خانه خدمات مشاوره ای نظام وظیفه مشاوره معافیت سربازی شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت بیماری هيپرئيدروز – تعریق بدن

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت بیماری هيپرئيدروز – تعریق بدن

بروزرسانی شده سپتامبر 13, 2017 1:51 ب.ظ
1
2,073
معافیت پزشکی بیماری تعریق بدن
شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت بیماری هيپرئيدروز – تعریق بدن
میانگین 4.3 رای از تعداد 6

معافیت پزشکی در خدمت سربازی ( نظام وظیفه ) به علت بیماری هيپرئيدروز چگونه است؟ عرق کردن زیاد دست یا پا می تواند باعث معافیت از سربازی شود؟ در ادامه علاوه بر پاسخ به این سوالات ٬ علایم بروز آن را نیز بررسی خواهیم نمود .

شرایط معافیت پزشکی در خدمت سربازی به علت بیماری هيپرئيدروز (عرق کردن زیاد بدن) :

تعریف بیماری هيپرئيدروز

هيپرئيدروز یعنی عرق کردن بیش از حد. هروقت شما بدون دلیل خاصی بیش از حد عرق کنید دچار تعریق شده اید. عرق کردن برای بدن لازم است اما اگر بدون دلیل خاصی بیش از حد عرق کنید دچار بیماری هیپرهیدروز شده اید.

بیماری هیپرئدروز به دو گروه اصلی هیپرئیدروز اولیه (ایدیوپاتیک) و هایپرهیدروز ثانویه (پاتولوزیک) تقسیم می‌شود.

هیپر هیدروز را می‌توان براساس این موارد طبقه‌بندی کرد:

 • ۱-موقعیت آناتومیک : زیربغل ، کف دست، کف پا.
 • ۲-محرک زمینه‌ای : هیجانی، حرارتی، دارو، سم.
 • ۳-منشأ عصبی : هیپوتالاموس، بصل النخاع، نخاع، کورتکس.


علل تعریق بیش از حد :

عرق کردن باعث می شود که بدن دمای مناسب خود را حفظ نموده وخنک بماند. در اکثر موارد این حالتی طبیعی است. تعریق  در دمای بالا ومحیط گرم ،هنگام  ورزش ،ودر پاسخ به شرایطی که در آن عصبی بودن،خشم وعصبانیت،نگرانی ودلشوره یا ترس وجود دارد، طبیعی است.

با اینحال،تعریق زیاد بدون وجود شرایط ذکر شده روی می دهد. افراد دچار تعریق بیش از حد دارای غدد تعریق بیش فعال هستند.تعریق خارج از قاعده وغیر قابل کنترل ممکن است  هم از نظر جسمی و هم  روانی ناراحت کننده باشد.

اگر تعریق زیاد در دست ها،پاها یا ناحیه زیر بغل ایجا مشکل کند، به آن هیپر هیدروز اولیه یا کانونی گفته می شود.هیپرهیدروز اولیه(تعرق بیش از حد اولیه)2 تا 3 درصد مردم را دچار خود می کند، با وجود این کمتر از 40 درصد این افراد پیگیر درمان خود هستند.در بیشتر موارد تعریق بیش از حد ،علتی برای آن پیدا نمی شود. بنظر می رسد که در این افراد، مشکلی فامیلی باشد.

اگر تعریق زیاد، بعلت یک بیماری باشد به آن هیپرهیدروز ثانویه می گویند. این نوع تعریق ممکن است فقط در ناحیه محدودی از بدن باشد یا تمام بدن دچار تعریق شدید باشد.

علل بیماری هیپرهیدروز ثانویه در زیر شامل  موارد زیر است :

 • اکرومگالی (ترشح بیش از حد هورمون رشد)
 • بیماریهای اضطرابی
 • کانسر یا سرطان
 • سندرم کارسینوئید
  (توموری خوش خیم یا بدخیم در ناحیه مخاطی دستگاه گوارش  یا ریه ها که اغلب همراه ترشح زیاد سروتونین است ممکن است علائمی مانند فلاشینگ flushing یا گر گرفتگی پوست و اسهال هم داشته باشد.)
 • بعضی انواع داروها یا مصرف مواد غیر مجاز
 • بیماریهای مربوط به اختلال کنترل گلوکز یا قند خون
 • بیماریهای قلبی
 • هیپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید)
 • بیماریهای ریوی
 • مونوپوز (یائسگی)
 • بیماری پارکینسون
 • فئو کرومو سیتوم
  (توموری واسکولار معمولا در غده ادرنال یا فوق کلیوی که ترشح زیاد اپی نفرین از آن ،افزایش فشار خون بطور منقطع یا دائمی ایجاد می کند.)

معافیت از خدمات رزمی – بیماری هيپرئيدروز یا تعریق زیاد بدن :

مطابق با آخرین شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش سوم ُبیماری های پوست وبافت های پوست زیر پوست و مطابق با بند 3آئین نامه پزشکی یک شخص اگر شرایط زیر را داشته باشد معاف از خدمان رزمی می شود :

بیماری هيپرئيدروز  یا عرق كردن كف يک يا دو دست و يا كف يک يا دو پا (شديد) بنحويكه در دماي معمول اتاق بعد از شستن و خشك كردن دستها يا پاها بعداز مدت 5 دقيقه كف دستها يا پاها كاملاً خيس شود : معاف از خدمات رزمی

در صورت بروز هرگونه سوال یا ابهام و نیاز به مشاوره نظام وظیفه ؛ اموری نظیر معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و … هم اکنون می توانید با شماره  9099072068 تماس حاصل فرمایند . همچنین در صورت تمایل می توانید کانال سربازی تلگرام آویژه دانش را نیز دنبال فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مشاوره معافیت سربازی

بررسی کنید

پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر

پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتربه این مطلب امتیاز دهید  پروژه کسری خدمت دانشگاه صن…