کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت بیماری هیپرئیدروز – تعریق بدن

معافیت پزشکی بیماری تعریق بدن
به اشتراک بگذارید

معافیت پزشکی در خدمت سربازی ( نظام وظیفه ) به علت بیماری هیپرئیدروز چگونه است؟ عرق کردن زیاد دست یا پا می تواند باعث معافیت از سربازی شود؟ در ادامه علاوه بر پاسخ به این سوالات ٬ علایم بروز آن را نیز بررسی خواهیم نمود .

شرایط معافیت پزشکی در خدمت سربازی به علت بیماری هیپرئیدروز (عرق کردن زیاد بدن) :

تعریف بیماری هیپرئیدروز

هیپرئیدروز یعنی عرق کردن بیش از حد. هروقت شما بدون دلیل خاصی بیش از حد عرق کنید دچار تعریق شده اید. عرق کردن برای بدن لازم است اما اگر بدون دلیل خاصی بیش از حد عرق کنید دچار بیماری هیپرهیدروز شده اید.

بیماری هیپرئدروز به دو گروه اصلی هیپرئیدروز اولیه (ایدیوپاتیک) و هایپرهیدروز ثانویه (پاتولوزیک) تقسیم می‌شود.

هیپر هیدروز را می‌توان براساس این موارد طبقه‌بندی کرد:

 • ۱-موقعیت آناتومیک : زیربغل ، کف دست، کف پا.
 • ۲-محرک زمینه‌ای : هیجانی، حرارتی، دارو، سم.
 • ۳-منشأ عصبی : هیپوتالاموس، بصل النخاع، نخاع، کورتکس.


علل تعریق بیش از حد :

عرق کردن باعث می شود که بدن دمای مناسب خود را حفظ نموده وخنک بماند. در اکثر موارد این حالتی طبیعی است. تعریق  در دمای بالا ومحیط گرم ،هنگام  ورزش ،ودر پاسخ به شرایطی که در آن عصبی بودن،خشم وعصبانیت،نگرانی ودلشوره یا ترس وجود دارد، طبیعی است.

با اینحال،تعریق زیاد بدون وجود شرایط ذکر شده روی می دهد. افراد دچار تعریق بیش از حد دارای غدد تعریق بیش فعال هستند.تعریق خارج از قاعده وغیر قابل کنترل ممکن است  هم از نظر جسمی و هم  روانی ناراحت کننده باشد.

اگر تعریق زیاد در دست ها،پاها یا ناحیه زیر بغل ایجا مشکل کند، به آن هیپر هیدروز اولیه یا کانونی گفته می شود.هیپرهیدروز اولیه(تعرق بیش از حد اولیه)۲ تا ۳ درصد مردم را دچار خود می کند، با وجود این کمتر از ۴۰ درصد این افراد پیگیر درمان خود هستند.در بیشتر موارد تعریق بیش از حد ،علتی برای آن پیدا نمی شود. بنظر می رسد که در این افراد، مشکلی فامیلی باشد.

اگر تعریق زیاد، بعلت یک بیماری باشد به آن هیپرهیدروز ثانویه می گویند. این نوع تعریق ممکن است فقط در ناحیه محدودی از بدن باشد یا تمام بدن دچار تعریق شدید باشد.

علل بیماری هیپرهیدروز ثانویه در زیر شامل  موارد زیر است :

 • اکرومگالی (ترشح بیش از حد هورمون رشد)
 • بیماریهای اضطرابی
 • کانسر یا سرطان
 • سندرم کارسینوئید
  (توموری خوش خیم یا بدخیم در ناحیه مخاطی دستگاه گوارش  یا ریه ها که اغلب همراه ترشح زیاد سروتونین است ممکن است علائمی مانند فلاشینگ flushing یا گر گرفتگی پوست و اسهال هم داشته باشد.)
 • بعضی انواع داروها یا مصرف مواد غیر مجاز
 • بیماریهای مربوط به اختلال کنترل گلوکز یا قند خون
 • بیماریهای قلبی
 • هیپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید)
 • بیماریهای ریوی
 • مونوپوز (یائسگی)
 • بیماری پارکینسون
 • فئو کرومو سیتوم
  (توموری واسکولار معمولا در غده ادرنال یا فوق کلیوی که ترشح زیاد اپی نفرین از آن ،افزایش فشار خون بطور منقطع یا دائمی ایجاد می کند.)

معافیت از خدمات رزمی – بیماری هیپرئیدروز یا تعریق زیاد بدن :

مطابق با آخرین شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش سوم ُبیماری های پوست وبافت های پوست زیر پوست و مطابق با بند ۳آئین نامه پزشکی یک شخص اگر شرایط زیر را داشته باشد معاف از خدمان رزمی می شود :

بیماری هیپرئیدروز  یا عرق کردن کف یک یا دو دست و یا کف یک یا دو پا (شدید) بنحویکه در دمای معمول اتاق بعد از شستن و خشک کردن دستها یا پاها بعداز مدت ۵ دقیقه کف دستها یا پاها کاملاً خیس شود : معاف از خدمات رزمی

در صورت بروز هرگونه سوال یا ابهام و نیاز به مشاوره نظام وظیفه ؛ اموری نظیر معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و … هم اکنون می توانید با شماره  تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایند . همچنین در صورت تمایل می توانید کانال سربازی تلگرام آویژه دانش را نیز دنبال فرمایید .

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت بیماری هیپرئیدروز – تعریق بدن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت بیماری هیپرئیدروز – تعریق بدن

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

9099072068 از سراسر ایران