تشویقی سربازان در طول خدمت شامل چه مواردی میشود؟

تشویقی سربازان در طول خدمت شامل چه مواردی میشود؟

تشویقی سربازان، شامل کسری خدمت، ترفیع درجه، مرخصی، دریافت کمک هزینه سفرهای زیارتی و کمک هزینه های مختلف می شود، که این موارد بر اساس دستورالعمل اعلامی ستاد نیروهای مسلح به آنها تعلق می گیرد.

شرایط تشویقی سربازان، یکی از قوانین مهمی است که سربازان با کسب اطلاعات درباره آن می توانند برای داشتن دوره سربازی راحت تری قدم بردارند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تشویقی های سربازی و جزئیات مربوط به دریافت آنها آشنا کنیم. لطفا در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

شرایط تشویقی سربازان چگونه است؟

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان، این طرحهای تشویقی تحت شرایطی خاصی به افراد تعلق می گیرد؛ مثلا برخی از این تشویق ها تنها برای افرادی در نظر گرفته شده است که مهارت هایی را قبل از اعزام به خدمت کسب کرده باشند.

این مهارت ها معمولا در کارگاه ها و قرارگاه هایی تحت نظر نیروهای مسلح ارائه می شود که سربازان می توانند در این دوره ها دانش لازم را در رشته ای خاص کسب کنند و در نهایت با به کارگیری این مهارت، در راستای اشتغال خود گام بردارند.

در واقع این مهارت باید به اندازه ای تخصصی باشند، که فرد بتواند بعد از اتمام دوره سربازی و حتی در دوران سربازی، با استفاده از آن زمینه اشتغال خود را فراهم آورد که این موضوع توسط سازمان وظیفه مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم به تذکر است که علاوه بر سربازان وظیفه، مشمولان نیز قبل از اعزام به خدمت می توانند در این دوره های مهارت آموزی شرکت کنند و بعد از اعزام به خدمت یا در زمان اعزام، از طرح های تشویقی بهره مند شوند.

یکی از شرایط تشویقی سربازان، داشتن مدرک معتبر مربوط به پایان این دوره های مهارت آموزی می باشد.

این افراد با ثبت نام در سامانه طرح سرباز ماهر می توانند سوابق خود شامل طول دوره مهارت آموزی، نوع مهارت و… را ثبت کنند. افرادی که در این دوره ها شرکت کرده اند، رتبه بندی می شوند و بر اساس رتبه ای که کسب کرده اند، از تشویق هایی برخوردار می شوند.

شرایط تشویقی سربازان چگونه است؟

تشویقی سربازان ماهر شامل چه مواردی می باشد؟

تشویق هایی که برای سربازان دارای مهارت فنی در نظر گرفته شده است، در سه دسته مختلف قرار می گیرد.

پونزاین سه دسته بشرح زیر است:

تشویق هایی که متقاضیان می توانند قبل از اعزام به خدمت از آنها استفاده کنند؛ توجه داشته باشید که این موارد برای افرادی است که دست کم شش ماه قبل از تاریخ اعزام، در سامانه سرباز ماهر ثبت نام کرده باشند.

برخی از مشوق های مربوط به این دسته شامل:

 • امکان انتخاب یگان خدمتی مانند سپاه، نیروی انتظامی، ارتش و…
 • احتمال بیشتر برای دریافت امریه ارگان ها
 • امکان خدمت به عنوان مربی
 • امکان تعجیل و یا تاخیر در اعزام به خدمت
 • امکان خدمت به عنوان سرباز علمی در مراکز دانشگاهی
 • و…

تشویق های مربوط به زمان انجام خدمت یکی دیگر از انواع تسهیلات برای سربازان دارای مدرک مهارت آموزی است.

برخی از آنها شامل:

 • امکان خروج از کشور برای کارآفرینان
 • امکان تحصیل غیر حضوری برای برخی از افراد با مدرک زیر دیپلم
 • اعطای مرخصی های تشویقی
 • امکان بخشودگی اضافه خدمت
 • و…

سومین نوع از تشویق ها مربوط به افرادی است که دوره مهارت آموزی و همچنین دوره خدمت خود را به پایان می رسانند و حال باید وارد بازار کار شوند.

برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • ارائه گواهی سابقه اشتغال
 • دریافت وام های اشتغال از نیروهای مسلح
 • امکان در نظر گرفتن دوره مهارت آموزی به عنوان واحد درسی برای افراد دارای مدرک دیپلم یا فوق دیپلم و…

البته توجه داشته باشید که اعطای هر یک از تسهیلات ذکر شده به مشمولان شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.

شرایط تشویقی سربازان چیست؟

چگونه می توان برای استفاده از طرح های تشویقی اقدام کرد؟

یکی از سوالاتی که برای مشمولان و سربازان در حین خدمت وجود دارد، چگونگی استفاده از تشویق های مربوط به طرح سرباز ماهر است.

برای این کار متقاضیان بعد از پایان دوره و دریافت گواهی مهارت آموزی، بایستی به سامانه اینترنتی مربوطه که همان سایت سرباز ماهر است، مراجعه کنند.

این سامانه اطلاعات مختلفی از جمله اطلاعات شناسایی مانند شماره ملی، محل و تاریخ تولد، اطلاعات تحصیلی و همچنین اطلاعات مربوط به مهارت مربوطه را از متقاضی می خواهد که باید به دقت ارائه شوند.

لازم به ذکر است که همه ی افرادی که بالای 15 سال سن دارند، می توانند در این طرح شرکت کنند.

بعد از انجام بررسی های لازم، واجدین شرایط می توانند از طرح های تشویقی قبل از اعزام به خدمت مانند انتخاب شهر محل خدمت و یا طرح های مربوط به زمان خدمت شامل دریافت وام استفاده کنند، که خود می تواند در اشتغال افراد و در نتیجه تکمیل شغل های مورد نیاز جامعه بسیار مفید باشد.

مرخصی های تشویقی برای سربازان وجود دارد؟

یکی دیگر از طرح های تشویقی که سازمان وظیفه برای سربازان در نظر گرفته است، مرخصی هایی است که تحت شرایط خاصی به سربازان تعلق می گیرد.

مثلا در مواردی همچون روز سرباز، همکاری سربازان در برقراری نظم در بلایای طبیعی و… به پاس خدمات سربازان وظیفه، از سوی رئیس سازمان وظیفه، مرخصی هایی به سربازان اعطا می شود که در این مورد همه سربازان به طور یکسان از مرخصی تشویقی بهره مند می شوند و معمولا شرایط خاصی برای استفاده از آن در نظر گرفته نمی شود.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

در ادامه مقاله به بررسی و ارائه لیستی از خدماتی که توسط مرکز مشاوره آویژه به شما همراهان عزیز ارائه می شود، اشاره کرده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشاوره کسری خدمت

در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید.

پونزانواع کسری خدمت سربازی عبارتند از:

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

مشاوره معافیت سربازی

پونزانواع معافیت های نظام وظیفه عبارتند از:

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

تشویق سربازان

نحوه دریافت امریه

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند.

برای دریافت امریه سربازی، باید رشته تحصیلی شما با سازمانی که می خواهید از آن امریه بگیرید، متناسب باشد؛ مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر، از دیپلم تا دکتری را شامل می شود.

از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت سربازی می باشد.

اعزام به خدمت

هر فرد ذکور ایرانی، وقتی به سن 18 سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد.

فرد مشمول در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود، این فرد باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید؛ همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد.

بعضی از مشمولین نیز به جای اعزام به خدمت، از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

طبق قانون، سن مشمولیت بین 18 تا 50 سالگی است؛ ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به 60 سالگی هم برسد.

مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی، 21 ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، 24 است.

از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند، تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

خروج از کشور

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند، برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است، حداکثر 1 سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید.

دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند، در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیر زیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و…، باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

مشمولین خدمت

افراد مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر نا آگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد.

با وجود اینکه برخی از مواقع فرد مشمول وارد دوره غیبت می شود، اما می تواند با استفاده از شرایطی، از گزینه غیبت موجه استفاده نماید.

توجیه غیبت

در شرایطی مثل داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد و…، اینگونه موارد می تواند موجب توجیه غیبت مشمول خدمت شود.

برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند، که بر اساس ارائه مدارک، این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

چگونگی تشویق سربازان

سخن آخر

شرایط گرفتن تشویقی در حین خدمت برای مشمولینی نظیر حافظان قرآن، نهج‌البلاغه، صاحب مهارت های فنی و… امکان پذیر می باشد که هر ساله جزئیات مربوط به آن در اختیار سربازان قرار می گیرد.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با انواع این تشویقی ها به طور جامع آشنا کنیم. لطفا چنانچه سوال و یا دغدغه ای نسبت به موضوعات مطرح شده داشته باشید، با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

سوال علامتتشویقی سربازان در طول خدمت شامل چه مواردی می شود؟

امکان انتخاب یگان خدمت، احتمال بیشتر برای دریافت امریه ارگان ها، امکان خدمت به عنوان مربی، امکان تعجیل و یا تاخیر در اعزام به خدمت، امکان خدمت به عنوان سرباز علمی در مراکز دانشگاهی، ترفیع درجه، افزایش مدت مرخصی و …

سوال علامتتشویقی سربازان ماهر شامل چه مواردی می باشد؟

اطلاعات مربوط به این موارد در مقاله فوق به اطلاع دوستان گرامی رسانده شد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

تشویقی سربازان در طول خدمت شامل چه مواردی میشود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید