشمولین باید دقت داشته باشند که داشتن پرونده ی پزشکی برای تایید بیماری مشمولین و بررسی بیشتر سازمان نظام وظیفه بسیار موثر است. بنابراین آن دسته از افرادی که خواهان دریافت انواع معافیت های پزشکی به ویژه معافیت بیماری های قلبی و عروقی میباشند باید قبل از رسیدن به سن مشمولیت مدارک پزشکی خود را تکیمل کنند. این افراد میتوانند برای آماده سازی مدارک پزشکی تحت نظر یکی از متخصصین قلب و عروق بوده تا مدارک و اسکن های مورد نیاز خود را تهیه کنند.

افراد واجد شرایط معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

افراد واجد شرایط معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق شامل چه کسانی میشود ؟ کدام دسته از بیماری های قلبی شامل طرح معافیت از خدمت سربازی به علت بیماری قلبی میباشند ؟ اینها سوالات متداولی است که ذهن بسیاری از مشمولان را درگیر کرده است . برای پاسخ به این سوالات باید گفت که افراد واجد شرایط معافیت پزشکی قلب شامل کسانی میباشد که ؛ از بیماری های قلبی همچون ، بیماری های عروق کرونر ، نارسایی مزمن قلبی ، بیماری های مزمن پریکارد – میوکارد و آندوکارد ، ازدیاد فشار خون ، تومورهای غدد لنفاوی ، لنفادنوم و تومور های عروق لنفاوی ، آریتمی های بطنی ، اختلال هدایتی دهلیزی بطنی ، تب روماتیسمی ، اختلال هدایت دهلیز های قلب و … رنج میبرند . البته بیماری این افراد باید به تایید پزشکان معتمد سازمان وظیفه ی عمومی برسد . و تمام مراحل مربوط به تایید بیماری باید به طور کامل طی شود.

خدمت سربازی برای آقایان ،یک موضوع بسیار مهم میباشد . چرا که مشمولانی که خدمت سربازی خود را انجام نداده باشند ، و به عنوان سرباز غایب باشند ، از بسیاری از حقوق شهروندی خود محروم میشوند . به همین دلیل اطلاع از تمام ضوابط و قوانین مربوط به خدمت وظیفه ی عمومی از دغدغه های این افراد میباشد . گاهی برخی افراد با توجه به بیماری ها و شرایط خاصی که دارند میتوانند ، از خدمت سربازی معاف شوند . این موضوع با توجه به تصمیم گیری های سازمان نظام وظیفه ی عمومی و سایر سازمان های زیربط مشخص میشود . چرا که سربازان با انجام کارها ی سخت و طاقت فرسا ، به نیرو و قوای جسمانی کافی نیازمند میباشند . درحالی که افراد دارای بیماری ها و نارسایی هایی همچون بیماری های قلبی ، قادر به انجام این فعالیت ها ی سخت نمیباشند .

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق نیاز به چه مدارکی دارد؟

مشاوره سربازی معافیت بیماری های قلب و عروق

صدها سوال درباره ی معافیت بیماری های قلب و عروق وجود دارد که ذهن بسیاری از مشمولین متقاضی این نوع معافیت را به خود درگیر کرده است. اما برای رسیدن به پاسخ این سوال ها باید اطلاعات کاملی بدست آورد. بنابراین در این جا مشاوره نظام وظیفه آویژه یکی از مهم ترین مراکز مشاوره ای خدمت وظیفه خدمات مشاوره ای در حوزه های مختلف خدمت وظیفه و معافیت را به مشمولین ارائه می دهند. پس با ما همراه باشید تا به تمام سوالات مطرح شده به طور مفصل پاسخ دهیم. قبل از هر چیز با انواع معافیت ها آشنا خواهیم شد. همانطور که می دانیدمعافیت سربازی تسهیلاتی است که نظام وظیفه به مشمولین ارائه می دهد که شامل انواع زیر می باشد.

معافیت های های خدمت سربازی نظام وظیفه عمومی :

 1. معافیت های پزشکی
 2. معافیت های کفالت
 3. معافیت های ایثارگران
 4. معافیت های تحصیلی
 5. معافیت های بنیاد نخبگان
 6. معافیت های مددجویان
 7. معافیت های بخشودگی سنی
 8. معافیت های خرید سربازی

معافیت پزشکی بیماری های قلب و عروق

سوالات متداول

افزایش فشار خون باعث معافیت میشود؟

فشار خون یکی از مهم ترین بیماری های مرتبط با مشکلات قلبی و عروقی میباشد که افزایش آن باعث ایجاد فشار به قلب و دیواره ی آن میشود. بر همین اساس آن دسته از افرادی که از بیماری های فشار خون رنج میبرند میتوانند از انواع معافیت های پزشکی بهره ببرند.

آیا نارسایی خفیف دریچه میترال منجر به معافیت از خدمت میشود؟

نارسایی های دریچه ی میترال یکی از مشکلاتی است که متقاضیان میتوانند از طریق این بیماری از معافیت های پزشکی استفاده کنند. در این نارسایی ها دریچه ی میترال به خوبی بسته نشده و خون به دهلیزها برگشت داده میشود. این عملکرد باعث میشود که خون زیادی به فشار در رگ های ریوی جریان پیدا کرده و باعث تنگی نفس و مشکلات ریوی میشود.

معافیت کفالت پدر بیمار قلبی چگونه است؟

مشمولین میتوانند از معافیت کفالت پدر ناتوان و بیمار قلبی استفاده کنند. در این نوع کفالت نوع بیماری پدر مشمول توسط کمیسیون پزشکی بررسی میشود. اگر میزان مشکلات و بیماری پدر مشمول مزمن و حاد توصیف شود مشمول میتواند از این نوع معافیت کفالت استفاده کند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره نظام وظیفه آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره معافیت پزشکیبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 20 نظر:
 1. سلام، من افتادگی دریچه میترال دارم، آیا شامل معافیت میشه.

 2. سلام من 27 سالمه سال 91 اقدام کردم برای سربازی سال 93 بخاطر مشکلات ایست خدمتی خوردم الان نارسایی مزمن خفیف دارم ب گفته پژشک بیمارستان قلب ارتش 502 ک اکو گرفتن efقلبم روی 41 هستش ایا من معاف دائم میشم ممنون اگه راهنمایی کنید مدرک هم دیپلم ممنون

  1. سلام، در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از 6 ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی در نیروی مربوطه هستند قادر به انجام خدمت نباشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.
   مدرک تحصیلی شما در معافیت پزشکی مهم نیست اگر با پزشک مشورت کرید برای معافیت اقدام بکنید

 3. سلام ایا دیسک کمر و انحراف ستون فقرات ۳و۴ و آرتروز شدید و گشادی دریچه میترال قلب که باعث میشه بعضی مواقع ضربان قلب کند یا تند بشه معافیت شامل میشه خواهش مندم پاسخ بدید ممنونم

 4. سلام . من تنگی مادزادی دریچه آئورت دارم و از انجام هر فعالیت ورزشی منع هستم ضمنا استرس برایم خیلی بد هست ‌. بحز این بیماری اسم هم دارم .. معاف دائم احتمال دارد؟؟

 5. سلام من بیماری دولتی بودن دریچه قلب به طور مادرزادی دارم ایا معاف دائم میشوم مدرک تحصیلی دیپلم؟؟

  1. سلام. هر نوع بیماری قلبی مادر زادی در صورت ایجاد عارضه و تضعیف عملکرد فرد معافیت دائم به همراه دارد در غیر اینصورت صرفا از خدمات رزمی معاف میشوید.

 6. سلام من این عمل قلب انجام دادم ایا معاف دائم میشوم …
  ایجاد دریچه یا برداشت قسمتی از پریکارد برای درناژ
  یعنی چی

  1. سلام. جراحی های مربوط به دریچه مشمول معافیت دائم پزشکی هستند برای افرادی که مدرک دانشگاهی لیسانس و بالاتر دارند در صورت نداشتن اختلال معافیت از رزم به همراه دارد.

 7. سلام من ۴۵ سال سن دارم متولد ۵۵ هستم و بعلت گرفتگی رگهای قلبم جراحی پیوند رگ انجام دادم آیا من شامل معافیت دائم میشوم ؟ ممنون

  1. اگر جراحی در شش ماه اخیر باشد و نظر شورا بیماری غیر قابل درمان باشد بله

 8. سلام. من هردو پام واریس شدید طنابی شکل دارم که دکترای جراح گفتن نیاز به عمل جراحی دارم که همراه درد و خستگی پاهام هست. ایا با این وجود شانس معافیت دائم دارم یا خیر؟

 9. سلام من افتادگی دریچه قلب یا همان دریچه میترال دارم امکان دارد من معاف بشم؟

  1. سلام اگر خفیف باشد و باعث نارسایی نیز نشده باشد معافیت از رزم شامل میشود،باید طبق نظر پزشکان نظام وظیفه اقدام کنید.

 10. با سلام
  من مشکل کانال شریانی باز به صورت مادرزادی داشتم که در کودکی عمل جراحی کردم. آیا با این شرایط امکان معافیت هست؟

  1. سلام من بیماری دریچه میترال دارم . برای نیروی انتظامی هم اقدام کرده بودم ولی رد شدم .دیپلم هم دارم . پدر ایثارگری دارد .

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/3/18

جمعه

1402/3/19

شنبه

1402/3/20

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید