شرایط معافیت پزشکی سربازی-آیین نامه و قوانین در سال ۱۴۰۰

شرایط معافیت پزشکی سربازی-آیین نامه و قوانین در سال 99

معافیت پزشکی چیست؟ چگونه می توان از این نوع معافیت برخوردار شد؟

این سوالی است که تقریبا تمام مشمولان خدمت سربازی با آن مواجه شده اند که مراحل معافیت پزشکی چیست؟ حال در این مقاله سعی می کنیم به این پرسش و بسیاری سوالات دیگر پاسخ درست و مناسب بدهیم. همه ی افراد مذکری که به سن ۱۸ سالگی می رسند باید دو سال به عنوان سرباز، به کشورشان خدمت کنند. اما برخی افراد شرایط لازم را برای انجام خدمت سربازی ندارند.

یکی از شرایط معافیت پزشکی که برای رفتن به خدمت باید در نظر گرفته شود مربوط به وضعیت جسمی و روانی فرد مشمول است.

می دانید که دوره ی سربازی با سختی ها و مشکلات خاصی مانند فعالیت های سخت بدنی همراه است. لازمه گذر از این مشکلات داشتن سلامت و توان کامل روحی و جسمی است. لذا افرادی که از سلامت کامل برخوردار نباشند برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند.

برای پیشگیری از بروز مشکلات و تحت الشعاع قرار گرفتن زندگی مشمولان، همه ی افردی که مشمول خدمت سربازی شناخته می شوند، قبل از اعزام شدن به خدمت باید برای بررسی وضعیت سلامتشان به پزشک مراجعه کنند. بعد از انجام بررسی های همه جانبه افرادی که بیماری خاصی داشته باشند از اعزام به خدمت بازداشته می شوند.

البته اگر به دنبال اخذ معافیت پزشکی هستنید باید در نظر داشته باشید که تنها در صورتی معاف خواهید شد که بیماری شما یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های معافیت پزشکی باشد که سازمان وظیفه منتشر کرده است.

نکته ی قابل توجه دیگر مربوط به نوع معافیتی است که برای مشمولان بیمار در نظر گرفته می شود. بعد از مشخص شدن نوع و شدت بیماری یکی از انواع معافیت های دائم، موقت و یا معافیت از رزم برای مشمول صادر می شود که در ادامه مفصلا به شرح و بررسی برخی از این آیین نامه معافیت پزشکی می پردازیم.

معافیت موقت پزشکی چیست؟

معافیت موقت یکی از انواع معافیت های پزشکی است که برای مشمولان متقاضی دریافت معافیت های پزشکی در نظر گرفته شده است. اغلب افرادی که اقدام به ثبت درخواست معافیت بیماری های پزشکی می کنند، دوست دارند به شکل دائم و برای همیشه از رفتن به خدمت معاف شوند.

اما شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است و ممکن است بیماری فردی به شکل کامل قابل درمان باشد و محدودیت های به وجود آمده را از بین ببرد؛ به همین منظور سازمان وظیفه افراد مشمول بیمار که بیماریشان قابل درمان است را به شکل موقت از رفتن به خدمت معاف می کند تا دوره درمانی خود را پشت سر بگذراند.

افرادی که در مدت معافیت موقت رو به بهبود بروند و بیماریشان کاملا درمان شود باید اقدامات لازم برای اعزام به خدمت را انجام دهند. اگر بعد از دوره درمان نیز بیماریشان عود کرده باشد؛ ممکن است به شکل دائم معاف شوند.

مدت زمان این نوع معافیت معمولا شش ماهه است اما به شرایط خاصی نیز بستگی دارد. یکی از شرایط تعیین کننده درباره معافیت موقت و مدت زمان آن و… سطح تحصیلات و مدرک تحصیلی مشمولان است.

توجه داشته باشید که مدت زمان این معافیت، ممکن است برای افراد دارای بیماری یکسان اما با مدارک تحصیلی مختلف، متفاوت باشد. نوع و درجه سختی بیماری نیز برای این نوع معافیت بسیار تعیین کننده است. یکی از نکاتی که میتوان به آن اشاره کرد مربوط به وضعیت استخدام و یافتن شغل است.

درباره ی افرادی که معافیت پزشکی موقت دارند، مشکلات کمتری در این زمینه وجود دارد. چرا که فرد دوره سربازی خود را طی کرده است. بنابراین قبل از انجام هر اقدامی باید همه ی این عوامل تاثیر گذار را در نظر بگیرید و بعد برای معافیت اقدام کنید.

معافیت موقت پزشکی چیست؟

شرایط معافیت دائم پزشکی چیست؟

معافیت دائم به چه معناست؟ یکی از پر کاربردترین و مهم ترین انواع معافیت های سربازی مربوط به معافیت دائم پزشکی است. همانطور که قبلا مطرح کردیم افرادی که می خواهند به خدمت سربازی بروند باید به پزشک مراجعه کنند تا توان روحی و جسمیشان مورد بررسی قرار گیرد.

اگر فرد چه از نظر روحی و چه از نظر روانی مشکلات و بیماری داشته باشد، از رفتن به خدمت معاف می شود. این معافیت برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی برای سلامت فرد است. حال هر چه بیماری در درجه سخت تری باشد احتمال معافیت دائم و کامل از خدمت بیشتر است.

برای معافیت دائم مشمولان بیمار قوانین و مقررات مختلفی مقرر شده است. طبق این قوانین مشمولان باید به یکی از بیماری های مطرح شده در آیین نامه های نظام وظیفه مبتلا باشند؛ تا صلاحیت معافیت را دارا باشند.

این بیماری ها در هفده دسته مختلف قرار گرفته اند. در واقع معافیت دائم برای بیمارانی است که درمانی برای بیماریشان وجود ندارد و یا طول دوره درمان طولانی است دریافت معافیت موقت برای گذراندن دوره درمان فایده ای ندارد.

شوراهای پزشکی بیمارستان ها و شورای پزشکی نظام وظیفه تصمیم گیرنده های نهایی برای معافیت یا عدم معافیت مشمولان هستند.

افرادی که برای اخذ این نوع معافیت اقدام می کنند، چنانچه به نتایج درخواست خود اعتراضی داشته باشند، می توانند آن را به شورای های شهرستان و… ارائه کنند تا بررسی ها از سر گرفته شود. موضوع مهم این است که مشمولان با دریافت معافیت دائم پزشکی با مشکلاتی مواجه می شوند.

مثلا برای این افراد امکان استخدام در برخی ادارات و سازمان ها و یا اخذ گواهی نامه رانندگی وجود نخواهد نداشت یا به سختی امکان پذیر است. لازم به تذکر است که این معافیت برای تمام مشمولان و حتی سربازانی است که در زمان خدمت بیمار می شوند.

مدارک لازم برای معافیت پزشکی کدامند؟

مدارک لازم برای معافیت های پزشکی و چگونگی گرد آوری این مدارک، موضوع مهمی است که مشمولان باید به آن توجه کنند. متقاضیان اخذ معافیت پزشکی در قدم اول باید دفترچه ی اعزام به خدمت را دریافت کنند و به دقت مورد مطالعه قرار دهند؛ در این دفترچه فرم هایی برای بررسی وضعیت سلامت مشمولان تعبیه شده که باید توسط پزشک های اولیه و یا خود فرد مشمول تکمیل شوند.

برخی از این فرم ها و مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 1. برگه ی تکمیل شده ی معاینه مشمول توسط پزشکان اولیه
 2. تکمیل برگه ی واکسیناسیون مشمولان و تزریق واکسن های مورد نیاز
 3. برگه ی پر شده ی وضعیت مشمولان
 4. تصویر و اصل شناسنامه و کارت ملی مشمولان متقاضی
 5. عکس پرسنلی
 6. اصل و یا کپی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
 7. ارائه ی شماره حساب مربوط به مشمول در یکی از شعب بانک سپه

بعد از اینکه مشمول دفترچه راهنمای سربازی را دریافت کرد باید فرم های نام برده شده ( فرم وضعیت مشمول و فرم واکسیناسیون و معاینه) تکمیل شود. فرم وضعیت مشمولان مربوط به مشخصات فردی همچون، شماره ملی، تاریخ تولد، دین، میزان تحصیلات و… است که باید توسط مشمول تکمیل گردد.

همچنین مشمولان باید نوع معافیت مورد نظر خود را در این برگه مشخص کنند. اما برگه معاینه و واکسیناسیون باید توسط پزشک و مراکزی که واکسیناسیون انجام می دهند، تکمیل شود. چنانچه پزشک در معاینه اولیه تشخیص دهد که مشمول بیماری جسمی و یا روانی دارد که به سبب آن از خدمت معاف می شود؛ باید در این برگه ذکر کند. مشمول باید برگه ی مهر خورده را به نظام وظیفه تحویل دهد تا به درخواستش رسیدگی کند.

ارائه ی مدرک تحصیلی نیز از آن جهت اهمیت دارد که نوع مدرک تحصیلی در نوع معافیت پزشکی اثر گذار است.

شرایط معافیت دائم پزشکی چیست؟

نحوه دریافت معافیت پزشکی چگونه است؟

این اولین پرسشی است که برای متقاضیان دریافت معافیت پزشکی ایجاد می شود. فردی که تمام مراحل لازم را برای اخذ این معافیت بداند، گویی نیمی از راه را پیموده است.

لذا در اینجا سعی می کنیم تمام این مراحل را برای آن دسته از واجدین شرایط که نمی دانند چگونه و از کجا شروع کنند، مورد بررسی قرار دهیم:

 • اگر تصور می کنید که شرایط لازم برای معافیت پزشکی را دارید، باید برای دریافت دفترچه راهنمای سربازی به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ محل زندگیتان مراجعه کنید. همانطور که اشاره کردیم این دفترچه فرم های مورد نیاز برای معافیت را در بردارد که باید این فرم ها را تکمیل کنید.
 • گام بعدی مراجعه به پزشک اولیه است. این پزشک آزمایش ها و معایناتی را انجام می دهد که اگر بیماری شما اثبات شود گواهی مربوطه را مهر و امضا می کند.
 • حال شما باید مدارک شناسایی خود را به همراه برگه معاینه اولیه به سازمان وظیفه تحویل دهید.
  این کار نیز با مراجعه به دفاتر پلیس الکترونیک امکان پذیر است. این بار مدارک و مشخصات و درخواست شما برای معافیت پزشکی ثبت می شود.
 • بعد از بررسی های انجام شده از سوی سازمان وظیفه، برگه ی دعوتنامه ای برای مراجعه شما به بیمارستان برایتان ارسال می شود. شما باید در موعد مقرر شده در این برگه به بیمارستان مراجعه کنید تا تحت نظر شورای پزشکی بیمارستان آزمایشات تخصصی تر انجام گیرد.
 • بعد از تایید شورای بیمارستان مبنی بر بیمار بودن مشمول، شما به شورای پزشکی وظیفه عمومی ارجاع داده می شوید که این شورا با بررسی شواهد و مدارک تصمیم نهایی را اتخاذ می کند.
  ممکن است شما معافیت دائم، موقت و یا معافیت از رزم دریافت کنید و یا ممکن است شرایط معافیت را نداشته باشید. البته می توانید اعتراض خود را به حکم کمیسیون های پزشکی اعلام کنید.

 آیین نامه معافیت پزشکی خدمت سربازی

آیین نامه معافیت پزشکی خدمت سربازی بسیاری ابهامات و سوالات پیش آمده برای مشمولان خدمت وظیفه را رفع می کند. این آیین نامه از سوی سازمان وظیفه در اختیار مشمولان قرار می گیرد و همه ی مفاهیم و مفاد قانون معافیت های پزشکی را شرح می دهد.

برخی از نکات مهم مطرح شده در این آیین نامه به شرح زیر است:

 • همه ی مشمولان خدمت وظیفه ی عمومی در زمان اعزام برای خدمت سربازی، باید مورد معاینه قرار گیرند. این معاینه شامل بررسی وضعیت روانی و جسمانی مشمولان است که در مرحله ی اول توسط پزشکی تحت عنوان پزشک اولیه انجام خواهد گرفت.
 • طبق آیین نامه های معافیت پزشکی، پزشک اولیه معمولا تحت نظر نیروهای مسلح فعالیت می کند.
 • برگه ی معاینه که در دفترچه اعزام به خدمت وجود دارد توسط این پزشک اولیه تکمیل می شود و در صورت تایید سازمان وظیفه به کمیسیون های پزشکی بیمارستان ارجاع داده می شود.
 • بعد از انجام معاینات پزشک اولیه مشمولان از نظر سلامت به چند گروه دسته بندی می شوند که به ترتیب زیر است:
  افراد سالم که باید به خدمت بروند؛ مشمولانی که قادر به انجام فعالیت های رزمی و نظامی نیستند اما می توانند در فعالیت های دیگر انجام وظیفه کنند و به همین دلیل معافیت از رزم می گیرند؛ مشمولانی که بیماری قابل درمان دارند و باید مدتی را برای طی دوره درمان معافیت موقت بگیرند؛ در نهایت گروه چهارم مشمولانی که به سبب بیماری سختی که دارند باید به شکل دائم از خدمت معاف شوند.
 • اگر مشمولی به تشخیص پزشک اولیه اعتراض داشته باشد می تواند این اعتراض را به شورای شهرستان ارائه دهد. این شورا از سه نفر پزشک تشکیل شده است که می توانند تشخیص درستی را انجام دهند.
 • آزمایش های تخصصی تر برای تشخیص درست نوع و شدت بیماری در شورای پزشکی بیمارستان های تحت نظر نیروهای مسلح انجام می شود.

نحوه دریافت معافیت پزشکی چگونه است؟

درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه امکان پذیر است؟

درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه و چگونگی دریافت معافیت های پزشکی برای مشمولان وظیفه ای که در یکی از مدارس و یا مراکز آموزش عالی کشور در حال تحصیل هستند، موضوع مهمی است که مشمولان را با ابهامات زیادی مواجه کرده است.

همانطور که می دانید مشمولان وظیفه عمومی برای ورود به دانشگاه باید دارای برگه ی معافیت تحصیلی موقت باشند، در غیر این صورت امکان تحصیل در مراکز اموزشی برای این افراد وجود ندارد. حال فردی را در نظر بگیرید که معافیت تحصیلی دارد و در همین حین به یک بیماری یا نقص عضو مبتلا می شود.

اغلب مواقع معافیت این افراد به بعد از فارغ التحصیلی و یا اخراج و یا انصراف از دانشگاه موکول میشود. البته درباره ی افراد دارای نقص عضو امکان اخذ معافیت در همان دوره ی تحصیل وجود دارد. این معافیت برای بیماری هایی است که مدرک تحصیلی مشمول در نوع معافیت اثر نداشته باشد.

همانطور که میدانید سازمان وظیفه هفده دسته بیماری را به عنوان بیماری هایی که امکان اخذ معافیت پزشکی دارند مطرح کرده است. حال از بین این بیماری های هفده گانه لیستی را در نظر گرفته است که اغلب نوع مدرک تحصیلی در آنها بی تاثیر است و مشمولان مبتلا به این بیماری ها در زمان تحصیل نیز میتوانند از معافیت پزشکی بهره برند.

برخی از این بیماری ها به شرح زیر است:

 • بیماری های غدد مترشحه: شامل بیماری غدد هیپوفیز از جمله سندروم کوشینگ، آکرومگالی، آدنوم هیپیوفیز، دیابت بی مزه، بیماری غدد تیروئید همچون هیپر پاراتیروییدی و هیپو پاراتیروئیدی؛ پر کاری و کم کاری غدد فوق کلیه و…
 • بیماری های پوست و زیر پوست: سل های پوستی، لوپوس اریتماتوس سیستمیک، هیپو درمیت های ندولار شدید و منتشر، آلبینیسم و…
 • بیماری های مغز و اعصاب انسفالبتها، مولتیپل اسکلروزیس، میوپاتی ها و…
 • بیماری های ریه و قفسه صدری و…

شرایط معافیت پزشکی حین خدمت سربازی چیست؟

شرایط معافیت پزشکی حین خدمت سربازی برای آن دسته از مشمولان در نظر گرفته شده است که بعد از اعزام به خدمت و در حین انجام دوره سربازی به یک بیماری سخت و یا نقص عضو دچار می شوند.

در واقع این نوع معافیت پزشکی از زمان اعزام به خدمت تا پایان دوره خدمت برای مشمولان قابل اجراست. اگر بیماری مشمول اثبات شود باعث می شود که مشمول بتواند از یک دوره شش ماهه معافیت برای گذراندن پروسه درمان خود استفاده کند.

البته شورای پزشکی مربوطه باید تشخیص دهد که این مدت شش ماهه برای درمان سرباز وظیفه کافی است. لازم به تذکر است که این دوره ی معالجه شش ماهه به عنوان بخشی از دوره خدمت احتساب می شود و از مدت زمان خدمتشان کسر می شود. حال کارکنان وظیفه ای که در زمان خدمتشان به بیماری دچار می شوند باید معاینه شوند. این معاینات در وهله اول توسط بهداری یگان خدمتی انجام می شود.

وضعیت سلامت سربازان در حین خدمت بعد از انجام این معاینات، توسط شورای نیرو نیز مورد بررسی قرار می گیرد. اگر تشخیص این شورا بیماری و ضرورت استفاده از معافیت پزشکی حین خدمت باشد؛ یگان خدمتی مربوطه را مطلع می کند تا ترخیص انجام شود.

نکته ای که وجود دارد مربوط به برخی از سربازانی است که اقدام به فرار از خدمت سربازی می کنند و یا بعد از رفتن به مرخصی به محل خدمت خود باز نمیگردند و به عنوان سرباز غایب در نظر گرفته می شوند. اگر این افراد در دوره ی غیبت و یا در زمان فرار از خدمت یا در زمان ارتکاب جرم دچار نقص عضو شوند، دوره ی درمانشان از مدت سربازی کسر نخواهد شد و معافیت آنان بر اساس تصمیم شورای نیرو است.

بررسی معافیت پزشکی حین خدمت برای افرادی که بیماریشان مربوط به قبل از اعزام به خدمت بوده است، نیز باید توسط یگان خدمتی انجام شود.

شرایط معافیت پزشکی حین خدمت سربازی چیست؟

روند رسیدگی به معافیت پزشکی

روند رسیدگی به معافیت های پزشکی توسط سازمان وظیفه عمومی در مراحل مختلفی انجام میشود که تا کنون برخی از این مراحل را مورد بررسی قرار داده ایم.

اگر بخواهیم روند رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی مشمولان را به طور خلاصه مطرح کنیم به ترتیب زیر است:

 1. انجام معاینات و آزمایش های لازم متناسب با وضعیت مشمول توسط پزشک معاین اولیه انجام می شود. نتیجه ی این معاینات در برگه ی معاینه پزشک که مشمول از قبل از دفاتر پلیس +۱۰ گرفته ثبت می شود.
 2. تمام مشخصات شناسایی و مشخصات سلامتی مشمول به همراه درخواست معافیت پزشکی باید در سامانه های مربوط به سازمان وظیفه ثبت شود.
 3. سازمان وظیفه عمومی برگه ی معاینه و مدارک تحصیلی و شناسایی و… را که برای این سازمان ارسال شده است مورد بررسی انجام میدهد در صورت لزوم مشمول برای انجام آزمایشات تخصصی تر به بیمارستان دعوت می شود.
 4. بیمارستان های وابسته به نیروهای مسلح، شوراهای پزشکی را برای بررسی وضعیت سلامت مشمولان تدارک دیده است. این شوراها آزمایشات تخصصی لازم را برای تشخیص و اثبات بیماری مشمول انجام می دهند.
 5. نتایج آزمایشات مربوط به کمیسیون بیمارستان به شورای پزشکی وظیفه عمومی تحویل داده می شود. این شورا تصمیم نهایی را بر اساس مدارک و معاینات انجام شده و در حضور مشمول اتخاذ می کند.
 6. متناسب با در جه ی بیماری و نوع مدرک تحصیلی مشمول یکی از انواع معافیت های دائم، معافیت از رزم و یا معافیت موقت برای مشمول در نظر گرفته می شود.
 7. اگر تصمیم شورای وظیفه عمومی عدم معافیت مشمول باشد، مشمول باید اقدامات لازم را برای اعزام به خدمت انجام دهد. البته امکان اعلام اعتراض به رای این کمیسیون وجود دارد.

لازم به تذکر است که این مراحل برای مشمولان دارای نقص عضو و بیماری های مشهود فرق می کند. چرا که این افراد برای اثبات ادعای خود نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند.

کمیسیون معافیت پزشکی چیست؟

کمیسیون معافیت پزشکی! این واژه ای پر کاربرد است که مشمولان در زمان اخذ معافیت پزشکی با آن مواجه می شوند. همانطور که تا کنون و در خلال متن اشاره هایی کردیم؛ مشمولان برای دریافت معافیت های پزشکی باید از سد مراحل مختلفی گذر کنند. کمیسیون پزشکی نیز یکی از همین مراحل است.

هر کمیسیون پزشکی از پزشکان متخصص و روانشناسان و… تشکیل شده است که با بررسی نتایج حاصل از آزمایشات و معاینات انجام شده در مراحل قبل و سنجش وضعیت روحی و روانی مشمول، رای و نظر خود را درباره معافیت و یا عدم معافیت مشمول اعلام می کنند؛ در روند رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی دو کمیسیون و یا شورای پزشکی وجود دارد که باید درباره ی وضعیت مشمول نظر دهند.

اولی شورای پزشکی یا کمیسیون بیمارستان است که بعد از مراجعه مشمول به بیمارستان تشکیل می شود و بررسی های لازم را با انجام معاینات تخصصی انجام می دهد.

کمیسیون دیگری که نظر آن برای متقاضیان دریافت معافیت پزشکی بسیار مهم و حیاتی است کمیسیون پزشکی نظام وظیفه است. این کمیسیون با حضور مشمول و با در نظر گرفتن شرایط مختلف همچون وضعیت جسمانی و روانی و همچنین نتایج آزمایشات برگزار می شود.

مشمولی که تظاهرات داخلی و ظاهری بیماری را داشته باشد در این کمیسیون شناخته می شود و در صورت لزوم یکی از معافیت های پزشکی شامل معافیت دائم، معافیت موقت برای درمان عارضه و بیماری، معافیت از رزم و خدمات نظامی برایش در نظر گرفته می شود.

اگر این کمیسیون رای بر بیمار بودن فرد و معافیت مشمول ندهد، مشمول میتواند اعتراض خود را به نتیجه ی اعلام شده توسط کمیسیون، به شورای عالی نظام وظیفه اعلام کند تا بررسی های دقیق تری انجام شود. این حساسیت ها برای این است که افراد بیمار از رفتن به خدمت بازداشته شوند تا آسیبی به سلامت و زندگی آنها وارد نشود.

روند رسیدگی به معافیت پزشکی

مشمولین معافیت پزشکی چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت پزشکی همه ی افرادی را شامل می شود که به سبب بیماری یا نقص عضو و… از رفتن به خدمت سربازی معاف میشود.

سازمان وظیفه مشمولان معافیت پزشکی را به چند دسته ی مختلف تقسیم بندی میکند که در زیر به آن ها می پردازیم:

 • دسته ی اول مربوط به همه ی افرادی است که از نظر وضعیت جسمی و روانی در وضعیت مطلوبی قرار دارند و می توانند برای رفتن به خدمت آماده شوند.
 • دسته دوم افرادی هستند که بیمار هستند اما بیماری آن ها به اندازه ای سخت نیست که از رفتن به خدمت بازداشته شوند. لذا برای این افراد معافیت از رزم در نظر گرفته شده است که به معنای معافیت از گذراندن فعالیت های سخت بدنی و نظامی است. این افراد معمولا به عنوان امریه مشغول به خدمت می شوند.
 • برخی مشمولان به بیماری هایی مبتلا شده اند که این بیماری به دوره ی کوتاهی مثلا شش ماه برای درمان نیاز دارد. حال برای جلوگیری از غیبت مشمولان، افراد با چنین شرایطی به شکل موقت از خدمت معاف می شوند تا دوره ی درمانشان به پایان برسد و سلامت خود را بازیابند.
  لازم به تذکر است که این مشمولان بعد از گذراندن دوره درمان باید برای رفتن به خدمت اقدام کنند مگر اینکه بیماریشان عود کرده باشد.
 • دسته ی چهارم مشمولان معافیت پزشکی از مهم ترین نوع معافیت برخوردار هستند که تحت عنوان معافیت دائم شناخته می شود. افراد با بیماری های سخت و دارای دوره درمانی بیش از دو سال در این دسته از مشمولان قرار می گیرند.

به این ترتیب هر یک از متقاضیان اخذ معافیت پزشکی بعد از انجام معاینات و بررسی ها و با در نظر گرفتن شرایطی همچون مدرک تحصیلی و درجه بیماری و… در یکی از این چهار گروه جای می گیرند و به این طریق وضعیت مشمولین معافیت پزشکی مشخص می شود.

معایب معافیت پزشکی کدامند؟

معایب معافیت پزشکی یکی از موضوعاتی است که بسیاری از مشمولان را از اخذ معافیت باز می دارد. چرا که گاهی اوقات عیب های این نوع معافیت بیشتر از مزیت هایی است که برای مشمولان به همراه دارد. یکی از معایب معافیت های پزشکی درباره ی یافتن شغل مناسب است.

زیرا بسیاری از سازمان ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی به دلایل مختلف مثلا نداشتن توان و قدرت لازم برای انجام کار ها، از استخدام و به کار گیری افراد دارای معافیت پزشکی جلوگیری می کنند.

این موضوع می تواند تا سال ها بر زندگی افراد دارای معافیت پزشکی اثر بگذارد. بنابراین توصیه می شود قبل از هر اقدامی برای اخذ معافیت، این مسئله را در نظر داشته باشید.

یکی دیگر از معایبی که معافیت پزشکی به همراه دارد، مربوط به مشکلاتی است که در زمان دریافت گواهی نامه رانندگی برای مشمول به وجود میاید. چرا که برای اخذ گواهینامه نیز شرایط سلامت متقاضیان مورد بررسی قرار می گیرد.

سازمان وظیفه با در نظر گرفتن این مشکلات که برسر راه افراد دارای معافیت پزشکی وجود دارد، شرایطی را فراهم آورده است که افراد واجد شرایط بتوانند معافیت خود را باطل کنند و این مشکلاتی که سر راهشان قرار گرفته است برطرف شود.

مشمولین معافیت پزشکی چه کسانی هستند؟

مزایای معافیت پزشکی

مزایای معافیت پزشکی برای تعدادی از مشمولان خدمت سربازی موضوع مهمی است. بدیهی است که مهم ترین مزیت معافیت پزشکی این است که مشمولان از دو سال خدمت سربازی اجباری معاف می شوند؛ موضوعی که تقریبا تمام مشمولان خدمت سربازی به فکر آن هستند.

فردی را در نظر بگیرید که به سبب بیماری از رفتن به خدمت معاف می شود اگر چنین قانونی وجود نداشت در این دوره سخت دو ساله مطمئنا آسیب های جسمی و روانی زیادی را متحمل می شد. یکی دیگر از مزیت های معافیت پزشکی برای افرادی است که معافیت از رزم می گیرند چرا که این افراد یکی از گزینه های اصلی برای دریافت امریه سربازی هستند.

امریه شدن به معنای گذراندن دوره دو ساله خدمت در ادارات و سازمان های دولتی و غیر دولتی است که وظایف و ساعت کاری مشمول مانند دیگر کارمندان میباشد؛ به این ترتیب سربازی راحت تری را پشت سر می گذراند.

لیست بیماری های معافیت پزشکی

لیست بیماری های معافیت پزشکی توسط سازمان وظیفه و برای اطلاع رسانی به متقاضیان دریافت معافیت اعلام شده است. اگر شما نیز به یکی از بیماری های مطرح شده در این لیست مبتلا باشید؛ میتوانید برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنید.

این لیست شامل هفده دسته بیماری است که در هر دسته بیماری های مختلفی قرار گرفته است؛ در ادامه به بررسی این لیست می پردازیم:

 • بیماری های عمومی: چاقی و لاغری مفرط، کوتاهی قد و…
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی: کم کاری و پرکاری تیروئید، بیماری غدد فوق کلیوی، سندروم کلاین فلتر، هرمافرودیسم و…
 • بیماری پوست و زیر پوست: اگزمای شدید، عفونت قارچی شدید، پسوریازیس و…
 • بیماری داخلی مغر و اعصاب: اختلالات تعادلات مخچه ای، انسفالیتها، پاراپارزی و…
 • بیماری اعصاب و روان: پسیکوز ها، اختلال دو قطبی، اختلالات شخصیتی، اختلال تکلم و لکنت و..
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب: هرنی دیسکال، لامینکتومی، ساکرالیزاسیون و…
 • بیماری های ریه و قفسه سینه: تغییر شکل و نقص مادرزادی دیافراگم، شکستگی دنده، سارکوئیدوز و…
 • بیماری های استخوان: انحرافات ستون فقرات، شکستگی لگن، تومور ها، کسیتهای استخوانی و…
 • بیماری دستگاه گوارش و جراحی عمومی: ازوفاژیت، آشلازی، تومور و کیست و…
 • بیماری های خون: کم خونی مگالو بلاستی، اختلالات پلاکتی، بدخیمی های خونی و…
 • بیماری ادراری و دستگاه تناسلی: بیماری های قارچی، برگشت ادرار به حالب، سنگ حالب و…
 • بیماری فک و دهان و دندان: تومرها، کام شکاف دار، ناهنجاری استخوانی و…
 • بیماری چشم و بینایی: آستیگماتیسم، لک مرکزی قرنیه، کاتاراکت مادرزادی و…
 • بیماری گوش و حلق و بینی شامل: ، کری و لالی، عفونت مزمن گوش میانی و…
 • بیماری های قلب و عروق: نارسایی مزمن قلب، ازدیاد فشار خون، ترومبوفلبیت و…
 • بیماری بافت همبند و روماتولوژی: واسکولیت، کلاژنوز، نقرس و…
 • بیماری عفونی: هپاتیت، سل، جذام، مالاریا و…

برخی از بیماری های این لیست شامل:

لیست بیماری های معافیت پزشکی موضوعی است که مورد توجه بسیاری از مشمولان خدمت سربازی قرار دارد. می دانیم که تعداد زیادی از مشمولان به دنبال دریافت معافیت نظام وظیفه هستند.

بسیاری از مشمولان تصور می کنند که دریافت معافیت پزشکی کار ساده ای است و با تظاهر به بیماری می توان از این نوع معافیت استفاده کرد. اما واقعیت این است که برای اخذ این نوع معافیت قوانین بسیار سفت و سختی مقرر شده است.

یکی از موضوعات مربوط به معافیت های پزشکی لیست بیماری های معافیت پزشکی است. بر اساس این لیست تنها افراد دارای بیماری های خاصی میتوانند برای معافیت های پزشکی اقدام کنند.

سازمان وظیفه هفده دسته بیماری را به عنوان بیماری هایی که مشمولان مبتلا به آن ها می توانند از خدمت معاف شوند را معرفی کرده است که در ادامه این هفده دسته بیماری را مشاهده می کنید.

نکته ای که حائز اهمیت است این است که هر کدام از این دسته بیماری ها از چندین بیماری تشکیل شده است که در ادامه به بررسی آن ها نیز می پردازیم.

بیماری های قلبی و عروقی، بیماریهای دستگاه گوارش، بیماریهای خونی؛ بیماریهای پوستی، بیماریهای اسکلتی، بیماری های چشم، بیماری های عمومی، بیماریهای ادراری و تناسلی و… میباشد. گاهی مشمولانی به این بیماری ها مبتلا هستند اما اطلاعاتی درباره معافیت های پزشکی و نحوه ی اقدام برای اخذ آن ندارند. لذا به مشمولان توصیه می شود به بررسی دقیق لیست بیماری های معافیت پزشکی بپردازند.

همچنین استفاده از مشاوره های نظام وظیفه نیز می تواند برای مشمولان بسیار کمک کننده باشد. یکی از مراکزی که به ارائه مشاوره های تخصصی در این زمینه میپردازد؛ مرکز مشاوره تلفنی آویژه است.

مشمولان میتوانند با برقراری تماس با این مرکز از لیست بیماری ها و شرایط لازم برای معافیت اطلاع یابند. در ادامه ی این متن نیز سعی شده لیست بیماری های مربوط به معافیت پزشکی مورد بررسی قرار گیرد. لذا مطالعه آن میتواند به بسیاری از سوالات مشمولان پاسخ دهد.

اطلاع از لیست بیماری های معافیت پزشکی

اطلاع از لیست بیماری های معافیت پزشکی برای مشمولان خدمت سربازی موضوع مهمی است. چرا که گاهی برخی مشمولان به یک بیماری مبتلا هستند که میتوانند از آن برای معافیت از خدمت استفاده کنند. لازم به ذکر است که طبق قوانین نظام وظیفه اگر فردی به بیماری مبتلا باشد اما در زمان اعزام آن را بیان نکند، در صورت بروز هر گونه مشکل سازمان وظیفه هیچ تعهدی نخواهد داشت و مسئولیت آن بر عهده مشمول است.

 1. بیماری های عمومی اولین مورد از لیست این بیماری ها هستند که شامل قد کوتاه و چاقی یا لاغری مفرط است.
 2. دومین مورد از بیماری ها شامل بیماری های غدد مترشحه است که بیماری هایی همچون ژِیگانتیسم، سندروم کوشینگ، بیماری غدد تیروئید، بیماری غدد فوق کلیه و… را شامل می شود.
 3. گروه سوم از بیماری ها شامل بیماری های اگزما، آلبینیسم، پسوریازیس، لوپوس اریتماتوس و برخی دیگر بیماری های پوستی و بافت زیر پوست هستند.

بیماران مبتلا به اختلالات مخچه ای، انسفالوپاتیها، مولتیپل اسکلروزیس و به طور کلی بیماران داخلی مغز و اعصاب می توانند با اطلاع از لیست بیماری های معافیت پزشکی برای معافیت اقدام کنند.

بیماری های اعصاب و روان دسته ی دیگری از بیماری هاست که شامل اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی، پارانوئید، اختلال وسواس است و افراد مبتلا به این بیماری ها نیز از خدمت معاف می شوند. نکته ی دیگر درباره اطلاع از لیست بیماری های معافیت پزشکی مربوط به جراحی های مغز و اعصاب است که طی آن انواع هرنی دیسکال، لامینکتومی، ساکرالیزاسیون و… مجاز به اخذ معافیت پزشکی هستند.

نقص دیافراگم، استئیت، شکستگی دنده، سیکاتریس، سندرم کارتاژنز از بیماری های ریوی و قفسه سینه هستند که مشمولان به واسطه ابتلا به آن ها از خدمت معاف می شوند.

آشنایی با لیست بیماری های معافیت پزشکی

آشنایی با لیست بیماری های معافیت پزشکی

آشنایی با لیست بیماری های معافیت پزشکی برای تمامی مشمولانی که میخواهند برای اخذ معافیت های پزشکی اقدام کنند امری ضروری است. برخی از این بیماری ها در پاراگراف قبل مطرح شد حال به بررسی برخی دیگر از این بیماری ها می پردازیم.

بیماری های استخوانی همچون، انحراف ستون فقرات، شکستگی استابولوم، شکستگی لگن، استئومیلیت، تومورهای خوش خیم و… باعث معافیت مشمولان میشوند. همچنین بیماران با مشکلات گوارشی شامل ازوفاژیتها، آشالازی، زخم دستگاه گوارش، آسیت و… می توانند برای معافیت های پزشکی اقدام کنند.

کم خونی های مگالوبلاستی، اختلالات پلاکتی، آگرانولوسیتوز، تالاسمی ماژور، فاویسم از بیماری های خونی هستند که در این لیست قرار دارند. انسداد ادراری، واریکوسل، سنگ کلیه و مثانه و پروستات، تومورهای خوش خیم، نفرکتومی و… از جمله بیماری دستگاه ادراری است که در این لیست قرار دارد و مشمولان بعد از آشنایی با لیست بیماری های معافیت پزشکی میتوانند مراحل لازم برای اخذ معافیت های پزشکی را بگذرانند.

مروری بر لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

مروری بر لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی موضوعی است که سعی می کنیم در اینجا به بررسی آن بپردازیم. همانطور که قبلا گفته شد این لیست شامل بیماریهایی است که مشمولان مبتلا به آن میتوانند برای دریافت معافیت های پزشکی اقدام کنند.

موضوعی که وجود دارد این است که معافیتهای پزشکی با توجه به درجه و نوع بیماری متفاوت میباشد. اگر بخواهیم یکی از مهم ترین بیماریهای موجود در لیست مذکور را بیان کنیم باید به بیماریهای فک و دهان و دندان اشاره کنیم.

این بیماریها شامل شکاف کام، لب شکری، آنکیلوگلوسی، تومور بدخیم، میکروزمی و… میباشد از مهمترین بیماریهایی که در لیست معافیت های پزشکی قرار دارد، بیماریهای چشمی میباشد. بیماری هایی همچون نیستاگموس، تک چشمی، آستیگماتیسم، بیماری ملتحمه، لک مرکزی قرنیه و… در این دسته قرار دارند.

بیماریهای گوش و حلق و بینی همچون کاهش شنوایی، کری، لالی، عفونت گوش میانی، پولیپوز بینی و… از مهمترین بیماریهای این لیست هستند.

اگر بخواهیم مروری بر لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی داشته باشیم، میتوان به بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد. افراد مبتلا به بیماریهایی همچون نارسایی مزمن قلبی، ازدیاد فشار خون، ترومبوفلبیت، اختلالات ریتم، اختلالات هدایت دهلیزی و… میتوانند برای معافیت اقدام کنند.

معرفی برخی خدمات مرکز مشاوره آویژه برای اطلاع از نحوه لیست بیماری های معافیت پزشکی

معرفی برخی خدمات مرکز مشاوره آویژه دانش برای اطلاع از نحوه لیست بیماری های معافیت پزشکی موضوع دیگری است که سعی میکنیم در اینجا مختصرا به آن بپردازیم. با توجه به اهمیت موضوع معافیت های پزشکی لذا کسب اطلاعات و آگاهی دقیق از قوانین مربوط به آن برای مشمولان بسیار اهمیت دارد.

مرکز مشاوره آویژه میتواند به مشمولان برای آگاهی از این قوانین و مقررات کمک کند. یکی از موضوعاتی که در مشاوره های نظام وظیفه این مرکز مطرح میشود لیست بیماری های مربوط به دریافت معافیت میباشد.

مشمولان با اطلاع از این لیست میتوانند وضعیت خود را بسنجند و درصورت لزوم برای معافیت اقدام کنند. یکی دیگر از موارد مربوط به معرفی برخی خدمات مرکز مشاوره آویژه دانش برای اطلاع از نحوه لیست بیماری های معافیت پزشکی اطلاع از راه ها و مراحل دریافت معافیت های پزشکی است که برای مشمولان خدمت سربازی بسیار کاربردی است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت پزشکی سربازی-آیین نامه و قوانین در سال ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سوالات متداول

مدارک لازم برای اخذ معافیت پزشکی کدامند؟

برگه ی تکمیل شده ی معاینه مشمول توسط پزشکان اولیه، تکمیل برگه ی واکسیناسیون مشمولان و تزریق واکسن های مورد نیاز، برگه ی پر شده ی وضعیت مشمولان، تصویر و اصل شناسنامه و کارت ملی مشمولان متقاضی و…

مراحل اخذ معافیت پزشکی کدامند؟

مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و دریافت دفترچه راهنمای سربازی و تکمیل فرم های مربوطه، مراجعه به پزشک اولیه و انجام معاینات، مراجعه به بیمارستان و شورای پزشکی بیمارستان و درنهایت مراجعه به شورای پزشکی نظام وظیفه و تعیین نتیجه آزمایشات.

معایب معافیت پزشکی کدامند؟

یکی از معایب معافیت های پزشکی درباره ی یافتن شغل مناسب است. همچنین برای اخذ گواهینامه نیز شرایط سلامت متقاضیان مورد بررسی قرار می گیرد که معافیت پزشکی میتواند مانعی باشد برای دریافت گواهینامه.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

4.3/5 - (10 امتیاز)

شرایط معافیت پزشکی سربازی-آیین نامه و قوانین در سال ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت پزشکی سربازی-آیین نامه و قوانین در سال ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 199 نظر:
 1. سلام ببخشید معافیت من از طرف شورای پزشکی مرکز استان تایید شد بعدش گفتن پرونده رو میفرستیم شهر محل سکونت برای طی مراحل بعدی آیا همچین چیزی امکان داره ؟

 2. سلام عزیز میگم من ۲ماه پیش کمیسیون پزشکی عصاب روان داشتم حین خدمت واسم کمیسیون گذاشتن رفتم کمیسیون گفتن برید جواباتون ۱ماه دیگ میاد توپادگان میگن هنوز جوابت نیومده بایدچیکاربکنم باید برم بیمارستان بنظرتون کمکم کنید لطفا🙏

 3. سلام
  من برادرم ناشنوایی گوش راست به صورت مادرزادی داره و پرونده هم برای کمیسیون به استان فرستاده شد و بعد از معاینه اعلام کردن معاف میشه ولی بعد از دوماه دوباره تماس گرفتن که باید بره خدمت و معاف از رزم شده .حالا رفته اموزشی خدمت .امکان اینکه با این پرونده و کارت بهزیستی در شهر خودمون امکان داره پذیرفته بشه ؟

 4. سلام وقت بخیر.
  من دو تا کلیه هام بد کار میکنه یکی ۷۰ درصد و یکی ۳۰ درصد
  آیا من میتونم معاف دائم بشم؟

 5. سلام و عرض وقت بخیر خدمت شما ، یه سوال داشتم مدت ۱ ساله معافیت تحصیلی من در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۳۰ تموم میشه ، من ۲ هفته پیش مراجعه کردم به پلیس +۱۰ و برای معاینه اولیه پیش دکتر رفتم دکتره برام درخواست معافیت پزشکی کرد و معرفی شدم به بیمارستان امام سجاد بعد از معاینه گفتن ۳۰ تا ۴۰ روز دیگه برات اس ام اس میاد برای کمیسیون پزشکی . یه سوال اگر روند معاینات پزشکی طول بکشه و تاریخ معافیعت تحصیلی من رد بشه غیبت میخورم ؟!

  1. معمولا ده روز تا دو هفته زمان میبرد و تا یکماه میتوانید اعزام را عقب بندازید

 6. سلام وقت بخیر،من حین خدمت هستم با مدرک لیسانس برج ۶ در بیمارستان بعثت عمل واریکوسل سمت چپ گرید ۳ رو انجام دادم و برایم کمیسیون تشکیل دادن،الان حدود سه ماه گذشته ولی هنوز جوابی نیومده باید کجا مراجعه کرد،و چنددرصد امید معافیت دائم هست؟؟؟

  1. سلام . در بیماری واریکوسل شما میتوانید برای انجام عمل جراحی ۶ ماه معافیت موقت دریافت کنید اگر مشکل شما مجدد عود کند و گرید آن به ۳ برسد به طور دائم معاف خواهید شد در غیر اینصورت از خدمات رزمی معاف میشوید.

 7. سلام.من بعد از مراجعه به پزشک برای مشکل قلب و شکستگی دست به بیمارستان ناجا معرفی شدم و رفتم دکتر متخصص معاینم کرد.اما حالا متوجه شدم که برای مشکل فک هم میتونستم اقدام کنم.میخوستم بدونم الان میتونم یک پرونده هم برای مشکل فکم درست کنم و اگه میشه باید کجا برم و چیکار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. خیر مادامی که نتیجه درخواست اولیه شما ابلاغ نشده باشد نمیتوانید درخواست جدیدی مطرح کنید.

 8. سلام پسر من از انگشت شصت پای راست صدمه دیده وما مجبور شدیم ناخن پای ایشون را بکشیم چند ماهی گذشت و به علت بعد در آمدن ناخن پا دوباره ناخن را کشیدیم چون عفونت کرده بود و الان هم بر سوم هست که باید این کار را انجام دهیم و پسر من تا اطلاع ثانوی قادر به پوشیدن کفش و همچونین کار سنگین نمیباشد در ضمن چند مورد دیگر هم دارد آیا میتواند معافیت پزشکی بگیرد و هنوز دفترچه اعزام نگرفته لطفا راهنمای کنید

  1. ابتدا باید دفترچه اعزام به خدمت گرفته و درخواست معافیت پزشکی داد در صورت نیاز به مراحل درمان معافیت موقت داده میشود
   یا دستور عدم استفاده از پوتین و خدمات رزم
   موارد دیگر بستگی به شدت بیماری دارد

 9. سلام من حین خدمت هستم معافیتم هم درکمیسیون وهم شورای عالی تایید شدچنددرصداحتمال داره نظام وظیفه ردکنه؟

 10. سلام من هرنی فمورال دارم و پارگی دیسک ازطرفی مشکل مفصل لگن هم دارم که خیلی اذیت کنندس
  دانشجوهم هستم حین تحصیل میتونم معافیت پزشکی بگیرم؟

  1. سلام ، خیر در زمان تحصیل برای این موارد نمیتوان اقدام کرد ولی مشکل مفصل لگن اگر محدودیت حرکتی ایجاد کرده باشدو این محدودیت بیش از نصف محدوده طبیعی باشد معافیت دائم است.

 11. سلام من برای معافیت پزشکی درخواست دادم و ثبت هم شد،و گفتن باید منتظر بمونی از بیمارستان سجاد اس ام اس بیاد ، اما الان سه هفته گذشته و هنوز خبری نشده ، چی کار باید کنم ، باید برم بیمارستان سجاد ؟

  1. سلام. خیر اگر تا یک هفته دیگر برای شما پیامک ارسال نشد یه دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید احتمال اشتباه در ثبت اطلاعات تماس وجود دارد

 12. باسلام.برگ تایید اطلاعات پزشکی مشمول که گرفتم در مرحله اول باتوجه به اشتباه صورت گرفته ازپزشک واسم زده مشکل قفسه سینه.کمسیون پزشکی تایید نکرد.درنتیجه میبایست اعزام بخدمت بشم.حالا که می‌خوام درسپاه پذیرش بشم برگه تایید اطلاعات پزشکی مشمولان که ازپلیس +۱۰گرفتم توی کادر قبلی بازهم معافیت پزشکی میزنم هرجا رفتم میگن غیرقابل ویرایش هست که پاک بشه.لطفا راهنمایی کنیددرصورتیکه کمسیون پزشکی تایید کرد که هیچ مشکلی ندارم

  1. سلام. از طریق سازمان نظام وظیفه شهر خود برای ویرایش اطلاعات اقدام کنید در صورت تشخیص بیماری توسط پزشک امکان حذف و ویرایش وجود ندارد

 13. سلام من از ۶ ماهگی تا ۱۵ سالگی نزدیک ۱۰ بار چشمامو به خاطر انحراف و تنبلی عمل کردم و الان پرونده همشونو دارم ایا شامل معافیت میشم؟

  1. سلام. برای گرفتن معافیت پزشکی وضعیت مشمول در زمان حال مهم است اگر اکنون که مشمول شده آید مشکل یا بیماری خاصی دارید میتوانید طبق آن برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کنید.

 14. سلام
  من عمل اسلیو معده انجام دادم(۸۰درصد معده رو درآوردن) میشه برای معافیت اقدام کرد؟

  1. سلام . بررسی وضعیت جسمانی فرد مشمول با توجه به زمان حال انجام میشود اگر الان مشکل حرکتی یا پزشکی ندارید معافیت به شما تعلق نمیگیرد.

 15. سلام ببخشید. در نظام وظیفه برام نوبت بیمارستان امام سجاد را گرفتند چقدر فرصت دارم تا مراجعه کنم؟ و چه مدارکی را لازم دارم؟

  1. سلام. اگر تاریخ دقیق مراجعه ذکر نشده است حداکثر ظرف حداکثر یکماه با مدارک شناسایی به محل مورد نظر مراجعه کنید.

  1. سلام . چنانچه نوع و شدت بیماری شما به تایید پزشک رسیده است با مدارک لازم به مراکز پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست خود مبنی بر دریافت معافیت پزشکی را ثبت کنید.

    1. داداش بهتره معافیت قرمز که مربوط به اختلالات روانی من جمله تیک و تکانه ها هست رو نگیری ، خیلی برات سنگین تموم میشه تهش ، منم تیک دارم شدید اما اونقد معایت قرمز بده که قیدشو زدم.
     در ضمن باید یه مدت زیادی تحت نظر روانپزشک معتمد سازمان تحت درمان باشی تا بهت معایت بدن

  1. سلام . چنانچه نوع و شدت بیماری شما به تایید پزشک رسیده است با مدارک لازم به مراکز پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست خود مبنی بر دریافت معافیت پزشکی را ثبت کنید.

   1. سلام. بنده بیماری اختلال کنترل تکانه شدید دارم میتونم معاف شم؟ این شماره منه ممنون اگه خبرم کنید ۰۹۱۸۵۶۵۷۳۴۸

  1. سلام. دریافت معافیت پزشکی به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد که با توجه به نوع و شدت بیماری می‌تواند معافیت دائم دریافت کرد یا معافیت از خدمات رزمی.

 16. بعد از تایید کمیسیون پزشکی بر معافیت دائم چه مرحله ای رو باید بریم یا تمام میشه و کارت صدور میشع

  1. سلام. پس از تایید کمسیون پزشکی فیش های مربوط به صدور کارت را واریز کنید پس از صدور کارت به محل زندگی شما ارسال میشود.

 17. با سلام میخواستم ببینم اگر به رای اولیه ی شورای پزشکی اعتراض داده باشیم اما در دومین بار پزشک تایید کنه معاف میشم در کیسیون پزشکی نیازی به نظر پزشک سومی هم هست یا همون پزشک دومی تایید کنه کافیه؟

 18. با سلام
  من سال ۹۵ بعد از ۴ ماه خدمت در مرزبانی ترک خدمت کردم(مدرک تحصیلیم لیسانس هستش) بعد از چند سال متوجه شدم دچار بیماری ام اس هستم
  چند ماهی هستش دارو مصرف میکنم
  میخاستم بدونم چیکار باید بکنم آیا معافیت به من تعلق میگیره یا خیر؟
  و در صورتی ک شامل میشه چه مراحلی رو باید طی کنم
  ممنونم از شما بابت راهنماییتون.

  1. ام اس بسته بشرایط مشمول امکان معافیت دایم دارد اگر بتوانید ثابت کنید که در ان زمان بیمار بوده اید و اطلاع نداشتی بله

 19. سلام من بیماری دستگاه گوارشی کولید روده دارم میخواستم بیینم معاف دائم میشم یانه ممنون

 20. سلام خدمت ادمین های عزیز و ارجمند بنده یه سوالی داشتم عزیز الان ما پیش یه دکتر اولیه که دکتر عمومی بود رفتیم و اون شخص کمیسیون زد مارو سر کوتاهی پا بعد همه کار هارو انجام دادیم که بنده بچه شهرستانم کمیسیون پزشکیم افتاد تهران بعد که رفتم پیش متخصص الان تهران بنده رو مریض بدونه آیا باز تو شهرستان باید معاینه شم توسط شورا یا فقط پرونده منو اونجا چک میکنن .ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام. در صورت انتقال پرونده به شورای پزشکی تهران راز صادر شده از طرف کمسیون الزام اجرایی دارد و پس از آن مجددا به شهرستان برای معاینات پزشکی ارجاع داده نمیشود.

 21. سلام.من برای معاینه چشم بیمارستان امام سجاد رفتم که اونجا در نهایت گفتن معاف از رزم میشی.بعد گفت ۴۵ روز دیگه مراجعه کن نظام وظیفه .میخواستم ببینم ۴۵ روز دیگه چه اتفاقی میفته دوباره شورا دارن؟

 22. سلام خسته نباشید
  من ۱ سال پیش برای معافیت چشم اقدام کردم و کمیسیون منو معاف از رزم کرد . اعتراض هم زدم و کمیسیون عالی هم منو معاف از رزم کرد . بعد بازگشت به تحصیل زدم و برگشتم دانشگاه . الان بعد از گذشت ۱ سال چشمام ضعیف تر شده و امکان معافیم هست . سوال ۱ : ایا میتونم انصراف بدم و ۲ باره برای معافیت چشم اقدام کنم؟؟
  سوال ۲ : اگر نمیشود ، ایا میشه به اموزشی برم و اونجا اقدام کنم برای معافیت؟؟؟

  1. چنانچه مدرک تحصیلیتان ارتقا یافته باید نمره چشمتان هم بیشتر باشد تا معاف شوید.
   اگر مدرکتان کارشناسی است باید نمره یک چشم بالاتر از ۸ و دیپلم بالای ۶ باشد
   اگر کمیسیون پزشکی نظرشان بر سلامت شما بود تغییری در زمان درخواست شما در آموزشی ایجاد نمیشود

 23. سلام من کرونا گرفتم نزدیک ۱۹ روز در بیمارستان ها بستری بودم و شش روز در آی سی یو….۹۰ درصد ریه درگیر بود الان نزدیک ۵۰ روز هست بیمارم و خوب نشدم و دکترا میگن ریه م التهاب پیدا کرده و چسبندگی ریوی پیدا و و خونه م لخته شده و سیستم ایمنی بدنم ضعیف هست و الان با کمک عصا راه میرم…. ماه دیگه باید دفترچه پست کنم و دارای مدرک فوق لیسانس هستم آیا معاف میشوم؟ چون دکتر گفت شاید تا یکسال دیگه هم خوب نشدم باتشکر از شما

  1. سلام معافیت دایمم پزشکی شامل تون نمیشه و ماه اینده مدارک پزشکی تون رو ببرید حوزه نظام وظیفه تا بتونید مرخصی بگیرید و غایب نشید

 24. سلام وقت بخیر بنده دانشجویی کارشناسی ارشد هستم و دیسک خفیف دارم و همچنین ناشنوایی یک طرفه و صافی کف پا را دارم قدم ۱۸۰ و وزنم ۵۸ کیلو میباشد آیا معافیت دائم به من تعلق میگیرد یا خیر ممنونم از شما

  1. سلام . شرایط شما باید توسط کمیسیون پزشکی بررسی شود و در صورت تایید می توانید معافیت پزشکی بگیرید

 25. سلام پدر بنده دچاره قلب درد شدید می باشد و دوبار انژیو و بالون کرده اند و اینکه ی خواهر بزرگتر دارم ک ازدواج کردن و خودم تک فرزندم ایا امکان معافیت از سربازی برام وجود داره

  1. با سلام. با توجه به اینکه اگر شما وارد دوره ی غیبت نشده اید وهمچنین تک پسر بالای ۱۸ سال خانواده اید و پدرتان از کارافتادگی شدید دارند و پرونده های پزشکیشان نشان دهد که او نیاز به مراقب دارد می توانید برای معافیت کفالت پدر اقدام کنید

 26. سلام من دفع پروتین خیلی بالایی دارم یعنی به طور معمول باید ۱۵۰ دفع کند ولی برای من ۳۰۰۰ دفع میکند وزانو هام تق تق میکند همراه با درد نه چندان زیاد ایا معافیت میگرم واز چه نوع؟ ممنون اگر جواب بنده را بدهید.

  1. سلام وقت بخیر شما ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا بیماری تان مشخص شود سپس با توجه به نوع بیماری باید دید معاف میشوید یا خیر

 27. سلام
  ببخشید من در بچگی یعنی زمانی که دو سال داشتم صورتم دچار سوختگی شد و همین مسئله باعث شد بینایی یکی از چشم هام کم بشه
  الان میخواستم بپرسم ممکنه من معاف بشم از خدمت؟

  1. به نظر کمیسیون بستگی دارد. در صورتی که کمیسیون پزشکی اختلال در عملکرد را تشخیص دهد معاف می شوید.

 28. سلام بعد از معاینه اول من رو فرستادن که برم کمیسیون پزشکی . آیا باید اونجا پولی پرداخت کنم یا نه ؟

 29. سلام پسر من دچار مشکل بینایی در یک چشم بیش از ۶ و چشم دیگر ۳/۵ همچنین دچار استرابیسم است دارای مدرک دیپلم با توجه به اینکه تا شهریور ۱۴۰۱ دارای معافیت تحصیلی پس از دیپلم است و اکنون متقاضی دریافت معافیت دائم پزشکی در صورتی که موفق به معافیت نشود می‌تواند در سال آینده در کنکور شرکت کند و تا آن زمان به خدمت نرود سپاسگذار از پاسخگویی شما

 30. سلام، من به تازگی فارغ التحصیل شدم، اگر برای معافیت پزشکی اقدام کنم و معافیت ندن، یا دائم ندن باید بلافاصله برم سربازی؟ یعنی امکان استفاده از مهلت یک ساله بعد از فارغ التحصیلی وجود نداره؟

 31. سلام من برای معافی واریکوسل گرید۳اقدام کردم و کمیسیون رای به ۶ماه معاف موقت داده که من باید عمل کنم و اگر خوب نشدم معاف دائمم کنن.الان به علت عواقبی که برای استخدامی داره پشیمون شدم و میخوام بدون اینکه معاف از رزمم هم کنن به خدمت برم آیا راهی هست؟
  ضمن اینکه من قبل اقدام برای معافیت تا تابستون ۱۴۰۱معافیت تحصیلی داشتم.

  1. سلام بله می تونید و تا زمانی که پرونده پزشکی شما تایید نشده است می توانید به صورت معمولی خدمت کنید.

 32. سلام خسته نباشید من مراحل معافیت رو طی کردم و امروز دکتر نظام وظیفه رفتم بخواطر شکستگی زانو راست و محدودیت حرکت آیا بمن معافیت تعلق میگیرد یا ن گفتن بعد پانزده روز جوابش میاد اگه معاف نباشم اعزام خدمت هستم برج هشت یکم کی دفترچه ام میاد که برج هشت یکم ببرم ممنون از راهنمایی

  1. سلام اگر شکستگی باعث اختلال عملکرد در شما شده و استخوان نیز جوش نخورده باشد معافیت دائم است ، بستگی به تایید نظام وظیفه دارد

  1. سلام. پاسخ دقیق به سوال شما نیازمند بررسی همه جانبه موضوع است اگر ریشه در مشکلات اعصاب داشته باشد موضوع متفاوت خواهد شد و همچنین مدرک تحصیلی شما در نوع معافیت تاثیر میگذارد

 33. سلام
  من بعد ۳۰ روز که دفترچه ارسال کردم و تاریخ اعزامم ۷/۱ هستش دکتر نظام وظیفه معاینم کرد گفت مشکلی نداری
  ولی من کف پام صافه از روی ناآگاهی به دکتر نگفتم
  الان من میتونم در آموزشی به بهداری مراجعه کنم نامه پزشکی دارم منو معاف از رزم میکنن؟!؟؟

 34. سلام من جواب ام آر آی کمرم به این صورت : کاهش لوردوزوهیدراتاسیون دیسک های کمری تحتانی با پروتروژن سانترال دیسک L4-5 و پروتوژن پاراسانترال چپ دیسک L5-s1 وتنگی لوکالیزه نمایان است. آیا معافیت دائم دارد ؟

  1. سلام. با توجه به شدت بیماری و مدرک تحصیلی معافیت دائم داده می شود . برای توضیحات بیشتر تماس بگیرید.

 35. سلام خسته نباشید
  من پسرم بیماری fmf داره اقدام کردیم واسه معافیت پزشکی دکتر واسه پسرم آزمایش ژنتیک دادن جواب آزمایش حدود دو ماه طول کشید تا حاضر بشه و بعد به تعطیلات کرونا برخوردیم که چون دکترشون هفته ای یک بار حضور داشتن کار ما عقب افتاد دوباره که پیگیر شدیم جواب آزمایش و ندیده گفتن پرونده رفته نظام وظیفه الان ۴۰روز گذشته و ما رفتیم پرسیدیم هنوز خبری به ما ندادن حالا باید چه طور پیگیر بشیم

 36. سلام- برای معافیت پزشکی پسرم پرونده ها تکمیل شده امروز کد رهگیری برا من ارسال کردند گفتند پرونده رفته شهرک ازمایش، میخواستم ببینم در شهرک آزمایش چه اقدامی میکنند و چقدر زمان میبرد و سپس چه اتفاقی برای پرونده می افتد؟ سپاس

 37. سلام کسی که از نظر روحی افسردگی داره و بیماری پارانویید و دوقطبی داره و اقدام به خودکشی کرده معاف میشه یا باید بره؟

  1. سلام. با توجه به شرایط بیان شده میتوانید برای دریافت معافیت اعصاب و روان اقدام کنید ،پذیرش یا رد درخواست شما به نظر کمسیون های روان پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد.

  1. سلام . دریافت معافیت پزشکی نیاز به تایید کمسیون های پزشکی نظام وظیفه دارد ، با توجه به شدت ضعف در بینایی امکان معافیت شما وجود دارد.

 38. سلام بنده تاریخ ۱۳۹۹/۶/۱۵ فارغ النحصیل شدم و تا تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱۵ وقت دارم من تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱ دفترچه معافیت پزشکی ارسال کردم و منتظر پیام بیمارستان هستم اگه بعد از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱۵ پیام بیاد و برای بیمارستان دعوتم کنن من غیبت میخورم که چون از تاریخ معافیتم رد شده؟؟؟

  1. سلام بله غیبت می خورید. پروسه معافیت چندین ماه زمان میبره و باید چند ماه قبل اقدام می کردید

 39. سلام
  من دیپلم دارم و متولد ۸۱
  قوزک داخلی پای چپم و ب همراه ۳ تا متاتارس همون پا شکستگی شدید داشته
  و حدود یک ماه از عمل کردنم میگذره دواخل قوزک پام پیچ قرار داده شده و متاتارس ها پین میخواستم ببینم اقدام برای معافیت جواب میده ؟؟؟

  1. سلام از تاریخ شکستگی به مدت نه ماه معافیت دارید. برای متاتارس هم از خدمات رزمی معاف میشید

 40. سلام
  من دیپلم دارم و متولد ۸۱
  قوزک داخلی پای چپم و ب همراه ۳ تا متاتارس همون پا شکستگی شدید داشته
  و حدود یک ماه از عمل کردنم میگذره دواخل قوزک پام پیچ قرار داده شده و متاتارس ها پین میخواستم ببینم اقدام برای معافیت جواب میده

  1. سلام از تاریخ شکستگی به مدت نه ماه معافیت دارید. برای متاتارس هم از خدمات رزمی معاف میشید

 41. سلام من بیماری پوستی پسورزیاس دارم دوتا دستم کامل و‌لکه در صورت و بدنم هست شامل معافیت میشم؟

  1. سلام. دریافت هرگونه معافیت پزشکی وابسته به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه است ، در مورد مسئله شما ابتدا باید دلیل آن مشخص شود برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 42. سلام بنده سال ۹۵دچار سوختگی ۴۵درصد شدم ک
  درجه یک دو و ۳ بود
  و ۲۰درصد بدنم گرفت شد .
  الان جای مونده و توی گرما و سرما اذیتم می‌کنه

  آیا معاف دائم میشم؟

 43. سلام خسته نباشید من نمره یکی از چشمام یک و نیم و دیگری نیم درصد هستش و به نور خورشید حساسیت دارم وقتی میخوام بیرون برم باید از چشام رو بندم نامه از بهزستی دارم ایا معاف میشم

  1. سلام اول با پزشک متخصص مشورت بگیرید اگر اوشون تایید کردند پیگیر بشید و در فرم شماره ۵ دفترچه قید کنید

 44. سلام من پس از اتمام تحصیلم
  یک سال معافیت تحصیلی دارم

  خواستم بدونم اگر بعد از فارغ التحصیلی برای معافیت پزشکی اقدام کنم و رد بشه معافیتم باید به خدمت برم یا میتونم از اون یکسال معافیت استفاده کنم؟

 45. سلام و خسته نباشید.
  هنگام تشکیل شورا در سازمان وظیفه، حضور مشمول الزامی است یا خیر؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

 46. سلام
  من دو تا سوال داشتم :
  ۱ – پسرم نیمه دومی هستش ( متولد اسفند ۸۱) و امسال از دبیرستان فارغ التحصیل شده . چون نتیجه کنکورش خوب نبوده می خوام یک سال دیگه بخونه آیا بجهت بحث سربازی وقت داره ؟
  ۲- چندساله که درگیر اسکولیوز ش( انحراف ستون فقرات) هستیم و متاسفانه درمان قطعی انجام نشده و تمام مدارک پزشکیش موجوده . آیا می تونم برای معافیتش اقدام کنم و معاف میشه ؟

  1. سلام ایشان می‌توانند دانشگاه های پیام نور غیر انتفاعی و یا آزاد شرکت کنند وبعد برای سال آینده برای کنکور اقدام نمایند …..بله میتوانید برای معافیت پزشکی اقدام نمایید.برای معافیت پزشکی میتوانیدمدارک پزشکی وپرونده پزشکی را به پلیس به اضافه ده ببرید وارجاع داده میشوید به پزشک نظام وظیفه .

   1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
    بنده دارای بیماری کایفوز ۷۱ هستم که از این بابت میتوانم معافیت پزشکی دریافت کنم با این حال درحال تحصیل در مقطع کارشناسی میباشم از این رو سوال دارم که ایا میتوانم بدون درخواست انصراف از دانشگاه اقدام به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه نمایم؟

 47. سلام، من مدرک لیسانس پیوسته بهداشت عمومی دارم و دو سه روزه فارغ التحصیل شدم. استخوان کوندیل فمور من حدود ۱۲/۵ سانتی متر از هم فاصله دارد و پاهایم پرانتزی می باشد. به علاوه چرخش داخلی تیبیا هم دارم. آیا معافیت دائم بهم تعلق می گیره یا نه؟؟ لطفا راهنمایی فرمایید

 48. سلام، من مدرک لیسانس پیوسته بهداشت عمومی دارم و دو سه روزه فارغ التحصیل شدم. استخوان کوندیل فمور من حدود ۱۲/۵ سانتی متر از هم فاصله دارد و پاهایم پرانتزی می باشد. به علاوه چرخش داخلی تیبیا هم دارم. آیا معافیت دائم بهم تعلق می گیره یا نه؟؟

  1. سلام باتوجه به نوع صافی کف پا اگر عارضه ای بروی شما نباشد میتوانید معاف از رزم بگیرید وباتوجه به نوع تنگی نفس نیز می‌توانید معافیت دریافت کنید .جهت مشاوره بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 49. سلام من برای معافیت پزشکی اقدام کردم ولی الان مدارک رو نتونستم آماده کنم اگه تا ۱۰ روز نرسونم چی میشه؟

  1. سلام باید مدارک پزشکی برای تایید پزشک معتمد نظام وظیفه را هرچه سریعتر آماده کنید

 50. سلام من حدود ۴ سال پیش دچار پنومتوراکس خود به خودی ریه شدم و عمل کردم اما حدود ۲۰ روز بعد از عمل و بهبود پیدا نکردن ریه مجبور به انجام عمل توراکتومی ریه شدم و هنوز هم از دارو و اسپری تنفسی به خاطر تنگی نفس استفاده میکنم آیا احتمال معافیت دائم پزشکی وجود داره ؟

  1. سلام پنومتوراکس اگر تکرار شونده وخود به خودی باشدمعافیت دائم به شما تعلق می‌گیرد.

 51. سلام خسته نباشید . من سال ۹۸ مشکل اریتمی قلبی داشتم و و عمل کردم ‌‌. به گفته ی دکتر عمل ۶۰ الی ۷۰ درصد موفقیت امیز بود و چون رگ روی قلب چون حرکت داره نمیشه سوزوندش . هنوزم بعد ۲ سال هنگام اضطراب و استرس اریتمی برمیگرده . و از روی لباس میشه حرکته قلب و دید . به نظرتون شرایط معافی رو دارم که اقدام کنم ؟ و این که اگه شرایط قبول نشه باید مستقیم اعزام بشم ؟ الان دانشجو ام . ممنون میشم یه توضیحی بدید 🙏

  1. سلام باتوجه به نوع آریتمی میتوانید برای معافیت اقدام کنیدبرای بررسی بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید

 52. با عرض سلام و درود . من ۲۲ ساله هستم و به حدود یک ماهه که عمل فتق کشاله ران ( شدت پارگی کانال اینگوینال زیاد است ) و عمل پایین اوردن بیضه نزول کرده رو رو انجام دادم . دکتر بهم گفت خیلی باید مراقب باشی . حالا به نظر شما وضعیت معافیت من به چه شکل خواهد بود . ؟

  1. باسلام کمیته پزشکی تشکیل میشودردرصورت مشکل حادمعاف دایم ودرغیراین صورت معاف از رزم.

 53. سلام من ۲۰ساله هستم وبه خاطر بیماری شدید کرونایی نتوانستم اقدام به خدمت کنم و یکسال غیابت دارم…الان هم که میخواستم اقدام کنم…متوجه درد در مفصل دو رانم شده ام و با بردن نزد پزشک، متوجه شده ام که به بیماری نکروز آواسکولار(avn) یا همان سیاهی مفصل استخوان مبتلا هستم.آیا اگر اقدام به معافیت کنم،معاف دائم میشوم.

 54. سلام من ۲۰ساله هستم وبه خاطر بیماری شدید کرونایی نتوانستم اقدام به خدمت کنم و یکسال غیابت دارم…الان هم که میخواستم اقدام کنم…متوجه درد در مفصل دو رانم شده ام و با بردن نزد پزشک، متوجه شده ام که به بیماری نکروز آواسکولار(avn) یا همان سیاهی مفصل استخوان مبتلا هستم.آیا اگر اقدام به معافیت کنم،معاف دائم میشوم.

 55. با سلام و خسته نباشید، من فوق لیسانس دارم و ۲۰ شهریور ماه مشمول میشوم، با توجه به اینکه تا آمدن جواب حدود ۴ ماه بعد از کمیسیون می گذرد ، خواستم بپرسم که پیگیری ها را از چه زمانی شروع کنم؟ ( چون می خواهم تا حد امکان به علت کرونا دیرتر اعزام بشم)
  ۲) حال اگر همین فردا اقدام کنم و دفترچه را بفرستم و کمیسیون بروم و غیره آیا شهریور ماه تا قبل از امدن جواب آیا باید به اموزشی و سربتزی بروم و بهد از آمون جواب در صورت معاف شدن معاف شم؟ یا اینکه باید منتظر باشم ک فعلا به سربازی نمی روم؟

 56. سلام پسر من دچار فتق از دوطرف و همزمان چسبندگی روده بود ولی در هنگام عمل به علت اشتباه جراح مثانه اش دچار پارگی شده و محل آن توسط جراح بخیه گردید طوری که یکهفته از سوند استفاده کرد وضعیت معافی وی چگونه خواهد بود ؟

 57. سلام پسر من دچار فتق از دوطرف و همزمان چسبندگی روده بود ولی در هنگام عمل به علت اشتباه جراح مثانه اش دچار پارگی شده و محل آن توسط جراح بخیه گردید طوری که یکهفته از سوند استفاده کرد وضعیت معافی وی چگونه خواهد بود ؟

 58. سلام خسته نباشید
  من کوتاهی آشیل پا دارم به طوری که وقتی می‌شینم پاشنه پان از زمین فاصله گرفته روی پنجه می‌شینم که تعادل ندارم و پس از چند ثانیه پاک درد میگیره
  برای استخدام نیرو انتظامی هم اقدام کردم به همین خاطر رد شدم
  آیا می توانم معافیت بگیرم؟

 59. سلام خسته نباشید
  من کوتاهی آشیل پا دارم به طوری که وقتی می‌شینم پاشنه پان از زمین فاصله گرفته روی پنجه می‌شینم که تعادل ندارم و پس از چند ثانیه پاک درد میگیره
  برای استخدام نیرو انتظامی هم اقدام کردم به همین خاطر رد شدم
  آیا می توانم معافیت بگیرم؟
  مدرک هم دیپلم هست

 60. با سلام و خسته نباشید
  کمیسیون پزشکی شهرستان ب من معاف دائم داد و مبلغی رو گرفتن واسه صدور کارت.
  کارت تو چه مدتی دست من میرسه؟

  1. سلام بسته به تعداد نفرات دارد ولی معمولا در یک ماه به دستتان میرسد .

 61. سلام ، من سال ۹۴ لیسانس گرفتم و الان ۶-۷ سالی هست که غیبت دارم ، تعریق شدید کف دست و پا دارم و همچنین واریکسل ، آیا اگه اقدام کنم معاف میشم چون این همه سال غیبت داشتم ؟؟؟

 62. سلام
  من اسپوندلیت انکلوزان دارم، درخواست معافیت پزشکی کردم، امروز هم رفتم بیمارستان برای معاینه تخصصی ک اونجا هم بیماریم رو تایید کردن و گفتن بیماری مزمن و علاج قطعی ندارد.
  الان چند روز میکشه برم کمسیون؟ و اینکه معاف دائم میشم؟ مدرکم فوق دیپلمه

 63. سلام
  من از ده سالگی بیماری ستون فقرات دارم، خوشبختانه تغییر شکل مفاصل ندارم،الان دو سالی هست هفته ای یک دور آمپول میزنم، مدرک درسیم کاردانیه
  چند روز دیگ میرم ک دفترچه بفرستم، خاستم ببینم معافیت داره؟ یا کسری و اینجور چیزا؟

 64. سلام.من یه چند سال پیش تصادف شدید داشتم.با موتور زده بودم به ستون برق……برای معافیت پزشکی رفتم…..گفتم که سر گیچه دارم و نفس تنگی دارم………و معاف از رزم شدم فقط…..ولی یه چیزی را خجالت کشیدم که بگم….درد بیضه دارم ولی خجالت کشیدم ک بگم…..فردا هم اعزام هستم……..آیا راهی هست که دوباره برم پیش دکتر؟؟؟؟؟؟؟

 65. سلام من بیضه هام درد میکرد ولی روم نشود ب دکتر بگم….الآنم فردا اعزامی من هست..فقط معاف از رزم شدم اونم برای اینکه با ستون برق باموتور تصادف کردم……سواالم اینکه از درد بیضه هام خجالت کشیدم که بگم….الان راهی هست که دوباره برم پیش پزشک یا خیر

 66. سلام وقت بخیر
  من تیرماه ۹۹ دیپلم گرفتم و چند سال پیش هم جراحی قلب باز داشتم(کورآکتاسیون آئورت)، حالا می خواستم بدونم تا کی وقت دارم تا برای معافیت پزشکی اقدام کنم و کلا تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا برای تعیین و تکلیف اقدام کنید

 67. سلام من لگنم و فمورم شکسته و کلا پلاتین خورده و دیگه نمیتونم درش بیارم معاف میشوم

 68. سلام من الان دوماهه سربازی هستم به علت تعریق دست وپابه پزشک مراجعه کردم که گواهی دادو تعریق شدیددستم راتاییدکردو به مسولمون نشان دادم واجازه دادند برای معافیت ازرزم اقدام کنم مراحل راطی کردم وخودشان پزشک معرفی کردند ومتاسفانه آنجا اصلا دستم تعریق نکردوپزشک هم درفرم قید کردکه تعریقی مشاهده نشده وقراره فرم رابه کمیسیون تحویل دهم الان چه اقدامی بایدانجام دهم درصورتی که دستم بیشتراوقات تعریق شدید دارد. اگر راهنمایی کنیدخیلی ممنونم

 69. سلام خسته نباشید من بیماری افسردگی شدید و فوبیا دارم شدید هست حدود ۵سال هست روانپزشک چند نوع قرص برام تجویز کردن ولی فرقی نکرد آیا شرایط معافیت دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله با توجه به مدرک تحصیلی و شرایط شما بررسی میشود و رای نهایی صادر میشود

 70. سلام و خسته نباشید من بیماری افسردگی شدید دارم و فوبیا هم دارم شدید حدود ۵سال هست چند بار هم دارو تجویز کردن برام آیا شرایط معافیتی دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله با توجه به مدرک تحصیلی و شرایط شما برسی میشود و رای نهایی صادر میشود

 71. سلام وقت بخیر
  پسرم فوق لیسانسه ، اما مشکل زانوی پرانتزی داره وخیلی هم شدیده بعلاوه اینکه کف دستانش هم خیلی عرق میکنه آیا معاف پزشکی میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک فوق باید شدت پای پرانتزی بسیار بالا باشد تا معاف دائم شود. از بیمارستان های نظامی پیگیری کنید

   1. سلام
    من ۲ سال است باید به سربازی بروم هستم ولی تاکنون دفترچه ای کلا نگرفتم ، اگر کارهای مربوط به معافیت پزشکی را انجام دهم ولی جواب منفی شود حتما باید به سربازی بروم ؟

 72. با سلام. تقاضای معافیت پزشکی قلب و چشم را داده‌ام از طریق پیامک به بیمارستان مراجعه و مورد معاینه ی چشم قرار گرفتم. آیا برای معاینه ی قلب باز هم برایم پیامک می آید؟

  1. سلام باعرض پوزش بنده دندانهایم به علت خرابی وعفونت کشیده شده و فقط ۱۲ دندان که هیچ کدوم سالم نیستن واکثرافقط ریشه شون مونده و خودم متاهل با ۳۹سال سن که رباطهای پای چپم در اثر تصادف پاره شدن و عمل فتق انجام دادم و از بیماری بواسیر شدید رنج میبرم. در ضمن مادرم که ۷۵سال داره و مبتلا به سرطان هستش با من زندگی میکنه، لطفا راهنمایی کنید چطور معافیت دایم بگیرم

 73. سلام.پرولاپس دریچه میترال که منجر به نارسایی نشده باشه.طبق آیین نامه معاف از خدمات رزمیه. اما سوال اینجاست آیا به مدرک تحصیلی هم بستگی داره؟! یعنی اون شخصی که مدرک کارشناسی و بالاتر نداره. آیا معاف دائم؟! واون شخصی که مدرک کارشناسی به بالاتر داره معاف از خدمات رزمیه.

 74. سلام خسته نباشین من چشم هام هر کودومش نمرش۳٫۷۵هستش و اینکه استیگماتیسم معافیت دائم میتونم بگیرم یا خیر؟؟

  1. سلام / اگر مدرک تحصیلی شما دیپلم به پایین است بله در غیر اینصورت معاف از رزم

 75. سلام خسته نباشید من میخواستم بپرسم چند روز طول میشکه به مشمول پیامک بیاد که بره برای کمیسیون پزشکی من دو هفته منتظرم هنوز پیامکی برای رفتن به کمیسیون پزشکی نیومده

 76. سلام من در حین خدمتم که به دلیل عارضه قلبیpsvtکه عمل کردم اما مجدد علایمش هس به کمیسسون رفتم و پزشک ناجا تو برگه نوشته با وجود عمل به دلیل علایم مجدد و ضربان۱۷۰درصورت امکان برای معاف دایم تصمیم گیری شود کمیسیون هم۸/۲۰بوده ایا امکانش هست معاف شم؟

 77. سلام خسته نباشید .
  من یه سوالی داشتم که ایا بیماری سینوزیت توام مزمن معافیت دائم دارد یا معاف از رزم؟

  1. سلام من بیماری بیماری دریچه میترال دارم . برای نیروی انتظامی هم اقدام کرده بودم ولی به خاطر همین موضوع رد شدم .آیا ممکنه معاف دائم بشم . مدرک تحصیلی دیپلم دارم ..

   1. باسلام به شرط بستری دربیمارستان نظام وتاییدپزشک معاف دائم میشوید.

 78. سلام پدر من مشکل ریوی دارن و واسه کف ها رو دستش عمل کردن خودم هم مشمول غایب هستم چطور میتونم معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام
   قبل از هر چیر باید بدانید یکی از شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت است. اما در صورتیکه بتوانید غیبت خود را توجیه کنید و تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشید و بیماری و ناتوانی پدرتان نیز تایید شود، امکان درافت معافیت وجود دارد.

 79. سلام قربان من کم خونی شدید دارم و نزدیک به تالاسمی هستم یبار هم‌خون بم تزریق شده ولی خوانوادم اجازه ندادم باردوم و افسردگی شدیدی دارم خیلی هم لاغرم چشمم زیاد خوب نمیبینه واین ازکم خونی هرشب سرم‌دردمیگیره بنظرشما شرایط معافی رودارم؟

  1. وضعیت سلامت شما باید توسط شورای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد برای این کار دفترچه خدمت را دریافت کرده و به پزشک اولیه مراجعه کنید.

   1. سلام عزیز میگم من ۲ماه پیش رفتم کمیسیون پزشکی واسه اعصاب روان گفتن برید ۱ماه دیگه جوابتون میاد هنوز جواب من نیومده چیکارباید بکنم بایدبرم بیمارستان توپادگانمون میگن هنوز جوابت نیومده چیکارباید بکنم کمکم کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1400/11/1

شنبه

1400/11/2

یکشنبه

1400/11/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید